Setup MTO w akcji

Postweterest | 25 Wrz 2013, 19:11

W czerwcu zadałem wam pytanie, w sprawie zakupu sprzętu uzupełniającego moje ''lornetkowe'' obserwacje:
http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=23268 ,którego główną zaletą byłaby mobilność. Po rozważeniu wielu propozycji i rad zdecydowałem się na klasyk:

-MC MTO 11CA
+Kątówka GSO 2" odpowiednio przerobiona w Astrokraku.
+Okular SW Zoom 8-24, pozwalający uzyskać powiększenia: 42x-125x.
+Szukacz SW 6x30 z mocowaniem + stopka.

To jest zestaw startowy. Jak pisałem, wszystko posadziłem na solidnym statywie DDR. Znalazłem nową miejscówkę, gdzie zasiąg wynosi ok. 6 magnitudo. Obserwacje miały rozpocząć się od lipca, ale prawdopodobnie rozpoczną się od października. Dlaczego? Więcej na ten temat napiszę w wątku ''Moje obserwacje pierwszym sprzętem'' w wolnej chwili.

Jak na razie, z powodów zdrowotnych obserwowałem tylko parę obiektów, w tym kilka obiektów głębokiego nieba, ale nie będę ich teraz wymieniał, rozległą relację sporządzę po paru konkretnych wypadach obserwacyjnych. Jednak już teraz mogę napisać, po kilku nocach, że sprzęt spełnił moje oczekiwania, satysfakcja 100%. :arrow: :D

CDN
Załączniki
Setup MTO w akcji: Kopia IMG_4096.JPG
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Postweterest | 03 Paź 2013, 19:05

Kilkanaście dni temu przyszedł mi upragniony szklany filtr słoneczny z Astrokraka, niestety nie było pogody i czasu aby zacząć przygodę ze Słońcem. Pomyślałem więc o zrobieniu szukacza, bo o ile fotografując nie mam problemu z namierzeniem tarczy, to z kątówką trochę czasu mi to zajmuje. Zainspirowany szukaczem ''TeleVue Sol-Searcher'' postanowiłem zrobić własny, działający na podstawie ''camera obscura''. Wystarczył zaledwie korpus starej latarki, guzik, muszla oczna od chińskiej lornetki, taśma i kalka kreślarska :) .

Jeśli chodzi o filtr, to na zdjęciach tarcza Słońca ma żółto- pomarańczowy kolor, przy obserwacjach wizualnych to już zdecydowanie mocna żółć, kolorek zdecydowanie przyjemniejszy niż przez folię Baader'a ND5. Od dłuższego czasu marzyłem o takim balkonowym zestawie solarnym, więc teraz trzeba działać :wink: .

Na razie wstawiam pierwszy w ogóle strzał w naszą gwiazdę:
Załączniki
Setup MTO w akcji: IMG_56712.JPG
Setup MTO w akcji: Kopia IMG_5666.JPG
Setup MTO w akcji: Kopia IMG_5887.JPG
Setup MTO w akcji: Kopia IMG_5894.JPG
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Postweterest | 03 Paź 2013, 21:15

03.10.2013:

1. ''Zielony błysk''?
2. ISO 400, 1/2000 s
3. ISO 200, 1/2000 s
4. ISO 200, 1/2000 s
Załączniki
Setup MTO w akcji: Green_flash_IMG_59132.JPG
Setup MTO w akcji: sunspot2.jpg
Setup MTO w akcji: Sunspotmonosolar.JPG
Setup MTO w akcji: IMG_5812sun.jpg
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat