Ostrzeżenie przed użytkownikiem jarekab

Postchondryt | 14 Lut 2016, 15:07

Witam.
W poniedziałek dotarł do mnie okular zakupiony z tego ogłoszenia:
viewtopic.php?f=31&t=38536

Po rozpakowaniu i sprawdzeniu stwierdziłem że obudowa nie jest lekko porysowana tylko poobijana lub też ktoś jakimś flamastrem próbował zakryć rysy {może się mylę}, jednak o ile stan zewnętrzny można zaakceptować to plam na soczewce ocznej {od wewnątrz} oraz przede wszystkim jej porysowania w centralnej części już nie. do sprzedawcy "jarekab" wysłałem już cztery wiadomości z tym że dzisiejsza jeszcze nie wyszła, na poprzednie brak odzewu. Sugerując się ignorowaniem moich powiadomień śmiem przypuszczać że faktyczny stan okularu został świadomie zatajony przez sprzedającego bo trudno mi uwierzyć by nie zauważyć tak oczywistych rzeczy.
Okular kupiłem za 100zł więc nie chodzi już o odzyskanie kasy ale o ostrzeżenie innych potencjalnych nabywców od tego użytkownika Forum.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostSnejk | 14 Lut 2016, 15:17

Niestety, potwierdza się stara, internetowa prawda, związana zwlaszcza z portalami aukcyjnymi. Tylko "real photo". Przykro, że przykłady nieuczciwego postępowania zdarzają się również tutaj.

Nie chce ferowac wyroków, ale... powinienes się wstydzić, jarekab.

Tapnięte za pomocą Tapatalk...
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postwaldixs | 14 Lut 2016, 15:32

Nie REAL foto! tylko uczciwość!
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

Postchondryt | 14 Lut 2016, 15:40

waldixs napisał(a):Nie REAL foto! tylko uczciwość!


Właśnie, UCZCIWOSC!
Do tej pory myślałem że MY jako społeczność możemy sobie ufać ale wychodzi na to że się myliłem.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostChupacabra | 14 Lut 2016, 15:46

W sumie dość często trafiają się ogłoszenia bez zdjęć i jakoś nie widzę częstych problemów tego typu na giełdzie, więc i bez real foto można przeprowadzić uczciwą transakcję. Uczciwości nawet najlepsze zdjęcie nie zastąpi.
Newton 13", MAK Orion 150
DO Forest II 8x42, DO Starlight 12x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 203
Rejestracja: 14 Sty 2014, 21:08
Miejscowość: Olkusz

 

Postdziki1 | 14 Lut 2016, 15:56

Tylko jak tą uczciwość wyegzekwować.? Wszystko zależy od jednostki, ale też mnie smuci, że w tak małym (vide ankieta Wimmera) środowisku zdarzają się osoby zgoła nieodpowiedzialne. Przykre. Kolego jarekab czy kwota 100 PLN jest adekwatna do utraty wiarygodności w naszej astrospołeczności.? Pozdrawiam Kartuzy - w młodości wiele razy odwiedzałem urocze miasteczko. Rodzina, która niestety się rozsypała (sorki za osobiste refleksje). Pozdrawiam
 
Posty: 107
Rejestracja: 02 Kwi 2013, 16:28
Miejscowość: PARCZEW

 

Post•Fish3r• | 14 Lut 2016, 16:06

chondryt napisał(a):Do tej pory myślałem że MY jako społeczność możemy sobie ufać ale wychodzi na to że się myliłem.


Czy każdy kto się zarejestruje i sprzedaje coś , to należy z automatu do zaufanej części astro społeczności i usprawiedliwia fakt ślepej wiary w dobre intencje? Rejestracja na AM nie jest tym samym co znaczek "super sprzedawca" na allegro. Facet ma 36 postów i z tego co widzę większość jak nie wszystko w działach sprzedam. Chondryt nie zawiodłeś się na astro społeczności ale na sprzedawcy tutaj ni mniej ni więcej.

Mam nadzieję ze się dogadacie i jarek zwróci kase za towar.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postchondryt | 14 Lut 2016, 16:09

•Fish3r• napisał(a):
chondryt napisał(a):Do tej pory myślałem że MY jako społeczność możemy sobie ufać ale wychodzi na to że się myliłem.


Czy każdy kto się zarejestruje i sprzedaje coś , to należy z automatu do zaufanej części astro społeczności i usprawiedliwia fakt ślepej wiary w dobre intencje? Rejestracja na AM nie jest tym samym co znaczek "super sprzedawca" na allegro. Facet ma 36 postów i z tego co widzę większość jak nie wszystko w działach sprzedam. Chondryt nie zawiodłeś się na astro społeczności ale na sprzedawcy tutaj ni mniej ni więcej.

Mam nadzieję ze się dogadacie i jarek zwróci kase za towar.


Cześć.
Tak, ale na Forum ma już prawie 3 lata stażu więc przypuszczałem ze można mu zaufać.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postseg | 14 Lut 2016, 16:39

•Fish3r• napisał(a):Facet ma 36 postów i z tego co widzę większość jak nie wszystko w działach sprzedam. Chondryt nie zawiodłeś się na astro społeczności ale na sprzedawcy tutaj ni mniej ni więcej.


Co z tego, ja też mam mało postów i głównie o ile nie tylko w kupię - sprzedam, co nie znaczy, że jestem oszustem. Taka opinia jest krzywdząca.

Może po prostu kupujący po otrzymaniu towaru wystawi swoją opinię w ostatnim poście danego wątku sprzedaży?
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 Sie 2015, 22:56

Postchondryt | 14 Lut 2016, 16:46

seg napisał(a):
•Fish3r• napisał(a):Facet ma 36 postów i z tego co widzę większość jak nie wszystko w działach sprzedam. Chondryt nie zawiodłeś się na astro społeczności ale na sprzedawcy tutaj ni mniej ni więcej.


Co z tego, ja też mam mało postów i głównie o ile nie tylko w kupię - sprzedam, co nie znaczy, że jestem oszustem. Taka opinia jest krzywdząca.

Może po prostu kupujący po otrzymaniu towaru wystawi swoją opinię w ostatnim poście danego wątku sprzedaży?


Witam.

Pod warunkiem że temat nie będzie już zamknięty.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Post•Fish3r• | 14 Lut 2016, 17:00

seg napisał(a):Co z tego, ja też mam mało postów i głównie o ile nie tylko w kupię - sprzedam, co nie znaczy, że jestem oszustem. Taka opinia jest krzywdząca.


Skoro mnie cytujesz. Nikt nie napisał że osoby z małą ilością postów to oszuści. Skąd w ogóle taka interpretacja?
Co do ilości postów to nie powinieneś się dziwić. Tak działa mechanizm ludzki. Czy to allegro, czy ebay, czy AM Jeśli ktoś ma małą ilość sprzedanych np. na allegro i zielony listek to każdy podchodzi czujniej do takiego sprzedawcy - a nie że myśli od razu że to oszust. To rozsądne podejście -czujniej i uważnie. Tak samo na AM - do kogoś kto ma mało postów i nie dał się poznać na forum jako osoba po prostu i na dodatek większość aktywności to dział sprzedam i na dodatek nie wystawia real foto - to chyba lepiej być ostrożniejszym niż zwykle ( i np. poprosić o real foto) ? Czy mam rację czy nie? Obojętnie czy to będzie jakiś jarek czy Ty sam - zasada jest wszędzie taka sama.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postseg | 14 Lut 2016, 17:39

Nie chodzi mi o to, że mam urojenia ksobne i mnie to zabolało, ale po przeczytaniu takiego wątku ktoś może zniechęcić się zakupem u osoby z nikłym dorobkiem na forum.
Ja potencjalnemu kupcowi mogę podać swój nick z allegro i się wyjaśni, że jestem wiarygodny :)

Z doświadczenia w zakupach na astromaniaku mogę napisać, że ani razu definitywnie się nie zawiodłem, mimo, że jestem wręcz zboczony na punkcie dbałości o szczegóły.
2 razy mógłbym się do czegoś tylko doczepić.

Problemem jest to, że nie każdy ma nazwijmy to "poczucie estetyki" takie, jak my. Dla niektórych osób obicie okularu na rancie lub przerwana muszla oczna nie jest problemem. Ważne, że światło przelatuje na wylot ;)
Zadziwiają mnie też oferty sprzedaży sprzętu totalnie zakurzonego z opisem "optyka zakurzona, wymaga tylko dmuchnięcia i będzie ok".
Skoro wystawiasz, to zadbaj o wygląd, bo od razu widać z kim mam do czynienia i w jakich warunkach dany sprzęt przebywał (jak był traktowany).

Nie ukrywam, że sprzedający robią też problemy z dosłaniem dodatkowych zdjęć przedmiotu. Zdjęcia fatalnej jakości są na porządku dziennym, jednak nic na nich nie widać i taki szczegóły jak rysa i obicie umkną. Być może jest to zabieg celowy.

Proponuję domagać się dobrej jakości zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych (czy tak o to trudno w dzisiejszych czasach?). Jakaś opinia na końcu nie zamkniętego wątku też się przyda "dla potomnych".

To tyle z własnych doświadczeń.
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 Sie 2015, 22:56

PostKarol | 14 Lut 2016, 17:43

seg napisał(a):Zadziwiają mnie też oferty sprzedaży sprzętu totalnie zakurzonego z opisem "optyka zakurzona, wymaga tylko dmuchnięcia i będzie ok".
Skoro wystawiasz, to zadbaj o wygląd, bo od razu widać z kim mam do czynienia i w jakich warunkach dany sprzęt przebywał (jak był traktowany).


Tak, tylko jeśli kurz jest w normie to nie warto ruszać. Mycie skraca życie :lol: (luster).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postseg | 14 Lut 2016, 17:50

Zgoda, rozumiem, że lustra z czasem zajdą lekkim kurzem, ale wiadomo chyba o czym piszę? Syf życia optyce i mechanice także nie przedłuża.
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 Sie 2015, 22:56

PostKarol | 14 Lut 2016, 18:19

Wiem o czym piszesz ;) I każdy sprzedający powinien wiedzieć o co chodzi.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postzloty_2000 | 14 Lut 2016, 18:23

Przykre takie zdarzenie...

Może więc przy tej okazji pytanie do Janusza - czy istnieje możliwość aby np oceniać plusem bądź minusem każdą zakończoną transakcję i przypisywać tę ocenę do nicka sprzedającego? Np po transakcji informacja w wątku, że wszystko OK i Szanowny Admin przypisuje plusik, przy sporze zdjęcia o co chodzi w wątku sprzedaży i zależnie od dalszego rozwoju sytuacji do decyzji Admina czy plus czy minus i ewentualne (jeśli to możliwe) zawieszenie możliwości wystawiania ogłoszeń.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postseg | 14 Lut 2016, 18:27

Myślę, że to nie przejdzie, gdyż to tylko ogłoszenia grzecznościowe kupna - sprzedaży, a nie system aukcyjny. Pozostaje domagać się zdjęć, ufać i być uczciwym.
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 Sie 2015, 22:56

PostJanusz_P. | 14 Lut 2016, 18:42

Paradoksalnie nawet jako administrator forum zostałem jakiś rok temu oszukany przez gówniarza, wcisnął mi otoskop Zeissa z zaharowaną na środku soczewką dyskwalifikującą go z użycia ale to dobra lekcja jak się próbuje kupować coś pozornie fajnego, wartego kilka stówek za grosze w tym wypadku 50 zł byłem w plecy więc sam sobie jestem winien że nie poprosiłem o fotki i uwierzyłem smarkaczowi że okular jest O.K. jak go opisywał, oczywiście go wwaliłem, zbanowałem i zadowoliłem się satysfakcją pozbycia się śmiecia społecznego z forum :arrow: :idea: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttowerfox | 14 Lut 2016, 18:55

Mi się wydaje, że ocena użytkowników, którzy sprzedają coś na forum byłaby bardzo dobra i na pewno pomocna. Coś jak na FA jest reputacja użytkownika, tylko zaimplementować to na Naszej giełdzie, tylko z małą modyfikacją, a mianowicie żeby dodatkowo oprócz "+" był także "-". Ocena wystawiona na podstawie tego, czy paczka była solidnie zapakowana, czy stan sprzętu zgadzał się z opisem. Ocenę wystawiałby administrator, bądź moderator na podstawie opinii kupującego i jego oceny. Januszu, czy jest szansa, żeby wprowadzić takie coś na Naszym forum?
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postcacyki | 14 Lut 2016, 18:56

seg napisał(a):Myślę, że to nie przejdzie, gdyż to tylko ogłoszenia grzecznościowe kupna - sprzedaży, a nie system aukcyjny. Pozostaje domagać się zdjęć, ufać i być uczciwym.

Dlaczego nie?
Na jednym z forów traktującym o modelarstwie w dziale giełda mamy otwarty temat "polecam, odradzam robienie interesów z....."
Wpisujemy tam plusy i minusy sprzedającym i kupującym.
Ja kiedy mam wątpliwości proszę sprzedającego o wysyłkę za zaliczeniem z możliwością sprawdzenia zawartości.
 
Posty: 58
Rejestracja: 06 Gru 2011, 21:22

 

Postseg | 14 Lut 2016, 19:08

Ja nie mam nic przeciwko, ale to forum traktuje o astronomii, a nie handlu. Kupię - sprzedam jest tu niejako "przy okazji", dla naszej wygody. Jeżeli jest jakiś nieskomplikowany sposób na ocenianie sprzedawców, w tym wątki od kogo warto (lub nie) kupić (ale takie wątki, które są łatwe do odnalezienia) to podpisuję się pod tym apelem wszystkimi końcówkami ;)
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 Sie 2015, 22:56

Post•Fish3r• | 14 Lut 2016, 19:11

cacyki napisał(a):Wpisujemy tam plusy i minusy sprzedającym i kupującym.


Temat był przerabiany jak orka pod zboże bodajże grubo rok temu (i nie 1 raz) jak była sprawa z oszustwem.
Na modyfikacje silnika nie macie co liczyć (jakieś plusy minusy). Na dołożenie chociaż osobnego działu/topicu dotyczące ocen Janusz nie chciał też się zgodzić. Zresztą zabezpieczenie działu sprzedam 90% userów miało gdzieś i w d. (bo ich problem ominął) o czym dobitnie napisałem - taka smutna prawda i za co oczywiście owa większość się na mnie obraziła. Bo to od od zaangażowania społeczności zależało zrobienie cokolwiek z tym fantem.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostChupacabra | 14 Lut 2016, 19:25

cacyki napisał(a):Na jednym z forów traktującym o modelarstwie w dziale giełda mamy otwarty temat "polecam, odradzam robienie interesów z....."
Wpisujemy tam plusy i minusy sprzedającym i kupującym.

Tylko że to może mocno utrudnić życie użytkownikom sporadycznie korzystającym z giełdy bądź sprzedającym coś po raz pierwszy. Mało opinii lub ich brak może zniechęcić potencjalnych kupujących do transakcji. Nie ma tutaj złotego środka.
Newton 13", MAK Orion 150
DO Forest II 8x42, DO Starlight 12x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 203
Rejestracja: 14 Sty 2014, 21:08
Miejscowość: Olkusz

 

PostRobert41 | 14 Lut 2016, 19:39

•Fish3r• napisał(a):Temat był przerabiany jak orka pod zboże bodajże grubo rok temu (i nie 1 raz) jak była sprawa z oszustwem.
Na modyfikacje silnika nie macie co liczyć (jakieś plusy minusy). Na dołożenie chociaż osobnego działu/topicu dotyczące ocen Janusz nie chciał też się zgodzić. Zresztą zabezpieczenie działu sprzedam 90% userów miało gdzieś i w d. (bo ich problem ominął) o czym dobitnie napisałem - taka smutna prawda i za co oczywiście owa większość się na mnie obraziła. Bo to od od zaangażowania społeczności zależało zrobienie cokolwiek z tym fantem.


Tak jak napisałeś...temat wraca regularnie i zawsze bije się trochę piany a potem nic.
A wystarczyłoby założyć osobny dział na giełdzie "komentarze" w którym można by skomentować transakcje- czy to pozytywnie czy negatywnie. To nie daje żadnej gwarancji ale tego typu rozwiązania stosowane są na wielu forach.
Pewnie ktoś napisze że to forum astronomiczne a nie handlowe... ale siłą rzeczy sprzęt jest częścią tego hobby a jego nabywanie na giełdzie jest rzeczą pozytywną a nie wstydliwą więc i pisanie o handlu nim nie jest niczym nagannym.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostMaxx | 14 Lut 2016, 19:46

Jak ktoś będzie chciał kogoś oszukać to i tak to zrobi - założy inne konto, wstawi nie swoje ale realne fotki i takie tam sprawy ...
By się ustrzec od takich sytuacji pozostaje robienie interesów z głową - czyli z zaufanymi userami, lub w wypadku wątpliwości prosić o wysyłkę za pobraniem z opcją sprawdzenia zawartości podczas odbioru.
Jeśli zachowanie sprzedającego budzi wątpliwości lepiej zrezygnować z zakupu niż potem żałować.

Oszustwa zdarzają się wszędzie i nie ma złotego środka by w 100% temu zapobiec.
Pozostaje zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie w stosunku do tych z którymi nie robiliśmy jeszcze interesów.

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat