Obserwacje lornetką Delta Optical Starlight12x60

PostPstrykaczkosmosu | 23 Gru 2013, 23:41

Po zakupie pierwszej lornetki, przygotowałem balkon, wstawiłem krzesło itp. Między chmurami udało mi się dostrzec cały pas Oriona i zarysy mgławicy, potem zasłoniły chmury. Jednak wyraźny kształt się pojawił. Potem Jowisz i księżyce, wszystko wspaniale widoczne. Do tego mnóstwo gwiazd, których nazw nie znam. Na razie orientuję się tylko w Orionie, zgłębiam wiedzę z łam astronomii amatorskiej. Niestety seeing jak na razie fatalny, mgła od wschodu + chmury, a do tego jeszcze zaświetlenie. :| Widok i tak fajny jak na miasto. Penetruję tylko wschodnie niebo, zachód i reszta kierunków zbyt zaświetlone. Nie licząc balkonu to nie mam miejsca na obserwacje. Zakończyłem obserwacje po około godzinie. Na księżyc się nie załapałem. Po porawie pogody planuję kontynuację.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postrobert_sz | 24 Gru 2013, 08:32

Polecam lekturę "Niebo przez lornetkę" autorstwa Patrick Moore, świetnie się ją czyta.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postmarianowski | 24 Gru 2013, 09:04

Lornetka to fajny instrument do obserwacji,wsiądz do pociągu byle jakiego i udaj się na południe bądz na północ od Katowic i tam polukaj,zobaczysz co potrafi lornetka :shock:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostPstrykaczkosmosu | 24 Gru 2013, 14:02

Wczoraj udało mi się wypatrzeć słaby kształt Mgławicy w Orionie, ale przez zaświetlenie to chyba słabo będzie widać. Trzeba się wybrać w miejsce wolne od LP. Natomiast księżyc wyłapany między drzewami super! Niestety sen mnie zmógł w oczekiwaniu, aż wzejdzie wyżej. :|
Mam jedno pytanie z ciekawości: Czy ta lornetka to był lepszy wybór od refraktora w podobnej cenie? Wiele razy widzę, że zamiast takiego teleskopu poleca się właśnie lornetkę. Dlaczego? Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postacubenes | 25 Gru 2013, 00:28

W kąpieli miejskich świateł nawet w 4x większym sprzęcie widok będzie nijaki dopiero wyjazd pod ciemne niebo z teleskopem 16" lub większym daje prawdziwą nirwanę obserwacyjną a widok m42 po prostu zachwyca .
Stosując filtr wąskopasmowy dosłownie błądzisz wzrokiem w gąszczu włókien i kosmyków można patrzeć i patrzeć.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postpicasso | 25 Gru 2013, 21:28

Nie żałuj swojego wyboru.Nie zadawaj pytań co jest lub może było by lepsze od sprzętu który już zakupiłeś.Masz ją,teraz zrób wszystko aby spełniła twoje wymagania.daj jej szansę pod w miarę ciemnym niebem,mile cię zaskoczy.Balkon w dużym mieście to słabe rozwiązanie,wiem coś o tym,choć nie raz niebo potrafi zaskoczyć,choćby wczorajsza noc Wigilijna.Niebo nad Lublinem jak na miasto było miodzio,i lornetka pokazała parę gromadek w Woźnicy.Bliźniętach,Byku nie mówiąc już o Orionie.Normalnie
niebo u mnie to kaszana i rzadko trafia nawet przeciętny seeing żeby cokolwiek zobaczyć,dlatego jeżdżę na wieś by z satysfakcją popatrzeć na piękno gwieździstego nieba.
 
Posty: 35
Rejestracja: 08 Cze 2012, 19:57

 

PostPstrykaczkosmosu | 29 Gru 2013, 16:09

Zamieszczam kolejną relację.
Obserwacje konstelacji Oriona.
M 42 pokazuje się coraz lepiej. Pas wygląda naprawdę fajnie, ledwo mieści się w polu widzenia. :mrgreen:
Dookoła konstelacji jeszcze mnóstwo innych gwiazd, znów nieco się pogubiłem. Księżyce Jowisza w większości za tarczą, jeden się pokazał.
Potem chciałem zobaczyć księżyc, ale znów chmury zaszły :evil:
To na razie z księżyca znów nici, ponieważ zaczyna się nów, może w kolejnych kwadrach się powiedzie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat