Ekstremalnie małe źrenice podczas obserwacji.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJSC | 21 Paź 2019, 12:40

Nie sugeruj sie tym zdjęciem które podaleś jak wyjaśniałeś rozdzielczość (to chyba LROC?)

Jesli kraterki sa na granicy zauważalności to wyglądaja mniej wiecej tak
https://www.flickr.com/photos/16271433@N02/34339493320
I widac biały odblask swiatła bardziej niż cień.

PS
Gdybys miał chociaz taki zabawkowy teleskopik jak mój, to byś wiedział jak wyglądają :mrgreen:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 21 Paź 2019, 12:46

ekolog napisał(a):
JSC napisał(a):
ekolog napisał(a):80 mm refraktor ma zdolność rozdzielczą 1.75 sekundy (prawie 2 ... im więcej tym gorzej) i wynika to z zaburzania się fali światła na krawędzi wlotu do teleskopu więc seeing dobry nie pomoże (fizyka).

Krater zaznaczony na zielono ma 2 km czyli 1 sekundę kątową bo arcustangens(2/384000) [w radianach] * 57 * 60 * 60 = 1.0 [sek.]

no to z czym do ludzi? :)

Za drobny ten krater.

Siema


Tylko jednym zdaniem. Bo wiem w czym rzecz i wiem o co chodzi...
Gwiazdy jaką mają średnicę kątową?... A je przecież widzimy i to nawet gołym okiem :D



Im mniejsza apertura tym większe prążki Airy'ego CZYLI GORZEJ DLA NAS!

Czarny krater o średnicy 2 km to brak prążka i punktu.

Nie zobaczysz ładnego okrągłego kraterka tylko bezkształtne punktowe lekkie pociemnienie - w praktyce jako jeden SPUCHNIĘTY pixel (mydło).

Czyli jest szansa zobaczenia śladu obiektu (mniejszego niż zdolność rozdzielcza apochromaciku kolegi JSC)
o innej jasności niż otoczenie ale będzie bardzo zdegenerowany. (patrz prawy obraz - czy to jest śliczny kraterek? - NIE). :mrgreen:

Z gwiazdą jest nieco inaczej bo nie ma "braku prążka" tylko mocne prążki dookoła jednego punktu (plus rozmycie seeingiem jak zawsze).

JSC przy świetnym seeingu w dużym Newtonie zobaczysz naprawdę kraterek a w Twoim apochromaciku najwyżej zamajaczy ci ciemniejszy punkt.

Zwróć uwagę, że mimo, że kraterek jest czarny Ty (w twoim maleństwie) nie masz szans na zobaczenie czegoś czarnego bo ci jego rejon rozjaśniają prążki z sąsiednich punktów gruntu.

Zrozumiałeś?

Siema


Ekolog musisz jeszcze wziąć poprawkę na różnicę pomiędzy rozdzielczością dla obiektów punktowych a rozdzielczością obiektów rozciągłych o dużym kontraście takich jak zacienione kratery, przerwa Cassiniego i Enckego itp...
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postekolog | 21 Paź 2019, 12:46

JSC napisał(a):Nie sugeruj sie tym zdjęciem które podaleś jak wyjaśniałeś rozdzielczość (to chyba LROC?)

Jesli kraterki sa na granicy zauważalności to wyglądaja mniej wiecej tak
https://www.flickr.com/photos/16271433@N02/34339493320
I widac biały odblask swiatła bardziej niż cień.

PS
Gdybys miał chociaz taki zabawkowy teleskopik jak mój to byś wiedział jak wyglądają :mrgreen:



(tu kraterki są jaśniejsze od otoczenia) no to tylko o tyle zmienia że mydło (plameczka) nie będzie ciut ciemniejsza lecz ciut jaśniejsza.

Nie dywagujmy nad definicją rozdzielczości.
Faktem (z fizyki) są prążki Airy'ego od świecących punktów gruntu i w małym teleskopie są większe ! :idea: :!:

jajowate mi wyszły ale miały być koła :P

siema
p.s.
mam 130/650 zobaczę co da się zrobić (szkoda że lustro) ;)
Załączniki
Ekstremalnie małe źrenice podczas obserwacji.: jsc.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostJSC | 21 Paź 2019, 13:01

ekolog napisał(a):mam 130/650 zobaczę co da się zrobić (szkoda że lustro) ;)


U mnie widoczny jest na 100% jeden środkowy (ale nie zawsze!) w postaci białego bloba, żona potwierdza i Cloudy Nigts tez potwierdzaja :mrgreen: . Drugi wyskakiwał mi co jakiś czas, trzeciego nie jestem pewnien czy widziałem. To jesli chodzi o te srodkowe. Kraterek "W" widziałem natomiast dośc dobrze mozna powiedziec nawet w formie obwarzanka (jasny odblask i ciemny cień).
W większych aperturach szału jednak tez nie było. Z tym, ze ten kraterek który był u mnie widoczny czasami, to tam cały czas, natomiast ten którego nie jestem pewien że widziałem, to tam wyskakiwał czasami...
Ot takie ekstremalne obserwacje szczególików :D .

Niektórzy twierdzą, ze najlepiej te kraterki odcinają się podczas pełni - ja jednak ze wzgledu na blask Ksieżyca ich wtedy nigdy jeszcze nie widziałem... Zwykle je obserwuję jak terminator jest jednak dość daleko od Platona.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 21 Paź 2019, 14:06

Jeszcze jeden post napiszę o Ksiezycu i jesli moderator nie przeniesie, to trzeba bedzie założyć nowy watek, bo odjeżdżamy od tematu (chociaż źrenice na obserwacje Księzyca stosuje zwykle 0,53mm i 0,4mm).

astrofan napisał(a):Witam. Jak tylko jest odpowiednia faza Księżyca to zawsze spoglądam na Plato. W moim apo jak i maku poziom detalu jest porównywalny z lekkim wzrostem jasnosci obserwowanego obiektu dla maksutova. Jakiś czas temu walczyłem z kraterkami przy nienajgorszym seeingu powiedzmy 4/6.
A i B widoczne definitywnie jako kratery a nie pojaśnienia. C i D czasowo pokazywały swoje oblicze jako kratery by po chwili przedstawiać się jako plamki a czasem nawet się dotykały mrugając przy drganiach atmosfery. G tylko jako delikatne pojaśnienie i nigdy w formie krateru. W to kwestia gry światla. Tak samo z G. Tylko bardzo dobre warunki aby świecił światlem ciągłym.
Ogolnie nie mam na tyle doświadczenia i nie znam jeszcze na tyle mojego apo 120 aby stwierdzić co i jaki szczegół zobaczę w danych warunkach. Myślę że czasem godzinka różnicy może spowodować różnicę w oświetleniu iż dany szczegół ( na granicy zdolności rozdzielczej) zostanie zauważony lub nie. Tak wiec nie poddaję się i będę dalej walczył z Łysym. Też twierdzę że nie widziałem jeszcze nigdy takiego samego Księżyca i ten obiekt nigdy mi się nie znudzi. :wink:


Dzięki za relację :!: :)
Ja Księzyc odkryłem dopiero niedawno i zafascynował mnie na maksa. Przede wszystkim uwielbiam odkrywać miejsca ladowania (te załogowe i bezzałogowe), Wtedy przydaje się rozpoznawanie tych najmniejszych kraterków oraz szczelinek. Jestem np. zafascynowany miejscem ladowania Apollo 15.
Image
Ach te krajobrazy Apeninów... Hadley C, Mt. Hadley, czy tez pełnia szczęścia Hadley Rille
Mam ten rów (Hadley Rille) cały czas na tapecie :lol: :wink: :
Ekstremalnie małe źrenice podczas obserwacji.: moon trabi.jpg


Warto tez monitorowac jego widocznośc :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMareg | 21 Paź 2019, 21:30

Bardzo podoba mi się pomysł JSC z tymi kraterkami w Plato, bo w końcu każdy to co widzi będzie mógł ocenić liczbą a nie tylko bajkowymi opisami.
A Plato każdy znajdzie, nawet najbardziej początkujący.
Więc za jakiś czas na zlotach będziemy widzieć na teleskopach wygrawerowane "Plato 5", "Plato 10" itd., i od razu każdy będzie wiedział co dany sprzęt i dumny właściciel razem mogą.
Jak będzie nowy wątek z obserwacjami Plato to może proszę wrzucić na samym początku tę fotkę od JSC z literami przy poszczególnych kraterkach.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

Postchondryt | 22 Paź 2019, 22:35

No dobra..."
Ile kto widział tych kraterków w danej aperturze (kiedykolwiek i pod jaką postacią - obwarzanka czy plamki)?
Pomińmy na razie nas obu...
Image
https://www.cloudynights.com/topic/3484 ... raterlets/

PS
Zdjęcia oczywiscie pomijamy, bo to zupełnie inna bajka... tylko wizual![/quote] "

Witam.
Podoba mi się Twój pomysł, jeśli tylko pogoda pozwoli postaram się opisać jak i ile kraterków udało mi się zobaczyć jednak jak na razie warunki są gorzej nisz kiepskie.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postbolid25 | 22 Paź 2019, 23:04

Krarery A, B, C, D, E ostatnio obserwowałem planetarnym Newtonem ATM150/1250 na Ścieżków Groniu w średnich warunkach seeingowych, były dobrze widoczne i nie było mowy o jakimkolwiek złudzeniu że one tam są.
Wcześniej często celowalismy w księżyc teleskop ATM 350 /1650 i również nie było problemów z ich lokalizacją.
Ogólnie widziałem je w mniejszym sprzęcie począwszy od małego refraktora AP0 70mm po Newtona SW 114/900 oraz innym seryjnym sprzęcie takim jak SW 200/1200.
Dla obserwatora z dobrym wzrokiem przy sprzyjających warunkach nie są one zbyt trudne do za obserwowania przynajmniej na moich szerokościach geograficznych w górach ponad 700 m n.p.m
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 23 Paź 2019, 21:40

bolid25 napisał(a):Krarery A, B, C, D, E ostatnio obserwowałem planetarnym Newtonem ATM150/1250 na Ścieżków Groniu w średnich warunkach seeingowych, były dobrze widoczne i nie było mowy o jakimkolwiek złudzeniu że one tam są.
Wcześniej często celowalismy w księżyc teleskop ATM 350 /1650 i również nie było problemów z ich lokalizacją.
Ogólnie widziałem je w mniejszym sprzęcie począwszy od małego refraktora AP0 70mm po Newtona SW 114/900 oraz innym seryjnym sprzęcie takim jak SW 200/1200.
Dla obserwatora z dobrym wzrokiem przy sprzyjających warunkach nie są one zbyt trudne do za obserwowania przynajmniej na moich szerokościach geograficznych w górach ponad 700 m n.p.m


Krzysztof zrób wpis w temacie wyżej w tym samym dziale. viewtopic.php?f=3&t=55325
Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 24 Paź 2019, 12:49

MichalKaczan napisał(a):Dzięki za uznanie :)
Może to truizm co napiszę, ale mniejsza apertura (np 80mm) w dobrych warunkach musi pokazać mniej.Nie ma innej opcji, nawet gdy jest to 7D ;)
Druga sprawa, często pomijana to komfort obserwacji. W teleskopie z napędem widzi się po prostu więcej. Jest czas na zerkanie z każdej strony, można na spokojnie przyjrzeć się każdemu szczegółowi, nawet jeśli obraz jest ciemniejszy. Tu jest przewaga mniejszych teleskopów, które przeważnie taki napęd mają.
Przywołany tu O'Meara właśnie tak obserwuje. Gość stosuje nawet specjalne techniki oddechowe i relaksacyjne podczas obserwacji, żeby wyciągnąć z oczu jak najwięcej. Efekt jest imponujący, gdy popatrzy się na jego szkice.


O ciekawe, masz jakiś link gdzie mógłbym poczytać coś więcej o technikach jakie stosuje O'Meara ?

Maciek_Cz napisał(a):
MichalKaczan napisał(a):Tak z ciekawości luknąłem sobie na N7027 i podczas obserwacji z soboty na niedzielę popełniłem taki oto szkic tejże planetarki. Sprzęt: Taurus 16" z nowo zakupionym okularem Delite 5mm (370x) i z barlowem TMB 1.8x (x670), na platformie. Seeing miałem rewelacyjny, gwiazdy punktowe, obiekt w zenicie. Choć w takim powiększeniu (670x) to już niezła gimnastyka nawet na platformie paralaktycznej. W moim odczuciu to wyższe powiększenie nie wniosło prawie nic nowego do obrazu. Szkic nie jest idealny. Trudno narysować to co widać tylko zerkaniem, a tak było z tym ciemnym pasem. Również skaner trochę zdegradował szkic, czyniąc ciemny pas bardziej wyraźnym. Ale w sumie jestem zadowolony z rezultatu :), zwłaszcza, że to pierwszy szkic po dość długiej przerwie.
Fajnie też planetarka wygląda w OIII. Wszystkie gwiazdy znikają i zostaje tylko ona, jasna jak pochodnia ;)

n7027a.gif

i takie wnioski mnie naszły:
-planetarka wygląda zupełnie inaczej niż na szkicu kolegi z Czech
-ma ogromną jasność powierzchniową, więc pewnie w mniejszych aperturach można poszaleć z powiększeniem
-jeśli chcemy weryfikować prawdziwość szkicu i/lub przydatność takich powiększeń w małych aperturach obserwacje należałoby wykonać podczas bardzo dobrych warunków (seeing, przejrzystość)


Podoba mi się Twój szkic.
Zatem czekamy teraz na obserwacje kogoś kto ma długi refraktor z aperturą 80-100mm. Ale też może ktoś by spróbował Edkami 80 lub 100 pooglądać tą planetarkę.
Właśnie o to chodzi, żeby jak najwięcej osób z różnymi teleskopami ale w bardzo dobrych warunkach spróbowało wykonać takie obserwacje.
Ale dla pewności trzeba się zbliżyć ze źrenicą przynajmniej do tych 0,2 - 0,3mm.
U Ciebie wychodzi źrenica 0,6 i 1mm, u Kolegi Dark też 1mm na pełnej aperturze, a przysłanianie dało efekt negatywny.
No nic bez kolejnego kroku, czyli obserwacji małą aperturą nie rozstrzygniemy do końca tego tematu.
Fajnie, że poświęcacie swój czas na rozwikłanie tego zagadnienia.


Dziękuję Maćku za inspirację, ten obiekt jest wspaniały i intrygujący. Potrafi znikać i za chwilę się pojawić, świetnie współpracuje zerkaniem. Wtedy mocno się rozświetla.
Obserwacje wykonałem dwukrotnie swoim ED100mm
Niestety nie wykonałem szkicu. Co mnie zaskoczyło to niebieski kolor ! Przy dość niskim powiększeniu 45x. Wraz z wzrostem powiększenia kolor zanikł.
Nie widziałem tego co jest na szkicu, aczkolwiek zostawiam sobie margines na lepszy seeing, ten był 3/5.
Przy 100x do 150x widziałem 2 pojaśnienia te "bulki" obraz przyjemny i ciekawy. W odbiorze jakby mgławica i planetarka jednocześnie.
A co widziałem w powiększeniu 300x, 6mm Ortho Baadera z Barlowem Celestron Ultima ? To źrenica 0,33 mm.
Ciemno i niestety spadek szczegółu (potrzebny jest lepszy seeing), żeby postawić kropkę nad i.
Choć jak czytam o tych przygotowaniach obserwatora O'Meara, to szczerze mówiąc zabawa jest przednia. Jeszcze spróbuję :)
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostMareg | 27 Paź 2019, 01:51

Obserwacje planetarek NGC7027, NGC6826 i NGC7662 z powiększeniem 3D (240x) i źrenicą 0.33 mm

- SW 80ED + AZ5 z TS HR 5 mm + Barlow 2x GSO
- sobota 26/10/19, od około 22 gdzieś do 24
- seeing przyzwoity, podmiejskie niebo, czyste, bez Księżyca, do najbliższej latarni jakieś 100 m
- notatki robione z pamięci na świeżo po obserwacjach
- nie jestem doświadczonym obserwatorem, zwłaszcza DSów

NGC7027:
Dobrze widoczna na wprost jako lekko wydłużony kształt z rozmytym konturem, zerkaniem jest nieco większa, może lepszy kontur. Czasem może widziałem lekkie pociemnienie w okolicach środka długości. Na szkicu umieściłbym pewnie tylko wydłużoną plamę beż żadnych szczegółów. Sporo uwagi zabierała mi walka o utrzymanie obiektu w okularze.
Pierwsze udane podejście z takim samym sprzętem miałem wczoraj, ale obserwacje robiłem już sporo po północy i planetarka była już tylko jakieś 30 stopni nad horyzontem. Nie ma jakichś wielkich różnic w obrazach wczoraj i dziś.

NGC6826:
Tak sprawnie mi poszło z NGC7027, że na szybko poszukałem jakichś innych jasnych planetarek, które są blisko zenitu. Na celownik wziąłem NGC6826, też w Łabędziu, tak że nie trzeba było nawet za bardzo krzesełka przestawiać po NGC7027. Jak dotąd NGC6826 nigdy nie widziałem nawet na zdjęciu. Aby się niczym nie sugerować, oglądnę ją dopiero jak wyślę tę relację. Z NGC6826 też poszło bardzo sprawnie. Widziałem ją jako okrąglutki kształt z jasnością koncentrycznie spadającą od środka po kontur, który wydawał się dobrze zdefiniowany. Patrząc zerkaniem planetarka wydawała się czasem przypominać bańkę mydlaną z centralnie umieszczonym źródłem światła. Kształt chyba wyraźniejszy niż NGC7027 i jak dla mnie ładniejszy.

NGC7662:
Też znaleziona bez trudu i też jak dotąd nigdy jej nie widziałem. Widoczna jako okrągła, jednorodna tarczka z lekko rozmytym konturem. Przypominała dobrze rozogniskowaną gwiazdę. Parząc zerkaniem wydawała się jaśniejsza i może z lepiej zdefiniowanym konturem.

EDIT:
No widziałem już zdjęcia NGC6826 i NGC7662, ale tylko po numerach to je nie zidentyfikowałem. Czyli przy obserwacjach to tak jakbym ich nie widział...
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

PostMaciek_Cz | 27 Paź 2019, 16:11

W końcu dwa konkretne raporty :)
Jeszcze napiszcie proszę, o swoich odczuciach odnośnie tego czy da się tak obserwować. Na tym forum utatre jest, że tak się nie obserwuje i że w takich aperturach i powiększeniach nic nie widać. Może wypowiedzi osób, które spróbowały zachęcą innych do podjęcia własnuch prób.

Spróbuję w wolnej chwili opisać jak Stephen O'Meara prowadził obserwacje i robił szkice do swoich książek. To może rzucić nowe światło na poruszany tutaj problem :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMichalKaczan | 27 Paź 2019, 20:46

mrjq napisał(a):O ciekawe, masz jakiś link gdzie mógłbym poczytać coś więcej o technikach jakie stosuje O'Meara ?


Nie pamiętam dokładnie tytułu, ale była to chyba jego książka "Hidden Treasures".
Taurus 16" Nagler T5 26mm, Delos 14mm,8mm Delite 11mm,5mm, barlow TMB ED 1.8x
 
Posty: 53
Rejestracja: 09 Lis 2016, 19:55
Miejscowość: Jelcz Laskowice

 

PostMaciek_Cz | 27 Paź 2019, 21:13

MichalKaczan napisał(a):
mrjq napisał(a):O ciekawe, masz jakiś link gdzie mógłbym poczytać coś więcej o technikach jakie stosuje O'Meara ?


Nie pamiętam dokładnie tytułu, ale była to chyba jego książka "Hidden Treasures".


Szczegółowy opis jest w Deep-Sky Companions: The Messier Objects. Bardzo polecam.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMareg | 28 Paź 2019, 19:52

Maciek_Cz napisał(a):Jeszcze napiszcie proszę, o swoich odczuciach odnośnie tego czy da się tak obserwować. Na tym forum utatre jest, że tak się nie obserwuje i że w takich aperturach i powiększeniach nic nie widać.

Cóż, myślę, że każdy powinien sam spróbować i sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się, że w takich „ekstremalnych” warunkach to kluczowym elementem staje się jakość wzroku obserwatora.
Gdybym miał tylko Edka, to na pewno bym tak obserwował, bo dla mnie jak jest wyzwanie, to jest i frajda.
Od bardzo niedawna mam Taurusa 300, więc obserwacje tych planetarek Edkiem zrobiłem z czystej naukowej ciekawości.
Przy okazji tych obserwacji dużo się nauczyłem i bardzo usprawniłem swój warsztat obserwacyjny, co zabrało mi pewnie z miesiąc.
Szczerze mówiąc, jak zabierałem się za NGC7027 to na początku długo nie mogłem jej znaleźć.
A teraz potrafię ją wypatrzeć w nowym szukaczu 9x50 i tak wycelować, że mam ją od razu w docelowym okularze i polu widzenia 15 minut.
Czyli to co nie mogłem zrobić podczas całej sesji teraz robię w parę minut. I dla mnie to jest główny zysk z walki z NGC7027.
No i planetarny okular razem z porządnym szukaczem...
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

PostMaciek_Cz | 29 Paź 2019, 23:58

Mareg napisał(a):Cóż, myślę, że każdy powinien sam spróbować i sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się, że w takich „ekstremalnych” warunkach to kluczowym elementem staje się jakość wzroku obserwatora.
Gdybym miał tylko Edka, to na pewno bym tak obserwował, bo dla mnie jak jest wyzwanie, to jest i frajda.


Myślę, że Twoje słowa są bardzo dobrą puentą tej dyskusji.
Ale nie kończmy jeszcze. Czekam na kolejne relacje.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 85 gości

AstroChat

Wejdź na chat