Białystok i okolice - Łączmy się!

PostMumia | 02 Wrz 2023, 13:33

Witam,
Zapraszamy miłośników astro z okolic Białegostoku (bliższych i dalszych) do wspólnych obserwacji. Mamy parę dobrych miejscówek i sporo ciekawego sprzętu. Fajne refraktorki nowe, jak i klasyki, SCT, większego niutka, sporo dobrego szkła, również do Bino. Nasze piękne Podlasie oferuje multum ciemnego, niezanieczyszczonego nieba, że aż szkoda nie wykorzystać go w większej ekipie. Od siebie oferujemy miła atmosferę i ciekawe dyskusje do białego rana :)
Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, wspólne obserwacje zawsze bywają owocne. Jeżeli, znudziło Ci się podziwianie uroków nieba na osobności, śmiało pisz w poniższym wątku lub w wiadomości na PW.
Pozdrawiam Krystian i Krzysiek :)
Załączniki
Białystok i okolice - Łączmy się!: F2727061-72B7-43EC-8CA4-82A30F3E0EC1.jpeg
Tak fs 102 / Tak Fc76dcu / APM 152/1200 / Zeiss 63/840 / SCT 11” / Santel Mak 180/1800 / Niutek 12” / DO ex ED 15x70
 
Posty: 180
Rejestracja: 17 Kwi 2023, 22:05

 

PostKrzysiek.S | 02 Wrz 2023, 17:20

Tak, to była świetna noc obserwacyjna z całkiem niezłym seengiem. DS'y odpuściliśmy że względu na lysego chwilę po pełni i całą noc katowaliśmy Saturna, Księżyc i Jowisza. Nocy nie starczyło by przetestować cały sprzęt we wszystkich konfiguracjach. SCT na dopalaczach (super orciaki Zeiss Jena Krystiana, bino denka) dzielnie stawał w szranki z Takahasi, Denk z budżetowymi BCO 32mm na Księżycu wcale nie był gorszy od wypasionego Naglera dającego świetny efekt 3d nawet na pirata. Telementor 60mm zdeklasował biedną Towe 80mm F15. No i wkoncu można było pogadać z pozytywnie zakręconym astromaniakiem :)
 
Posty: 94
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

PostMumia | 15 Wrz 2023, 18:55

Dziś polowanie na Ds’y.
Niut, sct, APM 152
53.213978,23.701676
Zapraszamy będziemy całą noc ;)
Tak fs 102 / Tak Fc76dcu / APM 152/1200 / Zeiss 63/840 / SCT 11” / Santel Mak 180/1800 / Niutek 12” / DO ex ED 15x70
 
Posty: 180
Rejestracja: 17 Kwi 2023, 22:05

 

Postkurp | 15 Wrz 2023, 19:41

Cześć. Co prawda jakichś konkretnych DS-ów nie obserwuję ale lubię popatrzeć losowo na piękne rzeczy, które oferuje nocne niebo. Mój ED-ek znakomicie współpracuje z tym okularem. Szkiełko swoje już przeszło ale obrazy gwiazd to żyleta. Niesamowita ostrość i piękne kolory gwiezdnych punkcików.
Załączniki
Białystok i okolice - Łączmy się!: Silvertop.JPG
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysiek.S | 16 Wrz 2023, 15:40

Cudowna sesja DS'owa.
https://maps.google.com/?cid=7894438945 ... &entry=gps

Na miejscu byłem przed 18 (rekonesans, nowa miejscówka) a do domu wróciłem po 06 rano ledwo już patrząc na oczy. Na start Tarcza i góra Strzelca (niestety drzewa zasłaniały centrum) potem Veil jak z fotografi, piękna Ameryka, galaktyki, mglawice, mglawice planetarne... no działo się. Piękne ciemne niebo, fajny sprzęt i doborowe towarzystwo, czego więcej trzeba.

Nie mamy jak na razie miernika SQM ale tak aby uzmysłowić jakie tam jest niebo to mogę powiedzieć że pas drogi mlecznej szedł po horyzont a M13 wyskakiwała zerkaniem gołym okiem.
 
Posty: 94
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

PostMumia | 16 Wrz 2023, 18:35

To prawda, sesja bardzo udana, okoliczności były rewelacyjne. Pogoda bardzo nam sprzyjała, zero chmur, atmosfera super stabilna, seeing bardzo dobry, jedynie problemy z roszeniem, które zaczęło pojawiać się przy końcu sesji. Chyba tylko Bieszczady, są w stanie przebić lokalne warunki, które tu mamy. Droga mleczna ciągnęła się piękną wstęgą przez całe niebo, wiele M-ek widocznych gołym okiem. Jedyny minus miejscówki to dość wysoko przebiegająca linia lasu, na szczęście w kierunkach obserwacyjnych, obniżała się, pokazując piękne gwieździste niebo ;)
Obserwacje zaczęliśmy od kulek, które zarówno w APM 6”, jak i Newtonie 12” zostały rozbite w drobny mak. Największe wrażenie tej nocy zrobiły na mnie Veil i Ameryka. Wizualnie wyraźnie widoczne. Natomiast zabawa zaczęła się po odpaleniu filtra 0III. Widok jak z astrofoto, pięknie wycięte zwłaszcza Veil. Kontrastowa, rozczapierzona biała wstęga na tle smolistego nieba. W Ameryce idealnie widoczna zatoka Meksykańska. Następnie przyszła kolej na planetarki. W ring nebula i blinking planetary pierwszy raz w życiu widziałem migoczący niebiesko-zielony turkusowy kolor. Jestem 100% pewien, że sobie tego nie ubzdurałem, gdyż blinking planetary namierzyłem po barwie :shock: . Pomimo tego, że sesja była strice DS’owa, to widząc, jaki był seeing, aż szkoda było nie popatrzeć na Jupka. APM pokazał, co potrafi, najlepszy widok osiągnęliśmy z Takahashi abbe 6 mm 200x i delosem 4,5 mm 266x. W pasach bardzo łatwe do dostrzeżenia zaburzenia i poszarpania struktury z dwoma wyraźnymi pociemnieniami w postaci festonów w północnym pasie równikowym. Strefa równikowa w pięknym kremowym kolorze z drobnym detalem. W północnym pociemnieniu biegunowym widoczne liczne czarne punkty i poszarpania w chmurach. No i najważniejsze, komisyjnie stwierdziliśmy widoczność owalu w pociemnieniu południowym ;) Wszystko to okraszone bardzo miłą atmosferą. Nad ranem, rosa zmiotła nas z powierzchni ziemi i ledwo żywi wróciliśmy do domów. Po tak udanym polowaniu na skarby głębokiego nieba szczerze nie chciało się wracać.
W drodze powrotnej oczywiście piękne widoki na malowniczo położone wioseczki otulone w porannej mgle i wschodzących promieniach słońca. Zapraszamy, wszystkich serdecznie na nasze piękne Podlasie. Jakość nieba naprawdę wzorowa, jeżeli tylko wie się gdzie szukać.
Pozdrawiam Krystian ;)
Tak fs 102 / Tak Fc76dcu / APM 152/1200 / Zeiss 63/840 / SCT 11” / Santel Mak 180/1800 / Niutek 12” / DO ex ED 15x70
 
Posty: 180
Rejestracja: 17 Kwi 2023, 22:05

 

PostMumia | 16 Wrz 2023, 19:02

kurp napisał(a):Cześć. Co prawda jakichś konkretnych DS-ów nie obserwuję ale lubię popatrzeć losowo na piękne rzeczy, które oferuje nocne niebo. Mój ED-ek znakomicie współpracuje z tym okularem. Szkiełko swoje już przeszło ale obrazy gwiazd to żyleta. Niesamowita ostrość i piękne kolory gwiezdnych punkcików.


To prawda silvertopy, to bardzo przyzwoite Plossl’e. Sam bym chciał mieć takiego w swoim zestawie ;)
Tak fs 102 / Tak Fc76dcu / APM 152/1200 / Zeiss 63/840 / SCT 11” / Santel Mak 180/1800 / Niutek 12” / DO ex ED 15x70
 
Posty: 180
Rejestracja: 17 Kwi 2023, 22:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat