Obserwacje Plutona

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postekolog | 12 Lip 2018, 23:54

Dziś byłaby okazja do obserwacji amatorskich Plutona - może nawet lornetką - gdyby nie niefart, że Polska nie była w tym momencie w środku nocy (po drugiej stronie środka Ziemi niż Słońce).

W takim układzie jak teraz najwięcej lodowych powierzchni Plutona ma szansę odbić kwanty prosto w obiektyw Twojej lornetki lub teleskopu i jego jasność może chwilami znacząco się polepszyć. Jeszcze seeing tym razem może się przydać i "dokrzywić" trochę kwantów ponad ilość wynikającą z prostej geometrii zjawiska i wlotu teleskopu.

"Jak zwykle" najlepsze warunki (środek nocy) mieli Australijczycy. Nie dość, że mają najwspanialszą gromadę kulistą (Omega Centauri) i czasem uśmiechnięty Księżyc to jeszcze to :( :D

Ale spokojnie. Tak nagle te szanse nie znikną. Try it! :idea:

Pozdrawiam
Załączniki
Obserwacje Plutona: ms.jpg
ms.jpg (33.76 KiB) Obejrzany 4038 razy
Obserwacje Plutona: pluto3.jpg
Obserwacje Plutona: pluto2.jpg
Ostatnio edytowany przez ekolog 13 Lip 2018, 14:34, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 13 Lip 2018, 00:41

Przymierzyłem się do obserwacji ale ...
teleskop ciut słaby (zasięg 13 magnitudo) choć może te lodowce by zbiły ze dwa? (im mniej tym jaśniejszy).
http://www.astrokrak.pl/dobsony/1626-te ... n-130.html

i Pluton nisko teraz - w mieście budynki zasłaniają tym co nie mieszkają najwyżej - np. w Sky Tower ;)

Pozdrawiam
p.s.
Przy okazji (ekran skopiowany zeń) polecam wszystkim słynny darmowy program do pokazywania co masz na niebie - Stellarium. Szukaj i instaluj Człowieku! :idea:
...
Jak wyglądają te lodowce Plutona co mogą czasem puścić nam słonecznego zajączka widać na najnowszym obrazie opracowanym właśnie przez naukowców - jest tam:
viewtopic.php?f=15&p=459737#p459737
Załączniki
Obserwacje Plutona: teraz.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6167
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostOrzech | 13 Lip 2018, 17:29

Miałem cichą nadzieję do końca na jakieś obserwacje jak tylko się odpowiednio ściemni. Pogoda brutalnie zweryfikowała moje plany... Ktoś coś obserwował, focił?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmkowalik | 13 Lip 2018, 22:43

Też miałem pytać o to. A na świecie komuś się udało zaobserwować pojaśnienie?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat