* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Temat postu: Re: Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur
PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 12:16 am 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Witam.
A czy istnieje ta tabela w wersji Exela, i czy można takową otrzymać.
Dużo szybciej i łatwiej można by "odfiltrować" aktualne obiekty w zależności od miesięcy.
Może trochę wygodne, ale po prostu totalny brak czasu na długotrwałe kartkowe przygotowania listy potencjalnych obiektów

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 12:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry
Swojego czasu zrobiliśmy wersję www
http://picios.pl/wimmer/
Tam też można filtrować i takie tam

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 1:57 pm 

Miejscowość: Nowa Sól
Dzień dobry wszystkim.

Bardzo dziękuje za udostępnione materiały, już wydrukowane i oprawione. To jest to czego szukałem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 06, 2018 10:58 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool
Witam ponownie,

Przede wszystkim, wielkie dzięki Kolego Wimmer za zebranie tych danych w jedną całość. Nie jestem posiadaczem małego teleskopu, ale jestem początkujący i dodatkowo mieszkam w bardzo zaświetlonym dużym mieście. Temat Twojej tabeli traktuje bardzo technicznie: po wprowadzeniu jej zawartości do bazy danych bedzie ona źródłem informacji dla mojego systemu GOTO-like. Chodzi o to, że bez optyki nie mam szans zobaczyć (znaleźć!) tego wszystkiego z mojego podwórka, a celując teleskop w konkretne miejsce mam na to szanse. Moje obliczenia są do wglądu tu: http://astrovroobel.epizy.com. Fragmenty Tabeli już wprowadziłem jako dane testowe, ale nie da się nie zauwazyć wczesnych uwag Kolegi Janusza P. w tym wątku:

Janusz_P. napisał(a):
[...] mam uwagę co do podawanej jasności obiektów; zarówno M11 jak i M13 mają tam jasności mocno zaniżone, trzeba sprawdzić też pozostałe obiekty, z jakiego źródła brałeś jasności obiektów ?

Janusz_P. napisał(a):
[...] Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem danych bo każdy je może edytować czyli nikt za nie nie odpowiada, radzę znaleźć jakieś referencyjne dane jak choćby takie jak podał Polaris dla separacji gwiazd podwójnych

Wikipedia Wikipedią, jasność w tej chwili nie jest dla mnie najważniejsza, ale nie zgadzają mi się współrzędne wyjściowe w Tabeli i Wikipedii z informacjami w Stellarium. Na tym etapie jest to dla mnie dość ważne, bo choć precyzja mojego napędu jest gorsza, niż precyzja moich obliczeń, to jednak nawarstwianie się błędów już na wejściu nie wróży dobrze.

Które wartości są prawidłowe? Współrzędne z Wikipedii dotyczące gwiazd pokrywają się z danymi bazy SIMBAD, ale nie pokrywają się z danymi w Stellarium. Jasność zdaje się też dosyć odbiega, jedno źródło względem drugiego. Ten program jest wygodny przy sprawdzaniu poprawności wyliczeń. Podpowiedzcie mi proszę, czym się kierować? Nie chcę wprowadzać niepotrzebnie błędnych danych, dlatego pytam.

A tak na zakończenie dodam, że w "mojej" wersji Twojej Tabeli ;) dokładam kilka najbardziej oczywistych gwiazd, docelowo kalibracyjnych, oraz - z konieczności wyliczenia ich pozycji "na dziś" - ich roczny ruch własny. Zmieniam też ikony na cyfry, żeby komputer mógł to obrobić oraz rozdzielam współrzędne na godziny/stopnie, minuty i sekundy. Jeśli ktoś będzie zainteresowany, chętnie udostępnię ta bazę w MySQL, kiedy zakończę jej wprowadzanie.

Bresser Messier 10" F/5 "kAZik" | motoDobson, motofocuser | SP 25mm, 2" ES 70° 25mm | 2" Barlow ED x2 | 2" O-III, UV/IR, 10" ND5.0 | Sony a330, MS LifeCam Studio.
http://astrovroobel.wordpress.com

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości