Uwaga na Slońce

PostWitek Caban | 07 Mar 2015, 21:00

Uwaga  na Slońce: kochane Słoneczko.jpg
" Nie idźcie tą drogą "
Opiekuję się właśnie z żoną 92 -letnią teściową . Wykorzystując słoneczną pogodę wyprowadziliśmy ją do ogrodu na ławeczkę. Ponieważ Słońce ją raziło - podszedłem do obserwatorium - wziąłem okulary zaćmieniowe dla niej i dla siebie. Komentarz teściowej był - "czarno widzę - ale słońce jest piękne, żółte". Dla mnie było nudnie - wziąłem więc b. silną lornetkę Celestrona o dużym powiększeniu ( małym kącie widzenia ) . Ponieważ jestem krótkowidzem -okulary p/słoneczne założylem na własne okulary. Przez kilkadziesiąt sekund szukałem Słońca ( a lornetka ciężka ) . Sądziłem ,że gdy ufiksuję słońce to spokojnie ustawię sobie ostrość i może jakieś plamy słoneczne zobaczę. I gdy nagle je zobaczyłem - to mnie oślepiło - odruchowo opuściłem lornetkę , przez chwilę nic na oczy nie widziałem. No a potem zobaczyłem wypalone dziury w okularach p/ słonecznych oraz na szkłach własnych okularów zmatowiałe plamki. No cóż - człowiek się uczy przez całe życie ..... Pozdrawiam. Witek Caban.
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

PostPablito | 07 Mar 2015, 21:24

Folia zawsze na obiektywy a nie za nimi. Blisko było tragedii...
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostWitek Caban | 07 Mar 2015, 22:27

To ,że teraz noszę okulary to efekt obserwacji Słońca w liceum przez kiepską, okopconą maskę spawalniczą . A dzisiaj myślałem , że okulary p/słoneczne za lornetką ale przed własnymi okularami wystarczą - no cóż , chyba do 3 razy sztuka . Pozdrawiam ( póki jeszcze cokolwiek widzę :lol: )
 
Posty: 161
Rejestracja: 31 Mar 2010, 10:41
Miejscowość: Sucha Beskidzka

Postsimon_141 | 08 Mar 2015, 10:12

Instrumenty optyczne służące do obserwacji, czy to przyrodniczej czy astronomicznej, to przyżądy skupiające światło przez nie zebrane i w zależności od średnicy obiektywu, wpadające światło jest mocno koncentrowane na wyjściu w okularze. Zatem obserwacje słońca bezpośrednio gołym okiem, że względu na natężenie światła jest bardzo niebezpieczne a przez optykę ten pierwiastek niebezpieczeństwa jest wilokrotnie wyższy.
Masz szczęście, że jeszcze widzisz, choć jakiś ślad na pewno to po sobie zostawi.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

Postsimon_141 | 08 Mar 2015, 10:24

Zapomniałem dodać, że chcąc oglądać słonko przez optykę to bezwzględnie trzeba ja do tego przygotować. Materialow na ten temat zmajdziesz w necie bardzo dużo.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

Postatrix | 09 Mar 2015, 00:09

Witek Caban widocznie harcerzem nie był i nie rozpalał ogniska soczewką. Jaką ma temperaturę ma skupiony w ognisku promień słoneczny skoro zapali drewno?
W lornetce, teleskopie i innych urządzeniach optycznych działa to tak samo.
Gdybyś zamiast okularów użył szkła spawalniczego nic by się nie stało, szkło ma sporo wyższą temperaturę topnienia aniżeli plastyk w okularach.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Postzbyszek | 09 Mar 2015, 00:19

przypuszczam z etez z oczkami moglo sie cos stac, bardzo silna wiazka swiatla przechodzac przez szklo spawalnicze tez silna pewnei bedzie i uszkodzi oczy.
Kiedys z dziecka spawalem elektrycznie wewnatrz kabiny Nysy . Maske spawalnicza uzywalem, ale odbite swiatlo tak oczy mi napromieniowaly ze jadac droga widzialem z jednego 2 samochody . W zasadzie do dzisiaj bywa patrzac jednym okiem na ksiezyc, 2 widze, polowiecznei nalozone na siebei. Lepiej nie ryzykowac.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 10 Mar 2015, 17:20

atrix napisał(a):...Gdybyś zamiast okularów użył szkła spawalniczego nic by się nie stało, szkło ma sporo wyższą temperaturę topnienia aniżeli plastyk w okularach.

No i kolejna tragedia gotowa :shock: bo szkło nagrzane punktowo od środka zanim się stopi to pęknie czyli mamy obrażenia od gorących odłamków szkła które momentalnie z sykiem przykleją się do spojówki powodując jej oparzenie oraz znowu groźbę oślepienia Słońcem przez teleskop :arrow: :shock:
Do licha jednego :arrow: :!: zrozumcie wreszcie, żadnych filtrów za okularem :arrow: :shock: , absolutnie żadnych samoróbek bo ryzykujecie własnym wzrokiem ludziska kochane :roll: :oops:

Tylko dobrze zrobione filtry słoneczne przed obiektywem teleskopu gwarantują bezpieczeństwo obserwacji Słońca :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postfr33 | 10 Mar 2015, 23:13

Kolego mało brakło a by Cię nazywali Jurandem z Suchej Beskidzkiej...



niech to będzie przestrogą dla innych
Synta 8, Scopos 30 mm, ES N2 14 mm, WO UWAN 7 mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 345
Rejestracja: 30 Paź 2006, 18:56
Miejscowość: Częstochowa

PostKarol | 11 Mar 2015, 14:38

Masz szczęście.

Ale kiedyś nie było tak łatwo:
notatka Thomasa Harriota z 8 grudnia 1610 r :
,,8 grudnia. Wysokość słońca 7 do 8 stopni. Szron i mgła. Obserwowałem Słońce, jak następuje. Instrument 10/1 B. Ujrzałem je dwa z trzech razy (plamy), raz prawym, drugi raz lewym okiem. W przeciągu kilku minut do czasu, gdy Słońce stało się zbyt jaskrawe. "
i
,,Ojciec i syn obserwowali plamy słoneczne bezpośrednio przez swoja lunetę, tuż przed zachodem lub krótko po wschodzie"
i
Fabricius z synem:
,,potem , w miarę jak nasze oczy przyzwyczaiły się do siły światła, stopniowo nakierowaliśmy lunetę ku centrum tarczy, aż w końcu mogliśmy objąć spojrzeniem całe Słońce. (...) pozbawiło nas nadziei na dłuższą obserwację (chodzi o zasłaniające słońce chmury): w rzeczy samej zachodziła obawa, że nierozważne badania nisko stojącej tarczy słonecznej mogą uczynić oczom wielkie szkody, jako że nawet słabsze promienie wschodzącego czy zachodzącego słońca często powodują dziwne zaczerwienienie oczu, które może utrzymać się nawet do dwóch dni, nie pozostawiając bez wpływu na zdolność widzenia przedmiotów "
Notatka z ok. 1600-1700 r

"Słońce" David Withehouse (teksty są też do znalezienia w necie)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJoker7 | 11 Mar 2015, 22:21

Dla Witka to juz tylko wedka i splawik, koniec z lornetkami :wink:

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat