Letnie planetarki i galaktyczna drobnica

Postlukost | 10 Lip 2013, 22:06

Jako że pogoda podczas lipcowego nowiu okazała się łaskawa, a południowe krańce Polski nie cierpią specjalnie z powodu białych nocy, można było zapolować na stosunkowo słabe obiekty. Podczas trzech sesji obserwacyjnych dość dokładnie przeczesałem Lutnię oraz pobliskiego Łabędzia, zahaczylem też o Orła, Herkulesa i Delfina. Oto co wpadło mi w okular (i zapadło w pamięć, bo "zaliczonych" obiektów było znacznie więcej).
NGC 6058 - niewielka mgławica planetarna w Herkulesie, raczej latwa - szczególnie w sytuacji użyciu filtra mgławicowego, o jasności 12,9 mag. Położona w centrum trójkąta składajacego się z gwiazdek ok. 10 mag. Gwiazdy centralnej nie dostrzegłem, ale też jakoś szczególnie jej nie wypatrywałem. Wymaga sporych powiększeń (200x jest w sam raz).
Image
Sporo czasu zmarnowałem na próbie dostrzeżenia galaktyki IC 4617 (położonej tuż obok M13). Moje wysiłki okazały się bezskuteczne, a frustrację rozładowałem podziwiając emkę i pobliską NGC 6207 :lol:
Po opuszczeniu Herkulesa, który wlazł mi za drzewo skierowałem telep w stronę Lutni, gdzie skupiłem się na galaktycznych kłaczkach.
NGC6688 – dość słaba galaktyka spiralna o janości 12,6 mag, wyłuskana z tła już w ES-ie 14 mm, widoczna na wprost, okrągła, bez widocznego jądra, wraz z towarzyszką - galaktyką UGC 11325, alternatywnie oznaczoną jako PGC62245 (13,6 mag, widoczna zerkaniem w Delosie 8 mm, podłużna, dość trudna - szczególnie na lipcowym niebie); ładna parka, otoczona wianuszkiem gwiazdek o jasności 10 i 11 mag.
ImageImage
NGC 6646 - spiralna o jasności 12,6 mag, okrągła, widoczna bez problemu już przy pow. ok. 100x, wraz z towarzyszką - IC-etką oznaczoną numerem 1288 (łatwiejszą do dostrzeżenia niż wspomniana wyżej UGC 11325). Super widok w polu widzenia Delosa 8 mm (pow. ok. 200x).
Image Image
Warte uwagi są jeszcze NGC 6702 i 6703 (opisane tutaj :arrow: viewtopic.php?f=3&t=23053&start=25).
Z Lutni przemieściłem się do Łabędzia, a konkretnie w rejon Veila. Po upływie kilkunastu minut spędzanych na podziwianiu struktur Welonika (z filrem OIII, co niezmiennie i każdorazowo wywołuje u mnie tzw. opad szczęki), nie wykręcając rzeczonego filterka skierowałem się w stronę mgławicy planetarnej NGC 6894. Jest malutka i dość słaba, ale piękna, taka miniaturowa M57 - pierścionek z wyraźnym pociemnieniem wewnątrz. Zdecydowanie warto. Pod ciemnym niebem słabo widoczna już w okularku 26 mm, jednak wyższe powiększenia są jak najbardziej wskazane.
Image
Obserwując Veila, grzechem byłoby nie zahaczyć o pobliską galaktyczkę NGC 7013 (11,5 mag, rozmiary 4,0' × 1,4', o podłużnym kształcie, raczej łatwa).
Image
Schodząc neco w dół trafiłem do Delfina, gdzie w rejonie gromady kulistej NGC 7006 (opisanej przez P. Guzika w ostatnim numerze Astronomii Amatorskiej), na pograniczu z gwiazdozbiorem Pegaza odszukałem całkiem sympatyczny asteryzm zwany Muchomorem. U nasady Muchomorka widoczna jest galaktyka NGC7025 – o jasności 12,9 mag i rozmiarze 1,9’x1,2’. Super widok w ES-ie 14 mm!
Image
Odwiedziłem też Orła, gdzie zaliczylem dwa raczej wymagające obiekty - gromadę kulistą NGC 6749 (o jasności 12,4 mag) oraz mgławicę planetarną PK36-1.1. Kulista jest trudnym celem - widoczna zerkaniem w ES-ie 14 mm jako ulotne, mgliste pojaśnienie tła. Być może w sierpniu, przy ciemniejszym niebie okaże się łatwiejsza do wyłuskania. Z kolei przy planetarce pomaga filtr OIII - z jego użyciem obiekt jawi się jako dość słaby, owalny dysk (rozmiar to 2’x1,25’).
ImageImage
Na tym skończę, bo po trzech nieprzespanych nockach wyglądam i czuję się jak zombie, a urlop niestety dopiero w sierpniu :mrgreen:
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostProxima | 10 Lip 2013, 22:12

Gratuluję udanych obserwacji oraz zgrabnie napisanej relacji ;).
Columbus 13"
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 12 Lis 2011, 12:44
Miejscowość: Toszek k.Gliwic

 

Postlukost | 12 Lip 2013, 16:12

Dzięki. Na razie to tylko przymiarki do prawdziwych deesiarskich łowów planowanych na już ciemne, a jeszcze dość przyjemne noce sierpniowe i wrześniowe. Mapki powoli się drukują, a lista obiektów planowanych do zaliczenia sukcesywnie zwiększa. Oby tylko pogoda dopisała. Może uda mi sie w końcu wyłuskać IC 1296 w Lutni? Ona i Palomar 10 to moje główne cele na sierpień, spróbuję też podejść do kilku planetarnych Abelli i ponownie zmierzę się z Cassiopeią A.
Trzynaście cali apertury to fajna sprawa, ale jeszcze fajniejsze są "szesnastki" :wink: - ale to dopiero w przyszłym roku.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostProxima | 12 Lip 2013, 19:49

Ja również nie mogę się doczekać na rozpoczęcie nowego sezonu. Mam kilka obiektów, które chciałbym odhaczyć np. Pal 10 w Orle. Jako ciekawostkę dodam, że zaciekawiły mnie kuliste z katalogu Palomar po tym, jak przypadkowo znalazłem Pal 11 w Wężu podczas szukania M5. Moje cele nie są ambitne, ale czuję, że jeszcze jestem za cienki w uszach na poważniejsze obiekty ;). Ciekawi mnie jak planujesz obserwacje i skąd bierzesz mapki. Ja obserwuję z pomocą Pocket Sky Atlas. Puki co jeszcze mi wystarcza, ale 13" po pewnym czasie zacznie wymagać więcej :D.
Columbus 13"
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 12 Lis 2011, 12:44
Miejscowość: Toszek k.Gliwic

 

Postlukost | 12 Lip 2013, 20:53

Akurat Palomary to wymagające cele - musisz mieć przyzwoite niebo skoro udało Ci się wyhaczyć gromadę z tego katalogu. Aktualnie korzystam z atlasu zamieszczonego na tej stronie: http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html, przydatne są też materiały stąd: http://www.reinervogel.net/
Ps. Tytułem małego sprostowania - skoro znalazłeś Palomara w okolicy M5, to namierzyłeś Palomara nr 5. Z kolei numer 10 znajduje się w Strzale.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostProxima | 12 Lip 2013, 21:03

Fakt, w Wężu jest Pal 5, natomiast musiała wkraść się literówka, bo w Orle jest Pal 11 ;). Nieba rewelacyjnego nie mam, ale średnio 6,5 mag wyciągam. Dzięki za linki ;)
Columbus 13"
Awatar użytkownika
 
Posty: 261
Rejestracja: 12 Lis 2011, 12:44
Miejscowość: Toszek k.Gliwic

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat