Udana obserwacja.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostRammstein | 22 Kwi 2006, 21:22

Wczoraj miałem piękną pogodę obserwacyjna i szkoda było nie wykozysac tej pięknej pogody. Ze względu na dobrze oświetloną okolice galaktyki i mgławice odpadały do obserwacji:( A więc postanowiłem skierować teleskop na Saturna, przy powiększeniu 14 x ujrzałem tylko "szeroką gwiazdkę" następnie przy powiększeniu 29x ujrzałem już pierścienie, po czym postanowiłem zastosować barlow x 3, i nie pożałowałem najpierw przy powiększeniu 42 x było widać już więcej szczegółów, po czym zmieniłem okular na 12mm i uzyskałem powiększenie 87,5 x i obraz, jaki uzyskałem był wspaniały, przez parę minut podziwiałem pięknego Saturna z jego pierścieniami i jego księżycem, następnie postanowiłem skierować teleskop na Marsa, ale niestety przy każdym powiększeniu zostawał on już "czerwona gwiazdką”:(, i wkońcu Jowisz był już na wysokości, na której można było go obserwować, najpierw użyłem okularu 25mm i zbyt wiele nie ujrzałem, następnie okularu 12mm i już zobaczyłem 4 księżyce Jowisza, po czym postanowiłem użyć kombinacji barlow x3 oraz okularu 25 mm i ujrzałem już znacznie większą tarcze planety, ale niestety jeszcze bez szczegółów, i wkońcu postanowiłem użyć kombinacji okularu 12mm i barlow x 3 i wtedy ujrzałem po raz pierwszy w życiu szczegóły na tej pięknej planecie, było bardzo ładnie widać 2 pasy na jego powierzchni, podziwiałem ten widok przez przynajmniej 10 minut i postanowiłem użyć okularu 4mm i balow x, 3 ale niestety o większej ilości szczegółów mogłem zapomnieć przy tej kombinacji, bo obraz był kiepski:/ Na koniec postanowiłem skierować teleskop ma jakąś gromadkę, i wybrałem M44 widok również był wspaniały, przy obserwacji tej gromady postanowiłem nie używać barlow'a do tej gromady, ponieważ szkoda było zmniejszać widoczny obszar tej pięknej gromady. Tego wieczoru postanowiłem, że oprócz odkładania kasy na motor zacznę odkładać kasę na większy teleskop. Niestety podczas obserwacji wysiadły mi baterie i musiałem je wymienić a że nie chciałem tracić czasu na ustawianie teleskopu to zrezygnowałem z tej czynności i od obserwacji Marsa musiałem już naprowadzać teleskop, bez GoTo co nie sprawiło mi żadnych problemów:) jedynie brakowało mi prowadzenia przy podziwianiu Saturna i Jowisza:(, ale jakoś sobie dałem z tym radę.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postnwgame | 23 Kwi 2006, 07:53

Gratki.
Wczoraj sobie patrzyłem na Jupiterka przez okular 20mm + Barlow'a 3x.
Wyglądał bardzo ładnie w otoczeniu czterech księżycy: Callisto, Europa, Ganymede, Io.

Pozdrawiam.
Orion Sky Quest XT6 | 150/1200 | Okular: Pl25mm, Pl10mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 08 Kwi 2006, 20:02
Miejscowość: Trzebinia

PostZbig | 23 Kwi 2006, 08:46

A jak często udaje się Państwu oglądać przejścia cieni księżyców Jowisza po jego tarczy i jakim instrumentem? W ciagu 2 ostanich lat oserwowalem takie przejscia dwukrotnie. Jeden raz 8" SCT a drugim razem zp. ED80, w obu przypadkach przy pow. 160x (wydaje sie, ze to jest minimum). Jednoczesnie patrzylem na odpowiednią animcję w programie "Guide".
To zjawisko jest szczegolnie ładne bo czarny cien b.dobrze kontrastuje z tarcza planety ktora njczescie jest bardziej rozmyta.
Wogole ten temat byc moze wymagalby osobnego wątku i dzielenia sie informacjami o minmalnych wymaganiach co do instrumentu, pogody czy wysokosci Jowisza nad horyzontem by jeszcze cos bylo widac.
Kwietniowe zjawiska sa ponizej:
Image
Pozdrawiam, Zbig.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Postzjelon | 23 Kwi 2006, 12:11

nwgame napisał(a):Gratki.
Wczoraj sobie patrzyłem na Jupiterka przez okular 20mm + Barlow'a 3x.
Wyglądał bardzo ładnie w otoczeniu czterech księżycy: Callisto, Europa, Ganymede, Io.

Pozdrawiam.


Miałem ten sam widok, super, pięknie ,,świeciły,, księżyce szkoda tylko, że ze względu na brak solidnego montażu (oraz przepychankę z rodzinką do okularu) nie mogłem sfocić, ale wrażenie pozostało.
No tak nie doczytałem a napisałem oczywiście naszym przedmiotem ekscytacji był Bóg wojny.
pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika
 
Posty: 187
Rejestracja: 18 Mar 2006, 17:12
Miejscowość: Jaworzno

PostJanusz_P. | 23 Kwi 2006, 16:49

Minimalnym sprzętem którym obserwowałem wielokrotnie wędrówki cieni po Jowiszu były dobrej klasy refraktorek PTMA 66/800 oraz z lustrzanych wierne mi od 1984 roku MTO 11CA .
Jednym i drugim instrumentem było to widoczne zawsze przy powiększeniu z przedziału 80 do 150x a obserwacje wtedy często prowadziłem z balkonu na 3 piętrze w bloku czyli w dość przeciętnych warunkach seeingowych 8)
Ktoś opisywał przejście cienia Ganimedesa oglądane przez ZRT ale nie mogę teraz tego odnaleźć :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostZbig | 23 Kwi 2006, 17:49

Przy tym sprzecie to naprawde duza sprawa. A moze ja niedocenialem mojego (byłego) MTO albo nie mialem ciepliwosci by czekac na jego wystudzenie. Dosc, ze do ogladania planet MTO raczej mnie zniechecił.
Dopiero ED80 pozwolilo mi dobrze ogladac to bez wątpienia najbardziej malownicze zjawisko w układzie Jowiszowym.
Zbig
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostLow Drifter | 24 Kwi 2006, 15:20

Ja widziałem przejście cienia Io przez ZRT z Ortosem 5mm (91x). Cień był na tyle dobrze widoczny że kumple co nie interesują się astronomią również go wtedy ze mną widzieli. A obserwacje prowadziliśmy z okna - ZRT stała na parapecie :D, lecz było to latem - okno długo było otwarte i nie było wyraźnej różnicy temperatur między pokojem a polem.

Tym sprzętem widywaliśmy również WCP na Jowiszu.
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 80 gości

AstroChat

Wejdź na chat