Obserwacja-improwizacja i mój rekord

Posthampel08 | 22 Kwi 2014, 23:37

OB4
Data: 21.04./22.04.2014
Czas: 23:00 – 00:30
Miejsce: okolice Ostrowa Wlkp.; 51°39'41.8"N 17°44'30.5"E
Temperatura: od 15 oC do 11oC
Opis pogody: Pomimo lekkiego zachmurzenia pojawiła się spora luka pozwalająca na obserwacje, bardzo dobry seeing – najlepsze warunki i najbardziej rozgwieżdżone niebo jak dotąd w moich obserwacjach z teleskopem.
Sprzęt: Synta 10” + Meade 5000 UWA 18mm + SW 10mm
Plan obserwacji: brak planu

Po tej nocy dochodzę do wniosku, że chyba nieplanowane obserwacje najlepiej smakują. Ile to razy człowiek sprawdza pogodę od samego rana z nadzieją, że w końcu będą idealne warunki do obserwowania, a koniec końców pogoda się psuje, lub prognozy są błędne i czar pryska, a razem z nim przygotowany wcześniej pieczołowicie plan obserwacji. Takie sytuacje zna każdy zapalony astroamator. Dlatego tym bardziej ta obserwacja mi „smakowała” - nic nie było zaplanowane. Wróciłem późno do domu i widząc rozgwieżdżone niebo po prostu wystawiłem teleskop z garażu i zacząłem obserwować.
Najpierw zbadałem niebo nieuzbrojonym okiem oceniając mniej więcej zasięg gwiazdowy. Gwiazdy mieniły się w oczach, więc stwierdziłem, że musi być dobrze! Spojrzałem na Warkocz Bereniki, a że moje oko już było dobrze przystosowane do ciemności, wyraźnie widziałem duże skupisko gwiazd 4-5 magnitudo w zachodniej części ramienia Warkocza.
Na pierwszy ogień z mojej Synty poszła M53 – gromada kulista widoczna jako niewielka plamka. Zmiana okularu z 18mm na 10mm delikatnie ją rozbiła, kitowy okular od SW robił co mógł ;) Oddalona od nas o 58 000 lat świetlnych gromadka 250 000 gwiazd robi wrażenie. Ale nie takie jak kolejna gromada kulista, która padła moim łupem – M3. Obiekt ten jest jaśniejszy od poprzedniczki, znajduje się bliżej nas bo około 34 tyś. lat świetlnych, a także ma bardziej wyraźne jądro. Zawiera dwukrotnie tyle gwiazd co M53, bo aż 500 000! To niesamowite móc obserwować takie obiekty… Myśl, że właśnie obserwujesz pół miliona gwiazd zbitych w jednym punkcie…
Jako ostatni cel w pieleszach Warkocza Bereniki obrałem sobie galaktykę Czarne Oko – M64. Galaktyka spiralna o jasności 8,5 magnitudo była widoczna jako mgiełka z kropką po środku. Tutaj odległość już znacznie przebija poprzednie obiekty – 17 milionów lat świetlnych od Ziemi…
Między czasie co chwila niebo przecinały spadające gwiazdy z roju Lirydów – pozostałość w postaci meteorów po Komecie Thatchera. Jeden szczególnie przykuł moją uwagę, bo nie dość, że jego lot trwał 2-3 sekundy (sporo jak na spadające gwiazdy, które spalają się w ułamku sekundy) to towarzyszył mu mały rozbłysk. Poczułem się prawie jak w Czelabińsku :D Ale, że prawie robi różnicę, to zszedłem na Ziemię i wróciłem do dalszej obserwacji :)
Było już po północy i zaczęły nadciągać chmurzyska. Ostatnie obiekty jakie udało mi się obejrzeć znajdowały się w gwiazdozbiorze Lwa. Mowa oczywiście o słynnym Tryplecie Galaktyk – M65, M66 i NGC-3628. O ile z pierwszymi dwoma nie było najmniejszych problemów, to 3628 sprawiała mi problemy z dostrzeżeniem, nawet zerkając. Tej nocy pobiłem swój osobisty rekord jeśli chodzi o odległość dojrzanego obiektu. Mowa o M66, która jest oddalona od nas o… 36 milionów lat świetlnych. To niewyobrażalnie daleko… Pomyśl, że światło z tej galaktyki, które pędzi z największą znaną nam prędkością około 300 000 km/s potrzebuje 36 MILIONÓW lat, aby dotrzeć do naszej Ziemi… A to jeszcze nie tak daleko – mój rekord zapewne wkrótce zostanie pobity :)

Po tej obserwacji mam do Was pytanie, czy gdy zwiększamy ogniskową okularu, to ściemnianie się tła obrazu jest normalne czy zależy od jakości danego okularu?

P.S.
Ponoć neutrina chcą obalić rekord prędkości światła ale z marnym skutkiem :) Czytałem, że oszukują i opuszczają supernove wcześniej niż fotony, więc to chyba falstart? :)
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

PostCisza | 22 Kwi 2014, 23:54

Gratuluję obserwacji, spoglądasz w niebo tym samym sprzętem co ja :)
Też muszę zasadzić się na M64, naprawdę śliczna galaktyka,
oprócz tego marzy mi się zobaczyć jeszcze Sombrero i Igłę :P

Co do:
"Po tej obserwacji mam do Was pytanie, czy gdy zwiększamy ogniskową okularu, to ściemnianie się tła obrazu jest normalne czy zależy od jakości danego okularu?"

Wraz z dwukrotnym wzrostem powiększenia jasność obrazu spada czterokrotnie,
więc to normalne (jeśli dobrze zrozumiałem o co chodzi w pytaniu) jednocześnie zwiększając
powiększenie tło robi się coraz ciemniejsze i czasami dzięki temu kontrast między
obiektem a tłem jest większy i widoczność obiektu polepsza się :)

Pozdrawiam Łukasz
BRESSER 10x50, Synta 10"
 
Posty: 193
Rejestracja: 19 Gru 2009, 23:30
Miejscowość: Jugów/ Nowa Ruda

 

Posthampel08 | 23 Kwi 2014, 00:06

@Cisza
Dokładnie o to mi chodziło :) O ile w 10mm jeszcze nie jest tak źle, to gdy miałem okazję popatrzeć przez 4,7 u znajomego, to był wyraźny spadek jasności tła. Chciałem się upewnić czy jest to spowodowane ogniskową.
Muszę zakupić sobie okular z małą ogniskową, bo nie mam nic dobrego na rozbijanie kulek :(
M64 polecam!
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

PostSoczi | 23 Kwi 2014, 12:19

Jest jeszcze drugi tryplet w Lwie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostOrzech | 23 Kwi 2014, 12:38

Właśnie pytanie który widział, bo ten "pierwszy" nie jest problemowy przez Syntę 8" a co dopiero przez 10" Chyba, że niebo słabe. Generalnie mnie się najbardziej podobają galaktyki a w okolicach Panny, Warkoczu Bereniki czy Wielkiej Niedźwiedzicy jest ich trochę.
Co do rekordu odległości szukaj kwazaru 3C 273, bo to ponoć najdalszy obiekt widziany teleskopami amatorskimi z Ziemi - uwaga, odległość ok 2,4 mld lś! Ma jasność ok 13 mag więc powinien być w zasięgu 10" lustra. Też się kiedyś na niego spróbuję zaczaić :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmarianowski | 23 Kwi 2014, 13:01

hampel08 napisał(a):Muszę zakupić sobie okular z małą ogniskową, bo nie mam nic dobrego na rozbijanie kulek

Jak tylko do rozbijania kulek to Ortho Baadera,jest tani, lekki bo mały jak kieliszek,daje bardzo ostre obrazy,to zalety.Wadą jest nieduże pole 50 ° i trochę mały ER,no ale za dwie stówki Ferari nie kupisz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Posthampel08 | 23 Kwi 2014, 13:25

Co do tego który Tryplet widziałem, jeżeli oznaczenia Messier Wam nic nie mówią to może tak:
Tego z lewej :D Pod gwiazdą Chertan.
Próbowałem tropić ten drugi ale już warunki nie pozwoliły.

@orzeszek1916 - jak tylko niebo pozwoli to na pewno będę próbował go ustrzelić. Taka odległość już naprawdę robi wrażenie :)
@marianowski - pomyśle nad tym Baderkiem, dzięki za sugestie!
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

PostSoczi | 23 Kwi 2014, 13:31

Oba tryplety są łatwe dla 8-ki i oba ciekawe.
Zabawa w dojrzenie najdalszych obiektów to akurat tylko zabawa według własnych upodobań. To dla kogoś kto bardzo lubi te wszystkie wielkie liczby i teoretyczną wiedzę.
Prawdziwy wyczyn dla obserwatora amatora to dostrzeżenie niebywale słabych obiektów (w jednostkach mag) oraz rozbijanie bardzo ciasnych i małych gromad.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postmarianowski | 23 Kwi 2014, 13:38

Wyłuskiwanie kulistych w M 31 to też fajna zabawa takim telepem. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostOrzech | 23 Kwi 2014, 13:43

hampel08 napisał(a):Co do tego który Tryplet widziałem, jeżeli oznaczenia Messier Wam nic nie mówią to może tak:
Tego z lewej :D Pod gwiazdą Chertan.
Próbowałem tropić ten drugi ale już warunki nie pozwoliły.


No tak, jakoś mi wypadło, że opisałeś co widziałeś :wink:
Co do obserwowalności obiektów to jednak te mld a nie mln lat świetlnych robi wrażenie :)
Też się jednak zgodzę, że większa satysfakcja ze słabych obiektów. Kiedyś przy jakimś wieczornym spotkanku mówiono mi, że na Łańcuch Markariana trzeba mieć minimum lutro 12" a ja w swojej Syncie, na średnim niebie widziałem i to dość dobrze 8)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostDamian P. | 23 Kwi 2014, 13:57

Hampel08, gratuluję fajnych obserwacji.Jak byś się zasadził na ten drugi tryplet w Lwie to nie zapomnij o NGC 3384.Jest nie wiele słabsza od pobliskiej M105.Jak dla mnie to tam jest kwadruplet :)
 
Posty: 364
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Posthampel08 | 23 Kwi 2014, 14:14

Soczi napisał(a):Oba tryplety są łatwe dla 8-ki i oba ciekawe.
Zabawa w dojrzenie najdalszych obiektów to akurat tylko zabawa według własnych upodobań. To dla kogoś kto bardzo lubi te wszystkie wielkie liczby i teoretyczną wiedzę.
Prawdziwy wyczyn dla obserwatora amatora to dostrzeżenie niebywale słabych obiektów (w jednostkach mag) oraz rozbijanie bardzo ciasnych i małych gromad.

Oczywiście, że dla mnie najważniejsze jest dostrzeżenie obiektu, a tym większa satysfakcja, jeżeli jest to słaby obiekt.
W rozbijanie gromad zacznę się bawić jak zakupię odpowiedni okular, bo niestety na kitowcu 10mm słabo to wychodzi.
Wcześniej w moich obserwacjach nie zapisywałem odległości, tylko same wartości magnitudo. Ale stwierdziłem, że warto też wiedzieć jak daleko jest coś co obserwuje.
A bardziej jak daleko w przeszłość sięgam przez wehikuł czasu jakim jest teleskop :) A podobno podróże w czasie są niemożliwe :wink:
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 29 Kwi 2014, 09:57

hampel08 napisał(a):...Po tej obserwacji mam do Was pytanie, czy gdy zwiększamy ogniskową okularu, to ściemnianie się tła obrazu jest normalne czy zależy od jakości danego okularu?...

Gdy zwiększamy ogniskową okularu to spada powiększenie systemu i rośnie źrenica wyjściowa czyli obraz jaśnieje a nie ściemnia się jak błędnie sugerujesz :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSoczi | 29 Kwi 2014, 11:11

Oczywistym jest że nasz nowy początkujący kolega raczej pomylił pojęcia z powiększeniem. :wink: To tak jak większa światłosiła to mniejsza liczba przesłony. Łatwo początkującemu się rąbnąć.
Ilu jest jeszcze innych co ciągle akomodacją nazywają adaptację oczu do ciemności.

...ale od tego jesteśmy żeby naprostować ewentualny błąd i wszyscy sie nawzajem czegoś uczymy od siebie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Posthampel08 | 29 Kwi 2014, 11:45

Chodziło mi dokładnie o to, że jak przechodzę z okularu 18mm np na 10mm to ściemnia mi się tło :)
Miało być 'zmniejszamy' zamiast 'zwiększamy'.
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

PostSoczi | 30 Kwi 2014, 17:15

Damian P. napisał(a):Hampel08, gratuluję fajnych obserwacji.Jak byś się zasadził na ten drugi tryplet w Lwie to nie zapomnij o NGC 3384.Jest nie wiele słabsza od pobliskiej M105.Jak dla mnie to tam jest kwadruplet :)

Ha, a nawet więcej bo aż 5!
Niedawno korzystałem z lustra 10" i właśnie zwróciłem większa uwagę na te czwartą podpowiedzianą przez ciebie, no i znalazłem jeszcze jedną NGC 3373.

Cholera nadal nie mogłem odnaleźć kulistej M53. Chyba nie łatwo tam trafić bo słabe gwizdki do manewrów. Jeśli kolega hampel ją znalazł to duże ukłony dla niego. No cóż każdy ma swoje pięty achillesowe i swoje doświadczenia z mapami nieba. Jeszcze powalczę z tym na poprawinach w najbliższe dni.

Taka ciekawostka. Znalazłem koło Alkaida w Ursa Major jakis obiekt wyglądający jak kometa. Kurcze ale naprawde ciarki mnie przeszły że coś upolowałem bez wiedzy o tym. Coś tam faktycznie było? Według map tam są galaktyki NGC 5377 i 5438 12 mag. Może to to?

Następna ciekawostka to rejon M81/82 odnalazły się jeszcze bardzo niedalekie dwie towarzyszki tychże. NGC 3077 i 2976.

Wszystko męczone było długim okularem 24 i 30mm.
Przy 15/16mm obraz już wysiadał - za ciemno i niezbyt przyjemnie.
Hampel ja myślę że powinieneś mieć długi okular bo to jednak daje nieco rozszerzone możliwości skaningu słabych obiektów bo są mocno nasycone światłem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostSoczi | 30 Kwi 2014, 17:23

orzeszek1916 napisał(a):Też się jednak zgodzę, że większa satysfakcja ze słabych obiektów. Kiedyś przy jakimś wieczornym spotkanku mówiono mi, że na Łańcuch Markariana trzeba mieć minimum lutro 12" a ja w swojej Syncie, na średnim niebie widziałem i to dość dobrze 8)

No ja tam nie weryfikowałem co w tej gęstwinie gigantycznej grupy galaktyk konkretnie dojrzałem, ale z tego co widze w StarryNightPro to galaktyki do 12mag, więc raczej w zasięgu nawet ósemki pod wyjątkowo dobrym niebem i przejrzystością. Dla 10-tki to będzie pikuś. 12-tka zapewne pięknie wyrysuje je wszystkie w ładnych kształtach nasyconych dobrze światłem czyli ładnie skontrastowanych.

Mnie się marzy Kwintet Stefana, ale w ogóle go jak narazie nie odnalazłem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostDamian P. | 30 Kwi 2014, 19:58

Soczi napisał(a):
Damian P. napisał(a):Hampel08, gratuluję fajnych obserwacji.Jak byś się zasadził na ten drugi tryplet w Lwie to nie zapomnij o NGC 3384.Jest nie wiele słabsza od pobliskiej M105.Jak dla mnie to tam jest kwadruplet :)

Ha, a nawet więcej bo aż 5!
Niedawno korzystałem z lustra 10" i właśnie zwróciłem większa uwagę na te czwartą podpowiedzianą przez ciebie, no i znalazłem jeszcze jedną NGC 3373.

Cholera nadal nie mogłem odnaleźć kulistej M53. Chyba nie łatwo tam trafić bo słabe gwizdki do manewrów. Jeśli kolega hampel ją znalazł to duże ukłony dla niego. No cóż każdy ma swoje pięty achillesowe i swoje doświadczenia z mapami nieba. Jeszcze powalczę z tym na poprawinach w najbliższe dni.



Fakt jest tam 5 galaktyk ale ta którą znalazłeś niestety dla mnie jeszcze nie znana bo nie uchwytna w SM 15/70.Bynajmniej nie pod moim niebem dlatego nie wziąłem jej pod uwage ale dla większego sprzętu owszem pewnie łatwa.Dla dużego lustra to może i więcej by się znalazło tam galaktyk w polu kto wie.

Co do kulistej M53 to wystarczy namierzyć alfę Warkocza która tworzy kąt prawie prosty z betą i gammą(lub Melotte 111). Kulka leży tuż obok.Lornetką to wystarczy właściwie tylko skierować się na wspomnianą alfę i jest w polu.Telepem pewnie odbić nieco.



Jeśli chodzi o Łańcuch Markariana to mnie udało się wyłuskać 6 z ośmiu głównych galaktyk wchodzących w skład ale jeszcze jedna powinna się poddać w 15/70.A poza głównymi to znalazłem jeszcze NGC 4459 i chyba 4388 tworzącą z M84 i M86 jakby trójkąt równoboczny ale ta czeka na potwierdzenie jeszcze.
 
Posty: 364
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

PostSoczi | 01 Maj 2014, 02:01

Właśnie wróciłem z polowania i w końcu znalazłem gwiazdkę przy której jest M53. To nowa lokalizacja więc był problem ale teraz powinienem zapamiętać jej pozycję na przyszłość. Łańcuch Markariana także ładnie sie prezentował w 10". Wydaje mi się że supernowa w M82 jeszcze jest zerkaniem.
Z M5 też się nieźle umęczyłem żeby odnaleźć nawet w szukaczu. Szukacz synciany to jednak lipny jest, bo ja trypletów Leo tam nie widziałem. Zawsze je łapię tylko po omacku w szerokim długim okularze i tyle. W ogóle wszystko co malutkie jest nieosiągalne w szukaczu przez to są problemy ze scaningiem. Chodzenie po niebie szukaczem po gwiazdach według mapek ma tylko sens. Nie wiem jak wy sie pasjonujecie DS-ami z lornetek - dosyć mało satysfakcjonujące to się wydaje i bardzo trudne.

Wracając do dziwnego obiektu koło Alkaida w UMa studiuje planetarium i jednak kierunki mi się nie zgadzają ze stanem faktycznym zastanym w teleskopie. Dziś nadal ten dziwny obiekt tam był i był napewno niemarnej jasności, bo widoczny także w szukaczu. Planetarium nie podaje pozycji komet w tym rejonie albo nie umiem tego włączyć bo w SNP jakoś dziwnie to działa. Jednak w Necie zasłyszałem że jest w UMa kometa C/2012 k1 ( Panstarrs ) ale mapki nie mogę znaleźć. Czyżby więc odkryłem kometę nie wiedząc o jej istnieniu? Prosze o potwierdzenie co tam koło tego Alkaida faktycznie jest, bo jestem niezwykle podekscytowany że coś takiego przedziwnego mi sie przypadkowo przytrafiło.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postmargor55 | 01 Maj 2014, 05:43

no to miales farta. to tak jakby odkryc nowa komete, bo nie wiedziales o niej ze tam jest.
kolo gwiazdy Alkaid /eta/ jest kometa C/2012 k1 Panstarrs.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostOrzech | 01 Maj 2014, 09:13

Na 100% jest to kometa C/2012 K1 Panstarrs. Widziałem ją z miesiąc temu jak była jeszcze w Koronie Północnej. Niestety pogoda u mnie ostatnio dramatyczna. Może dziś się uda coś postrzelać
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmarianowski | 01 Maj 2014, 12:29

hampel08 napisał(a):Wcześniej w moich obserwacjach nie zapisywałem odległości, tylko same wartości magnitudo. Ale stwierdziłem, że warto też wiedzieć jak daleko jest coś co obserwuje.
A bardziej jak daleko w przeszłość sięgam przez wehikuł czasu jakim jest teleskop A podobno podróże w czasie są niemożliwe

Jeśli tak to polece taki programik:
http://www.thinkastronomy.com/M13/common/download.html
jest mały ale treściwy,oprócz odległości można się dowiedzieć wizualnie w jakim kierunku względem nas i naszej galaktyki dany obiekt się znajduje itp.Wrzucam przykładowy scan z zanaczoną M53.
Załączniki
Obserwacja-improwizacja i mój rekord: wher.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Posthampel08 | 01 Maj 2014, 14:48

O super program marianowski, zaraz go sobie ściągnę :) Jeszcze lepiej pokazuje perspektywę z jakiej my tutaj na Ziemi obserwujemy.
Soczi ja mam taką strategię, że staram się wycelować szukaczem w punkt, w którym dany DS się znajduje. Galaktyk w szukaczu nie zobaczysz, jedynie gromadki jako jasne plamki. Dlatego po wycelowaniu zataczam teleskopem małe koła patrząc już przez okular. Mój okular ma 82 stopnie i mimo, że jest to 18mm to spokojnie obejmuje takie pole, że jakoś znajduję te obiekty :)
Druga sprawa to jakość nieba... Pewnie w Zatomiu to i przez szukacz sobie znajdziesz to czego szukasz :D
A faktycznie, okular z większą ogniskową może się lepiej sprawdzić bo daje jaśniejszy obraz i obiekty są bardziej wyraziste na tle.
Canon 450D + Tamron 17-50 mm f/2.8 + Velbon DF60
Zapraszam na mój blog http://starryshot.wordpress.com/
<-- Filmy o Kosmosie ONLINE
 
Posty: 76
Rejestracja: 25 Lut 2014, 14:59
Miejscowość: Ostrów Wlkp.

 

Postdaniel | 17 Maj 2014, 15:53

Fajny temat, szkoda, że teraz na niego trafiłem. Obserwowalismy razem z hampelem u mnie. Mowa o zmianie ogniskowych okularów. Ja zafascynowany bylem meade UWA 18 super szkiełko. A zas u hampela patrzelismy przez mojego UWA 4.7 który ściemnił tło a za to pięknie wydobył obiekty.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostSoczi | 20 Maj 2014, 20:17

___
Ostatnio edytowany przez Soczi, 06 Gru 2019, 22:01, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat