Zagadka obserwacyjna - gwiazdki

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDominik Woś | 18 Lut 2006, 22:38

Pytanie jest proste. :wink: Co to za parka widoczna (bardzo dobrze) w Bliźniętach. Oglądana lornetką jest jedną gwiazdką, oglądana teleskopem z powiększeniem ok. 150x ładnie rozdziela się na dwie gwiazdki jak na zdjęciu poniżej. Ale w sumie to i tak te dwie gwiazdki to tylko część rodzinki. :-)

Image

Odpowiedzi na priwa poproszę. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 20 Lut 2006, 22:23

Podaję więc rozwiazanie. Gwiazdka z powyższego zdjęcia to oczywiście Kastor czyli Alfa Gemini.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Gregory
Rober_Bodzoń
Antyqjon
Piotrusb
Janusz_P
Low Drifter

Dzięki za zabawę. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 21 Lut 2006, 01:14

Tego typu zagadki maja to do siebie, ze sa bardzo sympatyczne. :)
Oby takich bylo jak najwiecej. :D Ukladow podwojnych, i wielokrotnych gwiazd jak wiadomo na niebie nie brakuje. Niektore z nich dostepne sa dla obserwatora nieba juz za pomoca silniejszej lornetki. Do innych potrzebny jest nieco mocniejszy teleskop. Ale fakt jest faktem, ze takie parki maja w sobie cos magicznego. :D
Gregory
 

PostDominik Woś | 25 Lut 2006, 13:36

Następna parka do odgadnięcia. Podpowiem, że jest to składnik takiej innej parki (podobno ludzie z dobrym wzrokiem rozdzielają ją gołym okiem :wink: ) w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedzwiedzicy.

Jest to parka i to nie jedna, stąd jak sądzę lekki brak owalu w tej większej "plamce" a i mniejsza plamka też raczej nie jest samotna (pojedyńcza). 8)

Nadmienię, że zdjęcie zrobione teleskopem Newtona na montażu Dobsona ustawionym na platformie paralaktycznej przy ogniskowej 3000 mm.

Image

Odpowiedzi jak zwykle na priva.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 25 Lut 2006, 15:09

Przy odpowiedziach uwzględnijcie ogniskową użytą do zrobienia zdjęcia (zrobione przy pomocy kamerki internetowej i Powermate 2,5x - ogniskowa wypadkowa 3000 mm). 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 25 Lut 2006, 15:30

No Domuś, przy takiej podpowiedzi nie potrzeba zdjęcia, żeby były tylko dwie do wyboru, ale które z nich, to ja już nie mam pojęcia... Mogę najwyżej strzelać :wink:
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 25 Lut 2006, 17:04

Henryk napisał(a):No Domuś, przy takiej podpowiedzi nie potrzeba zdjęcia, żeby były tylko dwie do wyboru, ale które z nich, to ja już nie mam pojęcia... Mogę najwyżej strzelać :wink:


No nie wyobraźcie sobie, że na razie mam trzy poprawne odpowiedzi i kilka takich połowicznie poprawnych, czyli niezbyt poprawnych lub inaczej błędnych. :wink: Więcej podpowiedzi nie daję. :wink:

Rozwiazanie podam jutro wieczorem lub w poniedziałek rano więc macie trochę więcej czasu na zastanowienie. Chyba wzorem Henryka wprowadzimy punktację to będzie ciekawiej i będzie motywacja do działania. 8)

Widzę, że jednak najtrudniejsze są te proste zagadki. :wink: 8) Dla mnie również. :)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRammstein | 25 Lut 2006, 17:48

A ja niejestem pewny o jaką gwiazde chodzi :/
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 25 Lut 2006, 18:03

I na tym polega używanie szarych komórek, gdyby to było oczywiste to absolutnie nie warto by się tym było zajmować :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 26 Lut 2006, 03:42

Kolejna super zagadka! :D Coraz bardziej lubie takie zagadki. :lol: Zaczynam zauwazac ich sens, i niedlugo chyba dolacze do tworzenia zagadek. :idea: Gratuluje Domku! :oops:
Gregory
 

PostDominik Woś | 26 Lut 2006, 21:11

Podaję rozwiązanie drugiej rundy zagadki. :wink:

Na zdjęciu powyżej widać ... Mizara rozdzielonego na dwie gwiazdki.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Janusz_P
Bogdan J.
Gregory
Henryk
Arkady
Robert_Bodzoń
Antyqjon

Było też kilka odpowiedzi połowicznie poprawnych czyli niezbyt poprawnych lub inaczej błędnych, sugerujących, że na zdjęciu widać Mizara i Alcora. :wink:

W każdym razie bardzo dziękuję za udział w zabawie i zapraszam na kolejną zagadkę z serii. 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 26 Lut 2006, 23:14

Kolejna zagadka obserwacyjna ze zdjęciem. Podobnie jak poprzednie dotyczy w sumie gwiazdki, którą gołym okiem widać jako dość jasną gwiazdę w dość popularnym gwiazdozbiorze. :wink: :wink: Przy większym powiększeniu gwiazdka ta ładnie rozdziela się na co najmniej cztery składniki a przy dobrych warunkach nawet na trochę więcej. Stanowią one serce jednej z najpiękniejszych mgławic na naszym niebie (skatologowanych przez Pana Messiera). Tak więc zgadujcie jaki to dość znany obiekt gwiazdowy :wink: zarejestrował się na zdjęciu. Dajcie z siebie wszystko, walczcie ale pamiętajcie ... kto mieczem wojuje ten od pochwy ... :wink: 8)

Zdjęcie zrobione kamerką internetową, Newtonem 235/1200 na montażu Dobsona prowadzonym na platformie paralaktycznej z Powermatem 2,5x (ogniskowa 3000 mm).

Image

Odpowiedzi jak zwykle poprosze na priwa.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 28 Lut 2006, 20:36

Podaję rozwiązanie zagadki. Chodziło oczywiście o Trapez w Orionie - najjaśniejszą część mgławicy M42. Jest to jak gdyby środkowa gwiazdka w pochwie :wink: miecza Oriona. :wink:

Prawidłowo odpowiedzieli:

Gregory
Arkady
Henryk
Low Drifter
Janusz_P
Antyqjon

Dziękuję za udział w zabawie, gratuluję i zapraszam do udziału w następnych zagadkach.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 01 Mar 2006, 00:30

Mała poprawka w kolejności odgadniecia. :wink:

Prawidłowo odpowiedzieli:

Henryk
Gregory
Arkady
Low Drifter
Janusz_P
Antyqjon

Przepraszam równoczśnie Henryka, że pominąłem jego poprawną odpowiedź. :oops:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat