* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
 Temat postu: GSO 10" Dobson wrażenia i obserwacje
PostWysłany: Czw Mar 02, 2017 9:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przepiórów
Cześć. Jako, że od niedawna zostałem posiadaczem dużego newtona jakim jest GSO 10" Biała postanowiłem opisać pierwsze obserwacje
Teleskop zamówiłem w Astrokraku, gdy przyszły te dwa duże pudła to się za głowę złapałem takie duże :mrgreen:
Gdy otworzyłem pudło z tubą i ujrzałem tubę to także oniemiałem taka gruba i duża tuba byłem pod wrażeniem :D. Następnie przystąpiłem do składania Dobsona. 40 min zajęło składanie no i ważny moment zakładanie tuby na Dobsona i jak to się prezentuje. Oczywiście pięknie i potężnie 8) Sama tuba nie jest ciężka tylko nie wygodnie się ją nosi to samo z Dobsonem.

Montaż chodzi bardzo płynie, można regulować czy ciężej czy lżej. To samo z tubą
Okular GSO 30 mm wywarł na mnie też wrażenie duży! :D choć koledzy mieliście racje tylko 65-70% pola jest ostre i ładne, reszta to komety :lol:

Obserwacje:

Obserwacje prowadziłem głównie dwoma okularami GSO 30mm(40x) i GSO 9mm(133x) ten 9mm dość słaby do DS, ale do planet dobry.

M1(40x)- Na wprost widać te mgławice, nie jest jakaś jasna tylko szarawa, natomiast zerkaniem robi się jaśniejsza, ale detalu się nie dopatrzyłem, bo podobnież to dość ciemna mgławica
(133x)- Dużo większa, ale i trochę ciemniejsza wini tu okular. Ale i tak obraz jest godny pochwały.
M13(40x)- Brakowało jej sporo by znaleść się w zenicie. Po chwili ją znalazłem mówię ładna w tak małym powiększeniu, rozbita prawie aż do centrum.
(133x)- Tu z podnieceniem zakładam większy okular ostrzę choć ten okular nie do końca dobrze ostrzy i widzę dość rozmazaną M13 widać gwiazdy ale są rozmazane. Sama gromada nie jest ani jasna ani ciemna taka szara. zawiodłem się :(. Myślę, że to właśnie wina tego okularu i położenia gromady choć nie była strasznie nisko nad horyzontem.
M37(40x)- Bardzo ładna gromada otwarta. Dużo lepiej widoczna niż w 90mm. Piękna! :)
M42(40x)- Piękna mgławica emisyjna, jasna widać jakby lekką strukturę. Skrzydła są znakomicie widoczne, widoczna także M43.
(133x)- Także piękna, nie mieściła się w polu widzenia bo skrzydła się roźciągają daleko. Widać też lekką strukturę, najbardziej zachwycają skrzydła :) Ciekawe jakby przez filtr to by wyglądało?
M44(40x)- Śledzę sobie niebo gołymi oczami i nagle taka mgiełka widoczna gołym okiem i ją przybliżyłem i niezwykle ładna gromada otwarta. Duże białe gwiazdy.
M45(40x)- Mieszczą się w całym polu widzenia. Ładne widoczne siedem sióstr z otaczającą je jakby mgławicą.
M51(40x)- Tutaj sprawa była bardzo fajna, bardzo mi się podobała ta para dwóch galaktyk szczególnie ta jedna Galaktyka Wir :D Zerkaniem widziałem wir spiralny, natomiast na wprost też była dobrze widoczna tylko, że już to był mglisty owal. Piękne!
(133x)- Ten okular znacznie przyciemnił obraz, mimo to widziałem lekko ramiona spiralne. Obraz fajniejszy w GSO 30mm, ale zdecydowanie tu by się przydał np ES 14.
M63(40x)- ładna galaktyczka wygląda co prawda jak mgiełka, ale ładna warto ją obejrzeć.
M81 i M82(40x)- W miarę ładne galaktyki choć spodziewałem się trochę lepszego efektu. M81 zerkaniem widoczne ramiona spiralne, patrząc wprost też, ale gorzej. Natomiast M82 miła dla oka igła. Struktur się nie dopatrzałem.
(133x)- Tutaj podobnie jak w 40x z tym, że oczywiście obraz jest większy i troszeczkę ciemniejszy.

Oglądałem też parę galaktyk we Lwie i Pannie tylko że nie pamiętam ich nazw. Także wszystkie ładne :D

Jowisz(266x)- Seeing dobry był, więc mogłem poszaleć z powerem. Oniemiałem gdy zopatrzyłem tak dużego Jowisza :shock: Ładny nie faluje ani nic tylko, że razi po oczach, więc w filtr trzeba się zaopatrzyć :mrgreen:

Obserwacje prowadziłem pod ciemnym niebem po zgaszeniu lamp ponad 6,5 mag :mrgreen: więc jest dobrze. Gdy święcą lampy około 6 mag.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: GSO 10" Dobson wrażenia i obserwacje
PostWysłany: Pią Mar 03, 2017 6:01 pm 
Awatar użytkownika

Dzisiaj będą kolejne obserwacje. 8)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 04, 2017 9:51 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Po pierwsze gratulacje z zakupu konkretnego sprzętu - da Ci dużo radości a właściwie to już daje :wink:
Fajny opis obserwacji. Dobrze się czytało :)
Teraz pozostaje Ci tylko chyba zmienić zdjęcie w awatarze :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 04, 2017 10:16 am 
Awatar użytkownika

Orzech napisał(a):
Po pierwsze gratulacje z zakupu konkretnego sprzętu - da Ci dużo radości a właściwie to już daje :wink:
Fajny opis obserwacji. Dobrze się czytało :)
Teraz pozostaje Ci tylko chyba zmienić zdjęcie w awatarze :lol:

Dzięki :D Awatara niedługo zmienię :mrgreen:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 04, 2017 8:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Więc masz duży teleskop. Gratuluję zakupu. M13 jest w kiepskim miejscu. Wczoraj nawet obraz w ES 11 w 14" nie powalał. Popatrz dokładnie na ramiona m81 :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 04, 2017 9:31 pm 
Awatar użytkownika

dark napisał(a):
Więc masz duży teleskop. Gratuluję zakupu. M13 jest w kiepskim miejscu. Wczoraj nawet obraz w ES 11 w 14" nie powalał. Popatrz dokładnie na ramiona m81 :wink:

Dzięki :D Czekam z nie cierpliwością aż M13 znajdzie się wyżej :D Co do M81 to się jeszcze jej dokładnie przyjże :) Tylko ogółem przydałby mi się okular średnioogniskow klasy np. ES 14. Muszę hajsy skombinować 8)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 19, 2017 2:14 pm 
Awatar użytkownika

Witam ponownie, wczoraj przeprowadziłem dość krótkie obserwacje od 22:50 do 23:55, a oto co zobaczyłem:
M13: Tym razem piękna rozbita aż do centrum :)
M57: Wczoraj pierwszy raz zobaczyłem ten obiekt, szukałem te mgławicę w GSO 30 SV i po chwili ją znalazłem. Coś pięknego spodziewałem się czegoś gorszego i trochę ciemniejszego, a tu proszę pozytywne zaskoczenie. Potem z podnietą wkładam GSO 9mm i widzę pierścionek z dziurką w środku :lol: Nie wiem, ale chyba nawet dostrzegłem leciutki kolor jakby niebieski, czy to możliwe?

Oglądałem też chwile galaktyki w pannie i Jowisza, ale krótko.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Maj 19, 2017 6:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
aldionx napisał(a):
Witam ponownie, wczoraj przeprowadziłem dość krótkie obserwacje od 22:50 do 23:55, a oto co zobaczyłem:
M13: Tym razem piękna rozbita aż do centrum :)
M57: Wczoraj pierwszy raz zobaczyłem ten obiekt, szukałem te mgławicę w GSO 30 SV i po chwili ją znalazłem. Coś pięknego spodziewałem się czegoś gorszego i trochę ciemniejszego, a tu proszę pozytywne zaskoczenie. Potem z podnietą wkładam GSO 9mm i widzę pierścionek z dziurką w środku :lol: Nie wiem, ale chyba nawet dostrzegłem leciutki kolor jakby niebieski, czy to możliwe?

Oglądałem też chwile galaktyki w pannie i Jowisza, ale krótko.

M57 zawsze sprawia wrażenie jakby była kolorowa lekko zielona.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości