Perseidy i fale radiowe

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Posttomekb1999 | 16 Wrz 2018, 18:07

Cześć, nie wiem czy to pasuje do tego działu ale z drugiej strony jest to, jak by nie było, jakaś obserwacja astronomiczna :) W okolicach sierpnia uwaga astromaniaków kieruje się oczywiście na Perseidy. Nie inaczej było ze mną ale z racji, że jestem również radioamatorem nasłuchowcem spróbowałem obserwacji tego zjawiska przy pomocy fal radiowych i postanowiłem podzielić się z wami wynikami moich eksperymentów.

Meteory po wejściu w atmosfere zostawiają za sobą "ślady" czyli warstwy zjonizowanego gazu. Te "ślady" mają ciekawą właściwość, mianowicie mogą być użyte do odbijania fal radiowych. Niektórzy krótkofalowcy potrafią w ten sposób dokonać łączności. Ja spróbowałem odberać sygnał znajdującego się we Francji radaru Graves służącego m.in. do monitorowania sztucznych satelitów Ziemi przy pomocy mojego odbiornika RTL-SDR i własnej roboty anteny Yagi na pasmo 2m. Próby wyszły całkiem nieźle, efekty możecie zobaczyć na filmie: https://youtu.be/EtebH4J7nXk.

Te piski i paski, które tam widać to właśnie odebrany, odbity sygnał. Oczywiście odbicia nie muszą pochodzić tylko od meteorów (z tego co wiem np. samoloty również mogą coś takiego spowodować).
Metoda wygląda mniej więcej tak: ustawiamy w radiu częstotliwosć radaru czyli 143,050 MHz, kierujemy antenę (najlepiej jakąś kierunkową) na zachód (radar znajduje się we Francji) i czekamy aż coś zarejestrujemy.
Ciekaw jestem czy możnaby w ten sposób określać aktywność roju.

Przy okazji dzięki endriu624 za podsunięcie pomysłu i poradnika :)
 
Posty: 12
Rejestracja: 04 Maj 2013, 20:33

 

PostPiotr K. | 16 Wrz 2018, 18:13

Fajne! A powiedz, można takim sprzętem próbować nasłuchiwać czegoś nie odbitego, tylko pochodzącego z kosmosu? (pytanie może banalne, ale nie mam zielonego pojęcia o radioamatorstwie :) ). Czasem jak są chmury i nie można obserwować to aż by się prosiło o "gapienie się" w kosmos na innych długościach fal niż światło widzialne...
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Posttomekb1999 | 16 Wrz 2018, 18:43

Teoretycznie jest to możliwe nawet przy pomocy tego dongla (RTL-SDR), którym dysponuję ja, tutaj masz ciekawą publikację na ten temat. Jest to jednak dość trudne. Takie sygnały są słabe więc potrzeba dobrych anten (np. talerzy takich jak do TV satelitarnej) i trochę elektroniki (wzmacniacze). Jednak jest to, jak widać chociażby z tego linku, jak najbardziej możliwe. Temat jest rzeczywiście bardzo ciekawy, sam chciałbym kiedyś podjąć takie próby (narazie musiałbym skompletować sprzęt :) ).

Jeśli chciałbyś spróbować czegoś prostszego to polecam też odbiór sygnałów z ISS (pisałem o tym w tym temacie). Da się też przy pomocy anteny satelitarnej i prostego miernika sygnału odebrać sygnał radiowy Słońca, tutaj przykład: https://youtu.be/x6KiILNbEpg
 
Posty: 12
Rejestracja: 04 Maj 2013, 20:33

 

Posttsmolinski | 26 Wrz 2018, 20:07

 
Posty: 29
Rejestracja: 05 Sty 2015, 18:11

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Andrzej.Ch63, Raptor1981 oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat