Na przekór chmurwom

Postozi25 | 06 Kwi 2015, 18:36

Pomimo dość niepewnych prognoz wybrałem się na Pierowoszowską górkę gdzie umówiliśmy się z Piotrem K. z nastawieniem na upolowanie Wenus, dość wysoko obecnie rozpoczynającej wieczór.
Nastawiłem się na rozpoczęcie obserwacji zaraz po zmierzchu wiec na lokalizacje dojechałem około 7:30. Widok był z lekka dołujący – chmury zakrywały prawie całe niebo – pogoda ewidentnie anty astro.
Postanowiłem zaufać meteo.pl – miało się około 8 rozpogodzić i czkałem w aucie rozglądając się tylko lornetką. Rzeczywiście po 8 kawał zachodniego nieba rozpogodził się i pokazał jasną gwiazdę wieczorną. Szybko wypakowałem sprzęt i wysłałem sms do Piotra że Wenus na widoku.
Trochę na nią polukałem, trochę na M42/43 gdy przykuł moją uwagę widok chmury podświetlonej od dołu światłami Wrocławia. Nic tak nie uwidacznia stopnia zaświetlenia nieba jak chmury oświetlone światłami miejskimi. Poniżej zamieściłem dokumentujące fotki.
[img]wroc1.JPG[/img]
[img]wroc2.JPG[/img]
Na zdjęciach widać wyraźnie słupy światła od mostu Rędzińskiego – poniżej winowajca.
[img]wroc3.JPG[/img]
Chmurwy przetaczały się tu i owdzie ale gdzieś trochę ponad 50% nieba było widoczne i coś można było wypatrzyć. Gdy w końcu dojechał Piotr niebo zakryło się zupełnie. Stwierdziliśmy że skoro już jesteśmy to poczekamy, może coś się przez luki w chmurwach uda wypatrzyć.
I tak przez dobrą godzinę męczyliśmy się. W pewnym momencie poczułem nawet parę kropel i było zagrożenie że jakiś opad nas zgodni z górki. Pomimo tego zerknęliśmy na Wenus , próbowaliśmy wypatrzyć C/2014 Q2 (Lovejoy) gdy Kasjopea – w większych fragmentach pokazywała się na niebie ale na początku bezskutecznie. Z czasem zaczęło się rozpogadzać a chmurwy przez jakiś czas o dziwo były naszym sprzymierzeńcem – przysłaniały księżycową żarówę.
Około 23 niebo zrobiło się czyste w 90% -chmurwy były tylko gdzieś na horyzoncie.
Dwie lornetki Piotra i moja 10” mogły w końcu zacząć intensywniejszą pracę. Pomimo masakrycznie jasnego nieba Piotrowi udało się pierwszemu wypatrzyć kometę, jeszcze w ładnie prezentuje głowę choć w tych warunkach o wypatrzeniu ogonka nie można było nawet marzyć.
Próbowałem wyparzyć parę emek ale w większości wypadków księżyc wygrywał nierówny pojedynek.
M57 jeszcze dawała radę, M13 też ładnie się prezentowała ale tylko w 18mm, gdy dorzuciłem barlowa to już obraz był zbyt mało kontrastowy. M106 nieśmiało wyskoczyła z tła ale bardzo słabiutko. Emek w Lwie nie udało nam się wypatrzeć.
W końcu dobrze po północy pokazał się Saturn, z pośród trzech planet oglądanych tej nocy, jego widok był najefektowniejszy. Można było nawet poszaleć z okularem LET 5mm.
Na zakończenie nocy mogliśmy sobie pozwolić na rozwałkę akomodacji poprzez spojrzenie na księżyc.
I to Let 5mm z dwoma filtrami polaryzacyjnymi pokazał co można z niego wykrzesać.
O 1:30 zaczęliśmy pakowanie sprzętu i z poczuciem udanej astro nocy, pomimo chmurowych przeciwności, rozjechaliśmy się do domów.
Podsumowanie – i prognozy czasem się sprawdzają.
Na koniec łysy z wczoraj.
[img]lysy.JPG[/img]
Załączniki
Na przekór chmurwom: lysy.JPG
Na przekór chmurwom: wroc3.JPG
Na przekór chmurwom: wroc2.JPG
Na przekór chmurwom: wroc1.JPG
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 664
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Postozi25 | 06 Kwi 2015, 18:40

Coś mi się źle zdjęcia wkleiły i nie wyświetliły w tekście
Wyświetlone pod spodem są w kolejności odwrotnej niż opisano w tekście :?
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 664
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Postgoldlukas | 06 Kwi 2015, 19:09

Jak widać cierpliwość popłaca :D mi jej wczoraj zabrakło. Czekałem na warunki do 23.00 biegając od okna do okna - moja żona patrzyła na mnie jakbym miał objawy jakieś choroby :lol: Poddałem się i dopiero jak obudziłem się po 1.00 to warunki były bardzo dobre, no ale ja nie miałem siły.
Tak czy inaczej, fajna relacja świetne zdjęcie Oriona. Gratuluję owocnego wyjazdu.
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat