* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
 Temat postu: Zamienię Dron Phantom 3 na teleskop porównywalny z Newtonem
PostWysłany: Pon Sie 06, 2018 3:31 pm 

Miejscowość: Łódź/Głowno
Cześć!

Sprawa wygląda tak, że chcę pójść krok do przodu ze swoim astronomicznym hobby.

Chcę to robić kosztem drugiej mojej, dużo młodszej pasji, czyli filmowania z powietrza.

Byłoby jakieś zainteresowanie na zamianę Drona Phantoma 3 za jakiś zestaw teleskopu z montażem?

Teraz patrzę na niebo przez GSO 8" na Dobsonie. Wydaje mi się, że jak na moje warunki, mozliwości finansowe i zainteresowania taki teleskop jest optymalny. Najchętniej patrzę na DSy, bawi mnie wyszukiwanie komet. Myślę nad zmianą teleskopu na coś wygodniejszego w obserwacjach, to znaczy montaż paralaktyczny, najlepiej z napędem, może jakimś GoTo. Głównie do obserwacji wizualnych, chociaż jak będę miał coś z prowadzeniem pewnie spróbuję sie przymierzyć do jakiejś fotki.

Myślałem nad powieszeniem mojego GSO na takim montażu, ale chyba tak długa tuba średnio się nadaje.

Wszystko co robię, robię czysto amatorsko. Jeśli coś dla siebie znajdę, to GSO pójdzie na sprzedaż, więc jakaś dopłata z mojej strony jest jak najbardziej możliwa.

Badam na razie temat czy w ogóle byłoby jakiś zainteresowanie. Może ktoś ma ochotę zmienić nocne patrzenie w niebo na dzienne spoglądanie z nieba:)

Wrzucam link do filmu z drona z ostatniej wycieczki:
https://www.youtube.com/watch?v=HKl2iLz_zJk

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Zamienię Dron Phantom 3 na teleskop porównywalny z Newto
PostWysłany: Pon Sie 06, 2018 4:45 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Jak już oglądałeś niebo z 8 cali to nie schodź ze średnicą bo będzie totalna porażka :arrow: :roll: :shock:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sie 06, 2018 5:24 pm 

Nie myślę o mniejszym lustrze. Chciałem swoje GSO powiesić na montażu paralaktyczny, ale chyba tak długa tuba się średnio nadaje.

Jest w mojej okolicy na sprzedaż za około 3000 zł Celestron C8-NGT. Warto?

Odczuję różnicę w samym teleskopie? Mniejsza ogniskowa będzie jakoś zauważalna (wiem, że zmieni się nieco pole widzenia i źrenica wyjściowa w okularach)?

Na zamianę na tego rodzaju sprzęt ewentualnie liczę.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sie 06, 2018 6:28 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Jak zmienić to na tubę optyczną newtona 250/1200, to też f-5 tak jak N 200/1000, przesiadka z f-6 na f-5 pociągnie za sobą dodatkowe koszty w postaci okularów z lepszą korekcją.
Newton posadzony na montażu EQ będzie stanowił mały problem w wizualnych obserwacjach , z powodu zmiennej pozycji wyciągu okularowego , i trzeba będzie tu obracać tubkę w obejmach w zależności od pozycji eq, aby mieć wygodny dostęp do wyciągu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sie 06, 2018 8:01 pm 

Robi się offtopic, ale może samo założenie tematu było bez sensu. Może faktycznie lepiej zająć się zelektryfikowanym dobsonem.
A może da się dorobić goto do mojego sprzętu? Czy to bez sensu?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sie 07, 2018 7:51 am 
Awatar użytkownika

Elektryfikacja Dobsona z ogniskową 1200 mm to droga donikąd a nie do astrofotografii :wink: tu potrzeba zdecydowanie jaśniejszego, i krótszego teleskopu na solidnym i sztywnym montażu paralaktycznym tak że Drona i tego Dobsona F/6 poniżej którego nei chcesz schodzić sprzedaj a zainwestuj w zestaw na solidnym paralaktyku tupu:
200/1000 na N-EQ-6
200/800 na N-EQ-6

w ostateczności, budżetowo:
150/750 na H-EQ-5
Będziesz miał teleskop na paralaktyku z napędami i GoTo w komplecie czyli obserwacje wizualne (tu wymagane są okulary z wyższej półki jak Naglery, ETHOSY, LVW czy ES) i możliwość uprawiania astrofoto DS po dozbrojeniu go w korektor komy i autoguider potrzebny do ekspozycji ponad 30s :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sie 07, 2018 2:59 pm 

Janusz, a jak w kontekście tego co pisałeś prezentuje się ten Celestron C8-NGT. Rozumiem, że tuba jest ok. A co z montażem?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sie 07, 2018 3:05 pm 
Awatar użytkownika

To montaż do wizuala klasy EQ-5 z GoTo dobry do pokazów nieba nie nadający się do długo-czasowej astrofotografii, o dwie klasy za mało dokładny i sztywny pod tubę Newtona 200/1000 mm :arrow: :roll: :oops:

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości