Wrocław i okolice

Postozi25 | 20 Maj 2018, 14:12

cwic napisał(a):W Górze czysto, idzie do Was.


W czwartek o północy było dość czysto w Pierwoszowie
W piątek łaciato - coś można było zerknąć w dziurach pomiędzy chmurami
Wczoraj było by fajniej gdyby nie jakiś cienki woal pasami ułożony na niebie
Z tym że oglądałem naocznie - przy ognisku

Tak że trochę pogody było
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Postrobi | 20 Maj 2018, 14:23

Wczoraj sesja lornetkowa (Nikon 18x70, Fuji 10x50) na szlaku DM i równika galaktycznego. Na poważnie zacząłem około północy, gdy z mocą wystąpiła na niebie i poszła w górę wstęga DM. Łabędź rozpostarł szeroko skrzydła nad dachem mojego domu zagubionego pośród lasów. Skończyłem ok 2.40 z łuną na wschodzie... Jakiś cirrus był, ale warunki naprawdę przyzwoite, co najważniejsze z możliwością obserwacji prawdziwych "stad" ciemnotek. Nie obserwowałem żadnych galaktyk! :D

Wcześniej czekając na nastanie prawdziwej nocy udałem się na poddasze swojego domu i trochę pogapiłem się lornetkami z ręki m.in. na gromady kuliste Wężownika (M 12 i M 10) , gromadę otwartą IC4665 (zaledwie 1400 lś od Ziemi) oraz widowiskowy, optyczny "duet" gromad otwartych: nazywaną przeze mnie z racji charakterystycznego kształtu "Rogiem Obfitości" NGC 6633 (1200 lś od nas) w Wężowniku i IC 4756 w Wężu (niespełna 1300 lś od układu słonecznego).

Potem rozpoczęła się już prawdziwa uczta w ogródku przed domem: Ciemne Cygaro B 168, Mały Obłok Gwiezdny Łabędzia - tu dość wyrazisty widok na LDN 935 i jaśnienie wodorowego obłoku NGC 7000, ciemne pyły zwane "Wilczą Łapą" w okolicach Albireo, pyszniące się swoim bogactwem pola gwiazd w Łabędziu...
Zaciekawiły mnie także ciemne pyły w okolicach asteryzmu Wieszak w Lisku (w lepszej jakości oglądałem je niedawno w Bieszczadach). "Interstellarum Deep Sky Atlas" (który miał być ostatnim słowem w dziedzinie DS-owych katalogów - tak oczekiwałem) o nich milczy a szczegółowo zaznacza Coeli Atlas A. Becvara z lat 50-tych Jeszcze kilka lat temu poszukiwałem na niebie w tej okolicy tylko intrygującego kształtu asteryzmu "garderobianego", a teraz dostrzegam tam także widowiskowy obraz dwóch mas ciemnych chmur. Załączam foto z atlasu Becvara.

Zajrzałem także do Obłoków Gwiezdnych Orła i Tarczy. Obrazy ciemnych pyłów: pojedynczych chmur i rozległego kompleksu Wielkiej Szczeliny, choć ciekawe już nie były tak wyraziste i kontrastowe jak w przypadku obiektów Łabędzia czy Liska.

Nadal mam w pamięci niesamowicie szczegółowy i kontrastowy obraz ciemnotek oraz krawędzi Wielkiej Szczeliny w Obłoku Gwiezdnym Tarczy jaki było mi dane zobaczyć rok temu w Bieszczadach na majowym zlocie. Na tegorocznym astrozlocie, mimo dwóch nocy obserwacyjnych, w tym jednej na przełęczy nad Roztokami Górnymi a drugiej na górce za Stężnicą nie udało mi się powtórzyć tej jakości, a nawet zbliżyć się do niej. Uświadomiłem sobie, że być może w Polsce już nie uda mi się takich warunków osiągnąć, a może dopiero przypadkiem za kilka/kilkanaście lat... A może nigdy... Przeceniłem dostępność i powtarzalność idealnych warunków pod bieszczadzkim niebem! Może na Teneryfie w czerwcu tego roku zobaczę to znowu i doznam spełnienia???
Załączniki
Wrocław i okolice: Wieszak i ciemne chmury.png
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostPiotr K. | 20 Maj 2018, 15:42

Chciałbym kiedyś dożyć takiej sytuacji, że będę sobie mógł pozwolić na co najmniej kilkudniowy wypad w Bieszczady albo do Jodłowa (o Teneryfie nie wspominając), albo chociaż tego, żeby móc sobie bezstrosko zarwać całą noc, bez konieczności wczesnego wstawania... :( Niestety póki co jest to kompletnie nierealne, a w związku z tym pytanie - ktoś się dzisiaj wybiera na górkę?
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2860
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postmaro21 | 20 Maj 2018, 19:09

Ja i umówiłem się z gościem z astropolis.pl. Będę o 21.00.
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostPiotr K. | 20 Maj 2018, 19:58

Ja koło 22:00, może ciut wcześniej... :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2860
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postthom | 20 Maj 2018, 20:22

Ja tankuje i pędzę. Uwaga ryneczek w Wiązowie ma reorganizację ruchu.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

PostPiotr K. | 20 Maj 2018, 20:45

thom napisał(a):Uwaga ryneczek w Wiązowie ma reorganizację ruchu.

Ale my dzisiaj na górkę, nie do Janowa. Chyba, że jedziesz solo :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2860
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postthom | 20 Maj 2018, 21:39

No to będę solo. Warunki jak na razie idealne.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Postmaro21 | 21 Maj 2018, 09:36

veil robiony wczoraj z Piotrem , z braku czasu tylko 1 h
Załączniki
Wrocław i okolice: veilastrofoto_4.jpg
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostPiotr K. | 21 Maj 2018, 10:03

Super sesja nam się udała, pomimo Księżyca :) GSO 10" z Delosem 14 po raz kolejny pokazał swoją użyteczność w wyławianiu galaktyk, nawet na jasnym niebie. Zaliczyłem ok. 20 galaktyczek, część już wcześniej obejrzana, część nowa. Hitem wieczoru okazała się parka NGC 4762 i NGC 4754, jedna długa i wąska, druga mała i okrągława (ochrzczone roboczo "Flip i Flap" :mrgreen: ), widoczne w jednym polu widzenia ok. 2* na zachód od Vindemiatrix. Super! :) Zwinąłem się koło 1:30, aż żal było jechać, bo warunki wciąż były bardzo dobre.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2860
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postcwic | 21 Maj 2018, 14:52

Ja w ten weekend niewiele poobserwowałem, ale zrobiłem 30 minut M13 i wybrałem z tego najlepsze 30%. Wyszło nawet nawet.
Załączniki
Wrocław i okolice: m13v2_4.jpg

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

Postmaro21 | 21 Maj 2018, 16:06

Kupisz korektor i Hamal będzie zagrożony. :mrgreen:
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostSzperacz | 21 Maj 2018, 16:41

Bardzo mnie się podoba. Mój ukochany obiekt do podglądania. Maro narzeka, ale ja to chciałbym tak umieć...
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postrobi | 21 Maj 2018, 16:54

Jak się przyjrzeć, to nawet widać to tajemnicze Śmigło...
cwic napisał(a):Ja w ten weekend niewiele poobserwowałem, ale zrobiłem 30 minut M13 i wybrałem z tego najlepsze 30%. Wyszło nawet nawet.
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostPiotr K. | 21 Maj 2018, 17:17

A dzisiaj ktoś coś planuje obserwacyjnie? Tak sobie myślę, że te chmurki co są mogłyby fajnie zakrywać Księżyc od czasu do czasu... :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2860
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostSzperacz | 21 Maj 2018, 17:52

Wracam do sprawy zaświetlenia Kotliny. Wydaje mi się, że piszę w imieniu przynajmniej paru zainteresowanych osób na tym kawałku forum, dlatego też macie prawo być krytyczni i zmienić lub dodać co
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

PostSzperacz | 21 Maj 2018, 18:10

Wracam do sprawy zaświetlenia Kotliny Kłodzkiej. Wydaje mi się, że piszę w imieniu przynajmniej paru zainteresowanych osób na tym kawałku forum, dlatego też macie prawo być krytyczni i zmienić lub dodać coś od siebie, by wydźwięk pisma był do zaakceptowania. Być może zderzymy się zaraz z potężną lokomotywą PKP, ale nie mam lepszego pomysłu na tę chwilę. Liczę się z błędami stylistycznymi w tekście, więc walcie... No i pismo nie może być za długie, więc raczej zmiany niż dodatki.

[color=#FFFFFF][color=#BF0000]"Dzień dobry!

Bardzo chętnie wyjaśnię, skąd to zainteresowanie Bocznicą w Międzylesiu.

Jesteśmy grupą astroamatorów z Wrocławia i okolic, którzy bardzo chętnie nawiedzaliby Kotlinę Kłodzką ze względu na jeszcze w miarę ciemne niebo. Właściwie to już tylko Bieszczady mogą zaoferować naprawdę rozgwieżdżony nieboskłon z całym jego pięknem. Niestety są dla nas i całej zachodniej Polski praktycznie niedostępne ze względu na dojazd.

Jeszcze parę lat temu regularnie odbywały się zloty miłośników ciemnego nieba Z CAŁEGO KRAJU w Jodłowie, właśnie tuż nad Międzylesiem! Proszę sobie wyobrazić sto kilkadziesiąt osób z kosztownym sprzętem w ciszy i skupieniu kręcących się w ciemnościach...

Boję się, że będzie Pani podejrzewała małą grupę o partykularne interesy. Otóż nie. Przede wszystkim nie jest to wcale mała grupa, lecz idące w tysiące środowisko przejętych postępującym zanieczyszczeniem ciemnego nieba, ludzi.

Nie chodzi tylko o nas. Jak ważki jest to problem, można sprawdzić wpisując w wyszukiwarce hasło "zanieczyszczenie światłem" lub "light pollution"(jest to globalny problem). Na całym świecie powstają parki ciemnego nieba, także w Polsce. Jest to trochę przykre, przypomina przedziały dla niepalących, ale rozwój ma swoją cenę.

Są setki opracowań naukowych, mówiących o szkodliwości światła i jego negatywnym wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt.

Uważamy, że Kotlina Kłodzka, otoczona w naturalny sposób górami, ma wyśmienite warunki, by stać się miejscem na mapie, które może przyciągać do siebie tysiące ludzi rok w rok, tylko po to, by cieszyć oczy jasną i wyrazistą Mleczną Drogą. Jestem pewien, że także Pani jest poruszona jej pięknem i ogromem, ale kiedy ostatnio to było..?

Nie ma miejsca na rozwijanie tematu korzyści dla miejscowego biznesu agroturystycznego, handlowego czy restauracyjnego...

I teraz... Pewnie odniosła Pani wrażenie, że chcemy zrzucić na Pani barki cały ciężar odpowiedzialności za przyszłość Kotliny Kłodzkiej. My mamy jedynie prośbę by PKP ze swojej strony, być może w ramach jakiegoś przeglądu, wyregulowały osłony potężnych lamp, zawieszonych wysoko na stalowy wieżach, świecących ukośnie w górę(tak, w górę!).Rozproszonym światłem rozświetlają pół nieba koszmarną łuną. Przecież nie musi tak być.

Zdroworozsądkowo patrząc, klosze albo się przmieściły, albo zostały ustawione "na oko". Szczerze mówiąc dziwię się ludziom mieszkającym blisko stacji, że godzą się na tak intensywne "doświetlenie" ich mieszkań. Przecież pierwotnym zamiarem było jedynie zabezpieczenie majątku PKP.

Nasze starania o poprawienie jakości oświetlenia w CAŁEJ Kotlinie będziemy realizować zwracając się do obu gmin, mających decydujący wpływ na inwestycje związane z oświetleniem. Nastąpiło wiele zmian jeżeli chodzi o technologie oraz sposób oświetlania. Oszczędność energii, co za tym idzie - pieniędzy, jest niebagatelna. Tak więc chcemy działać wielowątkowo.

Temat jest bardzo szeroki, ale nie chcemy zabierać Pani więcej czasu.

Prosimy jeszcze raz o poświęcenie naszej wspólnej sprawie paru chwil z Pani cennego czasu. Ot tak, by prócz rzetelnie wykonywanych obowiązków, zrobić coś dobrego i pożytecznego dla dobra całej społeczności...

Z wyrazami szacunku i stałą wejściówką na zloty

GRONO ZOMBI

Załączniki:

1. dokumentacja fotograficzna oświetlenia bocznicy(coś tam mam)
2. jakieś linki?
3. wkleić ładne zdjęcie? - propozycje..."

[/color][/color]
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postthom | 21 Maj 2018, 18:52

Problem zaśmiecenia światłem nieba już od dawna jest w sferze zainteresowania naukowców i powoli przebija się do świadomości rządzących.
http://www.cafebabel.co.uk/politics/art ... venia.html
http://www.darkskiesawareness.org/slovene-law.php
Raz że narusza dobowy cykl istot żywych. Do tego wszędobylskie lampy LED emitują cały zakres, niemożliwy do odfiltrowania. Miały być ekologiczne, ale to jest ekologia pozorna. Można wyłowić więcej takich argumentów i spróbować uderzyć do samorządów. Słowenia jest bardzo dobrym przykładem.
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Postrobi | 21 Maj 2018, 19:57

Każda lokalna próba walki z zaswietleniem nocnego nieba ma sens. Warto także spróbować jakiś rozwiązań systemowych. Dobrze byłoby zainteresować tym obszarem wrocławski oddział PTMA i Uniwersytet Wrocławski. Może udałoby się tutaj w przyszłości powołać Bialski Park Ciemnego Nieba? Na wzór Izerskiego?
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

Postmaro21 | 21 Maj 2018, 19:59

jak dla mnie ok .

Co do Adama to się nie czepiam (prawie) :mrgreen: , ale ja te zdjęcie widzę tak
Załączniki
Wrocław i okolice: m13v2_4 copy.jpg
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

Postmaro21 | 21 Maj 2018, 20:04

cd do zdjęć to mam zdjęcie DM z ostatniego wypadu.
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

Postmaro21 | 21 Maj 2018, 20:06

np takie
Załączniki
Wrocław i okolice: strzelecver2foto_3ver2.jpg
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostPiotr K. | 21 Maj 2018, 20:23

Szperacz napisał(a):Wracam do sprawy zaświetlenia Kotliny Kłodzkiej. Wydaje mi się, że piszę w imieniu przynajmniej paru zainteresowanych osób na tym kawałku forum, dlatego też macie prawo być krytyczni i zmienić lub dodać coś od siebie, by wydźwięk pisma był do zaakceptowania.

Wg mnie najlepsze co można zrobić to siedzieć cicho, udawać że nas tam nie ma, i modlić się, żeby nikt sobie o tej okolicy nie przypomniał. Wspominanie o "idącym w tysiące środowisku" jest wg mnie dużym błędem - po pierwsze dlatego, że środowisko zainteresowane astronomią jest o wiele, wiele mniejsze, a po drugie dlatego, że sugerowanie urzędnikom jakichkolwiek możliwości rozwoju okolicy może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Niech to przeczyta jakiś deweloper, niech podłapie temat, i ani się obejrzycie, a zamiast kilku czy kilkunastu lamp na bocznicy (z którymi - z tego co piszecie - da się żyć) będziecie mieli dwie nowe drogi oświetlone LEDami, kilka restauracji z imprezami co sobotę, oraz kilkanaście nowych posesji, rozświetlonych jak choinki. A lampy na bocznicy zostaną tak jak były.

Ponadto nie jestem pewien, czy w takim piśmie należy w ogóle wspominać o astronomii. Pismo, z tego co widzę, jest skierowane do kobiety - a jakie podejście do tego hobby mają kobiety, to chyba każdy wie (w najlepszym razie uważają, że to niepoważna głupota, w najgorszym - że to szkodliwa strata czasu i pieniędzy). Już raczej próbowałbym najpierw dyskretnie podpytać mieszkańców tych domów, które są doświetlone lampami bocznicy, czy im to światło nie przeszkadza w nocy, i czy nie mają problemów z zasypianiem/budzeniem się itp. A potem napisać pismo z prośbą o obrócenie kloszy z powodów zdrowotnych - że dzieci nie mogą spać, gorzej się uczą itp. Taka argumentacja wg mnie trafi do kobiety, a pisanie o astronomii będzie miało tylko taki skutek, że urzędniczka która to przeczyta popuka się w głowę, i zapomni o sprawie (oby). A najlepiej tak to zaaranżować, żeby wyglądało, że to właśnie ta urzędniczka wpadła na pomysł, że poprawi zdrowotność ludności przez redukcję oświetlenia bocznicy :mrgreen:

Dobra, to był ogólny komentarz, a poniżej uwagi szczegółowe. Pamiętaj też, proszę, że jest to wyłącznie moje zdanie, absolutnie nie pretendujące do miana prawdy objawionej :)

Szperacz napisał(a):Proszę sobie wyobrazić sto kilkadziesiąt osób z kosztownym sprzętem w ciszy i skupieniu kręcących się w ciemnościach...

Wg mnie taka wizja na pewno nie sprawi, że ktoś normalny nabierze ochoty na pomoc astronomom. Raczej wręcz przeciwnie.

Szperacz napisał(a):Boję się, że będzie Pani podejrzewała małą grupę o partykularne interesy. Otóż nie. Przede wszystkim nie jest to wcale mała grupa, lecz idące w tysiące środowisko przejętych postępującym zanieczyszczeniem ciemnego nieba, ludzi.

Ludzi zainteresowanych redukcją zaświetlenia nieba jest garstka, a osób z rejonu Dolnego Śląska, chętnych na przyjazd w rejon Jodłowa w celu obserwacji astronomicznych - może ze 20-30.

Szperacz napisał(a):Jak ważki jest to problem, można sprawdzić wpisując w wyszukiwarce hasło "zanieczyszczenie światłem" lub "light pollution"(jest to globalny problem). Są setki opracowań naukowych, mówiących o szkodliwości światła i jego negatywnym wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt. Na całym świecie powstają parki ciemnego nieba, także w Polsce.

Powyższy fragment przeredagowałbym właśnie tak, jak powyżej - usunąłem tekst nic nie wnoszący (wg mnie :) ).

Szperacz napisał(a):Uważamy, że Kotlina Kłodzka, otoczona w naturalny sposób górami, ma wyśmienite warunki, by stać się miejscem na mapie, które może przyciągać do siebie tysiące ludzi rok w rok, tylko po to, by cieszyć oczy jasną i wyrazistą Mleczną Drogą.

Zmieniłbym to na "cieszyć oczy naprawdę ciemnym niebiem, z doskonale widoczną, piękną Drogą Mleczną" (ponieważ wcześniej była mowa o ciemnym niebie, a teraz nagle ni z gruszki ni z pietruszki pojawia się przymiotnik 'jasna i wyrazista' - to w końcu ma być ciemno czy jasno? Pamiętaj, że piszesz do ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o patrzeniu w niebo).

Szperacz napisał(a):Jestem pewien, że także Pani jest poruszona jej pięknem i ogromem, ale kiedy ostatnio to było..?

A ja jestem pewien na 110%, że ta kobitka nie ma zielonego pojęcia o czym piszesz, a gdyby nawet miała, to z całą pewnością nie byłaby poruszona pięknem i ogromem DM. Dla kobiet (wg mnie :) ) liczą się sprawy praktyczne, a nie jakieś abstrakcyjne zachwyty nad światełkami na niebie.

Szperacz napisał(a):Nie ma miejsca na rozwijanie tematu korzyści dla miejscowego biznesu agroturystycznego, handlowego czy restauracyjnego...

Jeśli pismo miałoby przekonać jakiegokolwiek urzędnika/urzędniczkę, to właśnie ten temat powinien być rozwinięty, a argumenty typu "sto osób z drogim sprzętem, kręcących się w ciemnościach" albo "piękno i ogrom Drogi Mlecznej" można spokojnie wyrzucić do kosza :) Pomijając oczywiście ryzyko o którym pisałem powyżej - tzn. że jakiś deweloper podłapie potencjał na rozwój, i za moment będziecie mieli o wiele większe light pollution niż macie teraz.

Szperacz napisał(a):I teraz... Pewnie odniosła Pani wrażenie, że chcemy zrzucić na Pani barki cały ciężar odpowiedzialności za przyszłość Kotliny Kłodzkiej.

Wg mnie tego typu stwierdzenia w ogóle nie powinny się znaleźć w piśmie urzędowym. Suche fakty i argumenty to jest to, co się liczy - zwłaszcza, że pismo ma być krótkie.

Szperacz napisał(a):My mamy jedynie prośbę by PKP ze swojej strony, być może w ramach jakiegoś przeglądu, wyregulowały osłony potężnych lamp, zawieszonych wysoko na stalowy wieżach, świecących ukośnie w górę - tak, by świeciły w dół, oświetlając teren który powinien być oświetlny.

Tak bym ten fragment zmodyfikował, a "koszmarną łunę" usunął, bo ona jest koszmarna tylko dla nas, czyli garstki wariatów traktowanych przez społeczeństwo jak świry.

Szperacz napisał(a):Szczerze mówiąc dziwię się ludziom mieszkającym blisko stacji, że godzą się na tak intensywne "doświetlenie" ich mieszkań.

I to jest wg mnie trop, którym warto podążyć, a o astronomii w ogóle nie wspominać.

Szperacz napisał(a):Nasze starania o poprawienie jakości oświetlenia w CAŁEJ Kotlinie będziemy realizować zwracając się do obu gmin, mających decydujący wpływ na inwestycje związane z oświetleniem. Nastąpiło wiele zmian jeżeli chodzi o technologie oraz sposób oświetlania. Oszczędność energii, co za tym idzie - pieniędzy, jest niebagatelna. Tak więc chcemy działać wielowątkowo.

To jest dobry fragment, ale podałbym tu jakieś konkretne przykłady oszczędności/korzyści zdrowotnych itp.

Szperacz napisał(a):Ot tak, by prócz rzetelnie wykonywanych obowiązków, zrobić coś dobrego i pożytecznego dla dobra całej społeczności...

Absolutnie bym tego nie pisał, bo wygląda to tak, że rzetelnie wykonując swoje obowiązki, nie robi nic dobrego ani pożytecznego (co akurat jest pewnie prawdą, ale pisanie czegoś takiego to strzał w stopę).

Szperacz napisał(a):Z wyrazami szacunku i stałą wejściówką na zloty

Jakie zloty? Oczywiście my wiemy jakie, ale w całym piśmie nie było wcześniej mowy o żadnych zlotach, a piszesz do osoby nie mającej pojęcia o astronomii, więc dla niej nie jest jasne, że chodzi o zloty astronomów-hobbystów.

Szperacz napisał(a):GRONO ZOMBI

Rozumiem, że ten podpis jest roboczy i żartobliwy - bo w oficjalnym piśmie coś takiego wg mnie od razu = kosz.

Szperacz napisał(a):Załączniki:

1. dokumentacja fotograficzna oświetlenia bocznicy(coś tam mam)
2. jakieś linki?
3. wkleić ładne zdjęcie? - propozycje..."

Zdjęcie niekoniecznie, linki też raczej nie, bo nikt nie będzie się bawił w przepisywanie skomplikowanego linku z wydrukowanej kartki do komputera. Raczej dołączyłbym do pisma jakieś materiały w wersji wydrukowanej, tak, żeby ta urzędniczka mogła od razu na nie rzucić okiem, zaraz po przeczytaniu pisma. A linki do stron źródłowych dać na dole stron w tych dodatkowych materiałach.

Ponadto, podobnie jak kolega Robert ("robi"), mocno zalecam kontakt z ludźmi zajmującymi się problemem zanieczyszczenia światłem, którzy będą mogli na podstawie własnego doświadczenia doradzić, co na urzędników działa, a co nie, co warto pisać, a czego nie, żeby się nie podkładać, itp. :)

Dobra, to tyle mojego :) Jeszcze raz proszę o nieodbieranie mojego posta jako osobistej krytyki, bo nie taki jest mój cel - po prostu piszę swoje przemyślenia, po to, żeby ewentualnie stworzyć coś, co będzie miało jakieś szanse powodzenia :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2860
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postmaro21 | 21 Maj 2018, 20:55

Trochę się nie zgadzam z przedmówcą.
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

Postcwic | 21 Maj 2018, 21:56

Zawsze wyciągniesz trochę więcej... ja jak próbuje coś podciągnąć to przesadzam i wracam do wersji, powiedzmy pierwotnej.
Odnośnie robienia konkurencji takim "typkom" jak Hamal czy Łukasz to jest robota na kilka lat świetnych, bo są gdzieś daleko, daleko z przodu. No ale nie ukrywam, że fajnie było by wdepnąć w świeży ślad kiedyś :)

maro21 napisał(a):Co do Adama to się nie czepiam (prawie) :mrgreen: , ale ja te zdjęcie widzę tak


Maro ... nie wiem, coś się zmieniło w twoich fotach, taka fajna ziarnistość się pojawiła... nie umiem tego opisać.
To ten astrotrac ?

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat