Zaspokajając głód obserwacji...

Posthampel08 | 26 Mar 2014, 20:13

OB3
Data: 25.03.2014
Czas: 21:00 – 22:00
Miejsce: okolice Ostrowa Wlkp.; 51°39'41.8"N 17°44'30.5"E
Temperatura: od 3 oC do 1oC
Opis pogody: Warunki początkowo idealne, z biegiem czasu pogarszające się przez przesłaniające niebo chmury a ostatecznie osadzającą się szadź.
Sprzęt: Synta 10” + Meade 5000 UWA 18mm + SW 10mm
Plan obserwacji: Obiekty z tablicy Wimmera, Jowisz, gromady w Raku

Wygłodzony kolejnymi wieczorami bez obserwacji, czekałem na chociażby godzinkę spędzoną pod rozświetlonym gwiazdami niebem. Pogoda skutecznie przez 15 dni uniemożliwiała mi to, więc jak co dzień sprawdzałem po kilka razy Sat24 i wszelkie meteogramy z nadzieją, że będę mógł w końcu poobserwować. Prognozy były całkiem całkiem, oprócz tego, że miała pojawić się mgła…
Wróciłem do domu około 19:30, już jadąc autem widziałem, że gwiazdy pojawiły się na niebie. Po powrocie wyszedłem na łąkę za domem, niebo było tak czarne jak jeszcze nigdy. Podczas ostatnich obserwacji przeszkadzał w tym skutecznie Księżyc. Gwiazdy aż mieniły mi się w oczach i gdyby nie to, że Synta musiała się jeszcze wychłodzić, a ja zjeść kolację to zacząłbym obserwację natychmiast!
Na obserwację wyszedłem o 21:00 i niestety warunki powoli zaczęły się pogarszać – od zachodu nadciągały chmurzyska-kur..ska… Jednak spory kawał nieba nadal był observable :D Zacząłem standardowo od krótkiej obserwacji niezawodnego Jowisza. Nie wiem czy robię to w dobry sposób, ale na nim próbuję ocenić seeing danej nocy. Jeżeli obraz daje się łatwo wyostrzyć, pasy są wyraźne i nie falują to wiem, że jest dobrze. Jeżeli macie jakieś sugestie co do oceny seeingu to chętnie wysłucham. Wracając do obserwacji to oceniłbym seeing jako średni, Jowisz trochę falował ale było ok.
Następnie popatrzyłem na moje ulubione obiekty jak na razie – Plejady i M42. Co do mgławicy, to mimo, że obserwowałem ją już któryś raz, szczena opadła mi moocno. M42 była bardzo wyraźna, wydawała się większa niż zwykle! Wywarła na mnie ogromne wrażenie, bo jeszcze nigdy jej takiej nie widziałem. Zapewne zasługą było ciemniutkie niebo przez brak Ksieżyca. Aż mam dreszcze jak pomyśle jak może wyglądać M42 pod smolistym niebem np. Zatomia  Następne były NGC 869 i NGC 884, czyli popularne chichoty, które również bardzo lubię obserwować.
Chmury zaczęły zakrywać niebo i na dodatek robiło się mglisto… Stwierdziłem, że warto by jeszcze zobaczyć coś nowego dla mojego oka. Skierowałem się na gwiazdozbiór Raka, chcąc zobaczyć słynną gromadę otwartą Żłóbek. Wimmer pisząc o niej, jako jednej z najpiękniejszych gromad otwartych naszego nieba nie mylił się. Delektowałem się jeszcze chwilę tym pięknym widokiem i skierowałem teleskop na M67. Tak obfitej gromadki jeszcze nie widziałem, byłem prawie pewien, że jest to gromada kulista jednak myliłem się. Gromada otwarta naprawdę bardzo gęsta w gwiazdy. Później doczytałem jeszcze, że jej wiek szacuje się na około 3,2 do 5 miliardów lat, a w gromadzie można znaleźć egzoplanety.
Chciałem jeszcze poobserwować obiekty Wielkiej Niedźwiedzicy, jednak opadająca szadź uniemożliwiła dalszą obserwacje. Spędziłem jeszcze chwilę pod niebem ucząc się gwiazdozbiorów a w podziękowaniu zobaczyłem spadającą gwiazdę 

P.S.
Tej nocy po obserwacji miałem dziwny sen… Śniło mi się, że chodziłem po działce za domem, spojrzałem w niebo i zobaczyłem kilka dużych spadających obiektów, które się paliły – wyglądały jak meteory. Jeden leciał w moją stronę, ale nie palił się. Spadł na działkę a ja pobiegłem zobaczyć co to jest. Okazało się, że to części jakiegoś satelity NASA :D Leżało mnóstwo białych części, na kilku z nich były duże loga NASA. Pobiegłem po aparat, żeby zrobić zdjęcia i za chwilę wrzucić na forum, bo koledzy na pewno mi w to nie uwierzą! :D
Jak sądzicie, czy czas już dla mnie na wizytę u psychiatry? :D
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Posticek | 26 Mar 2014, 21:32

Haha :D Kilka dni temu po obserwacjach (także polowałem na obiekty z tabeli Wimmera, głównie gromady otwarte :) ) też miałem podobny sen. Ogromna kula ognia leciała za moim oknem, tyle że ogień dawał na tyle słaby blask, że można było zobaczyć kontury tego głazu :)
GSO Dobson 8", GSO 9mm, GSO 30mm, Polaryzacyjny Orion 1,25", Nikon 10x50 CF
 
Posty: 16
Rejestracja: 06 Kwi 2013, 22:55
Miejscowość: Lublin / Łęczna

 

Postrobert_sz | 26 Mar 2014, 21:39

hampel08 napisał(a):Jak sądzicie, czy czas już dla mnie na wizytę u psychiatry? :D


:mrgreen: Nie, po prostu jesteś astromaniakiem! (nie ty jeden)

Następnym razem próbuj oglądać najpierw DSy, potem dopiero planety/Księżyc. Dzięki temu nie wypalisz sobie tak oka, będzie widać więcej szczegółów na mgiełkach. Taka mała sugestia :roll:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostMr. Bino | 26 Mar 2014, 21:47

....
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino 07 Lis 2018, 16:39, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

PostKarol | 26 Mar 2014, 21:47

Ha ! Kolega miał podobny sen, że leci kula ognia i za chwilę naciera na niego fala ziemi. Jak Armagedon :D
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Posthampel08 | 27 Mar 2014, 09:30

Mr. Bino napisał(a):A jak z tą sadzią było? Zaszroniła się optyka Synty czy szukacz? Jakoś za szybko to nastąpiło, choć.... zaraz.... popadało przecież ostatnio solidnie. No ale lepszy sposób to wstępne wychładzanie optyki w jakiejś komórce, aucie czy zimnym garażu, bo na polu szybko zwilgotnieje tuba, optyka, szukacz i prędzej zdegraduje się z upływem lat.

Jak miałeś extra ciemno to mogłeś spróbować wypatrzeć dość trudną mgławice Płomień koło gwiazdki w pasie Oriona bo łatwa do lokalizacji, choć może lepszy byłby tu okular 25-30mm. Dostrzeżenie jej świadczy o dobrym niebie.

A galaktyki w Lwie (2 tryplety - 2 razy po 3szt.) a galaktyki w Warkoczu Bereniki? Przygotuj sie i poszperaj tam sobie.

W Wielkiej Niedźwiedzicy nie łatwo jest trafić nawet szukaczem, w obszar galaktyczny M81 & 82. Zawsze zajmuje mi to chwilę nawet po tylu latach doświadczenia.

Najpierw szukacz, potem okulary. LG o dziwo się nie zaszroniło, jednak tuba chroni chroni przed opadaniem cząsteczek wody, a większość czasu obserwowałem pod niskim kątem. Co do wychładzania to stosuje tą metodę od pierwszej obserwacji, Synta stoi godzinkę przed altaną i się chłodzi.
Co do obiektów o których piszesz to nie planowałem nic większego na ten wieczór, bo nie spodziewałem się, że warunki się tak poprawią. Zwykle rozpisuje sobie plan i jego się trzymam. Cały czas czekam na tą pierwszą, idealną noc. Bezchmurną i bez mgieł. No i bez Księżyca... Odkąd kupiłem teleskop, jeszcze takiej nocy nie zaznałem :( Ale jestem cierpliwy. Tyle obiektów czeka...
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

PostMr. Bino | 27 Mar 2014, 11:37

....
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 16:36, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

Posthampel08 | 27 Mar 2014, 12:29

Właśnie mam zamiary wyciąć taki odrośnik do szukacza. Myślałem np o wycięciu z tych popularnych osłon na szyby samochodowe, taka pianka pokryta folią aluminiową i zrobić zapięcie na rzepy, żeby można było regulować docisk do szukacza.
Od razu będę robił także osłonę na kratownicę. Moja Synta jest w wersji flex i ktoś już mi radził, żeby wykonać sobie taką osłonę, która zapobiegnie dostawaniu się 'lewego' światła do LG.
Okulary wynoszę ze sobą dopiero na obserwacje, także nie mam problemów z ich parowaniem. Na początku wystawiałem do wychłodzenia ale po chwili obserwacji parowały od ciepła emitowanego przez moją twarz... Szukacz wynosiłem z teleskopem, teraz też go zostawię w domu do czasu obserwacji.
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postmarianowski | 27 Mar 2014, 13:14

hampel08 napisał(a): Nie wiem czy robię to w dobry sposób, ale na nim próbuję ocenić seeing danej nocy. Jeżeli obraz daje się łatwo wyostrzyć, pasy są wyraźne i nie falują to wiem, że jest dobrze. Jeżeli macie jakieś sugestie co do oceny seeingu to chętnie wysłucham.

Dokładniej określić można przy pomocy tzw.gwiazd podwójnych.Gdy uda Ci się rozbić jakiś układ podwójny zbliżony do granicy rozdzielczej Twojego telepka to znaczy że warunki są idealne,ale i idealna musi być kolimacja.Można wybrać kilka o różnej separacji i w ten sposób oceniać co nam oferuje atmosfera.
Wiem że wkładam kij w mrowisko bo za chwile ktoś napisze że to sposób na ocenę jakości optyki,tak to prawda ale bardziej w przypadku gdy mamy do czynienia z układem o separacji zbliżonej do granicy rozdzielczej danego teleskopu.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostMr. Bino | 27 Mar 2014, 21:37

....
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 16:36, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

Postmarianowski | 27 Mar 2014, 22:42

Jasne, ale Kolega może coś bardziej wymagającego znalezć :idea: :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postdaniel | 17 Maj 2014, 19:18

robert_sz napisał(a):
hampel08 napisał(a):Jak sądzicie, czy czas już dla mnie na wizytę u psychiatry? :D


:mrgreen: Nie, po prostu jesteś astromaniakiem! (nie ty jeden)

:roll:

haha ja byłem w szpitalu psychiatrycznym... Ale jako praktykant- terapeuta zajęciowy. Mam te same objawy co każdy z Was. Hm tego raczej nie trzeba leczyc bo mnie nie zamknęli ale trzeba uważać by nie zwariować w razie niepogody bo może mieć to poważne skutki
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMr. Bino | 17 Maj 2014, 20:53

...
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat