pierwsze obserwacje z dziećmi - pomóżcie proszę laikom

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkonstancja8 | 19 Kwi 2006, 22:14

Mój syn - lat 10 - zafascynował sie kosmosem i obserwacją planet. Niestety nie mamy o tym zielonego pojęcia. Potrzebujemy wskazówek:

1. co do przystępnej literatury dla początkujacych - wprowadzającej do obserwacji astronomicznych - szczególnie jeżeli chodzi o planety - gdzie i jak ich szukać?

2. jaki sprzęt zakupić na początek - żeby nie przesadzić z kosztami a jednocześnie żeby nie stracić pieniędzy na coś przez co niewiele można zobaczyć; ważna jest też prostota obsługi - dziecko :)

Bedę wdzięczna, jeżeli zechcecie podzielić sie ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem.
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 Kwi 2006, 21:53
Miejscowość: Gdańsk

PostJanusz_P. | 19 Kwi 2006, 22:20

Aby móc jakkolwiek pomóc musimy wiedzieć skąd będą prowadzone obserwacje planet? czy to będzie balkon, taras, podwórko, wolna przestrzeń, miasto, poza miastem i powinnaś określić choć przybliżony budżet zakupu aby porady były adekwatne do możliwości i warunków obserwacyjnych oraz możliwości finansowych :roll:

Z literatury polecam broszurkę wydaną przez PTMA o tytule: Poradnik Obserwatora Ciał Układu Słonecznego 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek. M | 19 Kwi 2006, 22:21

z chęcią pomoge na GG: 3537497 :)
Ostatnio edytowany przez Darek. M, 19 Kwi 2006, 22:48, edytowano w sumie 1 raz
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 19 Kwi 2006, 22:32

Młody człowieku :roll: to forum publiczne i jeśli mamy coś konkretnego do powiedzenia to mówimy to tu otwarcie na forum a jeśli nie to nie odzywamy się w tym stylu bo to po prostu nie wypada :roll:

Ps. Przepraszamy serdecznie Koleżankę za wybryk niezdyscyplinowanego Kolegi :roll:

Z poważaniem moderator
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkonstancja8 | 20 Kwi 2006, 09:41

będe przeogromnie wdzieczna za każdą pomoc i chęć nauki, nawet na Gadu-gadu; przecież jest to po prostu wygodniejsza i bardziej bezpośrednia forma.

Dziekuję też za pierwsze uwagi co do określenia warunków brzegowych dla zakupu sprzętu. Tak więc:

1. budżet - młody astronom ma oszczędności pokomunijne ok. 500zł, mogę dołożyć kilkaset złotych jeżeli to konieczne (bo nie chcę żeby zmarnował te pieniądze na sprzęt - zabawkę, przez który nic nie zobaczy).

2. warunki obserwacji - mieszkamy za miastem (dużym - Trójmiasto) - w grę wchodzą obserwacje ogródkowo - tarasowe; nie ma lamp ulicznych, tylko oświetlenie okolicznych domów no i zapewne poświata dużego miasta.

3. jak już pisałam ważna jest łatwość obsługi i montażu - bo chociaż wiem że będzie wymagało to pomocy dorosłych, to my też nie mamy o tym wiele pojęcia (chociaż liczę na to, że tata inżynier szybko się dostosuje :)

4. obiekty zainteresowania - planety, ich satelity, księżyc - zresztą wydaje mi się że to bardzo wdzięczne obiekty obsarwacji dla dziecka.

jeszcze raz dziekuje za każda uwagę; mam nadzieję że z mojego syna wyrośnie taki sam miłośnik gwiazd jak niektórzy z Was.
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 Kwi 2006, 21:53
Miejscowość: Gdańsk

PostJaLe | 20 Kwi 2006, 11:24

Konstancjo weź pod uwagę , że żaden teleskop nie jest zbyt duży dla dziecka, jeżeli jest pod opieką dorosłych.

Moja córka (11 l.) radzi sobie wspaniale z 270 tką. Ma już listę swoich ulubionych obiektów, które namierza w kilka sekund.

Moja rada jest taka, kupuj jak największy teleskop na jaki Cię stać i z obsługą którego Sobie poradzicie (mam na myśli zajmowane miejsce oraz jego ciężar o który nie zapomij się zapytać sprzedającego).
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDarek. M | 20 Kwi 2006, 12:43

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... d2ec1be719

wybrałem dla Pani :) tak jak pisałem wyżej z chęcia pomoge wybrać coś dobrego dla dziecka :)

Ja kupiłem teleskop 114\900 i zaraz pokaże Pani jakie zdjęcia Księżyca nim zrobiłem:)

http://img405.imageshack.us/img405/7334 ... 0052uk.jpg
Ostatnio edytowany przez Darek. M, 20 Kwi 2006, 21:53, edytowano w sumie 1 raz
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Postmisiekc | 20 Kwi 2006, 14:09

Czytalem wiele pochlebnych recenzji o teleskopie
Synta 8". Cena rowniez wydaje sie byc okazyjna, choc troche przekracza zaplanowany budzet.
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostDrakos | 20 Kwi 2006, 17:21

Owszem, dwa lata temu to była nowość ale obecnie już jak widać na wyprzedaży jako przstarzały model w przecenie.
Gdybym teraz miał dokonać zakupu teleskopu obserwacyjnego o lustrze 200mm mój wybór padł by na nowocześniejszy i dużo łatwiejszy w transporcie teleskop szkieletowy Meade, choćby ten http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=365
Posiada on nowoczesny i precyzyjny 2" wyciąg Cryforda, Pyrexową , stabilną optykę i wiatraczek chłodzacy lustro już w standardzie co 4 krotnie skraca czas chłodzenia optyki przed obserwacją.
Już sam jego przepiękny i nowoczesny wygląd potwierdza nam że Meade jest liderem na amerykańskim rynku teleskopowym i to on rozdaje karty.
Jego szybko rozbieralna konstrukcja (6 śrub z wygodną, reczną gałką do zakręcenia) pozwala go przewozić w bagażniku niewielkiego samochodu lub nawet na jego tylnym siedzeniu a Synta zajmie conajmniej trzy siedzenia, dwa na tubus w długim i nieporęcznym kartonie i jedno na złożony montaż.
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostRobert_Bodzoń | 20 Kwi 2006, 17:45

Też przy takich okazjach polecam teleskop Newtona o średnicy 200 mm (203 mm = 8") i ogniskowej 1000-1200 mm. Średnica zwierciadła jest już na tyle duża, że można oglądać wiele ciekawych obiektów i zjawisk, a jednocześnie jest to sprzęt, którym można obserwować zarówno obiekty Dalekiego Kosmosu (DS), czyli galaktyki, mgławice itp., a także planety i oczywiście Księżyc.

Pamiętaj jednak Konstancjo, że obrazy obiektów obserwowanych przez teleskop odbiegają na ogół od obrazów tych obiektów na zdjęciach. To taka przestroga, aby nikt nie czuł się zawiedziony, że nie zobaczył kolorowych mgławic, czy dużych wyraźnych tarcz planet.

I może spróbuj skontaktować się z miłośnikami astronomii z Trójmiasta. Jak dobrze trafisz to wiele się dowiesz, a nawet dadzą Ci spojrzeć przez swoje instrumenty :wink:

http://opptma.astro4u.net/index.html
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostRammstein | 20 Kwi 2006, 18:24

A ja bym polecił cos takiego
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=453
Nie będzie widać aż tak dobrze jak przez większe teleskopy, ale za to ma się system, GoTo (czyli wybiera się obiekt na pilocie i teleskop sam się naprowadza) i automatyczne prowadzenie i nie trzeba posiadać aż tak dużej wiedzy astronomicznej, bo wystarczy znać tylko najjaśniejsze gwiazdy za pomocą, których się ustawi teleskop, a podczas obserwacji wiedza będzie sama się poszerzać, a z GoTo raczej nawet 10 latek nie powinien mieć problemów po krótkim przeszkoleniu przez rodzica:)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postkonstancja8 | 21 Kwi 2006, 08:15

Baaaardzo Wam dziękuję za porady; szczerze mówiąc nie spodziewałam się tak szerokiej i szybkiej pomocy. Na razie przetrawiamy to co napisaliście - za kilka dni na pewno zwrócę sie do Was z dodatkowymi, bardziej szczegółowymi pytaniami.
Przyznam, że podoba mi się pomysł Meade ETX 70 AT - może nie super jakość obserwacji, ale za to z automatyczną pomocą, co dla kompletnych laików jest nie bez znaczenia (wczoraj długo szukaliśmy ksieżyca na niebie, zanim stwierdzilismy że wschodzi dopiero po północy). Niestety chyba nie ma już tego modelu w sprzedaży a jego następca jest 3x droższy.

W każdym razie przeglądając Wasze forum, wspaniałe relacje z obserwacji i cudowne zdjecia (tata jest zapalonym fotografem) - powoli cała rodzina zapala się do tego pomysłu. Są już nawet plany przebudowy strychu :lol:
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 Kwi 2006, 21:53
Miejscowość: Gdańsk

PostDominik Woś | 21 Kwi 2006, 09:52

konstancja8 napisał(a):Baaaardzo Wam dziękuję za porady; szczerze mówiąc nie spodziewałam się tak szerokiej i szybkiej pomocy. Na razie przetrawiamy to co napisaliście - za kilka dni na pewno zwrócę sie do Was z dodatkowymi, bardziej szczegółowymi pytaniami.
Przyznam, że podoba mi się pomysł Meade ETX 70 AT - może nie super jakość obserwacji, ale za to z automatyczną pomocą, co dla kompletnych laików jest nie bez znaczenia (wczoraj długo szukaliśmy ksieżyca na niebie, zanim stwierdzilismy że wschodzi dopiero po północy). Niestety chyba nie ma już tego modelu w sprzedaży a jego następca jest 3x droższy.


Faktem jest, że przed podjęciem decyzji jaki teleskop kupić trzeba się dobrze zastanowić. Jak widać producenci oferują bardzo różne teleskopy od tych maluszków do poważnych już konstrukcji. Dla początkujących ważne są właśnie łatwość obsługi (na przykład GoTo) i uniwersalność teleskopu (i do planet i do DS-ów).

konstancja8 napisał(a):W każdym razie przeglądając Wasze forum, wspaniałe relacje z obserwacji i cudowne zdjecia (tata jest zapalonym fotografem) - powoli cała rodzina zapala się do tego pomysłu. Są już nawet plany przebudowy strychu :lol:


Proponuję aby przed wejściem na stronę główną forum umieścić ostrzeżenie, że wchodzi się na własną odpowiedzialność, może to być zaraźliwe (choroba raczej nieuleczalna) oraz wiązać się z poważnymi kosztami realizacji astroamatorskich pomysłów. :D :lol: :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 21 Kwi 2006, 10:16

Domek napisał(a):
Proponuję aby przed wejściem na stronę główną forum umieścić ostrzeżenie, że wchodzi się na własną odpowiedzialność, może to być zaraźliwe (choroba raczej nieuleczalna) oraz wiązać się z poważnymi kosztami realizacji astroamatorskich pomysłów. :D :lol: :wink:

Pozdrawiam,
Dominik



Pewnie wkrótce znajdzie się terapeuta, który będzie leczył z uzależnienia.
Specjalność - astrohobby :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostRobert_Bodzoń | 21 Kwi 2006, 16:11

Jeżeli ktoś naprawdę zachoruje na astronomię, to nie ma szans na wyleczenie :wink: . Nie pomoże żaden terapeuta 8)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostJaLe | 21 Kwi 2006, 16:51

Robert_Bodzoń napisał(a):Jeżeli ktoś naprawdę zachoruje na astronomię, to nie ma szans na wyleczenie :wink: . Nie pomoże żaden terapeuta 8)



No to terapeuci pójdą z torbami ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzjelon | 21 Kwi 2006, 19:37

Najgorsze to jest to, że jak już kiedyś złapiesz bakcyla to nawet, gdy choroba się uśpi na kilka lat to atakuje niespodziewanie ze zdwojoną siłą. :lol:
pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Mar 2006, 17:12
Miejscowość: Jaworzno

PostRammstein | 21 Kwi 2006, 20:45

A masz może kogoś w Niemczech? Tam o takiego ETX'a bardzo łatwo i w dodatku o nowego i za rozsądną kasę np. na ebay.de masz dużo tych teleskopów i jest też dosyć ofert teleskopów zapakowanych fabrycznie jeszcze, a jeśli nie to popytaj w sklepach z sprzętem w Polsce, może ktoś jeszcze będzie miał w magazynie taki teleskop.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 22 Kwi 2006, 11:10

Niestety to maleństo ma obiektyw o rozmiarach tylko 70mm i to w dodatku jasny achromat czyli do mgławic jest zdecydowanie za małe a do planet zdecydowanie za jasne i też za małe, tak naprawdę to poza fajnym GoTo nie cechuje się ten teleskop żadną z przdatnych do bardziej zaawansowanych obserwacji i astrofotografii cechą, czyli moim, prywatnym zdaniem jest złym rozwiazaniem bo nie optymalnym do żadnego z zastosowań :?
Trzeba stawiać zdecydowanie na dobrą optykę bo to ona tworzy obraz a elektronika powinna być do niej co najwyżej użytecznym dodatkiem a tu mamy typowy przerost formy nad treścią w tym wybajerowanym elektronicznie "bzykadełku" jakim jest ETX-70 :roll:
Pierwszy model z tej serii który mógłbym z czystym sumieniem polecić do obserwacji planetarnych, słonecznych i ksieżycowych to ETX-90 systemu Maksutowa Cassegraina 8)
Jeśli myślicie potem poważnie o astrofoto to teleskop musi mieć wyjście 2"(obsługiwać conajmniej format małoobrazkowy) i stać na solidnym montażu paralaktycznym, vide sprzęt np kolegi Gregorego :D
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostRammstein | 22 Kwi 2006, 11:36

No przydałoby się większe szkło w nim, ale do planet aż tak zły nie jest, wczoraj miałem świetną pogodę i troszkę poobserwowałem i nawet ładnie było widać 4 księżyce Jowisza i 2 pasy na jego powierzchni oraz Saturna z jego pierścieniami i jak się nie przewidziałem to z jednym jego księżycem:), niestety obiektów mgławicowych i żadnych galaktyk wczoraj nie widziałem, ponieważ sąsiad miał włączone oświetlenie na podwórku:( a koleś ma 2 lampy bardzo mocne:(, Ale nie narzekam, bo tak ładnego Jowisza po raz pierwszy w życiu ujrzałem. A na Castora również spojrzałem i przeleciała mi sonda w tym momencie koło niego :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostDarek. M | 22 Kwi 2006, 13:47

Ja też tylko prywatnym zdaniem zaznaczam: Odradzam na początek GOTO, myślę ,że to podobne rozwiązanie jak zamiast nauki matematyki dać dziecku kalkulator... w normalnych warunkach szybko zauważy, że Ziemia się obraca itp..

Polecam zdecydowanie Newtona!!! 150, ewentualnie jakąś “dwuseteczke” :lol:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostRammstein | 22 Kwi 2006, 14:32

Z tym GoTo zależy od posiadacza , ponieważ jeśli ktoś jest leniwy to i tak niezapamięta nic z tego co gdzie jest na niebie , a jesli lubi astronomie to GoTo będzie dla niego "podręcznikiem" do nauki nocnego nieba i wtedy szybciej się nauczy nocnego nieba niż za pomocą mapek.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostJanusz_P. | 22 Kwi 2006, 15:22

szczerze to leniwy raczej do końca życia pozostanie przez Go To upośledzonym kaleką obesrwacyjnym nie umiejącym samodzielnie odnaleźć nawet M31 czy M13 innym teleskopem :shock:
Co innego Go To dla weterana na emeryturze mającego niebo w małym palcu, tu jaknajbardziej widzę jego zastosowanie 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat