Przedsmak obserwacji astro

PostRaduchfoto | 30 Paź 2013, 14:21

Witam,
Wczoraj późnym wieczorem ok 23.00 wybrałem się na spacerek z psem - środek miasta. Nagle okazało się ,że spory plac który był zawsze pięknie oświetlony jest całkiem ciemny - jakaś awaria oświetlenia. Oczywiście nie przez przypadek miałem ze sobą lornetnę 20x50 i skierowałem wzrok na Jowisza - widoczna planeta (jako świecąca kulka) i jeden księzyc, ale pomyślałem - spróbuję jeszcze odnależć M42 - nie uwierzycie ale praktycznie z centrum miasta widoczna jako mały duszek - pierwszy raz ją dorwałem - teraz to już muszę mieć teleskop!!! Wrażenia (choć pewnie to co widziałem to pikuś) BEZCENNE a radość z odnalezienia M42 NIESAMOWITA :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostblackMasoon | 30 Paź 2013, 14:35

Z najprostszym teleskopem zobaczysz już kilka księżyców Jowisza :) Miło widzieć, że prawdziwa radość płynie z ogromu pasji a nie rozmiaru przekątnej teleskopu :P
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Postrobert_sz | 30 Paź 2013, 15:03

Najprostszą lornetką zobaczy 4 galileuszowe księżyce, do tego nie trzeba mieć teleskopu....
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostBenedykt | 30 Paź 2013, 15:20

blackMasoon napisał(a):Z najprostszym teleskopem zobaczysz już kilka księżyców Jowisza :) Miło widzieć, że prawdziwa radość płynie z ogromu pasji a nie rozmiaru przekątnej teleskopu :P


Sądzę, że miałeś na myśli średnicę teleskopu, a nie przekatną. ;-) :mrgreen:
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 854
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostblackMasoon | 30 Paź 2013, 15:39

Benedykt napisał(a):
blackMasoon napisał(a):Z najprostszym teleskopem zobaczysz już kilka księżyców Jowisza :) Miło widzieć, że prawdziwa radość płynie z ogromu pasji a nie rozmiaru przekątnej teleskopu :P


Sądzę, że miałeś na myśli średnicę teleskopu, a nie przekatną. ;-) :mrgreen:



No widzisz! I tak zrozumiałes o co mi chodziło :P Tak, o średnicę :)
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostPawelxp | 09 Lis 2013, 10:46

Trzeba było dobrze się przyjrzeć albo zamknąć oczy na minutę w celu adaptacji wzroku to spokojnie dojrzałbyś 3 księżyce...Ja je widzę przez szukacz w mieście ;)....Życzę powodzenia -jeszcze niebo Cię zaskoczy nawet z tą lornetką ;)
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

PostPawelxp | 09 Lis 2013, 10:49

blackMasoon napisał(a):
Benedykt napisał(a):
blackMasoon napisał(a):Z najprostszym teleskopem zobaczysz już kilka księżyców Jowisza :) Miło widzieć, że prawdziwa radość płynie z ogromu pasji a nie rozmiaru przekątnej teleskopu :P


Sądzę, że miałeś na myśli średnicę teleskopu, a nie przekatną. ;-) :mrgreen:



No widzisz! I tak zrozumiałes o co mi chodziło :P Tak, o średnicę :)


przekątną teleskopu obliczymy z wzoru pitagorasa :mrgreen:Wystarczy znać szerokość i długość rury :lol:
Żartowałem 8)
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat