Moje obserwacje pierwszym sprzętem

Postwojtek_m | 17 Cze 2013, 20:41

Ja na szukacz do Synty 10" założyłem odrośnik z okładki od kołonotatnika, takiej solidnej tektury. Tam ten szukacz to parował notorycznie, nawet przy dobrej pogodzie. Bo tam obiektyw, to z pół centymetra był już od brzegu obudowy szukacza. I nawet od ciepła mojej głowy po godzinie obserwacji już była masakra. A teraz z tą tekturką jest spoko. Parę sesji juz przeżyła, jedną nawet nad polnym stawem, kiedy cała tuba była ostro zaparowana. No a jak umrze ze starości, to mogę zaraz nowy zrobić.
Synta SW 10", okularki Vixen PL 32, SW SPL 25, TV PL 8, Celestron PL 6, barlow 2x
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 30 Maj 2013, 14:06
Miejscowość: Zawada, powiat Świecki

 

Postweterest | 06 Lip 2014, 17:53

Sesja obserwacyjna 04/05.07.2014

Jako, że trwa okres najlepszej widoczności Strzelca, postanowiłem, że tę noc poświęcę głównie skarbom południa.

23:00-01:30

Zacząłem jednak od asteryzmu Wieszak (Collinder 399) w Lisku. Dalej, nie spodziewając się niczego specjalnego, od niechcenia skierowałem lornetkę na Albireo- chyba najsłynniejszą gwiazdę podwójną. Nie wiem czy to zasługa trwających właśnie ”białych nocy” czy innych czynników, ale to była zdecydowanie ”gwiazda” tych obserwacji. Wiele razy czytałem, że owa ciasna parka jest wdzięcznym, lornetkowym obiektem. Spoglądałem na nią nie raz, ale tej nocy, jak nigdy wcześniej widok jej dwóch, różnokolorowych, rozdzielonych składników był hipnotyzujący :D Po kilku minutach zabrałem się za zapowiadane, południowe obiekty, w takiej kolejności:

-Gromada Dzika Kaczka (M11)
-M26
-M18
-Mgławica Omega (M17)
-M24
-M23
-M25
-M22 (jednak tego nie jestem pewien)

Miałem też gościa: http://www.weterest.com/wp-content/uplo ... C05635.jpg

Później przeniosłem się w okolice Perseusza, gdzie bliżej przyjrzałem się rozległej gromadzie Stock 2. Wcześniej nie zwracałem na nią uwagi, ale nie można się dziwić skoro w sąsiedztwie ma taki obiekt jak Chi & ha Persei. Szukając M103 w Kasjopeji przez przypadek znalazłem gromadę, którą po dłuższym zerkaniu zidentyfikowałem jako NGC 663. Powalczyłem też z M33, ale Galaktyka Trójkąta pozostaje dla mnie nadal nieuchwytna (ze względu na duże rozmiary kątowe ma małą jasność powierzchniową). Na sam koniec zostawiłem obiekt, którego znalezienie obiecałem sobie już dawno: 51 Pegasi. Niby zwykła gwiazda, wizualnie tylko punkt światła, ale…w 1995 roku odkryto orbitującą wokół niej planetę 51 Pegasi b. Jest to więc pierwsza gwiazda ciągu głównego z odkrytą planetą pozasłoneczną. Dłuższe zerknięcie na nią, chwila zadumy i czas zbierać manatki :) Nie ma to jak ognisko po udanym ”polowaniu”.

Nowo zakupiony żuraw od kolegi ''norbert91'' przeszedł pomyślnie próbę, już nie wracam do statywu :P Czemu ja wcześniej nie polowałem na takie wynalazki?
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat