Moje obserwacje astronomiczne

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postrobert_sz | 03 Lut 2014, 19:54

Mniej śniegu = mniej LP, ciesz się :P
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostCisza | 04 Lut 2014, 02:06

Obserwacje, obserwacje no i po obserwacjach :D
Prowadziłem je z Adamem- nowym, początkującym miłośnikiem nocnego nieba z Wałbrzycha.
Miał ze sobą lornetkę 40mm PZO i Sky Mastera 15x70. Ja zabrałem lidletę oraz Sunię 10.
Na początku wybraliśmy się na przełęcz Walimską- niebo w miarę ładne
(spodziewałem się jednak lepszego- praktycznie takie samo mam pod nosem)
parking był skuty lodem DOSŁOWNIE SZKLANKA !
Zjeżdżając z lekkiej górki z prędkością z jaką idzie się spacerem po naciśnięciu hamulca
koła natychmiast się blokowały a auto sunęło przed siebie.
Nie dało się z tak małej prędkości wyhamować - dopiero gdy koło w końcu złapało trochu ziemi
Wiał także tak niemiłosierny wiatr, że szkoda gadać.
Podmuchy przesuwały Syntę, a droga pozawalana była gałęźmi ... Myślałem, że mi czapkę zerwie z głowy.
Całę szczęście na domiar złego nie było aż tak strasznie zimno, bez wiatru to już całkiem OK :D
Tyle, że cisza była może przez 10-15s i znów potężne podmuchy.
Zjechaliśmy troszku niżej- na Glinno i tam zaczęliśmy się rozstawiać jednak w sumie wiatr
prawie ten sam. No ale ile można jeździć i tracić czas.

Na pierwszy ogień M42 w Orionie- bardzo duża, zajmuje prawie całe pole okularu,
świetnie widoczne wąsy, środek bardzo jasny, między wąsami także widać mgiełkę,
mgławica była prawie kołem. Trapez nierozdzielony- Widok bardzo fajny.

W Sky Masterze mgławica w formie dużej jasnej plamki, bardzo wyraźna i jasna, widać kontury.

Następnie M45 w lornetce ładna, tak samo chichoty w Sky Masterze- super.

M1 jako jasna świetnie widoczna mgiełka- lekko owalna.
Trzy M-ki (gromadki) w woźnicy jak zwykle super- polecam.
NGC2024- udało się ! odnaleziona, przy samej gwieździe Alnitak która go przyćmiewa.
Mgławica taka dość ciemna ale rzuca się w oczy, na początku nie idzie jej znaleźć
ale jednak gdy przyjrzałem się to widać jakby okular był zabrudzony (tak pomyślałem)
Ale przesunąłem obraz to w lewo to lekkko w prawo i obiekt znikał i pojawiał się w polu widzenia a więc to to :D !
Widać jako niejednorodną, naprawdę dużą mgiełkę, z świetnie widocznym pasmem
ciemnego pyłu przechodzącym przez środek.
M81 i M82 jako dwie jasne galaktyki, widoczna supernowa w M82 - dość słaba ale widoczna.
Odnaleziona także M101 jako niezbyt ciemna (widoczna w szukaczu), duża rozmyta plama światła.
Gdzieś niedaleko jej, podczas gdy ją wcześniej poszukiwałem odnalazłem inny obiekt- nie wiem jaki.
M51 i NGC5194- dwie plamy światła, M51 okrągła, legularna, NGC-etka trochu słabsza.
Żadnych szczegółów, dwa obiekty bardzo blisko siebie.
M97- dopiero teraz wiem, że to sowa.. zapomniałem.Nie przyglądałem się dokładnie,
nie szukałem "oczu" taka średniej wielkości, idealnie okrągła i mniej więcej jednorodna plamka
+ kilka galaktyk we lwie które opisywałem ostatnio.
M41- duża, rozwalona na jasne gwiazdki gromadka
M31 jako duża (nie dużo brakowała by wypełniła całe pole widzenia okularu) galaktyka,
nie szukałem wnikliwie szczegółów, ale ciemnych pasm materii nie zauważyłem+ sąsiadki M110 i M32
Padły jeszcze M52, NGC457 oraz trochu gromad Sky Masterem których nie zidentyfikowałem.

Dodatkowo Jowisz z 4 księżycami i 2 pasami.

Co do lornetki z którą wreszcie miałem okazję trochu poobcować to naprawdę ok.
Jasne obrazy, naprawdę spore możliwości przy średnicy 70mm, rozwala nawet
otwarte w Woźnicy, ukazuje obiekty naprawę fajnie, aż sam może się skuszę, jak do roboty pójdę.

Co do PZO to byłą śmiesznie mała, ale nie odstępowała aż tak dużo lidletce,
podstawowe M-ki i NGC idzie jak najbardziej zobaczyć a to tylko 40mm szkła.

Zapewne coś pominąłem z tych obiektów bo padło więcej, no ale trudno.
Pozdrawiam Serdecznie Łukasz.
Zastanawiam się czy nie wyjść jeszcze naszkicować tej supernowej....
PS: Na wschodzie przy końcu obserwacji pojawiła się taka średnio jasna, wyraźnie
pomarańczowa gwiazdka- czy to nie przypadkiem Mars ?
Był tak nisko nad horyzontem a seeing tak okropny, że nie miałem możliwości sprawdzić.
Zresztą zajrzę do Stellarium :D
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

PostCisza | 10 Lut 2014, 23:52

Na nocne obserwacje pogoda nie pozwoliła, ale na dzienne lookanie Słońca owszem.
Miałem pojechać na chwilkę ale jak to bywa ... z chwili się zrobiły prawie 3 godzinki.
Obserwowałem Słonko z pięknymi grupkami plam, wczoraj czy tam przedwczoraj
ściągnąłem wyciąg i grzebałem przy nim dodając podkładkę i praktycznie całkowicie eliminując luzy.
Tak więc przy dzisiejszych obsach mogłem cieszyć się dokładnym ustawieniem ostrości.
Porobiłem także kilka fotek, szkoda tylko, że są jakieś zabrudzenia nie wiem na czym.
Albo na okularze albo na aparacie telefonu. Chyba na telefonie bo w wizualu wszystko ok.

PS:Nie wiem skąd i dlaczego bierze się takie a nie inne zabarwienie Słońca.
-w wizualu jest białe
-w ploosl + telefon jest czerwonawe
-w ploosl + barlow + telefon jest niebieskie
czy to ma przyczynę w warstwach MC ? Czy może przeźroczystym
plasticzku zasłaniającym i ochraniającym aparat i wnętrzności telefonu ?
Pozdrawiam Łukasz

Proszę :
Załączniki
Moje obserwacje astronomiczne: IMAG0422.jpg
Synta 10+ plossl 20mm
Moje obserwacje astronomiczne: IMAG0418.jpg
Synta 10+ plossl 20mm+ barlow x2
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

PostCisza | 25 Mar 2014, 15:07

Witam wszystkich Serdecznie :D
Pogoda póki co nie pozwalała na obsy (a jak chwilowo pozwalała to niestety nie miałem jak się wyrwać od obowiązków)
Teraz tylko czekam na pogodę :P
Wczoraj i dzisiaj w nocy spadł u nas śnieg ,góry ośnieżone ,Słońce świeci,
niżej natomiast wszystko wygląda jak podczas prawdziwej wiosny.
Nie przeprowadzałem obserwacji, ale wracając ze szkoły i przyglądając się widoczkom
postanowiłem się podzielić widokami z Wami- tak dla odprężenia.

Pozdrawiam
Załączniki
Moje obserwacje astronomiczne: IMAG0462.jpg
Moje obserwacje astronomiczne: IMAG0460.jpg
Moje obserwacje astronomiczne: IMAG0457.jpg
Moje obserwacje astronomiczne: IMAG0456.jpg
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

Postbajastro | 25 Mar 2014, 20:16

Czy na tych fotach to m.in. Kalenica z wyciętą polanką?
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 727
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

PostCisza | 26 Mar 2014, 17:04

Bajastro- tak, dokładnie tak jak mówisz-> zdjęcia przedstawiają Kalenicę i widok w stronę Wielkiej Sowy.
Uwielbiam mieć w okolicy góry, min. dla takich właśnie widoczków :)

Pozdrawiam Łukasz
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

Postbajastro | 26 Mar 2014, 23:06

Widok na Góry Sowie z Nowej Rudy to mój naturalny krajobraz, na równinie brakuje mi takich widoczków. Wiele razy przez ruską ZRT obserwowałem z ponad 10 km turystów wchodzących na stalową wieżę na szczycie Kalenicy. Fajnie, że jest ktoś z tej samej gminy. Pamętam moją pierwszą opozycję Marsa z Góry św. Anny w N. Rudzie w 2003 r. z dorobionym powiększeniem z ujemnych soczewek w ZRT, bo oryginalne 60x to było za mało. Może uda się kiedyś umówić na wspólne obserwacje jak będę w rodzinnych stronach, byle nie za blisko Bielawy, bo łunę ma sporą wystającą zza Gór Sowich jak się obserwuje w kierunku północnym z działek na stoku Góry Anny.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 727
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

PostCisza | 17 Kwi 2014, 00:14

3.kwietnia.2014

Takie tam krótkie obsy, Jowisz z 2 pasami, Mars bez szczegółów do tego
M97 czyli Sowa- nie wiedziałem, że jest taka spora, dużo okrągły owal, nie szukałem "oczu"
Jakieś tam M-ki i NGC-etki do tego ale nie pamiętam

17.kwietnia.2014 czyli dziś xD
Nie wiem dlaczego ale nie mogę kurcze za nic zobaczyć więcej szczegółów na planetach.
Na Jowiszu tylko 2 pasy ledwo, czasami, na Marsie nic (chyba jest za jasny).
Księżyc daje tak mocno tej nocy, że na jakiekolwiek DS-y nie ma co liczyć =)
Ale później wyjdę jeszcze raz na Saturna, którego jeszcze nigdy nie widziałem.
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

Postmargor55 | 17 Kwi 2014, 14:11

koniecznie nalezy sie dokladniej przyjrzec teleskopowi. bo szkoda byloby nie ogladac Marsa, bo kolejna opozycja dopiero za dwa latka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostCisza | 30 Kwi 2014, 00:24

29.kwietnia.2014 :) Synta 10
Na początek poszedł Jowisz z Marsem, następnie M13, ładna, rozbita do samego
centrum, lecz gwiazdy gromady dość słabe, niestety niebo było do kitu- samo mleko.
Do tego M92- rozbite obrzeża, sporo mniejsza.

Dobra teraz coś nowego:
M3, niezbyt jasna, jednak widoczne rozbicie do samego centrum
przy czym centrum gromady już takie lekko rozpaćkane (może na wpół rozbite, że tak powiem)
M64 jasna i wyraźna, bez szczegółów, nie mogłem skupić się na tyle
by zauważyć ciemny pas materii charakterystyczny dla tej galaktyki.
M53 jasna, jądro się zlewa, na obrzeżach rozbita (wiem, była już kiedyś z lidlety)
M85 wyraźna, jasna, bez szczegółów, okrągła
NGC4394 dużo mniejsza, słaba, znika na wprost, jednak kątem oka dość wyraźna
NGC4293 ciemna, bardzo mała jednolita, sprawia wrażenie galaktyki położonej płaszczyzną dysku w naszą stronę gdyż ma bardzo podłużny kształt
M98 słaba, podłużna, w sumie widoczna na wprost szara kreska (także podłużny kształt)
M100 większa od M98 okrągła, chyba wyróżnia się trochu jądro w centrum , dookoła otoczka
NGC4350 słaba, bez widocznej struktury i jądra
NGC4450 bardzo mała, tuż obok jaśniejszej gwiazdki, okrągła, słaba ale widoczna na wprost, bez szczegółów
NGC4147 bardzo mała kątowo, całkiem jasna, wyraźnie widoczna na wprost, bez jakichś wyraźnych różnic w budowie
M53 jasna, mała, bardzo skoncentrowana, wydaje się rozbita na brzegach
M63 przy dwóch gwiazdkach obok siebie, lekko eliptyczna, widać jądro i chyba delikatną otoczkę, wyraźna, jasna, bez problemów widoczna na wprost
M94 jasna, okrągła, bez problemu widoczna na wprost, bardzo mała, wygląda jak
malutka gromada kulista, wokół jądra widać delikatne, niewielkie halo
o grubości mniej więcej równej średnicy jadra

Pozdrawiam Łukasz
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

Postmajesty | 05 Wrz 2014, 08:59

nie będę zakładać nowego tematu, więc dołączę tutaj.
Otóż wczorajszej nocy wybrałem się z kolegą z forum Lukaczem na spontaniczny wyjazd ok 55 km za Warszawę na północ, w stronę Płońska, fajna miejscówka, duża przestrzeń, same pola, pojedyncze światełka w oddali (nie przeszkadzające). Niestety tak do końca różowo nie było z racji jasnego księżyca, który psuł obserwacje. Jeśli księżyc rzuca wyraźny cień na ziemi to jest już bardzo źle.
W każdym razie nie poddaliśmy się i zaczęliśmy po rozstawieniu poszukiwania pierwszych eMek. Ja miałem swojego dobsona 8", a kolega Lukacz SCT 5" + fajne okulary z dużym polem ES MaxVision 18 i 24 oraz lornetkę (nie pamiętam jakie parametry, ale przydała się w poszukiwaniu obiektów). Obserwowaliśmy M13, podwójną gromadę Perseusza, Andromedę, pierścionek M57, hantle M27 (tu ciężko moim dobsonem było znaleźć, bo M27 prawie w samym zenicie, a przez szukacz ciężko patrzeć jak teleskop skierowany na zenit), M52, M81 i M82, poszukiwania komety zakończyły się sukcesem, choć było ciężko, bo prawie w zenicie to kolega Lukacz nie odpuścił i znalazł. Jak opisałem w innym wątku kometa widoczna jako jasne jądro z lekką mgiełką-otoczką, bez warkocza. Po północy zrobiło się już bardzo zimno, zimny wiatr trochę mi przeszkadzał, duża wilgotność, teleskop zaczął robić się mokry. Po 1 zaczęliśmy składać sprzęt i ok 2 byłem już w domu. Trochę nie wyspany jestem, ale było warto, nawet mimo przeszkadzającego księżyca.
Sky-Watcher Dobson 8", standardowe okulary, GSO barlow 2,5x APO
 
Posty: 71
Rejestracja: 18 Lut 2013, 08:24
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: eda49 oraz 42 gości

AstroChat

Wejdź na chat