Poranna witaj ... Wenus

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkolimator | 11 Lis 2018, 09:16

Poranna witaj ... Wenus: 2018-11-11_080346.jpg
Poranna witaj ... Wenus: 2018-11-11_080015.jpg
Zachecam do obserwacji Wenus . ja po raz pierwszy widziałem Wenus w fazie sierpa i o takich rozmiarach ze sie mocno zdziwiłem prawie jak drugi Ksiezyc.
ps zdjecia pogladowe
Awatar użytkownika
 
Posty: 168
Rejestracja: 26 Sie 2017, 06:54

 

Postpjastrzombo | 14 Lis 2018, 00:55

jak nic... chyba się skuszę ;) Ciekawie to musi wyglądać.
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostKrzysztof z Bagien | 17 Lis 2018, 15:13

Warto sobie rano wstać (albo nie kłaść się spać, jak ja :D), nawet jeszcze koło siódmej bardzo ładnie widać Wenus, a jest już wtedy jakieś 20 stopni nad horyzontem.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostOrzech | 17 Lis 2018, 15:56

Piękna!
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postpjastrzombo | 19 Lis 2018, 00:03

U mnie cały czas mgły poranne ;/

Popełnił ktoś może jakieś foto? ;)
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

Posttomeczz | 19 Lis 2018, 10:22

wczoraj rano wenus wyglądała b ładnie w koniunkcji ze Spiką.
11 listopada była piękna koniunkcja sierpowatego księżyca z saturnem

Obie obserwacje dokonane bez jakiegokolwiek sprzętu optycznego.

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof z Bagien | 19 Lis 2018, 18:13

pjastrzombo napisał(a):Popełnił ktoś może jakieś foto? ;)

Coś takiego udało mi się złapać w niedzielę rano. Już się zaczynały robić chmury, no a potem pogoda całkiem się zepsuła, więc tak jakby rzutem na taśmę :D
Poranna witaj ... Wenus: 2018-11-18 Wenus.png
2018-11-18 Wenus.png (30.81 KiB) Obejrzany 25911 razy
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostKarol | 19 Lis 2018, 18:20

O której godzinie zrobiłeś zdjęcie ?
Aż mnie zachęciłeś by rano wstać, zabrać EDwarda i popatrzeć. To będzie chyba definitywny test tej tuby.
Wczoraj przer 5 rano widziałem Wenus ale w Newtonie i nisko. Zapewne lepsze widoki będą po 6 rano.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof z Bagien | 19 Lis 2018, 18:32

Zdjęcie,a w właściwie zdjęcia, bo to stack illuśtam fotek, zrobione kilka minut przed siódmą rano (właśnie z Edka 100 z Barlowem 2x i Canona 600D), Wenus była wtedy jakieś 20 stopni nad horyzontem. Dużo wcześniej się nie dało, bo z mojego podwórka kierunek południowo-wschodni zasłaniają mi pobliskie budynki, a jak wyjdę z drugiej strony, to mam drzewa :(

Swoją drogą - ja wiem, że to nie powinno być żadnym zaskoczeniem, ale obraz widziany nad budynkami odległymi o kilkanaście metrów pływa tak strasznie, jakby mi ktoś wodą lał po soczewce.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postpjastrzombo | 21 Lis 2018, 23:52

zazdroszcze Wam ;) kurcze chyba nie dane mi na nią popatrzeć ;/
AstroPozdro
Jastrzombo
 
Posty: 45
Rejestracja: 28 Wrz 2017, 10:43

 

PostKrzysztof z Bagien | 03 Kwi 2019, 01:50

Dziś rano (znaczy się właściwie wczoraj) pooglądałem sobie bardzo ładny wschód Wenus, a chwilę potem - Księżyca. Niebo nad horyzontem wściekle pomarańczowe, a im wyżej, tym bardziej przechodzące w błękit i dalej granat, czyściutkie - ani jednej chmureczki i nawet samoloty miały na tyle przyzwoitości, żeby akurat wtedy nie latać i nie siać "chemitrailsów" :D
Obserwowałem sobie z okna, przez szybę (wiem, wiem, do bani takie patrzenie, ale na dworze było dość zimno a ja się właśnie koło tej szóstej zbierałem do spania :D), na zmianę gołym okiem, przez lornetkę i teleskop. Planeta była widoczna momentami bardzo wyraźnie, choć obraz oczywiście pływał niesamowicie a do tego refrakcja atmosferyczna robiła swoje, ale w pewnym sensie dodawało to jakoś całości specyficznego uroku. Miałem nawet iść po aparat i strzelić jakieś fotki i ten widok udokumentować, ale pomyślałem sobie, że w sumie to przecież nie muszę i mi się nie chce ruszać tyłka. Spokój, cisza - no, względna, bo sąsiedzi budzą się do życia i wyruszają do pracy czy gdzieś tam indziej - a ja tak sobie siedzę i nic nie muszę i bardzo to przyjemne, takie siedzenie, gapienie się i nic nie muszenie :D
Księżyc był już tylko wąskim, pomarańczowym sierpem i też był bardzo malowniczy na tle tego pomarańczowego nieba. Zerknąłem jeszcze sobie na Jowisza i Saturna, ale tak tylko dla przyzwoitości, żeby sprawdzić, czy są na miejscu - na szczęście są :D - i zacząłem się zbierać do spania, bo za kilka godzin i ja niestety musiałem wstać i wracać z tej mojej pomarańczowobłękitnej beztroski do szarej codzienności. Pojawiły się jeszcze trzy samoloty ciągnące za sobą szybko znikające smugi kondensacyjne i było już na tyle jasno, że Księżyc i Wenus przestały być już praktycznie widoczne gołym okiem - Słońce w końcu wylazło zza horyzontu, więc ja udałem się wreszcie do łóżka.

Ale oczywiście nie dane mi było zasnąć od razu - na pobliskim drzewie zjawiło się stado sójek i zaczęły okropnie drzeć ryja (bo inaczej tego nazwać nie można), więc w końcu chcąc - nie chcąc wyciągnąłem aparat i strzeliłem łobuzom parę fotek (jeśli je kiedyś namierzę, to ja im będę darł ryja, jak one się będą zbierać do snu :D). Po kilku minutach chyba się jakoś dogadały, bo się zamknęły i odleciały w nieznanym mi bliżej kierunku.
A ja wreszcie poszedłem spać.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postdefaa | 03 Kwi 2019, 02:13

Cześć :)
Dołączam się do Twojego wpisu Krzysztof.
Wracając z pracy po nocce również miałem okazję zaobserwować Wenus oraz bardzo wąski sierp wchodzącego Księżyca. Barwy nieba naprawdę urzekające, a sam Księżyc wylaniajacy się spod horyzontu naprawdę dawał miły dla oka obraz.
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postkurp | 21 Lut 2020, 18:48

Co prawda to Wenus wieczorna ale dzisiaj około godziny 17.10 zerknąłem na ten jasny klejnot wieczornego nieba. Widok był naprawdę urzekający. Pięknie widoczna planeta z odgryzionym kawałkiem za linią terminatora. Obraz był czyściutki i przyjemny w odbiorze. O ile obserwacje bez żadnych filtrów dawały wściekle jasny widok z różnymi lśnieniami i odblaskami to zastosowanie regulowanego polara zmieniło całkowicie sytuację. Naprawdę było widać piękną planetę bardzo ładnie odciętą od tła nieba. Szkoda tylko, że Wenus praktycznie nie pokazuje żadnych szczegółów atmosfery ale warto było wyciągnąć teleskop.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 15 Mar 2020, 20:45

Dzisiaj wieczorem świetnie prezentowała się Wenus. Obraz był na tyle stabilny , że mogłem użyć powiększeń rzędu x100 i x128. Bardzo dobrze widoczna tarcza planety, przedzielona na pół linią terminatora, aż chciało się patrzeć na ten jasny klejnot. Może to złudzenie ale byłem nieomal pewny, że widziałem jakieś szarości na tarczy planety. Oczywiście w akcji był regulowany filtr polaryzacyjny, który pozwolił na wygaszenie wściekłego blasku tej planety i prowadzenie normalnych obserwacji.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postokroj | 16 Mar 2020, 20:22

Przed chwilą wruciłem z obserwacji Wenus.Ten Vixen 50/800 f-16 stworzony do Wenus.Niczym nie przgaszona bez filtra pokazuje globalne inne odbicia śwoatła słonecznego w postaci chmur od terminatora w kierunku środka.Wirzcie lub nie ale Unitron 75/1200 nie ma szans choć też te formacje pokazuje ale mniej wyrażne.
Powiększenia 114x i 92x.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postchondryt | 16 Mar 2020, 20:56

Witam.
Chmur ? :lol: :lol: .

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 19 Kwi 2020, 17:35

Cześć. :D

Wczoraj byłem w Obserwatorium i oglądaliśmy wspólnie z dwoma Kolegami Wenus Refraktorem APO WO 98 FLT.Piekny bielutki czysty obraz Planety , dzisiaj też pędzę , ale uruchamiam Refraktor APO-ED 152mm F8 APM.Pogoda się wyklarowała w Krakowie a Wenus to piękna i taka ostra jak brzytwa w wizualu jest. :D
Krzychu jak Ty widzisz "chmury na Wenus" w D-50mm F16 , to ja czy mam szanse je dojrzeć bez żadnego filtra w APO-ED APM 152/1200mm F8? :D

Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Kwi 2020, 22:23

Cześć. :D

Warto było tylko wiało zimnym wiatrem jak fix :D , Wenus w 300X z ORTO UO 4mm w APO-ED APM 152/1200mm naprawdę robi wrażenie. :shock:
Najładniejsza ze względu na Seeing w okularze Plossl Japan 10mm Silver Top przy 120X ,choć w Orto Antaresa Japan 6mm-200X i 7mm-171X też były chwile że była znakomita.Piękna biała-lekkki krem , ostra jak brzytwa.Przy bardzo precyzyjnym wyostrzeniu obrazu praktycznie czysta bez domieszki AC.Refraktor spisuje się jak na Dublet ED znakomicie , zaliczyliśmy też emki: M44 , M3 , M5 , i jeszcze parę innych emek , obrazy satysfakcjonujące z kolorowymi ładnymi gwiazdkami na ładnym czarnym tle. Castor pięknie rozbity , bardzo ładne krążki "AIRY".W użyciu było też APO WO 98 FLT , tu obraz Wenus był jeszcze bardziej "bielszy" i stabilniejszy , ale to w końcu znakomity tryplet Fluorytowy Firmy Astreya Rosja , więc sprawa oczywista że będzie lepiej skorygowany pod względem AC od Dubletu APM.SCT 11" też rozdzielił ładnie Castora , ale generalnie obrazy najmniej satysfakcjonujące pomimo dobrej optyki SCT.Przy okazji zaliczyliśmy przelot sznureczka satelitów Starlink , naliczyliśmy ich 12. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 19 Kwi 2020, 23:28

To widać te chmury czy nie, bo nie wiem co widzę, ale chyba też chmury :roll: Equinox 120 ED i TS 130 APO.
witos
 

PostKrzysztof_P | 19 Kwi 2020, 23:31

Tomku myślę że dzisiaj na Wenus było małe zachmurzenie :lol: mignęły mi przez chwilę , tak mi się wydaje jakieś tam Cirrusy :D , może jutro się bardziej zachmurzy na Wenus jak będę ją akurat oglądał wieczorem w tym czasie. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 20 Kwi 2020, 23:12

Cześć. :D

Wenus nadal na Topie w naszym Obserwatorium , dzisiaj wspólnie z Kolegą Zbyszkiem ZP53 byliśmy na oglądanku.Wenus w Refraktorze APO WO 98 FLT , powiększenie ponad 240X z okularem 2,5mm , zero całkowite AC , bielutka i pięknie ostra.To APO naprawdę z wysoką notą , rosyjskiego projektu Tryplet pracuje wyśmienicie.APO-ED APM z TV DE LITE 4mm , 300X , obraz też Klasa , ale Seeing targa brzegiem Planety i daje flary w kolorku zielono-żółtym.Wenus też piękna w APM , ale bielsza w APO WO i bez zabarwień we flarach jak Planetą targa Seeing.Castor w APO WO przy 240X pięknie rozdzielony z czarną przerwą pomiędzy składnikami pokazuje książkowe Krążki AIRY , Optyka Pierwsza Klasa :!: , całkowity brak AC.Andriej S. i Firma ASTREYA ROSJA wykonali Świetną Pracę , naprawdę Bardzo Dobry projekt obiektywu i powstał dzięki temu naprawdę Świetny Sprzęt APO. :D
Szereg Emek zaliczonych , M44 z TV N31 i Pentaxem XW 40mm w APO-ED APM 152mm wygląda pięknie , pole widzenia z obydwoma szkiełkami ponad 2* , Gwiazdy szpileczki w N31mm do samej Diafragmy w Pentaxie XW 40mm , na samiutkim brzegu przy Diafragmie delikatnie tracą na punktowości , ale to naprawdę mały szczegół.M3 też Wyśmienita w 6" APO-ED APM , przy 120X z TV Delosem 10mm najładniejsza.Gwiazdki iskierki kolorowe na ciemnym tle nieba w M44 robią niesamowite wrażenie w APO-ED APM 152mm , jest ich widocznie więcej niż w APO WO 98 FLT.Obrazy emek pierwszorzędne jak to z dobrych Refraktorów APO i ED.

Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 29 Sty 2022, 16:52

Dzisiaj rankiem patrzę na niebo a tu wali po oczach coś jasnego niczym klejnot poranny. Od razu pomyślałem - nic tylko to świetlana Wenus patrzy na mnie o wczesnym świtaniu. Szybkim krokiem do garażu, Silver 10x50 w ręce no i patrzę. Pięknie to wyglądało Księżyc oraz Wenus ( Mars zanikł w delikatnych chmurach ). Poranne kolory pomarańczu i różu przenikały się wzajemnie dając nieziemski, zwiewny i delikatny widok porannego nieba. Co ciekawe lornetka pokazała fazę planety, co prawda nie był to widok z APO ale widoczny był kierunek fazowy Wenus co mnie zaskoczyło. Chyba było to możliwe dzięki słabemu oświetleniu o wczesnej porze bo później chyba by były nici z tego. Niestety czas obserwacji minął bo auto już czekało załadowane klamotami i czas było wyruszać na robotę.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 52 gości

AstroChat

Wejdź na chat