Obserwacje kraków i okolice

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostFartuch | 31 Lip 2009, 00:21

Czy zna ktoś dobre miejsca do obserwacji w Krakowie i okolicach :P ?
Celestron C8-SGT XLT, Okulary Hyperion 36, 17, 8 mm, Scopos 35 mm, Nikon actionVII 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 31 Lip 2009, 00:09

 

PostPrzemysław93 | 31 Lip 2009, 00:47

Poczytał przyklejony wątek o obserwacjach i zlotach na Kudłaczach 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostFartuch | 31 Lip 2009, 07:35

Przemysław93 napisał(a):Poczytał przyklejony wątek o obserwacjach i zlotach na Kudłaczach 8)


Wielkie dzięki pewnie kiedyś się tam zjawię :P a co do miejsc w samym Krakowie ? zna ktoś jakieś w miarę ciemne miejsca ?
Celestron C8-SGT XLT, Okulary Hyperion 36, 17, 8 mm, Scopos 35 mm, Nikon actionVII 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 31 Lip 2009, 00:09

 

PostMichal_Ufo | 31 Lip 2009, 13:31

No właśnie - może przydałoby się sporządzić jakiś wykaz miejsc do obserwacji w bezpośredniej bliskości Krakowa. Kudłacze, co prawda, są, ale ja na przykład muszę tam jechać samochodem ponad godzinę, a czasami nie ma na to po prostu czasu. Wymagania też nie zawsze muszą być duże. Spróbuj gdzieś w okolicach obserwatorium w Forcie Skała - tam jest duża otwarta przestrzeń (pola, łąki) koło lasu i kawałek stoku na zachód. W końcu nigdy tam nie obserwowałem, ale jak na Kraków powinno być OK. Tylko dziki podobno tam są :lol: Oczywiście rozumiemy się, że z granic miasta możemy prowadzić obserwacje tylko "drugiej kategorii".

A z jakiej części Krakowa jesteś?
MTO-11 CA @ EQ-2/teodolit, Meade ETX-70 AT, lornetki, Canon 350D, Sigma 5,6/400, różne kamerki własnoręcznie przerobione i coś w rodzaju zalążka mini-obserwatorium automatycznego (głównie do gwiazd zmiennych)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 12 Cze 2009, 15:50
Miejscowość: Kraków

 

PostFartuch | 31 Lip 2009, 14:50

Michal_Ufo napisał(a):No właśnie - może przydałoby się sporządzić jakiś wykaz miejsc do obserwacji w bezpośredniej bliskości Krakowa. Kudłacze, co prawda, są, ale ja na przykład muszę tam jechać samochodem ponad godzinę, a czasami nie ma na to po prostu czasu. Wymagania też nie zawsze muszą być duże. Spróbuj gdzieś w okolicach obserwatorium w Forcie Skała - tam jest duża otwarta przestrzeń (pola, łąki) koło lasu i kawałek stoku na zachód. W końcu nigdy tam nie obserwowałem, ale jak na Kraków powinno być OK. Tylko dziki podobno tam są :lol: Oczywiście rozumiemy się, że z granic miasta możemy prowadzić obserwacje tylko "drugiej kategorii".

A z jakiej części Krakowa jesteś?


Ja niestety mieszkam z drugiej strony Krakowa od obserwatorium. Widać będę musiał sam poszukać miejsc do "codziennej" obserwacji :P
Celestron C8-SGT XLT, Okulary Hyperion 36, 17, 8 mm, Scopos 35 mm, Nikon actionVII 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 31 Lip 2009, 00:09

 

Posta r k t u r | 31 Lip 2009, 21:26

Ja niestety mieszkam z drugiej strony Krakowa od obserwatorium. Widać będę musiał sam poszukać miejsc do "codziennej" obserwacji :P[/quote]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A to kolega należy do niepoprawnych optymistów. "Codzienna" obserwacja- każdy by tak chciał :D chociaż nie wiem, wszystko w nadmiarze się nudzi :o i od razu uspokajam, na naszej szerokości geograficznej nam to "niestety" nie grozi :D Proponuję zrezygnować z "codziennych" a przejść na rzadsze, ale bardziej owocne obserwacje, godzinę jazdy na południe od Krakowa, powiedzmy 600mnpm, gdzie niebo już przy średnich warunkach atmosferycznych pokazuje gwiazdy 6mag
I zamiast męczyć się przy krakowskim rozjaśnionym niebie, można będzie w tym czasie, miło wspominać to co się tam widziało, aż do następnej wyprawy...
Awatar użytkownika
 
Posty: 101
Rejestracja: 01 Sie 2007, 08:15
Miejscowość: Wieliczka

PostFartuch | 31 Lip 2009, 21:34

A to kolega należy do niepoprawnych optymistów. "Codzienna" obserwacja- każdy by tak chciał :D chociaż nie wiem, wszystko w nadmiarze się nudzi :o i od razu uspokajam, na naszej szerokości geograficznej nam to "niestety" nie grozi :D Proponuję zrezygnować z "codziennych" a przejść na rzadsze, ale bardziej owocne obserwacje, godzinę jazdy na południe od Krakowa, powiedzmy 600mnpm, gdzie niebo już przy średnich warunkach atmosferycznych pokazuje gwiazdy 6mag
I zamiast męczyć się przy krakowskim rozjaśnionym niebie, można będzie w tym czasie, miło wspominać to co się tam widziało, aż do następnej wyprawy...


Pisząc codziennych miałem na myśli te częstsze obserwacje, nie wiążące się z wyjazdem na kilka dni z noclegiem :P A i tak jak dzisiaj pogoda nie dopisuje :D
Celestron C8-SGT XLT, Okulary Hyperion 36, 17, 8 mm, Scopos 35 mm, Nikon actionVII 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 31 Lip 2009, 00:09

 

Posta r k t u r | 31 Lip 2009, 21:42

Nie potrzeba noclegu, tylko jakieś cztery kółka by przewieźć sprzęt :wink:
Ostatnio edytowany przez a r k t u r, 31 Lip 2009, 23:38, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 101
Rejestracja: 01 Sie 2007, 08:15
Miejscowość: Wieliczka

PostFartuch | 31 Lip 2009, 22:29

a r k t u r napisał(a):Nie potrzeba noclegu, tylko jakieś cztery kółka by przewieść sprzęt :wink:


hehe z moim obecnym sprzętem wystarcza mi 2 kołka :D czyli dajmy na o to rower ^^
Celestron C8-SGT XLT, Okulary Hyperion 36, 17, 8 mm, Scopos 35 mm, Nikon actionVII 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 31 Lip 2009, 00:09

 

PostMichal_Ufo | 01 Sie 2009, 00:26

Dalsze wyprawy obserwacyjne faktycznie są OK - sam miło wspominam swój ostatni pobyt na Kudłaczach. Ciągle jestem też pod wrażeniem Drogi Mlecznej jaką widziałem w Gorcach (chociaż niestety nie miałem przy sobie żadnego sprzętu). Ale takie miejsce na szybki wypad też się bardzo przydaje. Nie zawsze trzeba oglądać DS-y, czasem jest jakieś zakrycie albo cuś, kiedy czas jest ściśle określony (np. 12 sierpnia zaćmienie Europy cieniem Ganimedesa - polecam). Nie zawsze mamy możliwość organizować wyprawę, a super ciemne niebo nie jest wtedy niezbędne. Wrażenia mogą być nawet większe niż przy oglądaniu ciągle tych samych M-ek.
MTO-11 CA @ EQ-2/teodolit, Meade ETX-70 AT, lornetki, Canon 350D, Sigma 5,6/400, różne kamerki własnoręcznie przerobione i coś w rodzaju zalążka mini-obserwatorium automatycznego (głównie do gwiazd zmiennych)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 12 Cze 2009, 15:50
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 02 Sie 2009, 11:57

Jeśli akceptujesz obszar na południe od Krakowa to rozważ tą ciekawą lokalizację a zapewne wcześniej czy później spotkamy się tam w kilka osób na kolejnych obserwacjach:

viewtopic.php?p=84645#p84645
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMichal_Ufo | 02 Sie 2009, 23:04

Wobec tego i ja zapytam, czy ktoś zna jakieś miejsce na północny zachód od Krakowa, np. coś w stronę Olkusza, Krzeszowic? Czy ktoś obserwuje w tych okolicach? Parę razy rozłożyłem się koło Pasternika lub nad Rudawą, ale to żadna rewelacja.

I jeszcze jedno - czy wspomniane przeze mnie miejsca koło Fortu Skała ktoś sprawdził w praktyce?
MTO-11 CA @ EQ-2/teodolit, Meade ETX-70 AT, lornetki, Canon 350D, Sigma 5,6/400, różne kamerki własnoręcznie przerobione i coś w rodzaju zalążka mini-obserwatorium automatycznego (głównie do gwiazd zmiennych)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 12 Cze 2009, 15:50
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 03 Sie 2009, 09:48

Na łące naprzeciw Fortu Skała na obrzeżach Lasku Wolskiego obserwowaliśmy wielokrotnie, to nasze miejsce bazowe z przed lat do oglądania zórz polarnych i srebrzystych obłoków 8)
W lecie często jak przyjeżdżamy i rozstawiamy teleskop to zmywają się parki z bujających się aut które przyjechały tam na kanapo i krzako terapię stosowaną :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBenedykt | 03 Sie 2009, 11:49

Michal_Ufo napisał(a):Wobec tego i ja zapytam, czy ktoś zna jakieś miejsce na północny zachód od Krakowa, np. coś w stronę Olkusza, Krzeszowic? Czy ktoś obserwuje w tych okolicach? Parę razy rozłożyłem się koło Pasternika lub nad Rudawą, ale to żadna rewelacja. [...]

Bliskie okolice Krzeszowic też nie są pod tym względem rewelacyjne. Masa sodówek i poświata od strony Krakowa bardzo zanieczyszczają niebo. W zasadzie poza planetami i najjaśniejszymi M-kami nie da się wiele zobaczyć.
Nieco lepsze niebo jest w położonej w kierunku NW - w oddalonej od Krzeszowic 10 km i położonej ponad Krzeszowicami 200 m Nowej Górze. Niemniej o niebie klasy "Kudłacze" nie ma co nawet marzyć.

Podobno niezłym miejscem do prowadzenia obserwacji są okolice Jerzmanowic. Nie potwierdzę tego jednak, bo nie testowałem - chociaż czasami przychodzi mi ochota, żeby się tam wybrać.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Postheweliusz | 15 Lut 2017, 11:22

Kopce wokół Krakowa a astronomia (a'la Stonehenge :)
Aspekty geoinformatyczne i astronomiczne prehistorycznych kopców krakowskich i kopca Kraka w Krakuszowicach
http://yadda.icm.edu...-AGH5-0008-0020
https://www.youtube....?v=7H8H5wIheGA?
 
heweliusz, H-alfa 6cm, refraktor 9 cm, 127mm Maksutov, lornetka 25x70, , H-Beta, UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 16:55
Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat