* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 134 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Temat postu: Re: Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur
PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 12:16 am 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Witam.
A czy istnieje ta tabela w wersji Exela, i czy można takową otrzymać.
Dużo szybciej i łatwiej można by "odfiltrować" aktualne obiekty w zależności od miesięcy.
Może trochę wygodne, ale po prostu totalny brak czasu na długotrwałe kartkowe przygotowania listy potencjalnych obiektów

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 12:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 40km na południe od Zielonej Góry
Swojego czasu zrobiliśmy wersję www
http://picios.pl/wimmer/
Tam też można filtrować i takie tam

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 1:57 pm 

Miejscowość: Nowa Sól
Dzień dobry wszystkim.

Bardzo dziękuje za udostępnione materiały, już wydrukowane i oprawione. To jest to czego szukałem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lut 06, 2018 10:58 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Liverpool
Witam ponownie,

Przede wszystkim, wielkie dzięki Kolego Wimmer za zebranie tych danych w jedną całość. Nie jestem posiadaczem małego teleskopu, ale jestem początkujący i dodatkowo mieszkam w bardzo zaświetlonym dużym mieście. Temat Twojej tabeli traktuje bardzo technicznie: po wprowadzeniu jej zawartości do bazy danych bedzie ona źródłem informacji dla mojego systemu GOTO-like. Chodzi o to, że bez optyki nie mam szans zobaczyć (znaleźć!) tego wszystkiego z mojego podwórka, a celując teleskop w konkretne miejsce mam na to szanse. Moje obliczenia są do wglądu tu: http://astrovroobel.epizy.com. Fragmenty Tabeli już wprowadziłem jako dane testowe, ale nie da się nie zauwazyć wczesnych uwag Kolegi Janusza P. w tym wątku:

Janusz_P. napisał(a):
[...] mam uwagę co do podawanej jasności obiektów; zarówno M11 jak i M13 mają tam jasności mocno zaniżone, trzeba sprawdzić też pozostałe obiekty, z jakiego źródła brałeś jasności obiektów ?

Janusz_P. napisał(a):
[...] Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem danych bo każdy je może edytować czyli nikt za nie nie odpowiada, radzę znaleźć jakieś referencyjne dane jak choćby takie jak podał Polaris dla separacji gwiazd podwójnych

Wikipedia Wikipedią, jasność w tej chwili nie jest dla mnie najważniejsza, ale nie zgadzają mi się współrzędne wyjściowe w Tabeli i Wikipedii z informacjami w Stellarium. Na tym etapie jest to dla mnie dość ważne, bo choć precyzja mojego napędu jest gorsza, niż precyzja moich obliczeń, to jednak nawarstwianie się błędów już na wejściu nie wróży dobrze.

Które wartości są prawidłowe? Współrzędne z Wikipedii dotyczące gwiazd pokrywają się z danymi bazy SIMBAD, ale nie pokrywają się z danymi w Stellarium. Jasność zdaje się też dosyć odbiega, jedno źródło względem drugiego. Ten program jest wygodny przy sprawdzaniu poprawności wyliczeń. Podpowiedzcie mi proszę, czym się kierować? Nie chcę wprowadzać niepotrzebnie błędnych danych, dlatego pytam.

A tak na zakończenie dodam, że w "mojej" wersji Twojej Tabeli ;) dokładam kilka najbardziej oczywistych gwiazd, docelowo kalibracyjnych, oraz - z konieczności wyliczenia ich pozycji "na dziś" - ich roczny ruch własny. Zmieniam też ikony na cyfry, żeby komputer mógł to obrobić oraz rozdzielam współrzędne na godziny/stopnie, minuty i sekundy. Jeśli ktoś będzie zainteresowany, chętnie udostępnię ta bazę w MySQL, kiedy zakończę jej wprowadzanie.

Bresser Messier 10" F/5 "kAZik" | 2" ES 25, SP 25, Vixen SLV 6 | 2" x2 ED | Baader: O-III, UV/IR, ND5.0 | Sony a330, MS LifeCam Studio
D.I.Y.: motoDobson + RPi + motofocuser
http://astrovroobel.wordpress.com

Profil E-mail  

Temat postu: Tabela Wimmera - DZIĘKI!
PostWysłany: Czw Mar 08, 2018 4:41 pm 

Chylę czoła! :-)

Dostałem teleskop na 50-kę, niedawno. Wcześniej należałem do kółka astro... w
podstawówce. Mieszkam pod Warszawą, 25km. Ale łuna sięga i tu, warunki są różne.
(W większości jak na razie słabe, albo żadne). Prawda jest taka że na razie tylko księżyc.
I co potem? Kupiłem jedną książkę - o podstawach - za podstawowa. :-) Wszedłem na jakieś
"obserwacje tygodnia", popatrzyłem na mapy... i wyszedłem ze spuszczoną głową. ;-)
Szukam od dłuższego czasu i to jest pierwsza zebrana do kupy i w przystępny sposób
dla początkującego informacja. Zwłaszcza wersja webowa powala - prostotą i kompletnością
informacji, ale i wysokim poziomem. (strony www to kiedyś była też moja działka, potrafię ocenić
i docenić). Jest WSZYSTKO. Widok, mapa, terminy, opisy, super możliwości wyszukiwania właściwie
po wszystkim.

Widzę że włożyłeś w to ogromną pracę, ale ten adres powinni przyklejać do każdego sprzedanego
teleskopu dla początkujących. :-)

Teraz tylko czekam na pogodę. :-) Jeszcze raz dzięki. I proszę nie zapomnij o jakiejś aktualizacji
małej od czasu do czasu. I może jakiś system powiadomień o nowościach po zarejestrowaniu?

I... dla mnie pewnie (zależnie od pogody) starczy to na pierwszy rok obserwacji, i żeby się z tym
dobrze bawić... ale myśląc o przyszłości. Może jakaś linkownia na koniec z propozycjami co dalej?
Kiedy już się człowiek trochę oswoi z niebem ale jeszcze nie jest "hardkorem"?

Pozdrawiam,
Kajetan

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 12:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca
Pamiętam, ze jakiś czas temu napisałeś, że będzie druga część Twojej tabeli (prace aktualnie trwają..).
I jak tam ta sprawa aktualnie stoi?

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 12:44 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Niestety. Nie będzie drugiej części póki co. Może w dalszej przyszłości.
Powstał plan, powstał pomysł... Przyszła proza życia. Więcej pracy w pracy. Więcej skupienia na bieżących, typowo życiowych sprawach.
Zmieniłem też swoje plany co do wykorzystania czasu wolnego. Skoncentrowałem się na pisaniu książek.

To będzie musiało poczekać.

Natomiast z wykorzystaniem czasu to jest tak, że jak napiszę obecną, trzecią książkę, to przez jakiś czas będę miał "wolne w czasie wolnym" i może wtedy ponownie skupię się nad główną wersją tabeli. Może ją ulepszę, dopracuję i wydam w jakieś solidnej formie mini-atlasu? Na jakimś dobrym, nieprzemakalnym papierze. Może apka na smartfony i tablety? Pomyślę o tym.
Jednak w najbliższej przyszłości nie zaproponuję niestety nowej wersji.

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

PostWysłany: Sob Mar 17, 2018 3:54 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca
Jednym słowem - Twoja praca stała się dobrem powszednim (i powszechnym)!

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 29, 2018 11:41 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Ok.
Mam nadzieję, że mogę podsumować dotychczasową formę "Tabeli Wimmera".

"Tabela Wimmera" zyskała swój tytuł niejako samoczynnie i wzięła ją oczywiście od mojego pseudonimu na forum. Pierwsza odsłona została opublikowana ponad 10 lat temu i pierwotnie nazywała się "tabelą obiektów dla małych apertur". Przez lata przechodziła kolejne metamorfozy.
Była też opublikowana w druku, w miesięczniku Astronomia.

"Tabelę Wimmera" w najnowszej formie możecie znaleźć pod tym linkiem. Jest to wersja o najniższej możliwej kompresji grafik, a więc lepsza do wydruku:
http://www.astro-art.pl/wp-content/uplo ... a_v3-2.pdf

"Tabela Wimmera" to zamieszczone tutaj, także na innych forach astronomicznych oraz na mojej stronie pliki pdf.
W tym opracowaniu, oprócz obiektów (które nie są moje, i nie można ich uznać za własność), znajduje się przygotowanie graficzne, mapy, grafiki, ikony, teksty, opisy, a także podziały obiektów na trudność i przypisane do nich cechy.
Szczegółowe mapy na stronach od 8 do 43 są wygenerowane w programie Nocny Obserwator autorstwa Pana Janusza Wilanda, który wyraził zgodę na włączenie ich do mojego opracowania.

Lżejszą formę tabeli, z większą kompresją plików jpg (czyli gorszej jakości) znajdziecie pod tym linkiem:
http://www.astro-art.pl/wp-content/uplo ... v3-2_s.pdf

Tabelę "inwertowaną", a więc z tłami wizualizacji obiektów zamienionymi w białe załączam tutaj. To wersja oszczędzająca tusz w drukarce ;)
Załącznik:
tabela_wimmera_v3-2_inwersja_s.pdf
(8.49 MiB) Ściągnięto 61 razy

Śmiało pobierajcie, kopiujcie, drukujcie, używajcie i udostępniajcie "Tabelę Wimmera" w oryginalnej jej formie. Możecie ją rozdawać jak Wam się tylko podoba, pod warunkiem, że zrobicie to tak samo jak ja, a więc za darmo.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować swoje własne opracowanie od podstaw wykorzystując obiekty umieszczone w "Tabeli Wimmera", ponieważ jak już wspomniałem to nie są moje obiekty. Każdy oczywiście może sobie zrobić dowolne zestawienie swoich własnych obiektów, części, albo większej ich ilości i używać wedle własnego uznania.
Jeśli ktoś chciałby zmienić moją tabelę (czyli jej obecną formę), użyć moich grafik, ikon, tekstów, opisów we własnym opracowaniu, to proszę o kontakt. Jeśli ktoś cytuje, bądź opisuje źródło, to oczywiście nie trzeba.

Dla ułatwienia zamieszczam tutaj obiekty, które wykorzystałem w moim opracowaniu, w pliku Excela. Już kilka osób pytało o plik xls, więc załączam.
Załącznik:
obiekty_z_tabeli_wimmera.xls
(69 KiB) Ściągnięto 43 razy

W bliskiej przyszłości planuję jedynie poprawki "Tabeli Wimmera" mające na celu ustalenie jak najdokładniejszych danych zamieszczonych tam obiektów (jasności, położenie, separacje).

pozdrawiam
Olek

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 134 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości