Miejskie obserwacje lornetkowe

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postekolog | 31 Paź 2018, 14:16

O 3-ciej w nocy otworzyłem południowe okno i oglądałem Messier 42 czyli wielką mgławicę w Orionie nad centrum Wrocławia i zarazem pod Księżycem prawie w pełni.
Lornetką 10x50mm.

Oczywiście (zważywszy jeszcze moje niemłode oczy i to nie adaptowane długo do ciemności) nie zobaczyłem nic z jej mgiełki, a tylko nieliczne gwiazdy, które, chcąc nie chcąc, tworzą tam pseudo gromadę otwartą.

Wizual realizowałem Nikonem Aculon 10x50mm - efektywna apertura około 47 mm - co jest dobrą sytuacją w tej klasie cenowej (odstępstwo o mniej niż 10% od nominalnej)

To ten model:
http://www.astrokrak.pl/lornetki-nikon/2705-aculon.html

Kiedyś dużo dawniej obserwowałem z miejskiego ciemnego jako tako podwórka gromadę kulista Messier 13 w Herkulesie. Znalazłem :) ale szału nie było.
Plamka podobna do rozmytej gwiazdy.

Dorzucajcie swoje relacje jak w temacie.

Pozdrawiam
Załączniki
Miejskie obserwacje lornetkowe: m42_wr.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostTimon | 31 Paź 2018, 15:18

W moim przypadku( 28- tyś miasto i 47 wiosen na karku) m13 jest dość oczywista w Nikonie 10x50 action VII.M42 widoczna jako niewielka mgiełka.Daje się wypatrzeć m92,czasami jak dobrze przewieje i nie ma Księżyca to nawet udawało sie wypatrzyć m81 i 82 ,M51 a nawet m101.Ale muszę przyznać że takie nocki w mieście zdarzają się coraz rzadziej. Często jest niby bezchmurnie a jednak coś wisi wysoko w powietrzu i przejrzystość jakaś nie teges... Niestety dotyczy to również mojej miejscówki na wsi gdzie jak dobrze pamiętam w lornetce 10x50 widywało się weila.
ATM200/1200,ATM270/1500;Swan33;Rosyjski14x;PL9;LV7,TV11,neodymek i UHC-sik,
 
Posty: 208
Rejestracja: 17 Lis 2007, 08:53
Miejscowość: Lubań Śl.

PostMaciek_Cz | 31 Paź 2018, 16:21

U mnie w Lublinie (>300tyś mieszkańców) osiedle domów lekko na uboczu, M42 widoczna jako mgiełka w nędznej 10x50 Auriol z Lidla, spokojnie nią łapię gromady otwarte w Woźnicy, M52 w Kasjopei, M39 w Łabędziu, gromady kuliste M13, M92, M15, M2, M5 też bez problemu, no i to co mnie najbardziej ucieszyło czyli obserwacje w sierpniu i wrześniu komety 21P Giacobini-Zinner.
Ale wolę mój refraktor, a lornetka służy mi po to żeby zobaczyć czy da się nią coś "wyhaczyć" no i do wstępnego orientowania się przy szukaniu obiektów teleskopem.
Rzeczywiście jak nawet pogoda jest super to teraz ludziska palą w piecach, a to strasznie pogarsza widoki w lornetce i teleskopie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkurp | 01 Lis 2018, 08:58

Cześć. Mieszkam na wsi położonej 400 metrów od tablicy z nazwą Ostrołęka ( 55- 60 tyś ). Miasto jest od strony zachodniej, tak, że kierunki N/E/S mam wolne od zaświetlenia, chociaż i od zachodu zaświetlenie jest stosunkowo słabe. Często gołym okiem widać pas Drogi Mlecznej - zależne od warunków. DO Silverem 10x50 widać wiele obiektów z katalogu Messiera a M42 w Orionie i Plejady to pięknie widoczne, zwiewne obiekty z mnóstwem gwiazd, delikatnym obłokiem mgławicowym Oriona i bardzo czystym obrazem. Ostatnimi laty często wisi coś w powietrzu - mgiełka, zapar -i nie jest już tak przejrzyście jak kiedyś. Tylko po deszczach i silnym wietrze niebo jest wyczyszczone z tego " czegoś " i wtedy lornetka ukazuje swoją pełną moc.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostMaciek_Cz | 06 Lis 2018, 10:09

Dzisiaj około drugiej nad ranem M42 widoczna wyraźnie jako mikro mgiełka nawet w szukaczu 6x30 no i zgodnie z tematem w lornetce 10x50. Wilgotność w Lublinie była ponad 90%, przez co niebo było bardzo rozświetlone taką białą poświatą. Czy też widzicie takie rozświetlenie nieba przy dużej wilgotności? Szukałem też komety 38P/Stephan-Oterma w gwiazdozbiorze Bliźniąt, ale bezskutecznie.
Na niepowodzenie złożyło się kilka rzeczy, zapewne brak apertury, miasto no i rzeczona wilgotność.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkurp | 07 Lis 2018, 16:03

Oczywiście, że wilgoć w powietrzu pod postacią zwiewnej mgiełki kładzie wszelkie, dokładniejsze obserwacje astro. Po prostu światło z zewnątrz załamuje się w kropelkach wody i " świeci " pod postacią jasnej, delikatnej poświaty a i sama mgła blokuje światło z kosmosu, które dociera do naszych oczu. Po tysiącach obserwacji mogę tylko powiedzieć, że najlepiej jest w zimne, wietrzne, deszczowe wieczory kiedy zaczynają pojawiać się dziury w chmurach po mokrym dniu. Niebo jest wtedy krystalicznie czyste ale wiatr z reguły eliminuje obserwacje teleskopowe ( drgania montażu ). Wyciągam wtedy leżak oraz Stigmę 20x80 i zaczynam śmigać po niebie. Widoki zapierają dech w piersiach.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostMaciek_Cz | 07 Lis 2018, 17:00

Tak, tylko mgiełki widać nie było, tylko niebo wyglądało jakby lekko podświetlone białym światłem. Czytałem na Cloudy Nights, że ludzie obserwują takie efekty, czyli przejrzyste prawie kryształowe niebo ale
jakieś takie podświetlone. Dodam, że Księżyca nie było.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: plenerus oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat