* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Widoczność małych kraterków w kraterze Plato (Platon)
PostWysłany: Pon Kwi 06, 2020 9:13 pm 

Miejscowość: okolice Świdwina
To co prawda nie dział sprzętowy a o widoczności kraterków w Plato ale powiem Ci Maciek tak. Akurat achromatów (także krótkich) wcale nie uważałbym za jakiś najlichszy sprzęt obserwacyjny. Wielokrotnie się o tym przekonałem. To, że niektórzy mają do nich uprzedzenia-ich sprawa. Prawie każdy sprzęt ma swoje wady, dla mnie akurat AC nie jest najważniejszą pierwszoplanową wadą. Wolę mieć obraz z AC niż np bez AC a mało ostry lub zupełnie bez kontrastu czy słabym kontrastem :)

Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, AZ5 i AZ3, kątówki: 2"lustrzana i pryzmat zenitalny 1.25" Celestron, SW Virtuoso +MAK90, kitowce (10 i 25 mm), BCO 10mm, ES 15mm/70', ES 20mm/52', ES 28mm/68', Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, SM 15x70+statyw

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Kwi 07, 2020 5:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Lublin
Dariusz.p napisał(a):
To co prawda nie dział sprzętowy a o widoczności kraterków w Plato ale powiem Ci Maciek tak. Akurat achromatów (także krótkich) wcale nie uważałbym za jakiś najlichszy sprzęt obserwacyjny. Wielokrotnie się o tym przekonałem. To, że niektórzy mają do nich uprzedzenia-ich sprawa. Prawie każdy sprzęt ma swoje wady, dla mnie akurat AC nie jest najważniejszą pierwszoplanową wadą. Wolę mieć obraz z AC niż np bez AC a mało ostry lub zupełnie bez kontrastu czy słabym kontrastem :)

Darku, tak też traktuję swój refraktor :wink:

Wracając do tematu Plato, trafiłem na CN taki fajny archiwalny artykuł https://www.cloudynights.com/topic/34841-guide-to-plato-craterlets/

Czytałem też inne wpisy z CN i zauważyłem taką tendencję do unikania tego wyzwania w przypadku małych apertur. Zazwyczaj ludzie pytają
czy będzie cokolwiek widać w 2,5-4 calach, a raporty o ich widoczności zazwyczaj pochodzą od właścicieli 8 cali i więcej.
Nie wiem czy ludziska się boją spojrzeć czy może to coś innego? Może tak rzadko są dogodne warunki do ich obserwacji/detekcji.
No faktem jest, że żeby czerpać z widoku garściami to trzeba konkretnej apertury. A tak to możemy się bawić w to czy coś widać czy nie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 11, 2020 12:53 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Krotoszyn
Kraterki w Plato to trudny temat. Kratery są płytkie i bardzo słabo kontrastują z otaczającym terenem, bo generują mało cieni, paradoksalnie łatwiej je zobaczyć kiedy terminator jest daleko, nawet w czasie pełni. I dlatego łatwiej je dostrzec w refraktorach, które mają z reguły mniejszą światłosiłę niż newtony, a ciemniejszy obraz podbija w naturalny sposób kontrast.
Trudno powiedzieć o czym miałaby świadczyć widoczność tych kraterów - bardziej świadczy ona o typie sprzętu, jego jakości czy może wzroku obserwatora ?

Ogólnie przez chwilę stałem się zakładnikiem tego tematu, jak tylko był widoczny Plato szukałem i liczyłem kratery. W końcu sobie uświadomiłem, że cała reszta szczegółów leży odłogiem i czeka kiedy skieruję na nie swoje oczy. W końcu sobie odpuściłem i teraz czasami tylko na chwilę spojrzę w tym kierunku a delektuję się całą resztą księżycowych formacji a ciekawych zakątków Księżyc ma mnóstwo. Szkoda czasu na liczenie kraterów w Plato czy szczelin w Gassendim, trzeba chłonąc wzrokiem wspaniałości jakie dała nam natura, niezależnie jaki się ma teleskop.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 11, 2020 2:51 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Cześć.

Im lepszy posiadamy sprzęt z wysokim kontrastem obrazu i ostrością tym więcej zobaczymy na tarczy Srebrnego Globu.Temat Kraterów widocznych w Plato jest też swego rodzaju wyznacznikiem jakości naszego sprzętu jaki posiadamy i można dzięki temu testowi co często stosują do porównań w praktyce miłośnicy Astronomii oszacować przydatność naszego sprzętu do widoczności trudno dostrzegalnych np. m.in. szczegółów detalu Planet.Test jest bardzo dobry i moim zdaniem przekłada się znakomicie na to też co więcej dzięki naszemu instrumentowi dojrzymy również na tarczy Księżyca z trudniej dostępnego detalu.Nie należy popadać tylko w "obsesję" i za każdym razem jak Plato jest na tarczy Księżyca widoczny to sprawdzać co tam w nim widać , lecz mieć na uwadze to przydatne i dobre porównanie , które jest jednym z wielu swego rodzaju wyznaczników jakości i możliwości naszego posiadanego instrumentu w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 11, 2020 3:01 pm 

Krzysztof_P napisał(a):
Cześć.

Im lepszy posiadamy sprzęt z wysokim kontrastem obrazu i ostrością tym więcej zobaczymy na tarczy Srebrnego Globu.Temat Kraterów widocznych w Plato jest też swego rodzaju wyznacznikiem jakości naszego sprzętu jaki posiadamy i można dzięki temu testowi co często stosują do porównań w praktyce miłośnicy Astronomii oszacować przydatność naszego sprzętu do widoczności trudno dostrzegalnych np. m.in. szczegółów detalu Planet.Test jest bardzo dobry i moim zdaniem przekłada się znakomicie na to też co więcej dzięki naszemu instrumentowi dojrzymy również na tarczy Księżyca z trudniej dostępnego detalu.Nie należy popadać tylko w "obsesję" i za każdym razem jak Plato jest na tarczy Księżyca widoczny to sprawdzać co tam w nim widać , lecz mieć na uwadze to przydatne i dobre porównanie , które jest jednym z wielu swego rodzaju wyznaczników jakości i możliwości naszego posiadanego instrumentu w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Zgadzam się i jako test jest to dość ciekawe. Natomiast sama obserwacja tych kraterków jakaś specjalnie porywająca faktycznie nie jest dla mnie, są ciekawsze obszary :) Jako test to z kolei wydaje mi się, że warto mieć jakieś teleskopy do porównania bo inaczej trudno ocenić czy jeśli nie widzimy tych kraterków to wina optyki czy warunków:)

Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, AZ5 i AZ3, kątówki: 2"lustrzana i pryzmat zenitalny 1.25" Celestron, SW Virtuoso +MAK90, kitowce (10 i 25 mm), BCO 10mm, ES 15mm/70', ES 20mm/52', ES 28mm/68', Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, SM 15x70+statyw

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 02, 2020 10:36 pm 

Jak tam nikt dzisiaj nie próbuje kraterków?? :mrgreen:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 04, 2020 10:23 pm 

Miejscowość: Starogard Gdański
Obserwacja z wczoraj przy wyśmienitych warunkach nie przyniosła jednak cudów :D . Plato daleko od terminatora i tylko pojaśnienia 4 głównych kraterków. Za to cała reszta :shock: . Często obserwuję Księżyc na wprost dla uzyskania max kontrasu i spokoju umysłu :lol: chociaż nie zauważyłem jakiegokolwiek pogorszenia obrazu z pryzmatem taka. Jak pozycja pozwala to podstawiam sobie przed sobą mocny statyw foto z regulowaną kolumną i opieram się na nim rękami a na nie broda aby maksymalnie ustabilizować wzrok. Wtedy naprawdę można łuskać detale bez zmęczenia. Pozdrawiam.

PostWysłany: Wto Maj 05, 2020 1:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zielona Góra
Te detale łuskasz w bino czy mono ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Maj 05, 2020 4:58 pm 

Wczoraj poświęciłem kilka minut na ten krater i nagrałem krótki filmik telefonem komórkowym. Zarejestrował się jakiś ślad większych kraterów w środku Plato :x
https://www.youtube.com/watch?v=b9X13GEPVAI

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 09, 2020 10:30 am 

Nic się nie dopatrzyłem ale może po prostu za ciemny obraz.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 09, 2020 12:51 pm 

Nagrałem ten filmik teleskopem ustawionym na tarasie. Z doświadczenia wiem, że to nie jest dobry pomysł. Przykładowo, wczoraj również wystawiłem teleskop na mój taras. Po pół godzinie spojrzałem na Wenus przy 80x. Zobaczyłem niezbyt ciekawy, pływający obraz jej tarczy. Przeniosłem teleskop na trawniki, odsuwając się od domu i tarasu o około 5m. Zmiana miejsca obserwacji trwała max minutę. To samo powiększenie i ustawienie ostrości. Tarcza planety przy 80x ukazała się jako stabilny, cienki sierp.Tylko 5m, a różnica kolosalna w jakości seeingu. To nie pierwsze moje takie spostrzeżenie. Owego dnia, z którego pochodzi filmik, spojrzałem również wizualnie przez okular przy powiększeniu 400x. Bez problemu dostrzegłem kratery A i B w Syncie 8". Ślad kraterów C i D również rzucał się szybko w oczy, jednak ich rozdzielenie i ujrzenie jako dwa odrębne małe kraterki, było możliwe tylko momentami, przy mniejszych zakłóceniach atmosferycznych. Miałem zamontowany uchwyt do telefonu przy teleskopie, który mi trochę przeszkadzał w wizualnych obserwacjach. Nie chciałem go zdejmować, ponieważ miałem w planach tego wieczoru jeszcze pobawić się trochę z nagrywaniem Księżyca. Przy następnej okazji, przyjrzę się dokładniej wizualnie temu Kraterowi i spróbuję wypatrzeć jak najwięcej jego mniejszych "intruzów". Będzie to wymagało kilku z rzędu pogodnych dni z kraterem skąpany w promieniach słonecznych. Dam znać jak poszło w tym temacie. :) Wracając do filmiku. Momentami uwidacznia się słaba poświata z większych kraterów A, B i zlanych ze sobą C D. Dużo zależy, na jakim urządzeniu go się ogląda. Tego samego dnie, nieco później, udało mi się uchwycić telefonem przez 8" taki krater Gassendi
https://www.youtube.com/watch?v=paz9g4JmLY8 Nagranie prosto z telefonu, bez żadnej obróbki. Dla porównania podobne, fajne ujęcie tego krateru https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo nagranie z 10" i ASI224MC

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości