* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
 Temat postu: Obserwacje Marsa.
PostWysłany: Wto Kwi 14, 2020 11:48 am 

Miejscowość: Psary, Ostrów-Kalisz.
Witam forumowiczów :)
Mars wrócił na niebo po wrześniowej koniunkcji ze Słońcem i wraz z Jowiszem i Saturnem tworzy planetarne trio na porannym niebie. Z racji, że obserwacje Czerwonej Planety od dawna mnie interesują, postanowiłem założyć ten temat i mam nadzieję, że wielu z was zachęci do wypowiedzi.
Zacznijmy jednak od początku. Astronomią interesuje się już 10 lat. Przez te 10 lat zmieniłem kilkakrotnie sprzęt, miałem słabsze i lepsze momenty jeśli chodzi o motywacje do astronomii, ale chęć zerkania i wyciągania sprzętu zawsze wygrywa. Nie od dzisiaj bo od kiedy interesuje się astronomią Mars zawsze przykuwał moją uwagę. Sam fakt, że nie możemy go obserwować w dobrych warunkach co roku tylko co dwa lata sprawia, że tęsknimy (przynajmniej ja) za widokiem tej planety w teleskopie.
Jeśli chodzi o czwartą planetę US, najlepsze obserwacje jakie wspominam to obserwacje z dnia 3.03.2012 podczas opozycji. Widok tamtego Marsa pamiętam do dzisiaj, kiedy to pierwszy i jak na razie ostatni raz widziałem największe wzniesienie na Marsie i najprawdopodobniej w Układzie Słonecznym czyli Olympus Mons. Sam klimat tamtych obserwacji wprowadza w dobry nastrój: kultowa SYNTA 8”, temperatura poniżej 0 stopni, Mars wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Lwa, seeing pozwalający obserwować drobne detale i przede wszystkim sam zapał do obserwacji... Właśnie przez brak zapału po 2012 roku kolejne dwie opozycje czyli w 2014 i w 2016 roku praktycznie przegapiłem, a same obserwacje można policzyć na palcach jednej ręki. Kiedy już chęci wróciły zbliżała się Wielka Opozycja Marsa w 2018 roku i to w towarzystwie innego pięknego zjawiska astronomicznego czyli Całkowitego Zaćmienia Księżyca (27.07.2018 r.) Zaćmienie było piękne to prawda, niestety nie mogę powiedzieć tego o obserwacjach Marsa w tamtym sezonie. Nie dosyć, że znajdował się on bardzo nisko nad horyzontem to w dodatku na Pomarańczowej Planecie szalały burze piaskowe, co uniemożliwiło obserwacje jakichkolwiek szczegółów na jego powierzchni. A jak będzie w tym sezonie obserwacyjnym ? Swoją wędrówkę do opozycji w październiku 2020 roku Mars rozpocznie w gwiazdozbiorze Panny, gdzie mogliśmy go dostrzec kilka tygodni po wrześniowej koniunkcji ze Słońcem. Z każdym kolejnym miesiącem Czerwona Planeta będzie zmieniała położenie na tle gwiazd przemieszczając się po kolei przez gwiazdozbiór Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika aż wreszcie wkroczy do Ryb, gdzie miejmy nadzieję ukaże nam wiele szczegółów swojej tarczy podczas październikowej opozycji.

Proszę o udzielanie się w tym temacie :) Napiszcie co wam najbardziej podoba się w Czerwonej Planecie. Czy chętnie ją obserwujecie czy raczej interesuje was jako potencjalna planeta, na której może istnieć życie ? Jakie macie doświadczenia z obserwacjami tej planety ? Jakiego sprzętu używacie by otrzymać jak najlepszy (oczywiście jeśli warunki pozwolą) obraz Marsa ? Czy korzystacie z filtrów (kolorowe lub inne) by podnieść kontrast niektórych detali np. czap polarnych lub kontynentów ?

Zapraszam do dyskusji :)

Filtry: Orion UB 2" | GSO niebieski #82A.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Obserwacje Marsa.
PostWysłany: Wto Kwi 14, 2020 6:36 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Cześć. :D

Świetnie że założyłeś ten temat , myślę że znajdzie się tu wiele relacji z oglądania tej Planety jak i może też wstawione będą przy okazji aktualne fotki Marsa jak zbliża się a potem jest w Opozycji.Sam chętnie też będę tu pisał moje relacje z jego oglądania.Miejmy nadzieję że tym razem Czerwona Planeta nas swoimi widokami w Wizualu nie zawiedzie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Kwi 14, 2020 7:33 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
defaa napisał(a):
Witam forumowiczów :)
Mars wrócił na niebo po wrześniowej koniunkcji ze Słońcem i wraz z Jowiszem i Saturnem tworzy planetarne trio na porannym niebie. Zapraszam do dyskusji :)

Jak tam się wejdzie (gratisowy program, który wszyscy znamy)
https://stellarium-web.org/

i udostępni lokalizację i wyłączy krajobraz to o tej porze pod horyzontem ale widać, że i Księżyc jest blisko tej kompanii. :)

Ja Marsa dość dawno obserwowałem, ale pamiętam, że to obiekt którego obserwacja (treściwa) staje się owocniejsza z nabywanym doświadczeniem.

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2020 10:07 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.
Trzeba dodać, że to będzie jedna z większych opozycji i wreszcie zaczną się te zimowe, z wyższym położeniem Marsa. Marsjańska posucha obserwacji sprawia, że sam nie mogę się doczekać opozycji. W ogóle nie mogę się doczekać obserwacji planetarnych. Ta kultowa synta 8" w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami obserwacyjnymi sprawiła, że lepszego Marsa nigdy wcześniej ani potem nie widziałem.
Pamiętam sezon 2009/2010 kiedy jakiekolwiek detale Marsa zobaczyłem po raz pierwszy. To też było coś.
Generalnie to późniejsze opozycje po 2012 r. były tak słabe, że nawet nie ma o czym gadać. Tak jakby ich nie było.
Jedyne czego się serio obawiam to tego, że czekamy na wysoką, super opozycję a wyjdzie totalna klapa jak w obieglych latach np w postaci burzy piaskowej...

Tel 517 738 856

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 11, 2020 5:08 pm 

Czekam na wasze relacje z obserwacji :)
Myślę, że warunki będą znacznie lepsze ze względu na wyższą pozycję na niebie względem opozycji z 2018 roku. Najlepszego Marsa pamiętam z 2012 roku, a nie była to żadna Wielka Opozycja :)
Jak się obecnie prezentują warunki obserwacyjne Marsa ? Powoli się poprawiają, przede wszystkim jasność i rozmiar tarczy. Na koniec tygodnia jasność Marsa przekroczy +0,2 wielkości gwiazdowej, a średnica jego tarczy przekroczy 8″. Nadal mała jest faza tarczy planety i wynosi 85%.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 11, 2020 5:30 pm 
Awatar użytkownika

Myślę, że warto juz teraz zacząć obserwacje. Jesli ktos nie fotografuje, to porobić szkice. Zaobserwować jak zmienia sie wielkość czapy polarnej...

Oby tylko te burze piaskowe na Marsie nie pokrzyżowały nam planów obserwacji ;)

refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200; pryzmaty: Baader-Zeiss T2, Vixen 1,25"; okulary: Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Daiichi Kogaku 40mm , BCO 10mm. Kamerka Neximage5.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Maj 12, 2020 3:12 pm 

Miejscowość: Przepiórów
Dzisiaj/jutro zamierzam spróbować coś zobaczyc. Zdam relacje jeśli w ogóle dojdzie do obserwacji.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Maj 13, 2020 9:26 pm 
Awatar użytkownika

Cześć.

Ja też w końcu muszę zacząć wstawać wcześniej rano na Planety. :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Maj 17, 2020 10:38 pm 
Awatar użytkownika

Koledzy i koleżanki. Tydzień temu w sobotę czyli 9 maja zobaczyłem Marsa i pierwsze detale jego powierzchni. Wyraźnie widać było czapę u dołu i pociemnienie na środku maciupkiej tarczy ale mimo wszystko się udało już coś tam zobaczyć. Czekam z niecierpliwością na opozycję
:wink:

Tel 517 738 856

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Maj 20, 2020 5:14 pm 

Dzisiaj rano od godziny 3.00 - 4.15 prowadziłem obserwacje planetarnego trio Jowisza, Saturna i Marsa. Jeśli chodzi oczywiście o Marsa to widoczna faza, majaczyła czapa polarna, ale ogólnie ciężko było go wystrzyć, obraz się rozdwajał delikatnie no i seeing niespecjalnie szalał jeśli chodzi o Czerwona Planetę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Maj 20, 2020 6:37 pm 

Miejscowość: Przepiórów
Dajecie jakiś filtr na marsie?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 22, 2020 3:02 am 
Awatar użytkownika

Ja nic nie daję z filtrów. Uwielbiam raczej obraz naturalny. Właśnie jestem po obserwach. Mars z czapeczką i pociemnieniami wygląda na prawdę super! Malutki bo malutki ale zapowiada się niezły sezon!

Tel 517 738 856

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 22, 2020 3:21 am 
Awatar użytkownika

Cześć.

Ja też nie używam żadnych filtrów , najlepsze widoczki są w dobrym okularze , ciemne strefy , czapy , wszystko wygląda wtedy ekstra ostro , kontrastowo i z naturalnymi kolorkami , odcieniami.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości