Zagadka nr 6 - gwiazdki podwójne

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostDominik Woś | 10 Mar 2006, 00:18

No to przyszła pora na kolejną zagadkę. Tym razem wracamy do Leona Zwodowca. Gwiazdka podobnie jak Alfa ... z zagadki nr 4 jest widoczna gołym okiem. Dodam, że ma imię żeńskie. :wink: Ogniskowa dla zdjęcia to 2.000 mm i jak zwykle kamerka internetowa. Jako podpowiedź dodam, że ... szukajcie rozwiązania zagadki tylko nie jak ten ... co to gonił za swoim ogonem. :wink:

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 10 Mar 2006, 20:28

Coś ciężko wam idzie z tą zagadką chociaż są już poprawne odpowiedzi. :D

W takim razie dam wam podpowiedź i jak ktoś teraz nie odgadnie to znaczy, że jest leń. :wink:

W pobliżu tej parki ze zdjęcia, po jej prawiej stronie, mamy jedą z najbardziej znanych zespołów 3 galaktyk, przy czym dwie z nich to M-ki. Po lewej stronie, również bardzo blisko naszaj parki, to już po prostu galaktyczna masakra :shock: z kilkoma M-kami.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostHenryk | 10 Mar 2006, 23:40

Ja wiem Domeczku, ale za często te zagadki. Dawaj raz w tygodniu, to będę odpowiadał regularnie, chyba... ;).
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostDominik Woś | 10 Mar 2006, 23:57

Henryk napisał(a):Ja wiem Domeczku, ale za często te zagadki. Dawaj raz w tygodniu, to będę odpowiadał regularnie, chyba... ;).


Na odpowiedź na zagadkę nr 6 jest czas do najbliższej niedzieli, 12 marca 2006 r. do godz. 20:00 :-)

OK :wink: na następne zagadki będzie równo kilka dni więcej na odpowiedź i będę je zadawał jak zwykle wieczorem :D Będą jeszcze dwie zagadki a potem pewna przerwa :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 12 Mar 2006, 22:22

Podaję rozwiązanie zagadki. Chodziło oczywiście o Beta Lwa - Denebola.

Nazwa tej gwiazdy pochodzi z języka arabskiego, w którym oznacza po prostu Ogon Lwa. I tam właśnie znajduje się ta gwiazda.

Jej jasność to 2,14 mag a jej towarzyszki to 8,45 mag. Denebolę dzieli od Słońca odległość 36 lat świetlnych. Świeci ok. 17 razy jaśniej niż nasze Słońce.

Prawidłowo odpowiedzieli:

Gregory
szymek_o
antyqjon
Janusz_P.
mekmek
misiekc
Henryk

Dziękuję za udział w zagadce i zapraszam do następnych (będą jeszcze dwie a potem przerwa na regenerację sił :wink: ). Zagadka nr 7 już wkrótce. 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat