Wybuch RS Oph

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostHenryk | 13 Lut 2006, 11:21

Sensacja! Po 21 latach snu wybuchła nowa powrotna RS Oph. Jej jasność wzrosła niesamowicie i obecnie oscyluje w granicach 5-4 mag!
Niestety pogoda kijowa, ale może komuś zechce się wstać rano i zrobić zdjęcie? Następna okazja nie wiadomo kiedy się powtórzy.
Więcej na stronie AAVSO: http://www.aavso.org/publications/specialnotice/6.shtml
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJanusz_P. | 13 Lut 2006, 19:29

To super z jej strony :lol: ale jak masz jakieś układy na górze to lepiej załatw jakąś dziurę pogodową bo wciąż sypie i sypie i nawet Łysego w pełni nie widać :roll:

Ps. Swoją drogą to skandal tak wybuchać w letnim gwiazdozbiorze pośrodku zimy :shock: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 13 Lut 2006, 19:51

Masz racje Januszu z tą pogodą, przydałoby się trochę czystego nieba.

Śniegu na stokach jest już tak dużo, że nawet armatki nie muszą pracować.
Pozostaje tylko wziąć narty i śmigać. :lol:
Przy okazji pozdrawiam wszystkich miłośników carvingu :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostHenryk | 13 Lut 2006, 22:59

Wrrr, u mnie ani czystego nieba, ani śniegu. Od początku roku tylko resztki, a jak coś spadnie (czyli w porywach 5 cm), to następnego dnia przychodzi odwilż... Tylko w łeb sobie strzelić :? .
Dlatego liczę chociaż, że komuś uda się zrobić zdjęcie RS Oph, bo zanim wyjmę dwururkę, to pewnie znowu będzie koło 10 mag...
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Postqbanos | 13 Lut 2006, 23:21

Ile może trwać taki rozbłysk?
qbanos
 

PostHenryk | 14 Lut 2006, 18:38

Tyle co nowej powrotnej ;).
Typical outbursts display a rapid rise in brightness from quiescence to about 5th magnitude within a 24-hour time period. The decline occurs in three distinct stages: the first stage of decline (t1) is fast, the second (t2) slower, and the third (t3) is intermediate, as indicated in the table below. The variable then generally returns to its minimum magnitude within 100 days or so after outburst.
Czyli teraz, gdy brzydka pogoda - szybki spadek, potem powolniejszy. Mam nadzieję, że uda mi się ją upolować jeszcze, gdy będzie jaśniejsza od stanu między wybuchami.
Więcej o RS Oph , w tym tabelka z czasami ostatnich wybuchów, na stronie AAVSO

Przy okazji przypomnę, że czekamy także na wybuch T CrB, a i kilku innych ;).
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostHenryk | 24 Lut 2006, 08:23

Wreszcie mi się udało ją złapać, a na dowód przedstawiam świeże, ciepłe jeszcze zdjęcie:
Image

RS Oph zaznaczona na czerwono. Zielonym kolorem wskazana jest cefeida Y Oph.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat