Obserwacje 03.06.2019 Mgławice planetarne

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmidimariusz | 05 Cze 2019, 11:07

Zaczynam realizację dość dużego projektu obserwacji mgławic planetarnych na podstawie publikacji Observing Planetary Nebulae Alvina Huey z faintfuzzies.com

Sama publikacja jest dość obfita i zawiera 335 stron.
Z podanych przykładów część odpada z powodu zbyt niskiego położenia (są one niewidoczne w Polsce), a część z powodu zbyt małej jasności. Ograniczyłem zasięg do +14 mag. dla dobsona 12".
Wyszło 160 obiektów. Zrobiłem też listę obiektów do pobrania dla Sky Safari.

A więc 3 Czerwca był wyjątkowo gorący. Było tak ciepło, że obserwowałem w klapkach i w podkoszulku. Temperatura około 20 stopni, białe noce niestety dają się we znaki. Seeing i ogólne warunki bardzo dobre. Zasięg około +5 mag. Czas 22:45 – 00:15

Sprzęt: Dobson 12", okulary ES 14 mm, SP 10 mm, TS 7 mm. Niestety brak ES 4.7 dał mi się bardzo we znaki. To jest okular, którego najbardziej potrzebowałem. Ale nic to. Trzeba walczyć tym, co się ma na pokładzie.

NGC 6058
Mgławice planetarna 12.9 mag. W Herkulesie o rozmiarach 0.4 X 0.3'.
Widoczna na wprost przez ES 14 mm jako mała rozmyta plama. Widoczna w środku trzech gwiazd asteryzmu trójkąta. Przez SP 10 mm plamka jest wyraźniej widoczna i większa. Obiekt łatwy.

NGC 6210 mgławica "Żółw"
Mgławica PN 8.8 mag. W Herkulesie. Rozmiary 0.3 X 0.2'
Bardzo jasna, aż razi po oczach. Mała zwarta otoczona dobrze widoczną otoczką. Bardzo dobrze widoczna w ES 14 mm, a także SP 10 mm i w TS 7 mm. W tym ostatnim jest największa rozmiarowo." Nogi żółwia" są rozmyte i widoczne niejednoznacznie.

M 57 "Pierścień"
Mgławica PL 8.8 mag. w Lutni.
Przepiękna! Jasny wyraźny duży owal z dziurą w środku. Moja ulubiona! Dobrze widoczna przez wszystkie okulary, a także przez lornetę TS 25X100. Klasyka!

Minkowski 1-64
Mgławica planetarna 12.9 mag. W Lutni. Rozmiar 0.3'
W ES 14 mm praktycznie niewidoczna. W SP 10 mm widoczna przez cały czas zerkaniem jako ulotna mgiełka. Widoczna na końcu takiego łuku złożonego z 3 gwiazd.

NGC 6765
Mgławica PN +13.1 mag. W lutni. Rozmiar 0.6 '.
Bardzo trudno ją odnaleźć w mrowiu gwiazd. Słaba, mała i widoczna jak gwiazda. Może z ES 4.7 mm bym powalczył o rozmiar, ale SP 10 mm jest trochę za słaby.

Na początek to tyle!
Są to trudne obiekty, nawet z DSC. Bardzo małe rozmiary, mrowie gwiazd i niekiedy mała jasność mocno utrudniają wyszukiwanie. Wiele z tych mgławic już widziałem, ale licznik startuję od zera.

Wynik 5/160

Wiecej tutaj.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat