Pierwsze wrażenia z obserwacjii Nikon Action EX 10x50

PostMr Funky | 20 Lip 2014, 10:49

Witam
Na wstępie chce zaznaczyć że jestem kompletnie zielony ale za to z zapałem do nauki nieba :)
Wczoraj zebrałem się z dwoma kumplami na ciemną łąke przy lesie, żeby wypróbować sprzęt który kupiłem 2 dni wcześniej.
Poczekaliśmy około 15minut żeby przyzwyczaić wzrok do ciemności i zaczeliśmy obserwacje.
Pierwsze wrażenie było takie "cholera ile tego jest" :D, wcześniej obserwowałem niebo tylko nieuzbrojonym okiem
Ostrość, kontrastowość bardzo dobra, w sumie tego się spodziewałem po dziennych obserwacjach..
Nurtuje mnie tylko jedno pytanie, a mianowicie czy wraz z doświadczeniem jakie będe zdobywać możliwe będzie zobaczenie więcej szczegółów danych obiektów? Oczywiście tym sprzętem który posiadam.
Bo po pierwszej obserwacji <bardzo inspirującej i dawającej duży zastrzyk energii i zapału do nauki>
udało mi się zaobserwować tylko mase jasnych punkcików bez świadomości co ja właściwie widzę, w sumie głównie to wina tego że "latałem" lornetką po całym niebie :D byłem w sporej euforii.
Drugie pytanie jakie warunki panowały wczoraj około północy w skali 1-10? <Województwo Łódzkie>
Tak jak na początku napisałem jestem absolutnie zielony, więc proszę o wyrozumiałość jeśli zadaje głupie pytania :D
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Lip 2014, 16:26

 

PostRower666 | 20 Lip 2014, 19:08

Witam.

Skoro dopiero zaczynasz swoja przygode z obserwacjami i te mnostwo punkcikow Cie zachwycilo, to znaczy ze jestes na dobrej drodze zeby zlapac bakcyla:)
Na nastepny wypad pod ciemne niebo proponuje Ci zaopatrzyc sie w mape nieba, albo- co bardziej polecam zainstalowac w telefonie/ tablecie stellarium albo bezplatne star chart i zaczac szukac konkretnych obiektow - poczytaj troche w necie o jakis charakterystycznych obiektach, jakis ukladach podwojnych, gwiazdkach, ktore wyrozniaja sie kolorami i oczywiscie galaktykach.

Ja Ci polecam na poczatek cos co jest latwo znalezc - oklepany klasyk - czyli galaktyke andromedy - jest ja w miare latwo znalesc i powinienes byc zadowolony z mgielki ktora zobaczysz (na ksztalt dysku nie licz, bo sie zawiedziesz).

Pozniej mozesz jakies kulki poobserwowac - ja wczoraj z balkonu M15 sobie rzucilem na pierwszy ogien:) calkiem fajnie wyglada, pomimo miejskich warunkow.
Z M14, 10, 12 mozesz miec problem, chyba ze masz dobre niebo.

Pobaw sie stellarium i napewno znajdziesz cos interesujacego.

Jezeli komus rzucilo sie w oczy ze pisze glownie o poludniowym niebie to przepraszam, ale tego lata, po urodzeniu mojej corki nie mialem okazji na nic innego niz skromne obserwacjie balkonowe:p
Lornetki tez uzywam rzadko wiec nie do konca moge polecic obiekty stricte pod ten sprzet, ale to o czym napisalem widac nawet w szukaczu od synty wiec w lornetce powinno byc efektowne:)

Pozdrowionka.
GSO N-203/1000 M-CRF.
Bresser Montaż Messier EXOS-2/EQ-5
Asterion EQ5 DriveKit Pro - upgrade GOTO
ES 6,7mm, Sky-Watcher WA 66 9mm, GSO SV 15mm, Celestron 9mm, 25mm, 32mm.
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Cze 2014, 22:16
Miejscowość: Mysłowice

 

PostRower666 | 21 Lip 2014, 10:56

sie naprodukowalem a tu masz wszystko na gotowo:
Tabela Wimmera: http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/


Powodzenia:)
GSO N-203/1000 M-CRF.
Bresser Montaż Messier EXOS-2/EQ-5
Asterion EQ5 DriveKit Pro - upgrade GOTO
ES 6,7mm, Sky-Watcher WA 66 9mm, GSO SV 15mm, Celestron 9mm, 25mm, 32mm.
 
Posty: 57
Rejestracja: 15 Cze 2014, 22:16
Miejscowość: Mysłowice

 

PostMr Funky | 21 Lip 2014, 21:43

Świetnie że będe mógł zobaczyć więcej szczegółów, a ta tabela wymiata!
Wszystko przejrzyście że nawet początkujący załapie OCB!
Dzięki!
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Lip 2014, 16:26

 

PostAndrzej.Ch63 | 21 Lip 2014, 22:00

Im bardziej będziesz się oddalał od podmiejskiego nieba , tym bardziej lornetka będzie się wgryzać
w obiekty które są w jej zasięgu .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat