Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postwampum | 15 Gru 2016, 01:16

Witam.
A czy istnieje ta tabela w wersji Exela, i czy można takową otrzymać.
Dużo szybciej i łatwiej można by "odfiltrować" aktualne obiekty w zależności od miesięcy.
Może trochę wygodne, ale po prostu totalny brak czasu na długotrwałe kartkowe przygotowania listy potencjalnych obiektów
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postpicios | 15 Gru 2016, 13:35

Swojego czasu zrobiliśmy wersję www
http://picios.pl/wimmer/
Tam też można filtrować i takie tam
teleskop: SW Mak127, okulary: 6,12,25, lornetka: 10x50, badziewny refraktor na AZ3
ostatnio: http://picios.pl/wimmer/
Awatar użytkownika
 
Posty: 53
Rejestracja: 08 Gru 2015, 01:55
Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry

 

Posttomeczekkk | 15 Gru 2016, 14:57

Dzień dobry wszystkim.

Bardzo dziękuje za udostępnione materiały, już wydrukowane i oprawione. To jest to czego szukałem.
 
Posty: 4
Rejestracja: 15 Gru 2016, 13:14
Miejscowość: Nowa Sól

 

PostVroobel | 06 Lut 2018, 23:58

Witam ponownie,

Przede wszystkim, wielkie dzięki Kolego Wimmer za zebranie tych danych w jedną całość. Nie jestem posiadaczem małego teleskopu, ale jestem początkujący i dodatkowo mieszkam w bardzo zaświetlonym dużym mieście. Temat Twojej tabeli traktuje bardzo technicznie: po wprowadzeniu jej zawartości do bazy danych bedzie ona źródłem informacji dla mojego systemu GOTO-like. Chodzi o to, że bez optyki nie mam szans zobaczyć (znaleźć!) tego wszystkiego z mojego podwórka, a celując teleskop w konkretne miejsce mam na to szanse. Moje obliczenia są do wglądu tu: http://astrovroobel.epizy.com. Fragmenty Tabeli już wprowadziłem jako dane testowe, ale nie da się nie zauwazyć wczesnych uwag Kolegi Janusza P. w tym wątku:

Janusz_P. napisał(a):[...] mam uwagę co do podawanej jasności obiektów; zarówno M11 jak i M13 mają tam jasności mocno zaniżone, trzeba sprawdzić też pozostałe obiekty, z jakiego źródła brałeś jasności obiektów ?


Janusz_P. napisał(a):[...] Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem danych bo każdy je może edytować czyli nikt za nie nie odpowiada, radzę znaleźć jakieś referencyjne dane jak choćby takie jak podał Polaris dla separacji gwiazd podwójnych


Wikipedia Wikipedią, jasność w tej chwili nie jest dla mnie najważniejsza, ale nie zgadzają mi się współrzędne wyjściowe w Tabeli i Wikipedii z informacjami w Stellarium. Na tym etapie jest to dla mnie dość ważne, bo choć precyzja mojego napędu jest gorsza, niż precyzja moich obliczeń, to jednak nawarstwianie się błędów już na wejściu nie wróży dobrze.

Które wartości są prawidłowe? Współrzędne z Wikipedii dotyczące gwiazd pokrywają się z danymi bazy SIMBAD, ale nie pokrywają się z danymi w Stellarium. Jasność zdaje się też dosyć odbiega, jedno źródło względem drugiego. Ten program jest wygodny przy sprawdzaniu poprawności wyliczeń. Podpowiedzcie mi proszę, czym się kierować? Nie chcę wprowadzać niepotrzebnie błędnych danych, dlatego pytam.

A tak na zakończenie dodam, że w "mojej" wersji Twojej Tabeli ;) dokładam kilka najbardziej oczywistych gwiazd, docelowo kalibracyjnych, oraz - z konieczności wyliczenia ich pozycji "na dziś" - ich roczny ruch własny. Zmieniam też ikony na cyfry, żeby komputer mógł to obrobić oraz rozdzielam współrzędne na godziny/stopnie, minuty i sekundy. Jeśli ktoś będzie zainteresowany, chętnie udostępnię ta bazę w MySQL, kiedy zakończę jej wprowadzanie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postkmk | 08 Mar 2018, 17:41

Chylę czoła! :-)

Dostałem teleskop na 50-kę, niedawno. Wcześniej należałem do kółka astro... w
podstawówce. Mieszkam pod Warszawą, 25km. Ale łuna sięga i tu, warunki są różne.
(W większości jak na razie słabe, albo żadne). Prawda jest taka że na razie tylko księżyc.
I co potem? Kupiłem jedną książkę - o podstawach - za podstawowa. :-) Wszedłem na jakieś
"obserwacje tygodnia", popatrzyłem na mapy... i wyszedłem ze spuszczoną głową. ;-)
Szukam od dłuższego czasu i to jest pierwsza zebrana do kupy i w przystępny sposób
dla początkującego informacja. Zwłaszcza wersja webowa powala - prostotą i kompletnością
informacji, ale i wysokim poziomem. (strony www to kiedyś była też moja działka, potrafię ocenić
i docenić). Jest WSZYSTKO. Widok, mapa, terminy, opisy, super możliwości wyszukiwania właściwie
po wszystkim.

Widzę że włożyłeś w to ogromną pracę, ale ten adres powinni przyklejać do każdego sprzedanego
teleskopu dla początkujących. :-)

Teraz tylko czekam na pogodę. :-) Jeszcze raz dzięki. I proszę nie zapomnij o jakiejś aktualizacji
małej od czasu do czasu. I może jakiś system powiadomień o nowościach po zarejestrowaniu?

I... dla mnie pewnie (zależnie od pogody) starczy to na pierwszy rok obserwacji, i żeby się z tym
dobrze bawić... ale myśląc o przyszłości. Może jakaś linkownia na koniec z propozycjami co dalej?
Kiedy już się człowiek trochę oswoi z niebem ale jeszcze nie jest "hardkorem"?

Pozdrawiam,
Kajetan
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

Postmidimariusz | 17 Mar 2018, 13:35

Pamiętam, ze jakiś czas temu napisałeś, że będzie druga część Twojej tabeli (prace aktualnie trwają..).
I jak tam ta sprawa aktualnie stoi?
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postwimmer | 17 Mar 2018, 13:44

Niestety. Nie będzie drugiej części póki co. Może w dalszej przyszłości.
Powstał plan, powstał pomysł... Przyszła proza życia. Więcej pracy w pracy. Więcej skupienia na bieżących, typowo życiowych sprawach.
Zmieniłem też swoje plany co do wykorzystania czasu wolnego. Skoncentrowałem się na pisaniu książek.

To będzie musiało poczekać.

Natomiast z wykorzystaniem czasu to jest tak, że jak napiszę obecną, trzecią książkę, to przez jakiś czas będę miał "wolne w czasie wolnym" i może wtedy ponownie skupię się nad główną wersją tabeli. Może ją ulepszę, dopracuję i wydam w jakieś solidnej formie mini-atlasu? Na jakimś dobrym, nieprzemakalnym papierze. Może apka na smartfony i tablety? Pomyślę o tym.
Jednak w najbliższej przyszłości nie zaproponuję niestety nowej wersji.
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postmidimariusz | 17 Mar 2018, 16:54

Jednym słowem - Twoja praca stała się dobrem powszednim (i powszechnym)!
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postwimmer | 29 Mar 2018, 12:41

Ok.
Mam nadzieję, że mogę podsumować dotychczasową formę "Tabeli Wimmera".

"Tabela Wimmera" zyskała swój tytuł niejako samoczynnie i wzięła ją oczywiście od mojego pseudonimu na forum. Pierwsza odsłona została opublikowana ponad 10 lat temu i pierwotnie nazywała się "tabelą obiektów dla małych apertur". Przez lata przechodziła kolejne metamorfozy.
Była też opublikowana w druku, w miesięczniku Astronomia.

"Tabelę Wimmera" w najnowszej formie możecie znaleźć pod tym linkiem. Jest to wersja o najniższej możliwej kompresji grafik, a więc lepsza do wydruku:
http://www.astro-art.pl/wp-content/uplo ... a_v3-2.pdf

"Tabela Wimmera" to zamieszczone tutaj, także na innych forach astronomicznych oraz na mojej stronie pliki pdf.
W tym opracowaniu, oprócz obiektów (które nie są moje, i nie można ich uznać za własność), znajduje się przygotowanie graficzne, mapy, grafiki, ikony, teksty, opisy, a także podziały obiektów na trudność i przypisane do nich cechy.
Szczegółowe mapy na stronach od 8 do 43 są wygenerowane w programie Nocny Obserwator autorstwa Pana Janusza Wilanda, który wyraził zgodę na włączenie ich do mojego opracowania.

Lżejszą formę tabeli, z większą kompresją plików jpg (czyli gorszej jakości) znajdziecie pod tym linkiem:
http://www.astro-art.pl/wp-content/uplo ... v3-2_s.pdf

Tabelę "inwertowaną", a więc z tłami wizualizacji obiektów zamienionymi w białe załączam tutaj. To wersja oszczędzająca tusz w drukarce ;)
tabela_wimmera_v3-2_inwersja_s.pdf
(8.49 MiB) Ściągnięto 1073 razy


Śmiało pobierajcie, kopiujcie, drukujcie, używajcie i udostępniajcie "Tabelę Wimmera" w oryginalnej jej formie. Możecie ją rozdawać jak Wam się tylko podoba, pod warunkiem, że zrobicie to tak samo jak ja, a więc za darmo.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować swoje własne opracowanie od podstaw wykorzystując obiekty umieszczone w "Tabeli Wimmera", ponieważ jak już wspomniałem to nie są moje obiekty. Każdy oczywiście może sobie zrobić dowolne zestawienie swoich własnych obiektów, części, albo większej ich ilości i używać wedle własnego uznania.
Jeśli ktoś chciałby zmienić moją tabelę (czyli jej obecną formę), użyć moich grafik, ikon, tekstów, opisów we własnym opracowaniu, to proszę o kontakt. Jeśli ktoś cytuje, bądź opisuje źródło, to oczywiście nie trzeba.

Dla ułatwienia zamieszczam tutaj obiekty, które wykorzystałem w moim opracowaniu, w pliku Excela. Już kilka osób pytało o plik xls, więc załączam.
obiekty_z_tabeli_wimmera.xls
(69 KiB) Ściągnięto 740 razy


W bliskiej przyszłości planuję jedynie poprawki "Tabeli Wimmera" mające na celu ustalenie jak najdokładniejszych danych zamieszczonych tam obiektów (jasności, położenie, separacje).

pozdrawiam
Olek
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

PostiSzwej | 25 Lis 2018, 21:36

Jestem na forum od minuty i nawet nie wiem czy się powinienem gdzieś przywitać itp. (zaraz to sprawdzę) ale chciałbym w pierwszej kolejności podziękować za Tabele Wimmera... tak więc składam pokłony do ziemi Wimmer...

Jestem zielony w temacie, dużo czytam, oswajam się z niebem, uczę rozpoznawać kolejne gwiazdozbiory (do tej pory w sumie od dziecka z łatwością widziałem na niebie tylko duży i mały wóz), poznaję słownictwo, parametry etc.. W pewnym momencie uznałem że trzeba sporządzić jakiś wykaz obiektów które będą pierwszym "szczytem" do zdobycia. Nie bardzo się mogłem zdecydować jak to zrobić więc wpisałem hasło do przeglądarki i pojawiło się coś co spełnia moje wszystkie oczekiwania, a nawet więcej bo jak wspomniałem jestem w temacie zieloniutki.

Idealne rozwiązanie dla osób, które wiedzą że nie będzie kolorowo, że nie będzie za łatwo ale chcą podejść do tematu i chociaż przez pierwszy okres być poprowadzonymi "za rączkę".

Tak więc dziękuję raz jeszcze :D
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 Lis 2018, 21:19

 

PostVroobel | 07 Lut 2019, 23:08

Cześć,

"Tabela Wimmera" znacząco wpłynęła na losy mojego teleskopu. Kiedy półtora roku temu (lato 2017) układałem sobie w głowie kolejne jego losy, zapragnąłem utworzyć jakąś bazę danych obiektów. Już wtedy myślałem o funkcjonalności GoTo, więc na początek w bazie danych miały pojawić się jakieś gwiazdy do kalibracji systemu. W międzyczasie studiowałem fora astronomiczne w poszukiwaniu wiedzy i pomysłów, a w szczególności działy ATM/DIY i naprawdę, jak z nieba, spadł mi wtedy wątek o Tabeli. Połknąłem tą ideę w całości i zabrałem się za wprowadzanie treścii do bazy danych MySQL. Nie miałem wtedy jeszcze Raspberry Pi, ale czułem, że to może się przydać.

Przyznałem się Wimmerowi, że buduję tą bazę danych, a kiedy sie dogadalismy co do szczegółów, zaproponowałem, że opublikuję bazę w ramach Jego wątku. Jest to jak najbardziej po drodze z tym, że baza danych jest odzwierciedleniem Tabeli w formie „papierowej”. Szybko jednak okazało się, że warto dodać do Tabeli to i owo, zatem poniżej znajdzie się opis wszystkich kolumn, jakie zawiera baza. Chcę, żeby było oczywiste, że idea Tabeli nie została zmieniona, a każdy miłosnik ATM/DIY może łatwo sobie tą bazę pobrać i używać do swoich projektów. Nie roszczę sobie żadnych praw do jej treści, tak, jak nie robi tego Wimmer. Miło jednakże będzie, jesli ktoś wspomni o pracy włożonej w bazę.

Domyślam się, że nie uniknąłem błędów w liczbach, literówek, czy błędnych nazw obiektów, dlatego proszę o ich wskazywanie.

Bardzo ważne jest też, by już na samym początku poinformować, iż dane o rektascensji, deklinacji, magnitudo i rozmiarach kątowych obiektów zostały pobrane z Wikipedii, na co Wimmer się zgodził, gdy skonfrontowałem z Nim różnice w wielkościach liczbowych. Dogadalismy się, że wyjdzie w praniu, które dane są poprawne. Użytkownicy mogą sami zgłaszać takie poprawki, za co będziemy obaj wdzięczni. Zdarzało się też, że nie znalazłem jakiejś nazwy lub numeru katalogowego obiektu, będe więc wdzięczny również i za to.

Baza danych to również tabela, więc najprościej mi będzie opisać każdą kolumnę z osobna.

nr | Rzecz oczywista - numer kolejny obiektu. Numery Obiektów Głębokiego Nieba (DSO), asteryzmów i układów wielokrotnych odzwierciedlają "Tabelę Wimmera" w oryginale, liczby 4-cyfrowe wskazują gwiazdy, jakie posłużą mi do celów GoTo. Liczby 5-cyfrowe to obiekty Układu Słonecznego.

name i name_pl | Nazwa obiektu, której Wimmer nie wprowadza. Jako, że posługuję się wyświetlaczem LCD, a docelowo zamierzam użyć pełnego ekranu i wyświetlać wszystkie informacje o wybranym obiekcie (możliwe, że na telefonie lub tablecie przez VNC), ta informacja oraz kolejne dodane mogą być bardzo atrakcyjne. Z racji miejsca zamieszkania istotną jest dla mnie dwujęzyczność mojego oprogramowania i bazy danych. W tym przypadku pierwszą w bazie jest nazwa anglojęzyczna, drugą - polska.

messier | Numer obiektu w Katalogu Messiera.

ngc | Numer obiektu w Katalogu NGC.

others | Inne numery katalogowe, jakie można znaleźć w Tabeli lub w sieci.

type i type_full | Podobnie jak Wimmer, zastosowałem kategorie obiektów, dzięki czemu można sobie pogrupować obiekty w SQL i np. zawęzić wycieczkę po niebie do jednej kategorii. Ta konkretnie kolumna zawiera skrót kategori w języku angielskim, zaś kolumna druga - pełną nazwę kategorii, odpowiednio:

Ast - asterism,
Ga - galaxy,
GC - globular cluster,
MS - multiple system,
N(D)+OC- nebula (diffuse n.) + open cluster,
N(E) - nebula (emission n.),
N(E)+OC - nebula (emission n.) + open cluster,
N(E+R) - nebula (emission n. + reflection n.),
N(P) - nebula (planetary n.),
OC - open cluster,
OC+N(E) - open cluster + nebula (emission n.),
OC+N(E+R) - open cluster + nebula (emission n. + reflection n.),
S - star,
SS - Solar System,
SC - stars cloud.
(n. = nebula, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20)

type_pl i type_full_pl | Jak wyżej, polskie kategorie obieków, odpowiednio:

Ast - asteryzm,
ChG - chmura gwiazd.
Ga - galaktyka,
G - gwiazda,
GrK - gromada kulista,
GrO - gromada otwarta,
GrO+M(E) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna),
GrO+M(E+R) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna),
M(D)+GrO - mglawica (m. dyfuzyjna) + gromada otwarta,
M(E) - mglawica (m. emisyjna),
M(E+R) - mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna),
M(E)+GrO - mglawica (m. emisyjna) + gromada otwarta,
M(P) - mglawica (m. planetarna),
US - Układ Słoneczny,
UW - uklad wielokrotny,
(m. = mgławica, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20)

season_1 i season_2 | Ten parametr pozwala na ograniczenie listy obiektów do jednie tych widocznych na niebie w przedziale miesięcy podanych w obu polach.

constellation i constellation_pl | Nazwa gwiazdozbioru, w którym należy szukać obiektu.

w_magnitude | Pozorna jasność obiektu. Przedrostek "w_" oznacza w tym przypadku (i w kilku kolejnych), że wartość ta została pobrana z Wikipedii. Jest to liczba rzeczywista z miejscami po przecinku, przecinek dziesiętny w postaci kropki, nie przecinka - jest to standard w programowaniu.

w_ra_h, w_ra_m, w_ra_s | Rektascensja wyrażona w składowych wartościach godzin, minut i sekund. Przybiera wymiar kąta godzinnego.

w_dc_st, w_dc_m, w_dc_s | Deklinacja wyrażona w składowych wartościach stopni, minut i sekund.

ra_apm, dc_apm | Ruch własny obiektów przydatny do prawidłowego wyznaczania ich położenia w odniesienia do J2000.0. Parametr ra_apm przybiera wymiar sekund kąta godzinnego.

difficulty | Poziom łatwości/trudności w zlokalizowaniu/obserwacji obiektu, odzwierciedla podejście Wimmera. Przybiera watrości 1, 2 i 3, czyli łatwy, średni i trudny.

size | Rozmiar obiektu w ujęciu niezbędnego powiększenia, żeby łatwo było go obserwować. Jako, że Wimmer posługuje się dwoma wartościami, ja również pozostałem przy dwóch:
L - large, czyli duży - można stosować małe powiększenia,
S - small, czyli mały - należy użyć do obserwacji dużych powiększeń.
W niektórych przypadkach Wimmer nie umieścił ikony symbolizującej rozmiar, wtedy też pozostawiłem to pole puste. Mogę sam zdefiniować te wartości na podstawie moich przyszłych obserwacji, to jednak potrwa.

app_size_1, app_size_2 | Rzeczywiste rozmiary kątowe obiektów pobrane z Wikipedii. Zastosowałem tu ciągi zamiast liczb, a to ze względu na jednostkę następującą zaraz po liczbie, odpowiednio:
d - degree, czyli stopień,
m - minuta kąta,
s - sekunda kąta.

binoculars | Tym parametrem Wimmer oznacza obiekt, który szczególnie dobrze widać w lornetkach lub stosując naprawdę małe powiększenia w teleskopach - ze względu na duże rozmiary kątowe. Parametr przybiera wartość binarną 1 lub 0, co oznacza "tak" lub "nie".

have2see, have2show | Ten zestaw parametrów mówi dosłownie: "musisz to zobaczyć" i "musisz to pokazać innym" - oczywiście nie trzeba tego tłumaczyć. Podobnie jak w przypadku lornetki, parametry przyjmują wartości binarne 1 i 0.

details | Dodatkowe ciekawe informacje znalezione w Wikipedii, jak np. separacja układów wielokrotnych, jasności pozorne ich elementów składowych, itp.

comments i comments_pl | Dodatkowy komentarz, jak np, rzeczywista liczba elementów układu wielokrotnego gwiazd, czy gromad, dokładne położenie na tle innego obiektu, itp.

page | Nr strony, na której w oryginale Tabeli znajdują się mapki, szkice i opisy. Prawdopodobnie ten parametr nie będzie rozwijany i kolumna zostanie usunięta z bazy, ponieważ nie wnosi nic do jej elektronicznej postaci.

checked | Parametr wprowadzony przeze mnie na potrzeby "odhaczenia" obiektu, który już widziałem przez mój teleskop. Ma to ułatwić filtrowanie kolejnych obiektów do obserwacji.

map, sketch_1, sketch_2, picture_1, picture_2 | pola binarne dużego rozmiaru z przeznaczeniem odpowiednio na mapki autorstwa pana Janusza Willanda, dwa szkice z Tabeli i dwa zdjęcia, np. z Wikipedii. Obecnie pola te są puste. W przyszości do pobrania będą dwie wersje bazy: z grafiką (duży rozmiar) i bez niej (rozmiar mały).

description i description_pl | Opisy tekstowe pochodzące z Tabeli i ich tłumaczenie na język angielski. Kilka opisów wprowadziłem testowo, docelowo umieszczone będa wszystkie dostępne w Tabeli opisy.

A tutaj znajduje się plik *.sql, który można zaimportować do serwera MySQL:

http://www.astro-art.pl/wp-content/uplo ... 1.sql_.zip
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 26 Lut 2019, 14:24

Witam ponownie,

Tym razem przygotowałem dwa formaty pliku eksportu bazy: SQL (dla MySQL) i CSV (np. dla Excel'a).

Bieżące wydanie to 3.2.2 i ta numeracja będzie kontynuowana tak długo, aż Wimmer zmieni wersję.

Zmiany do bieżącego wydania:
- kolumna z numeracją obiektu zgodną z wersją 3.0, a w bazie nazwana "nr_v3", została usunięta.
- wprowadzono dodatkowo dwie kolumny, których wartość wynika z wyliczenia:
   w_ra = w_ra_h + w_ra_m/60 + w_ra_s/3600,
   w_dc = w_dc_st + w_dc_m/60 + w_dc_s/3600;
   łatwiej jest pobrać 2 liczby, niż sześć, po czym wykonywać na nich to samo działanie w programie; pole ma format float(11,9), co oznacza 2 cyfry znaczące i 9 miejsc po przecinku i, jak mniemam, jest to wystarczająca precyzja do amatorskich wyliczeń.

Chciałbym wyjaśnić coś, czego wcześniej nie opisałem. W przypadku ujemnej wartości deklinacji, a konkretnie jej składowych stopni, minut i sekund, użyłem znaku "-" we wszystkich polach, ponieważ ich zsumowanie da prawidłową, większą bezwzględną wartość. Proszę o tym pamiętać przy programowaniu. Zasada ta nie dotyczy oczywiście obecnie wprowadzonych pól w_ra i w_dc.

Poniżej znajdują się odnośniki do plików.

http://www.astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.2.sql
http://www.astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.2.csv
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 19 Sie 2019, 23:45

Cześć,

Astromaniaków próbujących własnych sił w astro-programowaniu może zainteresować ostatnia aktualizacja bazy danych będącej nieco rozszerzoną elektroniczną wersją "Tabeli Wimmera".

Pracując nad własną wersją GoTo stanąłem w końcu przed problemem kalibracji, a co za tym idzie, musiałem zdefiniować kilka gwiazd kalibracyjnych. Ze względu na lokalizację wybrałem w sumie 19 gwiazd (wliczając Gwiazdę Polarną), które na przestrzeni roku widoczne są na niebie nad moją głową. Należy zatem rozsądnie wybierać gwiazdy zgodnie z tym, co aktualnie widać. Do wyboru gwiazd posłużyła mi web'owa aplikacja magazynu AstronomyNow (https://astronomynow.com/uk-sky-chart/). 

Podobnie, jak Wimmer w swej "Tabeli" zestawiłem dane o widoczności gwiazd w poszczególnych miesiącach, tworząc ramy czasowe. Unikam w ten sposób niepotrzebnego wyboru do kalibracji GoTo gwiazd niewidocznych w danym czasie. Wskazana aplikacja umożliwia wybór godziny obserwacji, więc wybrałem północ. Kilka pozycji to układy wielokrotne, ta część bazy służy jednak wyłącznie kalibracji, zatem potraktowałem je jako gwiazdy pojedyncze, gdzie np. wielkość pozorna jest podana dla całego układu. Oczywiście poziom trudności dla wszystkich pozycji wynosi 1, czyli łatwy.

Współrzędne gwiazd, wielkość pozorna oraz ruch własny pobrane zostały z Wikipedii. Współrzędne dodatkowo zostały scalone do wartości godzin/stopni w notacji dziesiętnej.

Pliki SQL i CSV do pobrania:

http://astro-art.pl/opracowania/TabelaW ... .3.csv.zip
http://astro-art.pl/opracowania/TabelaW ... .3.sql.zip
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKArtur | 29 Lis 2019, 15:13

Super przydatna tabela. Mam pytanie do ilu cali, milimetrów według was jest mały teleskop? :D
 
Posty: 60
Rejestracja: 20 Gru 2018, 23:32

 

Postekolog | 29 Lis 2019, 19:21

KArtur napisał(a):Super przydatna tabela. Mam pytanie do ilu cali, milimetrów według was jest mały teleskop? :D


W Tabeli Wimmera (i w astro-życiu) niełatwym obiektem jest Messier 57.

Jest zaliczalna i w lornetce (jako podobna do słabej gwiazdy) ale ... sugeruje się powiększenie 100x. (wiki).

"Mgławicę łatwo zlokalizować. Leży na niebie pomiędzy gwiazdami β i γ Lyrae (gwiazdozbiór Lutnia), mniej więcej w jednej trzeciej odległości od β Lyr.
Nie można jej zaobserwować gołym okiem. Można ją zobaczyć przy użyciu lornetki, jednak jej identyfikacja może być trudna z powodu małych rozmiarów obserwowanych.
W małych teleskopach amatorskich pierścień i ciemniejszy środek staje się widoczny przy około stukrotnym powiększeniu.
Obserwowana barwa mgławicy jest zielona, gdyż większość światła jest emitowana w postaci kilku zielonych linii widmowych. Nawet w małych teleskopach można zaobserwować lekko eliptyczny kształt mgławicy.
Nawet w przypadku dużych teleskopów centralna gwiazda może zostać dostrzeżona tylko przy wyjątkowo sprzyjających warunkach lub przy pomocy filtrów."

Cytując Janusza Płeszkę:
Aby komfortowo widzieć rozdzielone detale stosujemy zwykle powiększenie około 2x większe od rozdzielczego czyli ze źrenicą wyjściową w granicach 1mm
i tu przy lustrach klasy 200mm przykładowym powerem rzędu 190x-200x a przy teleskopie z lustrem 100mm będzie to komfortowe powiększenie obserwacyjne w granicach 90-100x.

Czyli "ile milimetrów takie powiększenie".

Zatem za już nie mały teleskop można uznać teleskop o średnicy obiektywu (albo lustra) co najmniej 100 mm czyli 10 cm.

Ze względu na straty na lustrze wtórnym za teleskop nie mały lustrzany uznawałbym od około 13 cm lustra.

Janusz:
viewtopic.php?f=3&t=4317

Siema
Załączniki
Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur: cs5.jpg
Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur: m57.jpeg
m57.jpeg (868 Bajty) Obejrzany 22979 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postekolog | 21 Lut 2020, 17:06

Najlepsze książki SF. Niesamowite, przy okazji może dowiedzieliśmy się skąd znany w astroświatku Wimmer wziął swój nick :D

Ray Bradbury – 451 stopni Fahrenheita (1953r.) Recenzja:
"Bradbury wyraźnie obawiał się zmian zachodzących w świecie: nowinek technologicznych, telewizorów, komputerów, które zajęły sporo z przestrzeni człowieka, oddalając go tym samym od innych ludzi.
Stworzył wizję przyszłości gdzie świat jest wyzbyty kultury wysokiej, a zdominowany jest przez tanie rozrywki dla mas (jak dziś discopolo w TVP); literatura jest zakazana.
Główny bohater Guy Montag jest zagorzałym przeciwnikiem książek i zajmuje się ich niszczeniem, do czasu aż poznaje swoją sąsiadkę, która skłania go do zastanowienia się nad jakością jego życia.
Książka niewątpliwie zainspirowała Kurta Wimmera, scenarzystę i reżysera świetnego filmu pt. Equilibrium (2002 r.) z Christianem Bale w roli głównej.
Film gorąco polecam… zaraz po przeczytaniu książki."

Przy okazji początkującym astromiłośnikom gorąco polecam ten temat i PDF z tabelą Wimmera osiągalny (linkiem) z tego wątku.

Tam wyżej lub tu:
download/file.php?id=109083

Siema
Załączniki
Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur: tabw.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostHerbert_West | 05 Paź 2020, 13:26

Brawo, ukłony za włożoną pracę i efekty! Zamierzam przesłać tabelę do lokalnej szkoły, dla której załatwiłem rozsądnego Newtona 150 mm. W okresie koronki zajęcia pod niebem będą bezpieczniejsze ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 66
Rejestracja: 25 Sie 2020, 13:53
Miejscowość: Nowa Słupia

 

Postmidimariusz | 11 Sty 2021, 18:52

TU masz aktualny link do TW w wersji online.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 81 gości

AstroChat

Wejdź na chat