Obserwacje Słoneczka , MEADE SolarMax60 II , BF10.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 20 Maj 2020, 09:47

Cześć.

Czy ktoś z was ogląda Słońce pomimo małej aktywności?
Uruchomiłem w końcu mojego MEADE SolarMax60 II BF10 i tu miła niespodzianka.
Przedwczoraj była piękna Protuberancja widoczna jak pierścień , dość daleko wysunięta w przestrzeń od brzegu tarczy Słońca.
Były i mniejsze "Spiki" , ale ta była Rewelacyjna.Plam w ogóle brak , widać tylko granulację i jasne pochodnie.
Dokupiłem obejmy i w końcu sprzęcik doczekał się premiery.Zoom Baadera Mark IV 8-24mm świetnie pracuje z tym sprzętem.Nawet z ogniskową 8mm obrazy są Ekstra Ostre , Kontrastowe i Klarowne przy Pow.50X.Mam też Barlowa 2X , 1,25" Coronado Cemax i Plossla 25mm Coronado Cemax , wszystko sprawdza się bardzo dobrze.
Dzisiaj dopiero jest cała masa Protuberancji widocznych dookoła Tarczy Słońca.Odwiedził mnie Kolega Roman i wspólnie oglądaliśmy od godz.9 rano Słońce. :D

Wstawiam Fotkę Sprzętu na montażu EQ2. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Obserwacje Słoneczka , MEADE SolarMax60 II , BF10.: SolarMax2..jpeg
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 20 Maj 2020, 13:18, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 20 Maj 2020, 12:25

PW.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postdaniel | 20 Maj 2020, 12:35

Zazdro! Też bym sobie protuberancje poobserwował.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 20 Maj 2020, 12:43

Cześć Danielu. :D

Dzisiaj rano to był. :shock: Kolega Zbyszek mi powiedział że trafiliśmy Super Egzemplarz Solar-Maxa , ja tam się nie znam na tych sprzętach , mamy drugi taki sam w Obserwatorium , ale jest jak mówi Kolega Zbyszek słabszy.Ten tak wyciąga że Potęga , jestem Mega zadowolony z zakupu. :D Chyba zacznę robić szkice , gdyż jest naprawdę co. :D
Jak nie miałem zacięcia do Słoneczka , to teraz chyba będzie nowa zajawka na oglądanie Słoneczka. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 20 Maj 2020, 13:21

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Danielu. :D

Dzisiaj rano to był. :shock: Kolega Zbyszek mi powiedział że trafiliśmy Super Egzemplarz Solar-Maxa , ja tam się nie znam na tych sprzętach , mamy drugi taki sam w Obserwatorium , ale jest słabszy.Ten tak wyciąga że Potęga , jestem Mega zadowolony z zakupu. :D Chyba zacznę robić szkice , gdyż jest naprawdę co. :D
Jak nie miałem zacięcia do Słoneczka , to teraz chyba będzie nowa zajawka na oglądanie Słoneczka. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Hej,
A to nie jest ta, że te słoneczne sprzęty to się jakoś stroi? Może ta druga sztuka dogoniła by pierwszą po regulacji. Też bym chętnie popatrzył przez Ha ale zawsze jakoś mi było szkoda kasy na taki teleskop.

Jakieś dwa miesiące temu patrzyłem za to na Słońce z 100 F5 z filtrem ND5 + bino WO na wprost + parka Morfeuszy 17.5 mm i chyba też trafiłem na super seeing bo widziałem normalnie granulację i były dwie maluteńkie plamy, moje pierwsze w życiu więc kopara mi opadła :) Następnego dnia już nic nie widziałem.
lolak89
 

Postokroj | 20 Maj 2020, 13:29

Krzychu jest piękna oderwana od krawędzi a obok mgliste wysokie.W zeszłą niedzielę była słupowa jeszcze raz taka wysoka.
Dzięki
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 20 Maj 2020, 13:56

lolak89 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Danielu. :D

Dzisiaj rano to był. :shock: Kolega Zbyszek mi powiedział że trafiliśmy Super Egzemplarz Solar-Maxa , ja tam się nie znam na tych sprzętach , mamy drugi taki sam w Obserwatorium , ale jest słabszy.Ten tak wyciąga że Potęga , jestem Mega zadowolony z zakupu. :D Chyba zacznę robić szkice , gdyż jest naprawdę co. :D
Jak nie miałem zacięcia do Słoneczka , to teraz chyba będzie nowa zajawka na oglądanie Słoneczka. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Hej,
A to nie jest ta, że te słoneczne sprzęty to się jakoś stroi? Może ta druga sztuka dogoniła by pierwszą po regulacji. Też bym chętnie popatrzył przez Ha ale zawsze jakoś mi było szkoda kasy na taki teleskop.

Jakieś dwa miesiące temu patrzyłem za to na Słońce z 100 F5 z filtrem ND5 + bino WO na wprost + parka Morfeuszy 17.5 mm i chyba też trafiłem na super seeing bo widziałem normalnie granulację i były dwie maluteńkie plamy, moje pierwsze w życiu więc kopara mi opadła :) Następnego dnia już nic nie widziałem.


Cześć Łukaszu.

Owszem tak , jest regulacja i przy regulacji wychodzą różne detale na Słońcu w zależności od ustawienia.
W pewnym ustawieniu w ogóle nie widać Protuberancji a za chwilę jak przesuwam to wyskakują tak ostre , jak tra la la.
Oglądanie w takim sprzęcie Słońca to całkowicie inne doznania niż z Filtrem ND5 , podczas oglądania w przeciągu jakiegoś czasu widać jak Protuberancje zmieniają kształt i stają się rozłożystymi coraz rzadszymi "chmurkami" , "drzewkami" im dalej wystrzelą od Tarczy Słońca.Widać świetnie ich strukturę , obrazy naprawdę Rewelacja. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 20 Maj 2020, 14:38

Słońce niby specjalnie mnie nie pociąga ale jak się założyło ten filtr ND5 to za czasów jak były plamy obserwowałem je bardzo często. Tym bardziej, że Słońce choć z pozoru nudne, tak na prawdę jest bardzo dynamiczne i zmienne i to je wyróżnia. Zwłaszcza jak są plamy.
Mam w planach choćby jakieś coronado 30mm
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 20 Maj 2020, 14:43

Danielu , nie wyrzucaj pieniążków w błoto , jak chcesz mieć zadowolenie to co najmniej 50mm i BF10 , tak aby całe Słonko przy F instrumentu było z detalem a nie jego jakiś mniejszy wycinek jak to ma się w praktyce z mniejszym BF np.5mm , 6mm , itp..., inne mniejsze zabawki nie warte są zachodu , to wiem na pewno , oglądałem mniejszymi sprzęcikami Słonko i Lipa. :D Szczerze to drogie zabawki i jak nie wydasz około 5K-6K z drugiej ręki to zapomnij o zadowoleniu z oglądanka Słonka.Ten model który kupiłem w Europie kosztował około 9K u dystrybutorów w sklepach , więc sam widzisz że to nie jest tania zabawka.Mój kupiłem w sklepowym stanie z oryginalną walizką bez obejmy , dlatego dostosowałem inne obejmy SW wyklejając je w środku aby zmniejszyć średnicę. :wink:

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-cor ... bf10/1107/
https://www.astroshop.pl/filtry-szklane ... ax/p,10298
https://telescopes.net/store/coronado-s ... -bf10.html
https://www.highpointscientific.com/cor ... smt60ds-10

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostCharon X | 27 Maj 2020, 00:17

Krzysztof_P napisał(a):Danielu , nie wyrzucaj pieniążków w błoto , jak chcesz mieć zadowolenie to co najmniej 50mm i BF10 , tak aby całe Słonko przy F instrumentu było z detalem a nie jego jakiś mniejszy wycinek jak to ma się w praktyce z mniejszym BF np.5mm , 6mm , itp..., inne mniejsze zabawki nie warte są zachodu , to wiem na pewno , oglądałem mniejszymi sprzęcikami Słonko i Lipa. :D Szczerze to drogie zabawki i jak nie wydasz około 5K-6K z drugiej ręki to zapomnij o zadowoleniu z oglądanka Słonka.Ten model który kupiłem w Europie kosztował około 9K u dystrybutorów w sklepach , więc sam widzisz że to nie jest tania zabawka.Mój kupiłem w sklepowym stanie z oryginalną walizką bez obejmy , dlatego dostosowałem inne obejmy SW wyklejając je w środku aby zmniejszyć średnicę. :wink:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Bez przesadyzmu, że w błoto. Jak kogoś interesuje Słońce, a nie ma się zbyt dużo kasy to lepiej wyrwać nawet stare PST z giełdy i mieć możliwość oglądania h-alpha niż nie mieć. Chociaż trzeba pamiętać, że teraz jest najgorszy czas na kupowanie teleskopu słonecznego, bo jest niska aktywność słoneczna, a poza tym są wysokie kursy walut co odbija się na cenach w sklepach.

W PST też widać sporo, pod warunkiem, że się coś dzieje (obecnie rzadko wyciągam, bo na tarczy nic się nie dzieje, a protuberancji jak na lekarstwo, trzeba poczekać, aż się nowy cykl rozkręci). Z czasem oczywiście jest niedosyt spowodowany małą aperturą i zbyt szerokim pasmem, ale do powiedzmy 2000 zł używkę można brać. Nowego się nie opłaca, bo kosztuje obecnie ponad 4k, a za to już można wyrwać używki większych teleskopów słonecznych.
Myslę, że warto tez pomyśleć nad takim teleskopem, który da się przerobić na większą aperturę. Jest też Quark Daystara.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 81 gości

AstroChat

Wejdź na chat