Dobson/Newton 1200/230

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmekmek | 03 Wrz 2005, 08:40

Witam
Posiadam Dobson/Newton 1200/230 i oczywiscie w kazdej wolnej chwili siadam do ogladania nieba. Do naprowadzania i szukania obiektów korzystam z Starry Night Pro. I teraz zaczyna sie dziać cos nieciekawego.
Nie moge zlokalizowac zadnego obiektu oprocz planet. Widziałem jeszcze kiedyś M42 i to wszystko. Prosze o pomoc co robie zle. Przeszukuje wyznaczone miejsca milimetr po milimetrze. Acha i widzialem chyba tez M2. Choc nie jestem do konca pewny czy to bylo M2 ( z pozycji tak wynikało). Czy inne obiekty bedą gabarytowo podobne do M42 czy bardzo duzo mniejsze. Moze je po prostu przeoczam
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostMirek D. | 03 Wrz 2005, 09:17

M42 jest jednyą z najwięszych i najjaśniejszamgławicą. Inne obiekty są znacznie trudniejsze.

Proponuję zacząć dzisiaj od 2 łatwych obiektów. M27 oraz M57

M27 - przy powiększeniu 50x będzie dosyć duża - w plosslu powinna zajmować prawie połowe pola widzenia.


M57 - łatwa do znalezienia. Ta z kolei jest mała. Przy 50x powinieneś zobaczyć malutki obwarzanek. Przy 100x dopiero widac szczegóły. Ja często do jej obserwacji uzywam 150-200x.


Te dwa obiekty wyznaczą Ci ramy wielkosci obiektów mgławicowych.
Nie pisze jak je znależć bo masz Starry Night Pro więc mapki sobie przygotujesz.

Daj znać jak ci oszło.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

Postmekmek | 03 Wrz 2005, 09:52

ok. Dzieki, moze cos z tego wyjdzie
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostGregory | 05 Wrz 2005, 01:11

Gdy chce odnalezc bardzo slaby obiekt na niebie zazwyczaj najpierw studiuje mapy w atlasie a nastepnie tworze sobie pewnego rodzaju drogowskazy z gwiazd, ktore mnie do tego obiektu doprowadzaja. To dobra i sprawdzona metoda, moze probuj i w ten sposob.

Zazwyczaj przeczesywanie nieba w odnalezieniu slabych obiektow mglawicowych na zasadzie a moze sie uda, nie przynosi rezultatow. Trzeba wczesniej, jeszcze przed rozpoczeciem poszukiwan przygotowywac program obserwacji. Wtedy sukces masz gwarantowany.
Gregory
 

PostJasiu | 07 Wrz 2005, 02:53

Większość obiektów widać przez lornetkę. Spróbuj najpierw zlokalizować obiekt przy jej użyciu, a później szukaczem teleskopu. Z lokalizacją gromad kulistych nie powinieneś mieć żadnego problemu.
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat