Rekordziści light pollution w Polsce

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postchavez1976 | 22 Lut 2020, 08:17

Właśnie ukazał się tekst Pani Edyty Brzozowskiej z redakcji onetu, nt. potężnych, oświetlonych szklarni w pobliżu Wrocławia:
https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/zani ... mi/lfce5fd

Ja nigdy wcześniej nie widziałem tak potężnej łuny.
Fotografuję nocą z okolic Rawicza w Wielkopolsce, oddalonego od Wrocławia o 70km i to źródło daje kilka razy mocniej niż całe miasto Wrocław. Widać to szczególnie z trasy S5 na trzebnickich wzgórzach, którą wracam na Wrocław.
Jadąc natomiast autostradą A4 ze Śląska na Wrocek, już z 40km świeci całe niebo :shock:

Współczuję nie tylko miłośnikom astronomii lecz również zwykłym mieszkańcom Wrocławia.
Irytuje przy tym ignorancja i bezczynność lokalnych władz.

Przy tej okazji chciałbym otworzyć ranking rekordzistów LP w Polsce. Oby nie znalazło się nic gorszego a mieszkańcy Wrocławia znaleźli sposób na toksyczną działalność.
Przecież wystarczyły by jakieś dachowe rolety, zasuwane na noc poprzez dach.

Wydaje się, że bez zmiany prawa, można już wszystko.
Na grupach droniarzy można obejrzeć wstrząsające zdjęcia nocne z okolic Wrocka.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postkurp | 22 Lut 2020, 08:38

Najgorsze jest to, że żadne przepisy tego nie regulują. Mój sąsiad , który ma małą firmę założył kilka potężnych lamp LED i ja po swojej działce chodzę nieraz po omacku oślepiony ich światłem. Prośby nic nie dawały, aż w końcu zagroziłem, że nie wydam zgody na dalsze, czasowe prowadzenie działalności. Wtedy je pogasił. W tej materii panuje samowola. Niedługo Łódź i okolice Warszawy całkowicie załatwi port lotniczy w Baranowie wraz z całą infrastrukturą. Będzie lśnić i kupa smrodu w atmosferze.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat