Trio z rana

Posthampel08 | 13 Mar 2014, 12:48

Moja dzisiejsza poranna obserwacja była tzw. "off the record", nie robiłem z niej dokładnej relacji tak jak z ostatnich obserwacji, w których skupiałem się na DS. Jednak postanowiłem krótko opisać jak to wyglądało z racji tego, że zawsze może to przeczytać ktoś doświadczony i udzielić kilku cennych rad, tak jak to było z moimi poprzednimi obserwami. Planu obserwacji nie robiłem, przede wszystkim chciałem zobaczyć ponownie Marsa w lepszych warunkach i rzucić dziewicze ( :D ) spojrzenia na Saturna i Wenus.
Budzik zadzwonił o 3:30 i jakoś nie miałem większych oporów ze wstawaniem, głównie z podekscytowania zobaczeniem Saturna i jego pierścieni. Księżyc był już nisko nad horyzontem, wystawiłem Syntę do wychłodzenia i położyłem się jeszcze na chwilę, aby o 4:20 wyjść już na obserwację. Wziąłem ze sobą laptopa z odpalonym Stellarium, w razie gdyby była możliwość obejrzenia jeszcze kilku DSów. Na pierwszy cel poszedł oczywiście Saturn, który znajdował się w gwiazdozbiorze Wagi. Najpierw przez 18mm i ujrzałem piękny widok, który tak bardzo chciałem zobaczyć - Saturn i jego pierścienie. Już wiedziałem, że warto było wstawać z łóżka! Wpatrywałem się dobre kilka minut przez okular i wymieniłem na 10mm z nadzieją, że zobaczę przerwę Cassiniego. Jednak to chyba za słabe powiększenie lub Saturn był za nisko aby je dostrzec. Tak czy inaczej planuje zakup dobrej jakości okularu z małą ogniskową. Po Saturnie przyszedł czas na Marsa, którego oglądałem już ostatnio, jednak nie mogłem go wtedy wyostrzyć przez niskie położenie na nieboskłonie. Teraz tarcza była już bardziej wyraźna w 18mm, po zmianie na 10mm znów się zawiodłem, bo nie dostrzegłem większych szczegółów (kiepski ten okular, nie ma co ukrywać). Tymczasem zaczynało już świtać, więc z DSów nici. Została piękna Wenus, którą było widać już wyraźnie na południowym wschodzie. "Gwiazda poranna" jak ją zwykli nazywać Majowie, świeciła jasnym blaskiem i jakby mówiła "chodź, spójrz na mnie, jaka jestem piękna" :D Musiałem przemieścić teleskop na sam koniec działki, ponieważ budynek gospodarczy sąsiada uniemożliwiał wycelowanie w nią teleskopem. Wysiłek i tym razem się opłacił, już po chwili oglądałem sierp Wenus przez Meade'a...
Robiło się coraz jaśniej, wokół mnie kompletna cisza, w pobliskim lasku było słychać poranne, delikatne śpiewy ptaków. Spojrzałem jeszcze raz, już nie przez teleskop, na Wenus, Saturna i Marsa. Pomyślałem, że fajnie jest mieć takich towarzyszy pędząc po orbicie wokół Słońca ;)
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postpiotrekguzik | 13 Mar 2014, 13:10

hampel08 napisał(a):Wziąłem ze sobą laptopa z odpalonym Stellarium, w razie gdyby była możliwość obejrzenia jeszcze kilku DSów.


Jeśli chcesz oglądać DSy, to nie rób tak. Patrzenie na laptota, nawet jeśli włączony jest "tryb nocny" lub coś w tym stylu mocno degraduje adaptację wzroku do ciemności.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Posthampel08 | 13 Mar 2014, 13:22

piotrekguzik napisał(a):Jeśli chcesz oglądać DSy, to nie rób tak. Patrzenie na laptota, nawet jeśli włączony jest "tryb nocny" lub coś w tym stylu mocno degraduje adaptację wzroku do ciemności.

Właśnie zastanawiałem się kiedyś czy ten tryb nocny rzeczywiście nie wpływa na wzrok, ale teraz już nie mam wątpliwości. Dzięki za radę!
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postwenzel | 13 Mar 2014, 14:04

piotrekguzik napisał(a):
hampel08 napisał(a):Wziąłem ze sobą laptopa z odpalonym Stellarium, w razie gdyby była możliwość obejrzenia jeszcze kilku DSów.


Jeśli chcesz oglądać DSy, to nie rób tak. Patrzenie na laptota, nawet jeśli włączony jest "tryb nocny" lub coś w tym stylu mocno degraduje adaptację wzroku do ciemności.


Można np. skorzystać ze smartphona z wyświetlaczem OLED. Taki wyświetlacz nie posiada podświetlenia ekranu, świecą w nim poszczególne pixele. Wystarczy uruchomić tryb nocny i zmniejszyć intensywność wyświetlacza. Robi to olbrzymią różnicę w porównaniu ze zwykłym ekranem LED/LCD.
SW 200/1200 dob; kit 10mm/kit 25mm/SW UWA 6mm;ES 18mm; Nikon 10x50
 
Posty: 18
Rejestracja: 18 Lis 2013, 12:28

 

Postmarianowski | 13 Mar 2014, 15:06

Do DS-ów mapy nieba plus czerwona latarka.Mapy po zaplanowaniu obserwacji możesz sam sobie drukować np.ze Stelarium z którego korzystasz odwracając wcześniej kolory(jest taka opcja),są też inne programy umożliwiające drukowanie.Gapienie się w elektroniczne wyświetlacze choćby nie wiem jak były przyciemnione to totalna pomyłka i strata czasu...
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Posthampel08 | 13 Mar 2014, 15:13

marianowski napisał(a):Do DS-ów mapy nieba plus czerwona latarka.Mapy po zaplanowaniu obserwacji możesz sam sobie drukować np.ze Stelarium z którego korzystasz odwracając wcześniej kolory(jest taka opcja),są też inne programy umożliwiające drukowanie.Gapienie się w elektroniczne wyświetlacze choćby nie wiem jak były przyciemnione to totalna pomyłka i strata czasu...

Nie wiem czy czytałeś moje poprzednie relacje, ale tak właśnie robie ;) Czerwoną latarkę czołową zakupiłem od razu po teleskopie, korzystam z tablicy Wimmera w której są mapki gwiazdozbiorów po inwersji i z obrotowej mapy nieba. A co do Stellarium to zamierzam właśnie drukować w razie potrzeby wybrane fragmenty nieba.
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postmarianowski | 13 Mar 2014, 19:32

:) Czytałem i pamiętam,więc trochę mnie zdziwiła ta "innowacja".Więc skrobnąłem te parę słów,tak dla pewności.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostOrzech | 13 Mar 2014, 22:39

wenzel napisał(a):
piotrekguzik napisał(a):
hampel08 napisał(a):Wziąłem ze sobą laptopa z odpalonym Stellarium, w razie gdyby była możliwość obejrzenia jeszcze kilku DSów.


Jeśli chcesz oglądać DSy, to nie rób tak. Patrzenie na laptota, nawet jeśli włączony jest "tryb nocny" lub coś w tym stylu mocno degraduje adaptację wzroku do ciemności.


Można np. skorzystać ze smartphona z wyświetlaczem OLED. Taki wyświetlacz nie posiada podświetlenia ekranu, świecą w nim poszczególne pixele. Wystarczy uruchomić tryb nocny i zmniejszyć intensywność wyświetlacza. Robi to olbrzymią różnicę w porównaniu ze zwykłym ekranem LED/LCD.


No nie wiem. Jak rozumiem pisząc OLED ma na myśli kolejne jego generacje czyli Amoled a ten, pomimo, że wyświetla tylko aktywne piksele to daje po oczach dużo gorzej niż IPS LCD.
Teraz pytanie, czy taki LCD w smartfonie na minimum jasności w nocnym trybie też psuje adaptacje wzroku?
EOT
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postwenzel | 14 Mar 2014, 11:35

orzeszek1916 napisał(a):No nie wiem. Jak rozumiem pisząc OLED ma na myśli kolejne jego generacje czyli Amoled a ten, pomimo, że wyświetla tylko aktywne piksele to daje po oczach dużo gorzej niż IPS LCD.
Teraz pytanie, czy taki LCD w smartfonie na minimum jasności w nocnym trybie też psuje adaptacje wzroku?
EOT


Tak, mam na myśli AMOLED. Nie mówimy tu o jasności maksymalnej, tylko o tym jak świeci przyciemniony ekran. Trzeba sobie na telefonie zainstalować aplikacje "Night Mode", która pozwala na obniżenie intensywności świecenia ekranu poniżej wartości dostępnych bezpośrednio z ustawień telefonu. Przy ustawieniu na poziomie 25% w dzień ledwo widać, że cokolwiek jest wyświetlane na ekranie.
Następnie przestawiamy program z mapą nieba na tryb nocny, co na ekranie AMOLED spowoduje świecenie tylko czerwonych pikseli.
Efekt jest taki, że bez akomodacji oka ciężko jest dostrzec szczególy.
Polecam sprawdzić.
SW 200/1200 dob; kit 10mm/kit 25mm/SW UWA 6mm;ES 18mm; Nikon 10x50
 
Posty: 18
Rejestracja: 18 Lis 2013, 12:28

 

PostBlondas | 14 Mar 2014, 12:36

Praktycznie nie używam map drukowanych, tylko Sky Safari, mocno przyciemniony (w tym filtr programowy), tryb nocny, czerwona klawiatura, wyłączone wszelkie błyskania i jest rewelacyjnie. Znajdę praktycznie wszystko co jest to znalezienia. A oczom zupełnie to nie przeszkadza.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Posthampel08 | 14 Mar 2014, 12:55

W Google Play jest również Stellarium w wersji mobilnej za 8,17zł. Z tego co widziałem posiada tryb nocny. Pytanie czy rzeczywiście patrzenie na telefon ze Stellarium w trybie nocnym popsuje nam przystosowanie wzorku do ciemności i będziemy musieli odczekać przed ponowną obserwacją przez okular?
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postmarianowski | 14 Mar 2014, 13:48

Przyznam że z zaciekawieniem czytam to wszystko,ale nadal jestem sceptycznie nastawiony do takich rozwiązań,szczególnie gdy chce się oglądać"kłaczki" na granicy zasięgu.Chyba nie po to szukamy miejsc najciemniejszych z ciemnych i adoptujemy oczy po kilkanaście minut by potem to wszystko zepsuć spoglądając na smartfona.
hampel08 napisał(a): Pytanie czy rzeczywiście patrzenie na telefon ze Stellarium w trybie nocnym popsuje nam przystosowanie wzorku do ciemności i będziemy musieli odczekać przed ponowną obserwacją przez okular?

Kiedyś obserwowałem na kompletnym odludziu,warunki super,towarzyszył mi brat który był tam ze mną z czystej ciekawości i jak to bywa po godzinie go to znudziło i poszedł do samochodu chyba sapać.Po godzinie stojąc za mną około pięć metrów odpalił papierosa, i mimo że nie widziałem bezpośrednio płomienia zapalniczki to już wystarczyło by nie było tak świetnie jak kilka sekund przed :(
W dobrych warunkach i przy już doskonale zaadoptowanym oku do warunków wokół uważam że każde choćby najmniejsze zródło światła jest katastrofą.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostBlondas | 14 Mar 2014, 14:09

Wygląda na to, że jeszcze nie byłem w aż tak ciemnym miejscu. Czerwone światło latarki to też światło o porównywalnym natężeniu, faktem jest jednak, że nie świeci bezpośrednio w oczy. Dopóki nie sprawdzisz nie będziesz wiedzieć.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

PostOrzech | 14 Mar 2014, 14:19

No to ja chyba też nie byłem jeszcze w tak ciemnym miejscu. Wydaje mi się, że czerwone światło latarki daje mocniej niż Stellarium czy Skysafari na trybie nocnym. Gorsza sprawa, bo oba programy mają wszystko na czerwono w trybie nocnym ale jak chce wpisać w "szukaj" jakiś obiekt to wyskakuje mi systemowa klawiatura w białym kolorze i lipa :(
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Posthampel08 | 14 Mar 2014, 14:27

marianowski napisał(a):W dobrych warunkach i przy już doskonale zaadoptowanym oku do warunków wokół uważam że każde choćby najmniejsze zródło światła jest katastrofą.

Z tego co pisałeś, wychodzi na to, że używanie jakiegokolwiek ekranu/źródła światła psuje nam adaptacje wzroku do ciemności, skoro nawet blask zapalniczki tak działa. Używasz w takim razie czerwonej latarki ledowej?
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postmarianowski | 14 Mar 2014, 14:42

Tak,używam słabego oświetlenia LED.Pamiętajcie że czerwone światło odbite to nie to samo co patrzenie bezpośrednio na jego zródło :idea:
ps.Rozbłysk tej zapalniczki wtedy dał niesamowite wrażenie :shock:
Jeszcze dodam bardziej dla jasności że głównie mi chodzi o obiekty które są blisko granicy zasięgu telepa.Hampel dziesięcioma calami jedzie po tabeli Wimera więc może być mniej ostrożny...
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostBlondas | 14 Mar 2014, 17:35

Jest klawiatura czerwona do ściągnięcia z Google Play. Omega Centauri GB. W zasadzie załatwia sprawę. Trzeba też wyłączyć wszelkie wygaszacze ekranu i ekrany blokady, bo one też funkcjonują w systemowych kolorach.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Posthampel08 | 14 Mar 2014, 18:34

marianowski napisał(a):Hampel dziesięcioma calami jedzie po tabeli Wimera więc może być mniej ostrożny...

:D :D Fajnie to zabrzmiało :lol: Jadę jadę, tak mi najłatwiej na razie bo cały czas się uczę nieba ;) Byle do nowiu, a wtedy sięgnę po trudniejsze obiekty!
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postmarianowski | 14 Mar 2014, 18:54

:lol: Z jazdą tak trochę "speedwayowo" brzmi :wink: A Wimer dał czadu z tą tabelą.CHWAŁA MU ZA TO :!: :!: :!:
To najlepszy pakiet startowy dla nowego adepta astronomi :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat