Nowa, w końcu

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostHenryk | 01 Kwi 2006, 00:09

Jednak wreszcie mi się udało! Dzięki zdjęciom, bo przez lornetkę ciężko dokonać odkrycia. Oto dowód - zdjęcie z 23 marca, gwiazdozbiór Rufa. najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu to Xi Pup, o jasności 3.3. mag. Na czerwono zaznaczyłem gwiazdę, której nie ma w katalogach Tycho, ani HST Guide Star Catalogue. Jej jasność oceniłem na około 10 mag. Jeśli ktoś myśli, że to dowcip, to proszę poszukać takiej jasnej gwiazdki w okolicy. Niestety nie miałem okazji sprawdzić jak przebiega ewolucja jej jasności, a o odkryciu zapomniałem...

Image






Pozdrawiam serdecznie :)
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

PostJaLe | 01 Kwi 2006, 11:10

To chyba jakieś nałożone zdjęcia, po za tym nie znam się na tym :roll:

A to wyjaśnienie zagadki:

http://skys.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/pskca ... PIXELY=900
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 01 Kwi 2006, 16:37

Jak zobaczyc na zdjeciu z linka, ze tam nie ma tej 1 kwietniowej?
Jakos nie umie powiazac tych zdjec.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRobert_Bodzoń | 01 Kwi 2006, 18:30

zbyszek napisał(a):Jak zobaczyc na zdjeciu z linka, ze tam nie ma tej 1 kwietniowej?
Jakos nie umie powiazac tych zdjec.


Przyjrzyj się dokładnie. Drugie zdjęcie przedstawia tylko niewielki fragment pierwszego (okolice trzech gwiazd w tym bohaterki :)).

A wtedy może uda Ci się dojrzeć "nową" także na drugim zdjęciu 8)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

Postzbyszek | 01 Kwi 2006, 19:11

Dziekuje , wlasnie nie umialem tego powiazac . Myslalem, ze w ogole to jakas dorobiona plamka , nie co caly czas bylo . :shock:
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostHenryk | 01 Kwi 2006, 23:45

No dobrze, i tak wszyscy wiedzą, ale wypada przedstawić oficjalne wyjaśnienie. Niestety nie jest to Nowa, a zwykła, być może zmienna półregularna gwiazda.
Jednak gdy zrobiłem to zdjęcie i zacząłem porównywać z CdC, zauważyłem brak gwiazdki. W pierwszej chwili nieźle się podnieciłem, że może jednak. Zwłaszcza, że w 2004 roku spóźniłem się z odkryciem Nowej w Rufie o jeden dzień. Sprawdziłem więc w katalogu HST GST - nie ma. Niestety wgrałem wtedy USNO i była tam bezczelnie gwiazdka o jasności około 12 mag... Co prawda wg oceny na zdjęciu jest nieco jaśniejsza, ale jest to czerwona gwiazdka, więc ma prawo, poza tym jak wspomniałem, może to być zmienna, chociaż w katalogu GCVS jej nie ma.
W każdym razie w Rufie warto za każdym razem sprawdzać zdjęcia, bo tam sporo gwiazdek wybucha ;). A nie robię to z super dokładnymi mapami, gdyż za dużo tam naciapane tych kropek i ciężko byłoby się zorientować na szybko co nie pasuje.

Tym razem mi się nie udało, ale za rok znowu spróbuję :D.
 
Posty: 376
Rejestracja: 20 Wrz 2005, 18:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat