Księżyc - pierwsza obserwacja :D

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postnwgame | 13 Kwi 2006, 22:53

Witajcie zagorzali obserwatorzy ;)

Wszystko zaczęło się podczas powrotu do domu z Krakowa. Jadąc sobie pociągiem podziwiałem jakże piękne niebo - no i księżyc rzeczjasna. Byłem praktycznie pewny, że w miejscowości w której mieszkam nie będzie takich warunków by pooglądać Moona. Jednak się myliłem. Chmurki się rozeszły... niebo przejaśniło... pozostała delikatna mgiełka, ale ona nie wadziła...

Wystawiłem swój sprzęt aby się zaasymilował :)
Po chwili był gotów do użytku, zacząłęm oczywiście od Księżyca... no i w sumie to dobrze... Załozyłem sobie okular o najmniejszym powiększeniu - w moim wypadku był to okular H20mm. I oczywiście co zobaczyłem? Białą plamę... i nic poza tym. Byłem bardzo zdołowany... ale ponieważ nigdy się zbyt łatwo nie poddaję, zacząłem kombinować... w akcie desperacji ustawiłem sobie teleskopik na Księżyc i wyjąłem okular z nasadki kątowej... pomału oddalałem okular od nasadki kątowej... po pewnym czasie - mniej więcej na wysokości około 8cm od nasadki kątowej - uzyskałem najlepszy - najostrzejszy, obraz tarczy księżyca. Był poprostu piękny, bo duży. Na tle Wszechświata prezentował się idealnie... poprostu miodzio. Dla mnie to było duże wrażenie, bo ponad 3 dni czekałem na odpowiednią pogodę i ponad tydzień miałem obraz równy rozmazanej kulce...

I teraz chciałem się was zapytać...
Z czego można wykonać taką "przedłużkę" wydłużającą odległość między okularem, a soczewką?

Pozdrawiam i przepraszam, że nie ma zdjęć, ale niestety nie stać mnie na zakup cyfrówki i adaptera... może kiedyś...
Orion Sky Quest XT6 | 150/1200 | Okular: Pl25mm, Pl10mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 08 Kwi 2006, 20:02
Miejscowość: Trzebinia

Postqbanos | 14 Kwi 2006, 09:53

Ekm... To Ty nie masz w tym telepie normalnego wyciągu?? :shock:
To takie pokrętło niedaleko okularu którym właśnie reguluje się ostrość..
Czy po prostu okulary Ci nie ostrza na wyczerpanym zasiegu wyciagu :?:
qbanos
 

Postnwgame | 14 Kwi 2006, 10:27

Mam wyciąg ale jest on zbyt mały...
Orion Sky Quest XT6 | 150/1200 | Okular: Pl25mm, Pl10mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 08 Kwi 2006, 20:02
Miejscowość: Trzebinia

Postlikimar | 14 Kwi 2006, 16:58

Widzę że masz bardzo podobny teleskop do tego jakim zaczynałem obserwacje teleskopowe (dostałem na gwiazdkę od małżonki :D ).
Do tej pory pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłem nim 2 pasy na Jowiszu, Galileuszowe kisiężyce i pierścienie Saturna... ach ten dreszcz emocji :)

Pozdrawiam,

Mariusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 151
Rejestracja: 06 Paź 2005, 22:40
Miejscowość: Kobyłka

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości

AstroChat

Wejdź na chat