* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Temat postu: 2-4 sekundowy rozbłysk
PostWysłany: Czw Cze 07, 2018 11:45 pm 

Miejscowość: Opole
Cześć .Mam pytanie .Ktoś może przypadkiem focił niebo w lutni tuż przed północą 07-06-2018 jakieś 7-8' od m57 w kierunku przeciwnym do Vegi ?Bo zaobserwowałem w tym miejscu rozbłysk rzędu -1 lub -2 mag.w miejscu gdzie nie było niczego widocznego gołym okiem.Leżałem sobie na ziemi wpatrując się dokładnie w miejsce gdzie w teleskopie dojrzałbym m57-i obok nastąpił rozbłysk.Tylko jedno wyjaśnienie przychodzi mi do głowy;) Może ktoś robił akurat wtedy szersze kadry?

Profil E-mail  

Temat postu: Re: 2-4 sekundowy rozbłysk
PostWysłany: Pią Cze 08, 2018 10:23 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Widywałem nie raz na niebie podobne rozbłyski to były zajączki słoneczne od rożnych wysoko latających satelitów, czasem meteory stacjonarne o czasem możesz zaobserwować rzadkie zjawisko poświaty optycznej po rozbłysku Gamma która pojawia sie nagle i gaśnie kilka do kilkanaście sekund są to bardzo energetyczne zjawiska aby taka jasność na niebie uzyskać z odległości kilku miliardów lat świetlnych muszą one wypromieniować w przeciągu kilku sekund dużo więcej energii niż wyprodukuje Słońce w ciągu całego swojego życia:
http://orion.pta.edu.pl/grb-130427a-rek ... lysk-gamma
http://www.kwantowo.pl/2014/04/20/kosmi ... chswiecie/

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: 2-4 sekundowy rozbłysk
PostWysłany: Pią Cze 08, 2018 4:00 pm 

Miejscowość: Opole
Dziękuję za odpowiedź p.Januszu>Obstawiałem rozbłysk gamma,ale oczywiście to raczej pobożne życzenie i nawet jeśli byłby to rozbłysk to i tak żadnej pewności nie mógłbym mieć po krótkiej obserwacji wizualnej.Nie mniej wczytam się głębiej w temat .Pozdrawiam

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości