Wrocław i okolice

Postmaro21 | 21 Maj 2018, 22:53

zbalansowałem kolor tła i gwiazd , ale generalnie super fotka . Astrotrac służył mi do ameryki veila i DM ,reszta to eq6.
Co do listu , jest nas tysiące - dla kilku osób nie powstałoby tyle sklepów , forów itd.
Po co powstały parki ciemnego nieba ?- aby przyciągnąć ludzi jako jedna, a nie jedyna atrakcja. Jak powstanie park koło Śnieżnika to niezależnie od inwestycji w nocy będzie ciemno. Vide Lutowiska w Bieszczadach.
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

Postthom | 22 Maj 2018, 00:06

Ładnie Ci to wyszło.

A ja się pochwalę zmontowaniem kabelka do APT, który działa z Nikonem D5xxx. Wczoraj potestowałem trochę ustawień:
Pierścionek między Sulafatem a Sheliakiem. Fajnie wyszła towarzyszka Sheliaka.

Wrocław i okolice: m57-ap-2_4.jpg


i taka tam próba z M101 ale coś mi nie wyszło

Wrocław i okolice: M101-ir-20_05-ap-1_5.jpg
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

PostSzperacz | 22 Maj 2018, 02:06

Piotr ma tutaj parę trafnych uwag. Dzięki! List jest może zbyt emocjonalny i niektóre sformułowania powinny zniknąć. Potrzebuję takiej pomocy. Oczywiście "GRONO ZOMBI" świadczyć ma o bardzo roboczej formie.

Z drugiej jednak strony, nie jest to pismo urzędowe. Nie jesteśmy jakąś formalną organizacją. Wszystko co można dzisiaj zrobić, to jedynie stworzyć wrażenie, że stoi za nim jakaś społeczność, co jest przecież prawdą. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na fakt prześwietlenia omawianej okolicy, proste do skorygowania przy odrobinie dobrej woli urzędników. Nie mamy nic więcej. Długoterminowo można myśleć o budowie świadomości o korzyściach stworzenia parku ciemnego nieba.

Wydawało mi się, że kombinacja faktów i emocji zwróci uwagę pani z PKP. Nie jestem pewny, czy jest władna cokolwiek zrobić w tej sprawie, dlatego też traktuję maila jako sondę, która pozwoli nam ocenić miejsce, w którym się znajdujemy.

Przeredaguję pisemko i zrobię u Was drugie podejście i następne...

1. " kręcących się w ciemnościach" rzeczywiście brzmi niepokojąco

2. Ilu nas jest, nie wie nikt? Nie ma żadnych szacunków? "Idą Tysiące" brzmi groźnie. Do zmiany...

3. Dobra, "przedział dla niepalących" też do wyrzucenia.

4. "A ja jestem pewien na 110%, że ta kobitka nie ma zielonego pojęcia o czym piszesz, a gdyby nawet miała, to z całą pewnością nie byłaby poruszona pięknem i ogromem DM. Dla kobiet (wg mnie :) ) liczą się sprawy praktyczne, a nie jakieś abstrakcyjne zachwyty nad światełkami na niebie."

Ja, Piotr, co do kobiet nie byłbym taki pewny. Nie jednej musiałem w ciemnościach podnosić szczękę z ziemi... Poza tym, pozytywnym jest założenie, że Pani ma jakąś wrażliwość.

5."Jeśli pismo miałoby przekonać jakiegokolwiek urzędnika/urzędniczkę, to właśnie ten temat powinien być rozwinięty, a argumenty typu "sto osób z drogim sprzętem, kręcących się w ciemnościach" albo "piękno i ogrom Drogi Mlecznej" można spokojnie wyrzucić do kosza :) Pomijając oczywiście ryzyko o którym pisałem powyżej - tzn. że jakiś deweloper podłapie potencjał na rozwój, i za moment będziecie mieli o wiele większe light pollution niż macie teraz."

Myślałem o tym, ale po pierwsze Pani jest z urzędu w Wałbrzychu, więc trochę luźne związki...a po drugie, tak jak wspomniał Maro21, forma parku narzuca pewne zachowania inwestorów.

6. "I teraz... Pewnie odniosła Pani wrażenie, że chcemy zrzucić na Pani barki cały ciężar odpowiedzialności za przyszłość Kotliny Kłodzkiej."

To taki sposób budowania zainteresowania, ale mogę się mylić, więc pewnie wyleci...

7. "I to jest wg mnie trop, którym warto podążyć, a o astronomii w ogóle nie wspominać."

Sygnalizuję jedynie problem, o którym Pani pewnie nie ma pojęcia, a miejsca mało. Astronomię łączę raczej z biznesem. To przemawia do wszystkich. Tam większość pali fajki, jedna za drugą i jest dobrze. Co tam jakaś lampa...

8. Ok, nie będzie żadnego strzelania w stopę.

9." Jakie zloty? Oczywiście my wiemy jakie, ale w całym piśmie nie było wcześniej mowy o żadnych zlotach, a piszesz do osoby nie mającej pojęcia o astronomii, więc dla niej nie jest jasne, że chodzi o zloty astronomów-hobbystów."

No przecież wspomniałem o Jodłowie. Ale jakby przeczytała o "kręcących się w ciemnościach typach" pewnie by nie skorzystała...

Czeka mnie trochę roboty.
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

PostPiotr K. | 22 Maj 2018, 09:14

Wg mnie prawna ochrona czegokolwiek jest skuteczna tylko tak długo, jak długo żaden większy inwestor nie zobaczy korzyści w innym wykorzystaniu danego obszaru. Wtedy się okazuje, że przepisy można zmienić albo obejść - zwłaszcza, jeśli dotyczy to jakichś abstrakcyjnych rzeczy typu gwiazdki, żabki czy inne motylki :) Ale spoko, należy być dobrej myśli :) Poza tym nie wiem, jak wygląda okolica w tym Jodłowie - być może żadnego supermarketu już się tam nie da wybudować, bo nie ma miejsca albo np. za stromy grunt.

A tak mi jeszcze przyszło do głowy, że jeśli te klosze są faktycznie wszystkie poobracane, to może było to celowe działanie? Może jakiś urzędnik wpadł na racjonalizatorski pomysł, żeby właśnie w taki "bezkosztowy" sposób doświetlić to osiedle? Bo nie chce mi się wierzyć, żeby przypadkiem przy jakichś pracach wszystkie klosze znalazły się w jednej nienaturalnej pozycji. Macie jakieś foty jak to wygląda?
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2861
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostSzperacz | 22 Maj 2018, 14:42

Tak, mam, ale tkwię w robocie. Może wieczorem...
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postthom | 22 Maj 2018, 18:03

Raczej to jest wizja architektów i vs koszt zakupu i eksploatacji lamp. Komuś się wydaje że tak będzie "cool", tanio, "eko" itd
Image

Image
że ta zilustruję podkradzionymi fotkami ;)
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 589
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

Postrobi | 22 Maj 2018, 19:58

W nocy wpadłem na pomysł żeby pójść śladami pierwszych ludzi na Księżycu. Bez problemu odnalazłem (16" + bino, 25mm, 14mm) miejsce lądowania Apollo 11 na brzegu Morza Spokoju w pobliżu równika, najpierw kierując się ku parze kraterów Theophilus i Cyrilus a potem ku trójkątowi na którego wierzchołku jest miejsce lądowania a u podstawy krater Moltke i drugi mniejszy krater w atlasie bezimienny. Po sprawdzeniu w innych źródłach okazało się, że ma nazwę - Armstrong - na cześć pierwszego człowieka na Księżycu. Na mapce zaznaczyłem to miejsce.

Przyznam, ze w nocy więcej czasu spędziłem w internecie niż przed teleskopem, bo szukałem filmów i zdjęć z tego epokowego wydarzenia. Chciałem zobaczyć z ludzkiej perspektywy, to co zawsze widzę z ptasiej. Trochę byłem zaskoczony tylko monotonią księżycowej równiny morza, bo oczekiwałem na horyzoncie jakiś pagórków, przynajmniej tak to widać w teleskopie i na mapach.

Propagandowy filmik NASA, ale jest parę ciekawych ujęć:
https://www.youtube.com/watch?v=sTBIr65cL_E

Jeszcze inne:
https://www.nasa.gov/multimedia/hd/apollo11_hdpage.html

Wybór foto, ale zadeptali tego Łysego ;-))))
https://www.flickr.com/photos/projectap ... 8629097469
https://www.flickr.com/photos/projectap ... 8601662068
Załączniki
Wrocław i okolice: ksiezyc Apollo 11.jpg
Wrocław i okolice: Apollo 11.jpeg
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostSzperacz | 22 Maj 2018, 21:27

Też zacząłem od Apollo 11. Moja wieczna fascynacja... Ale potem przeskoczyłem na Apollo 17 i tu zaczęła się zabawa! Miejsce jest tak charakterystyczne, że daje wyobraźni pole do popisu. Najpierw naoglądałem się zdjęć z poziomu astronautów, następnie rzuty z pewnej wysokości i to wystarczyło by przy pewnej sile sugestii niemalże "widzieć" platformę i ślady po czterokołowej landrynie. Z Apollo 15 jest podobnie. Wczoraj i dzisiaj jest ich czas. Ustawiam największe możliwe powiększenie i patrząc przez "iluminator" robię "okrążenia" po orbicie księżyca. Świetna zabawa!
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postrobi | 22 Maj 2018, 21:48

Ja zwiedzam dzisiaj góry dokumentów niestety w pracy, życzę udanej wyprawy śladami Apollo! Jak wypatrzysz ten statek kosmitów z tajnej misji Apollo 20 to daj znać! :mrgreen:

Szperacz napisał(a):Też zacząłem od Apollo 11. Moja wieczna fascynacja... Ale potem przeskoczyłem na Apollo 17 i tu zaczęła się zabawa! Miejsce jest tak charakterystyczne, że daje wyobraźni pole do popisu. Najpierw naoglądałem się zdjęć z poziomu astronautów, następnie rzuty z pewnej wysokości i to wystarczyło by przy pewnej sile sugestii niemalże "widzieć" platformę i ślady po czterokołowej landrynie. Z Apollo 15 jest podobnie. Wczoraj i dzisiaj jest ich czas. Ustawiam największe możliwe powiększenie i patrząc przez "iluminator" robię "okrążenia" po orbicie księżyca. Świetna zabawa!
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostSzperacz | 22 Maj 2018, 22:45

Fajnie wiedzieć, że to "Armstrong". Widziałem bez problemu, jak na dłoni...
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

PostSzperacz | 22 Maj 2018, 23:13

Wieże z oświetleniem bocznicy w Międzylesiu.

Mam nadzieję, że nie było zakazu fotografowania :wink: Nie pamiętam kolejności, ale wszystko jest do odtworzenia. Nie wszystkie klosze są źle ustawione. Z tego co pamiętam, z mojego punktu widzenia trzy lampy walą po oczach, mimo że moja miejscówka jest kilkadziesiąt metrów wyżej.
Załączniki
Wrocław i okolice: P1040314.JPG
Wrocław i okolice: P1040312.JPG
Wrocław i okolice: P1040308.JPG
Wrocław i okolice: P1040307.JPG
Wrocław i okolice: P1040306.JPG
Wrocław i okolice: P1040305.JPG
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postrobi | 23 Maj 2018, 00:47

A może przedstawić pkp plan wymiany tych z wygladu socrealistycznych potworów na jakiś inny rodzaj oświetlenia, który pomoże im zaoszczędzić? A przy okazji nie marnotrawić energii na zaswietlenie całej okolicy?
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostSzperacz | 23 Maj 2018, 01:21

Proszę o uwagi i ew. poprawki.
Podejście nr 2:


"Dzień dobry!

Bardzo chętnie wyjaśnimy, skąd to zainteresowanie Bocznicą w Międzylesiu.

Jesteśmy grupą astroamatorów z Wrocławia i okolic, którzy bardzo chętnie nawiedzaliby Kotlinę Kłodzką ze względu na jeszcze w miarę ciemne niebo. Właściwie to już tylko Bieszczady mogą zaoferować naprawdę
rozgwieżdżony nieboskłon z całym jego pięknem. Niestety są dla nas i całej zachodniej Polski praktycznie niedostępne ze względu na dojazd.

Jeszcze parę lat temu regularnie odbywały się zloty miłośników ciemnego nieba Z CAŁEGO KRAJU w Jodłowie, właśnie tuż nad Międzylesiem!

Boję się, że będzie Pani podejrzewała małą grupę o partykularne interesy. Otóż nie. Przede wszystkim nie jest to wcale mała grupa, lecz trudne do policzenia środowisko przejętych postępującym zanieczyszczeniem ciemnego nieba, ludzi.

Nie chodzi tylko o nas. Jak ważki jest to problem, można sprawdzić wpisując w wyszukiwarce hasło "zanieczyszczenie światłem" lub "light pollution"(jest to globalny problem). Są setki opracowań naukowych, mówiących o szkodliwości światła i jego negatywnym wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt. Niech świadczy o tym ustawa rządu Słowenii już z 2007 roku!

Link poniżej, niestety po angielsku:

http://www.darkskiesawareness.org/slovene-law.php

Wspaniałym przykładem dbałości o ciemną część doby w Polsce jest n.p. Sopotnia Wielka.

Także na całym świecie powstają parki ciemnego nieba, by chociaż w małym stopniu odtworzyć to, co tracimy poprzez niezahamowany rozwój.

Uważamy, że Kotlina Kłodzka, otoczona w naturalny sposób górami, ma wyśmienite warunki, by stać się miejscem na mapie, które może rok w rok przyciągać do siebie wielbicieli naprawdę ciemnego nieba,tylko po to, by zajrzeć głęboko w kosmos i n.p. nacieszyć oczy wyraźnie widoczną Mleczną Drogą. Jesteśmy pewni, że także Pani miała kiedyś możliwość docenić jej majestat.

Nie ma miejsca na rozwijanie tematu korzyści dla miejscowego biznesu agroturystycznego, handlowego czy restauracyjnego uwzględniającego specyfikę parku ciemnego nieba. Jest to temat rzeka.

PKP mogłyby ze swojej strony bardzo dużo zrobić. Być może w ramach jakiegoś przeglądu, wyregulować osłony potężnych lamp, zawieszonych wysoko na stalowych wieżach tak, by świeciły w dół, oświetlając teren
który powinien być oświetlony. Reflektory świecą ukośnie w górę(tak, w górę!). Rozproszonym światłem rozświetlają pół nieba olbrzymią łuną. Każdy kto bywa w Kotlinie Kłodzkiej widzi te silne światła i o dziwo, nie
są to światła miasta. Blask pochodzi z bocznicy kolejowej!

Załączam link, który szerzej opisuje to zagadnienie:

https://www.ciemneniebo.pl/pl/obszary-cn-000

W załączniku znajdzie Pani także kilka zdjęć, które jednoznacznie dowodzą, że kilka reflektorów musi w nocy świecić pod "dziwnym" kontem. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż sam klosz w innych przypadkach być może ustawiony jest poziomo, natomiast odbłyśniki reflektorów swoją dolną częścią i tak kierują światło ukośnie do góry.

Zdroworozsądkowo patrząc, klosze albo się przemieściły, albo zostały ustawione "na oko". Szczerze mówiąc dziwimy się ludziom mieszkającym blisko stacji, że godzą się na tak intensywne "doświetlenie" ich mieszkań. Wg. ostatnich badań, powinni chociażby cierpieć na bezsenność i zapewne tak jest, ale nie wiedzą co jest tego przyczyną. Może dzieci mają problem z odpoczynkiem, może gorzej się uczą? Przecież pierwotnym zamiarem było jedynie zabezpieczenie majątku PKP.

Zdrowotny aspekt w poniższym linku:

https://www.ciemneniebo.pl/pl/zanieczys ... -czlowieka

Nasze starania o poprawienie jakości oświetlenia w CAŁEJ Kotlinie będziemy realizować zwracając się do obu gmin, mających decydujący wpływ na inwestycje związane z oświetleniem. Nastąpiło wiele zmian jeżeli chodzi o technologie oraz sposób oświetlania. Oszczędność energii, co za tym idzie - pieniędzy, jest niebagatelna. Tak więc chcemy działać wielowątkowo.

Temat jest bardzo szeroki, ale nie chcemy zabierać Pani więcej czasu.

Z wyrazami szacunku i stałą wejściówką na zloty

GRONO ZOMBI

Załączniki:

1. dokumentacja fotograficzna oświetlenia bocznicy(coś tam mam)
2. jakieś linki?
3. wkleić ładne zdjęcie? - propozycje..."
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postmaro21 | 23 Maj 2018, 10:30

Nie pisałbym że gdzieś jest lepiej tylko daleko, to w Kotlinie są warunki unikalne, które należy chronić.
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3512
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostSzperacz | 23 Maj 2018, 11:22

Dobra...
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postrobi | 23 Maj 2018, 11:25

Jest:

Z wyrazami szacunku i stałą wejściówką na zloty
GRONO ZOMBI

Powinno być:

Z wyrazami szacunku
imię i nazwisko

(ew lista nazwisk jeżeli będzie liczyła kilkadziesiąt osób ;-)

Ew w załączniku dodałbym przykłady właściwego oświetlenia (foto, wizualizacje)
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

Postmcmaker | 23 Maj 2018, 11:39

świecą pod kątem, nie kontem ;)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostSzperacz | 23 Maj 2018, 14:49

O kurcze, ale mi wstyd... Super, że ktoś to czyta. Dzięki!
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

PostPiotr K. | 23 Maj 2018, 21:06

Hej, zamiast pisać kolejne uwagi - trochę przysiadłem i zmodyfikowałem tekst kolegi Szperacz tak, by był bardziej nakierowany na osobę nieznającą się na astronomii. Jako załącznik proponuję dołączyć mapkę z zaznaczonymi wieżami, i liczbą reflektorów wymagających korekty położenia - tak, by było od razu wiadomo, o co nam właściwie chodzi :) (liczba wież i reflektorów wzięta z głowy - to trzeba zamienić na prawdziwe dane). Oczywiście jest to tylko propozycja :)

Ponadto przyszło mi też do głowy, czy nie dałoby się najpierw pogadać z tymi ludźmi którzy mieszkają w rejonie "doświetlonym" przez te lampy? Może jest tam jakaś rada osiedla, albo coś w tym stylu? Może dałoby się im zwrócić uwagę na ten problem? Może faktycznie nie mogą spać, a może ktoś wśród nich też się interesuje astronomią? Wtedy zyskalibyśmy sojuszników, a list zawierający we wstępie informację "Piszę w imieniu rady osiedla X oraz grupy astroamatorów (...)" mógłby zostać potraktowany poważniej.

Dobra, poniżej moja propozycja modyfikacji tekstu Szperacza:

--------------------------
Dzien dobry,

Piszę do Pani w sprawie oświetlenia stacji kolejowej Międzylesie.

Jesteśmy grupą astroamatorów z Wrocławia i okolic, którzy bardzo chętnie nawiedzaliby Kotlinę Kłodzką ze względu na jeszcze w miarę ciemne niebo. Naszym celem jest obserwacja cudów Kosmosu – gwiazd, mgławic, innych galaktyk, czy wspaniałego pasma Drogi Mlecznej, przecinającego całe niebo. Nasze hobby ma dużą wartość edukacyjną – prowadzimy np. zajęcia dla szkół, popularyzując wiedzę o Wszechświecie i pokazując uczniom to, co można zobaczyć przez teleskop na nocnym niebie. Niestety, postępujące zanieczyszczenie sztucznym światłem coraz bardziej nam to utrudnia – na rozjaśnionym w nocy niebie obserwacje są utrudnione.

Rejon Międzylesia i Jodłowa to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie niebo jest jeszcze w miarę ciemne. Jeszcze parę lat temu regularnie odbywały się tu zloty miłośników ciemnego nieba Z CAŁEGO KRAJU !

Być może teraz zastanawia się Pani, co PKP ma wspólnego z ciemnym niebem i obserwacjami astronomicznymi?

Otóż chodzi o oświetlenie stacji kolejowej w Międzylesiu. Składa się ono z czterech wysokich stalowych wież, na których umieszczone są silne reflektory. Na dwóch wieżach część reflektorów, zamiast oświetlać teren stacji, świeci ukośnie w górę (tak, w górę!), rozświetlając pół nieba olbrzymią łuną. Na załączonej mapce zaznaczyliśmy te wieże czerwonymi kółkami (w kółkach liczba reflektorów świecących w górę).

Chcielibyśmy prosić o wyregulowanie kierunku, w który świecą te reflektory, tak, by świeciły w dół, oświetlając teren, który powinien być oświetlony.

Boję się, że będzie Pani podejrzewała małą grupę o partykularne interesy. Otóż nie. Przede wszystkim nie jest to wcale mała grupa, ponieważ systematycznie wzrasta liczba ludzi przejętych zanieczyszczeniem nocnego nieba sztucznym światłem. Jak ważki jest to problem, można sprawdzić wpisując w wyszukiwarce hasło "zanieczyszczenie światłem" lub "light pollution"(jest to globalny problem). Są setki opracowań naukowych, mówiących o szkodliwości światła i jego negatywnym wpływie na zdrowie ludzi i zwierząt. Niech świadczy o tym ustawa rządu Słowenii już z 2007 roku!

Link poniżej, niestety po angielsku:

http://www.darkskiesawareness.org/slovene-law.php

Szczerze mówiąc, dziwimy się ludziom mieszkającym blisko stacji Międzylesie, że godzą się na tak intensywne "doświetlenie" ich mieszkań. Wg. ostatnich badań, powinni chociażby cierpieć na bezsenność, i zapewne tak jest, ale nie wiedzą co jest tego przyczyną. Może dzieci mają problem z odpoczynkiem, może gorzej się uczą? Zdrowotny aspekt nadmiernego oświetlenia w nocy jest opisany m.in. w poniższym linku:

https://www.ciemneniebo.pl/pl/zanieczys ... -czlowieka

Wspaniałym przykładem dbałości o ciemną część doby w Polsce jest np. Sopotnia Wielka. W innych częściach Polski (oraz na całym świecie!) także powstają parki ciemnego nieba, by chociaż w małym stopniu odtworzyć to, co tracimy poprzez niekontrolowany rozwój. Załączam link, który szerzej opisuje to zagadnienie:

https://www.ciemneniebo.pl/pl/obszary-cn-000

Uważamy, że Kotlina Kłodzka, otoczona w naturalny sposób górami, ma wyśmienite warunki, by stać się miejscem, które może rok w rok przyciągać do siebie wielbicieli naprawdę ciemnego nieba i astronomii. Korzyści dla miejscowego biznesu agroturystycznego, handlowego czy restauracyjnego, uwzględniającego specyfikę parku ciemnego nieba, są oczywiste.

Prosimy jeszcze raz o poświęcenie naszej wspólnej sprawie paru chwil z Pani cennego czasu. Gdyby udało się skierować ww. reflektory w dół, tak by oświetlały teren stacji Międzylesie, a nie niebo, możliwa stałaby się realizacja opisanego wyżej pomysłu, na którym skorzystałaby cała społeczność rejonu Międzylesia i Jodłowa. Z przyjemnością moglibyśmy wtedy gościć Panią na zlotach miłośników obserwacji nocnego nieba, tak by osobiście mogła Pani (może np. z rodziną i dziećmi?) zajrzeć głęboko w kosmos i np. nacieszyć oczy wyraźnie widoczną Drogą Mleczną.

Z wyrazami szacunku,

ITD ITD

Wrocław i okolice: mapa stacji kółka.jpg
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2861
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostSzperacz | 23 Maj 2018, 22:13

Piotr K.ma bezwzględnie lżejsze pióro, więc jestem za jego wersją. Cieszę się, że coś się może rodzi dla dobra naszego środowiska. Chyba będę w Kotlinie w ten łykend, więc zrobię lepszą dokumentację fotograficzną z opisem poszczególnych wież.
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

Postrobi | 23 Maj 2018, 23:08

Wieże Świetlistego Mordoru :mrgreen:
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostSzperacz | 23 Maj 2018, 23:27

Można się śmiać, ale ja widzę te k....kie reflektory bardzo często i mam pewną obsesję na ich punkcie. Nic tak nie dominuje w ciemnościach jak właśnie one. Ten fragment Kotliny jest jeszcze stosunkowo nieskażony, więc jest o co walczyć.

Jeszcze raz dzięki Piotr za pomoc. Ja zarywam noce i się pocę, a my tu takiego pismaka mamy! Pokarmię rybki, Ty w tym czasie będziesz leżakował ze szkłami w Kotlinie Kłodzkiej. Tylko wtedy będzie sprawiedliwość!
Ostatnio edytowany przez Szperacz, 24 Maj 2018, 00:49, edytowano w sumie 1 raz
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

PostSzperacz | 23 Maj 2018, 23:49

Od paru dni szukam zdjęcia, które zrobiłem w zeszłą niedzielę. Z tego punktu widzenia trzy wieże kopią po oczach...
Załączniki
Wrocław i okolice: DSC_0142.JPG
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

PostSzperacz | 23 Maj 2018, 23:58

Crop.
Załączniki
Wrocław i okolice: DSC_0142a.jpg
SW 150/750, kitowe 25 mm, 10 mm, Barlow x2, Pentax XW 14 mm, Mark III, filtr polaryzujący 1,25, Nikon Action EX 10x50. Canon 1100d.
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Sie 2015, 21:33

 

PostPiotr K. | 24 Maj 2018, 03:57

Szperacz napisał(a):Jeszcze raz dzięki Piotr za pomoc. Ja zarywam noce i się pocę, a my tu takiego pismaka mamy! Pokarmię rybki, Ty w tym czasie będziesz leżakował ze szkłami w Kotlinie Kłodzkiej. Tylko wtedy będzie sprawiedliwość!

Bez przesady, przecież ten tekst jest w 90% Twój :) Trochę poprzestawiałem kolejność, i dolałem trochę sosu w miejscach gdzie uznałem, że są dziury, i to wszystko :)

Poza tym w rzeczywistości nie liczy się to, czy tekst jest zgrabny czy nie, tylko to, czy ma się odpowiednią siłę przebicia (czytaj: kasę i/lub "plecy"). Dlatego jeszcze raz przestrzegam przed grzebaniem przy sprawie tych lamp. Liczenie na to, że jakaś urzędniczka wyjdzie poza ustalone ramy usankcjonowanej bezczynności i wyśle ekipę do przestawienia lamp, tylko dlatego, że ktoś napisał do niej zgrabnego maila, jest wg mnie kosmiczną naiwnością. Możemy narobić więcej szkód niż pożytku, a skończy się tak, że zniszczymy coś, co jeszcze jest w miarę niezniszczone. Decyzje o postawieniu nowych świateł wydaje się w sekundę. I zamiast do Jodłowa, rzeczywiście będzie można jeździć tylko w Bieszczady (całe szczęście, że w Jodłowie jeszcze nie byłem, bo jak urzędasy do spółki z deweloperami to rozpieprzą, to przynajmniej nie będę wiedział co straciłem :) ).
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2861
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat