Jowisz:)..kusząca propozycja..

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postarkoski69 | 28 Lut 2006, 14:07

Wczoraj po pracy postanowiłem popatrzeć w końcu na tego pięknego olbrzyma...;)na dworze było z jakieś 8/10 poniżej zera ,ale spokojnie ani malutkiego podmuchu wiatru. Wystawiłem Oriona na schłodzenie,tak po 40min. był już gotowy do akcii :lol: Na tle nieboskłonu w południowo zach.sektorze wyrażnie dominował duży obiekt astralny,wiedziałem,że to jest Jowisz tylko on mógł o tej porze tak dominować.Nie traciłem czasu ,uzbroiłem mojego Oriona na początek w zestaw podstawowy socz.25plossl dająca pow.x48 jowisz jasny,a w ciekawym układzie jego 4ry księżyce wszystko przypominało rozległy krzyż ,tu nie miałem kłopotu z ostrością ,no to zmieniłem na 10tkę plossla pow.x120 spoko dostrzegłem 2a charakterystyczne pasy przy moim 8 cal teles.czas wizii trwał jakieś 25-28s przy tym pow. kolorystyka planety w miarę czytelna :) .W końcu założyłem 6tkę ortoskopa Antares,pow.ok x200, tu jednak miałem trochę problemów z ust. ostrości. Pomyślałem,że może jeszcze trochę odczekam i niska temp.schłodzi całość jeszcze bardziej ,to wtedy z nim potrenuję(jakby nie było wystawiłem go z mieszkanka a to przecież d.różnica temp :?...Rzeczywiście po dalszych kilkunastu min. obrazy stawały się coraz bardziej extra. W końcu zamontowałem Barlowa x2 Soligora .Teraz już mogłem liczyć na znaczniejsze pow..x96,x240 i około x400,.Faktycznie udało mi się już dostrzec znacznie więcej barw tej planety, pomimo tworzącej się poświaty i pojawiającej się komy,ortoskop 6tka ukazał swoje możliwości tak na 90%i raczyłem się w miarę już ostrym i czytelnym widokiem, czas wizii z tą soczewką to około 8-10s, naprawdę robi wrażenie :shock: :Nawet nie wiedziałem kiedy pękły"mi 2wie godzinki :)O 3.50 pożegnałen Jowisza przyjacielskim gestem , \/...hm..i jak tu nie cieszyć się życiem :D pozdrawiam....//
 
Posty: 6
Rejestracja: 26 Lut 2006, 22:35
Miejscowość: kalisz

 

PostBogdan J. | 28 Lut 2006, 18:46

W zeszłym roku często spoglądałem na Jowisza a jeszcze więcej go fotografowałem.
W tym roku jednak jeszcze nie obserwowałem teleskopem tej wspaniałej planety . Codziennie jednak rano jadąc do pracy (wstaję ok.5.30) spoglądam na niego i obiecuję sobie dopaść go w moim Maku.
Szkoda ,że jest teraz stosunkowo nisko nie dając szansy na idealne zdjęcie. Czy obraz miałeś stabilny czy jednak grubsze ze względu na niższe położenie warstwy atmosfery utrudniały tą przyjemność?
Snuję plany wyjazdu w okolicach marca na Wyspy Kanaryjskie aby zająć się profesjonalnie Jowiszem. Nie wiem jednak czy praca i transport sporej ilości sprzętu samolotem dadzą przekonać mnie do tej decyzji? :D
Na pocieszenie zamieszczam fotkę Jowisza wykonaną w zeszłym roku z mojego balkonu:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 28 Lut 2006, 20:35

Jak zwykle Boguś Twoje zdjęcie to maestria !
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 28 Lut 2006, 20:37

Tylko pochwal się jeszcze ile godzin poświęciłeś by złapać odpowiedni seeing.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 28 Lut 2006, 20:52

Tej balkonowej nocy wiedziałem ,że to będzie to!!!
Wspaniały seeing!!!
Właściwie to były ostatnie dzwonki na Jowisza bo jak się póżniej okazało to pogoda nie dała mi szansy na lepsze zdjęcie a póżniej Jowisz był już zbyt nisko.
Pamietam ,że było bardzo zimno ale popijajac sobie winko na balkonie pracowałem cierpliwie. Zdjęcie wynagrodziło mi to póżniej!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postarkoski69 | 01 Mar 2006, 13:19

Bogdanie, obraz w moim Orionie był minimalnie pływający ,na samym początku obserwacji czyli tak po ok.45 min ,lecz po dalszych 30 min, mogłem już w pełni dostrzec dość ostro krawędzie jowisza, jego barwa była w odcieniu koloru rudego,a 4ry księżyce ostre w odcieniu jasno żółtym :wink: ,.Tak jak wspomniałeś zapewne warstwy atmosfery i emisja ciepła (mieszkam prawie w centrum Kalisza )spowodowały te utrudnienia, ale i tak odczuwam sporą satysfakcją , :lol: Muszę przyznać ,że jowisz na Twojej focie wygląda imponująco :D , w końcu twój Syriusz to potężny telep... :shock: ,a mam pytanko ; jaką stosujesz soczewkę do obserwacji galaktyk ja przymierzam się do kupna 33ki Willjams Optic / Mam Oriona Sky Qesta 8 kę / Z góry dziękuję za pomoc..Ps, warto rozważyć zabranie ze sobą sprzętu choć zapewne wymaga to solidnego przygotowania i zabezpieczenia . Może się okazać ,że tamte rejony mają "COŚ" ciekawego do pokazania nawet na nieboskłonie.... 8) :!: Pozdrawiam i dzięki za super fotę :wink: PS.. W wolnej chwili napisz mi jak możesz co sądzisz o tej soczewie do galaktyk to jest 2u calówka /Ja mam też Barlowa Soligorka 2ka jest OK,myślę, że będzie to współdziłało.. :?
 
Posty: 6
Rejestracja: 26 Lut 2006, 22:35
Miejscowość: kalisz

 

PostJanusz_P. | 01 Mar 2006, 13:37

Z tego co pamiętam to ta fotka byla robiona o wiele mniejszym od Syriusza 350mm planetarnym Alamakiem o średnicy menisku 150mm z F/10 i zapewne Barlowem 2x 8)

O okularach szerokokątnych i ich uszeregowaniu pod względem jakości na przykładzie astygmatyzmu własnego piszemy w dziale sprzętowym np tu:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=5536#5536
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 01 Mar 2006, 20:05

To fakt obserwacje planetarne i ich zdjęcia wykonuję Alamakiem. To teleskop systemu maksutov-cassegrain o śr. 150mm.
Do obserwacji DS-ów Syriuszem używam nie zastąpionego Naglera 31mm!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat