Obserwacja początkującego

Poststrzelec | 18 Paź 2014, 13:19

Witam

Dysponuję syntą 10 na dobsonie. Moja lokalizacja to centrum Marek pod Warszawą. Mam możliwość wyjazdu tylko nie wiem gdzie jechać (tzn. ile kilometrów i w którym kierunku najlepiej). Moja syncia wchodzi idealnie do mojej corsy:) Ale na taki wyjazd muszą być spełnione co najmniej 2 warunki, w moim przypadku musi to być:

1. wolny czas
2. bezchmurna pogoda

Prowadziłem obserwacje w tym roku z Krynicy Morskiej (między zatoką Gdańską a Wiślaną). Co noc było widać droge mleczną pod moim pensjonatem, było tyle gwiazd że z począdku nie widziałem gdzie są gwiazdozbiory. Ale jeśli chodzi o DS-y to widziałem to samo co w Markach tyle że nieco mniej wyraźnie. Ale też patrzyłem tylko na te obiekty które zapamiętałem czyli nic nowego nie znalazłem:( Fakt jest faktem że dawałem w Krynicy power 450x zoom sw na 8mm + barlow GSO 3x ED a gromady były wielkie i krystalicznie czyste jak na zdjęciach. Księżyca w tedy nie było na niebie podobnie jak żadnej chmurki. Zatoki je skutecznie rozpędzały:

Jeśli jest możliwość osiągnięcia choć trochę zbliżonych warunków jakie miałem w Krynicy gdzieś nie daleko od Warszawy to jak najbardziej się tam wybiorę.
Synta 10
SWAN 33mm, NPL 2x20,25,30mm
Focal Extender 2''
Bino SW, 25X100, 8X42
O-III 10nm, polar 1-40%

EQM-35
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Paź 2014, 19:36
Miejscowość: Łuna nad Wawą

 

PostCobo | 18 Paź 2014, 13:39

strzelec napisał(a):Moja lokalizacja to centrum Marek pod Warszawą. Mam możliwość wyjazdu tylko nie wiem gdzie jechać (tzn. ile kilometrów i w którym kierunku najlepiej). Moja syncia wchodzi idealnie do mojej corsy:)


Ja według tej mapy zaświetlenia (http://www.wykop.pl/ramka/1970084/swietna-mapa-zaswietlenia-nieba/) znalazłem całkiem niezłą miejscówkę do obserwacji, tyle że w okolicy Wrocławia.
Najlepiej zrobić to wstępnie porównując obszar z tej mapy z satelitarnymi zdjęciami terenu google maps a następnie pojechać koniecznie w dzień na potencjalną miejscówkę i sprawdzić czy warunki nam odpowiadają :wink:
SW 150/750 na EQ3-2, Super kitowce 25 i 10mm oraz Barlow x2. To by było na tyle... póki co ;)

A gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady...?
Awatar użytkownika
 
Posty: 44
Rejestracja: 28 Wrz 2014, 12:48
Miejscowość: Wocław

 

Poststrzelec | 18 Paź 2014, 13:56

Wow !!! wielkie dzięki Cobo świetna mapa zaświetlenia teraz tylko czekać na pogodę :roll:

Pozdrawiam astromaniaków 8)
Synta 10
SWAN 33mm, NPL 2x20,25,30mm
Focal Extender 2''
Bino SW, 25X100, 8X42
O-III 10nm, polar 1-40%

EQM-35
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Paź 2014, 19:36
Miejscowość: Łuna nad Wawą

 

Postrokita | 18 Paź 2014, 23:23

Witam
Na astropolis.pl masz wątek warszawskiej grupy, z opisanymi sprawdzonymi miejscówkami.
Obiekty głębokiego nieba a już galaktyki w szczególności obserwuje się w bezksiężycowe noce.
M33 należy obserwować okularem dającym dużą źrenicę wyjściową (w Twoim przypadku o ogniskowej około 20-30mm) NGC604 jest w zasięgu Twojego teleskopu, z ciemnej miejscówki, mapa którą załączyłem w wątku pozwali Ci ją zlokalizować.
Pozdrawiam
12" F/5
 
Posty: 400
Rejestracja: 28 Lis 2011, 16:28
Miejscowość: Wrocław

Postpiotrekguzik | 19 Paź 2014, 00:01

Cobo napisał(a): Ja według tej mapy zaświetlenia (http://www.wykop.pl/ramka/1970084/swietna-mapa-zaswietlenia-nieba/)


Ta mapa jest bardzo dobra, tyle że korzystając z niej, trzeba pamiętać że jest to tak naprawdę mapa źródeł światła. To znaczy, że np. zielony kolor otoczony przez obszary żółte i różowe będzie znacznie gorszym miejscem obserwacji niż obszar zielony z dala od tych jaśniejszych.


Cobo napisał(a):Najlepiej zrobić to wstępnie porównując obszar z tej mapy z satelitarnymi zdjęciami terenu google maps a następnie pojechać koniecznie w dzień na potencjalną miejscówkę i sprawdzić czy warunki nam odpowiadają :wink:


Dlaczego koniecznie w dzień? Jasne, że sprawdzenie miejscówki w dzień jest wygodne, ale przecież nie jest to konieczność. "Ciemna miejscówka" na mapie to zwykle obszar o powierzchni dziesiątek, albo i setek kilometrów kwadratowych, a w tak dużym obszarze zawsze znajdzie się jakieś ciekawe miejsce, a szukanie takiego miejsca w nocy też ma swój "urok" ;).
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostCobo | 20 Paź 2014, 22:19

piotrekguzik napisał(a):Dlaczego koniecznie w dzień? Jasne, że sprawdzenie miejscówki w dzień jest wygodne, ale przecież nie jest to konieczność. "Ciemna miejscówka" na mapie to zwykle obszar o powierzchni dziesiątek, albo i setek kilometrów kwadratowych, a w tak dużym obszarze zawsze znajdzie się jakieś ciekawe miejsce, a szukanie takiego miejsca w nocy też ma swój "urok" ;).


Nie "koniecznie" ale jak zauważyłeś - wygodnie-. Opisałem koledze sposób znalezienia dogodnej miejscówki dla siebie, który w moim przypadku okazał się trafiony w dziesiątkę. Skutek wręcz przewyższył moje oczekiwania :D
SW 150/750 na EQ3-2, Super kitowce 25 i 10mm oraz Barlow x2. To by było na tyle... póki co ;)

A gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady...?
Awatar użytkownika
 
Posty: 44
Rejestracja: 28 Wrz 2014, 12:48
Miejscowość: Wocław

 

Poststrzelec | 24 Lis 2014, 11:09

Piszę tutaj ponieważ chyba nie ma potrzeby zakładać nowego wątku. A mianowicie mam jedno pytanko odnośnie dzisiejszej sytuacji z 5;00 nad ranem. Otóż obudziłem się dzisiaj wcześniej i gdy wyszedłem na ganek ujrzałem jowisza a na horyzoncie jakieś chmury więc nie wytrzymałem musiałem wytargać synte z salonu dodam że atmosfera była bardzo przejrzysta niebo jakieś 4.5 mag bez mgły po czym zacząłem obserwacje jupiterka z zoomem SW ale było widać tylko dwa pasy... to samo z plosslem vixena 30mm+barlow GSO 3x ed, zacząłem kombinować z przesłoną(zaślepką na obiektyw) ze zdjętą tą małą zaślepką o średnicy 5 cm ogólnie obraz się przyciemnił ale nie zobaczyłem większego kontrastu. Już miałem się zbierać bo idą chmury aż tu nagle zobaczyłem znaczną poprawę seeingu, 2 albo 3 pasy więcej a te dwa pasy po środku ukazały swoje struktury było widać jupitera tak jak wygląda na zdjęciu w katalogu. Po czym seeing się zupełnie popsuł przyszły większe chmury...

Moje pytanie jest następujące czy istnieje coś co przybliży mi seeing jaki zobaczyłem gdy chmury zaczęły przykrywać jowisza, ten detal który widziałem przez jakieś 2-3 sekundy? Może jakiś filtr?
Synta 10
SWAN 33mm, NPL 2x20,25,30mm
Focal Extender 2''
Bino SW, 25X100, 8X42
O-III 10nm, polar 1-40%

EQM-35
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Paź 2014, 19:36
Miejscowość: Łuna nad Wawą

 

Postpasionat nieba | 24 Lis 2014, 20:19

strzelec napisał(a):Piszę tutaj ponieważ chyba nie ma potrzeby zakładać nowego wątku. A mianowicie mam jedno pytanko odnośnie dzisiejszej sytuacji z 5;00 nad ranem. Otóż obudziłem się dzisiaj wcześniej i gdy wyszedłem na ganek ujrzałem jowisza a na horyzoncie jakieś chmury więc nie wytrzymałem musiałem wytargać synte z salonu dodam że atmosfera była bardzo przejrzysta niebo jakieś 4.5 mag bez mgły po czym zacząłem obserwacje jupiterka z zoomem SW ale było widać tylko dwa pasy... to samo z plosslem vixena 30mm+barlow GSO 3x ed, zacząłem kombinować z przesłoną(zaślepką na obiektyw) ze zdjętą tą małą zaślepką o średnicy 5 cm ogólnie obraz się przyciemnił ale nie zobaczyłem większego kontrastu. Już miałem się zbierać bo idą chmury aż tu nagle zobaczyłem znaczną poprawę seeingu, 2 albo 3 pasy więcej a te dwa pasy po środku ukazały swoje struktury było widać jupitera tak jak wygląda na zdjęciu w katalogu. Po czym seeing się zupełnie popsuł przyszły większe chmury...

Moje pytanie jest następujące czy istnieje coś co przybliży mi seeing jaki zobaczyłem gdy chmury zaczęły przykrywać jowisza, ten detal który widziałem przez jakieś 2-3 sekundy? Może jakiś filtr?


Z tego co Piszesz wystawiłeś Syntę i patrzyłeś. Lustro musi mieć czas na wychłodzenie, zrównanie się z temperaturą otoczenia. 10 cali potrzebuje ok. godziny żeby pojawił się ładny detal na planecie. Chmur bym nie wliczał do seeingu. Pojawiają się oczywiście momenty stabilności w obrazie na które w pewnym momencie trafiłeś. Grunt to wychłodzone lustro, obserwacje w oddali od budynków emitujących ciepło, na balkonie zamykamy drzwi za sobą, bo wychodzące ciepło z pomieszczenia degraduje obraz. Najlepiej polować na planety właśnie porankiem kiedy ustają wszystkie ruchy powietrza i najczęściej można trafić w doskonałe warunki. Mała mgła rano również pięknie uspokaja atmosferę. Należy jak najczęściej wychodzić na obserwacje, po prostu szęściej można trafić na doskonałe warunki. A ze sprzętu to barlow plus długoogniskowy okular jest bardzo dobrym rozwiązaniem w światłosilnym Newtonie jakim jest Synta 10''.
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

Poststrzelec | 24 Lis 2014, 23:45

dziękuję ci za te cenne rady 8) Lustro mojej synty schładza się dosyć szybko ponieważ w salonie rankiem panuje niska temperatura jakieś 10-15 stopni C, a ja już trochę siedziałem przed domem... Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś może źle się wyraziłem. Chodziło mi o to że gdy zaczynały nachodzić chmury na jowisza to ukazał mi się lepszy detal planety, wyglądało to tak jakby cały czas się polepszał aż do momentu gdy już go nie było w cale widać tzn. nim bardziej gęstrze chmury naszły tym był coraz lepszy detal i kontrast. Potwierdzam vixen plossl 30mm + barlow 3x rzeczywiście był nieco lepszy niż zestawowy plossl 10mm. Nadal podtrzymuje pytanie ponieważ detal planety znacząco się podniósł właśnie przez tą chmurę :!:
Synta 10
SWAN 33mm, NPL 2x20,25,30mm
Focal Extender 2''
Bino SW, 25X100, 8X42
O-III 10nm, polar 1-40%

EQM-35
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Paź 2014, 19:36
Miejscowość: Łuna nad Wawą

 

Postmargor55 | 25 Lis 2014, 08:21

czesto obserwuje Jowisza. kiedy jest lekka mgla lub nadejda cienkie chmurki to dzialaja jak gratisowy filtr. zazwyczaj obraz zyskuje na jakosci i mozna dostrzec wiecej detalu na tarczy planety. szkoda ze takie warunki do obserwacji Jowisza sa tak krotkie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Poststrzelec | 25 Lis 2014, 14:21

I właśnie dla tego chciałam się zapytać jaki filtr zastosować który zadziała jak chmura :roll: Nie wiem czy chmura powoduje po prostu przyciemnienie planety czy może redukuje światło które wpada do teleskopu pod innym kątem... są różne filtry na rynku i nie wiem który wybrać polaryzacyjny, ND, kolorowy :?:

Natomiast wiem że detal Jowisza znacząco się podnosi gdy akurat przyjdzie jakaś chmura. I teraz pytanie który filtr zadziała tak dobrze jak chmura albo i lepiej :?:
Synta 10
SWAN 33mm, NPL 2x20,25,30mm
Focal Extender 2''
Bino SW, 25X100, 8X42
O-III 10nm, polar 1-40%

EQM-35
 
Posty: 22
Rejestracja: 14 Paź 2014, 19:36
Miejscowość: Łuna nad Wawą

 

Postmakower | 25 Lis 2014, 21:24

strzelec napisał(a):I właśnie dla tego chciałam się zapytać jaki filtr zastosować który zadziała jak chmura :roll: Nie wiem czy chmura powoduje po prostu przyciemnienie planety czy może redukuje światło które wpada do teleskopu pod innym kątem... są różne filtry na rynku i nie wiem który wybrać polaryzacyjny, ND, kolorowy :?:

Natomiast wiem że detal Jowisza znacząco się podnosi gdy akurat przyjdzie jakaś chmura. I teraz pytanie który filtr zadziała tak dobrze jak chmura albo i lepiej :?:


Chmur w swoim zyciu bedziesz mial wiecej niż bezchmurnych nocy. Chyba, ze wyemigrujesz do Arizony, Izraela albo jeszcze gdzies.
Sa filtry planetarne:
http://astronoce.pl/recenzje.php?id=6
ale opinie są różne. Sam podejmij decyzję.

Trafiłeś na dobry seeing czego wszyscy oczekują. W tym momencie jak miełes świetny obraz Jowisza, żaden filtr by ci nie pomógl. Dlatego obserwacje to taka fajna i trudna sprawa.
Załóż dziennik obserwacji i notuj co widziałeś. Po paru latach bedziesz miał fajną lekturę.
Musisz zrozumieć, że obserwacje to nie hobby jak audiofilia, modelarstwo, numizmatyka gdzie raz kupisz i juz masz na zawsze. Tu nic nie masz na zawsze a chwile są ulotne. Jak to zrozumiesz to bedziesz dobrym astromaniakiem.
Najważniejsze, że umiesz już obserwować i widzisz różnice i zmiany. A to już coś. Powodzenia
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat