Polowanie na gromady

Posttowerfox | 10 Kwi 2015, 09:34

Witam.
Po dłuższej niepogodzie, wczoraj nastał czas dostatku obfitującego w czyste niebo. Warunki nie były idealne, ale najlepsze spośród ostatnich. Koło godziny 20:00 spakowałem się i pojechałem na pole. Kiedy byłem na miejscu nie było jeszcze idealnie ciemno. Coś między półmrokiem, a mrokiem. Latarka na czoło i zacząłem rozstawiać sprzęt. Na spokojnie się rozłożyłem, zapakowałem nowy nabytek z giełdy w postaci ES'a 18mm 82*. W 120/600 daje to powiększenie ~33,3x i pole ponad 2,45*. Praktycznie przez całą sesję obserwacyjną nie zmieniłem ani razu 18mm na inną ogniskową.
Zacząłem od M42, ale bez większego szału. Orion był już stosunkowo nisko, a dodatkowo chwilę wcześniej zgasiłem latarkę, więc wzrok nie był należycie przygotowany. Później skierowałem się w stronę M45. Plejady jak zawsze piękne. Jednak mimo nie dużego powiększenia oraz dość dużego pola nie udało mi się ich objąć całych. Następnie przyszedł czas na gromadę podwójną w Perseuszu, czyli NGC869 i NGC884. Widok powalający. Chcąc upolować nowe eMki, rzuciłem okiem do atlasu i skierowałem się w stronę M52 i M103 w Kasjopei. Później przerzuciłem się do Woźnicy chcąc zaliczyć dobrze mi już znane M36, M37 i M38. Wszystkie znalezione bez najmniejszego problemu. Zacząłem od M36, potem M38 i na końcu M37. Chwilę poskakałem między tymi 3 gromadkami. Stwierdziłem, że tego wieczoru królową piekności będzie M36, która według mnie najlepiej się prezentowała. Ale szybko musiała oddać koronę miss swojej koleżance, M35 w Bliźniętach. Po pierwszych sekundach gapienia się na M35 wiedziałem, że to ona będzie tą najpiękniejszą. I tak, też było. Po dłuższej chwili podglądania M35, tubę skierowałem w stronę M44. Żłóbek jak zawsze. Piękny i wdzięczny. Następnie postanowiłem zapolować na M67, której poprzednim razem nie udało się ustrzelić mimo lepszego nieba. Ale pełną winę za to ponosił poprzedni montaż. Wczorajszego wieczoru M67 udało się zlokalizować od razu. Gromada piękna, ale chyba trochę niedoceniana. Pod koniec sesji przyszedł czas na Wielką Niedźwiedzicę, a w niej M81 i M82. Przy tych obiektach bez większego szału i ekscytacji. Może to wina nieba, które nie było perfekcyjne, a może po prostu mgiełki nie są dla mnie. O ile dzisiaj pogoda się nie zepsuje, to będę jechał do znajomego pod trochę lepsze niebo. Na pewno podejdę do tych obiektów ponownie. Na sam koniec rzuciłem jeszcze okiem na Mizara i Alkora, które również urzekły mnie swoim widokiem. Przed godziną 23:00 zacząłem się pakować i pojechałem do domu. Z wczorajszej sesji jestem o tyle zadowolony, że udało mi się ustrzelić kilka nowych obiektów. Jeszcze w międzyczasie poobserwowałem trochę Wenus i Jowisza, jednak tylko w okularze 18mm. Mimo, iż miałem ze sobą jeszcze 9mm i 6mm, to jakoś nie specjalnie odczułem potrzebę większego powera.
Przy okazji wczorajszych obserwacji przetestowałem w terenie AZ4 i ES'a 18mm. AZ4 sprawuje się prawie wyśmienicie. Prawie z tego względu, że muszę przesunąć tubę w obejmach i wtedy będzie wyśmienicie. I tutaj wielkie podziękowania należą się Panu Januszowi, który zlikwidował luzy przed wysyłką montażu do mnie. Jeszcze raz dziękuję Panie Januszu :wink: Co do ES'a, to też jestem w miarę zadowolony. Bardzo duże pole. Gwiazdy nie są idealne w całym polu, ale nie ma tragedii. W chwili obecnej nie stać mnie Naglery, a już tym bardziej na Ethosy, więc trzeba się zadowolić tym co się ma i na co można sobie pozwolić. Może kiedyś w odległej przyszłości będę w stanie kupić coś lepszego.
Na razie to by było na tyle. Jeżeli pogoda dzisiaj dopisze, to pewnie dodam jeszcze krótkie sprawozdanie z dzisiejszej sesji. Na pewno wrócę do M35 oraz do M81 i M82 oraz postaram się wypatrzeć M97, M101, M108 i M109 oraz być może połaszę się na jakiś obiekt tygodnia :)
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostKarol | 10 Kwi 2015, 09:48

Bardzo fajna, miła i zachęcajaca do obserewacji relacja. Zachęca i przenosi w spomnienia gdy za oknem chmury.
Ja też wczoraj trochę popatrzyłem, zastanawiam się tylko gdzie umieść relacje :)
Dla mnie najłądniejsze widziane gromad to ET (NGC 457), Gromada Podwójna i M11 - nie są to moje ulubione obiekty ale mają swój urok w lornetce.

Oby więcej takich Twoich i innych osób relacji na forum !! Zawsze można przeczytać i przenieść się w inny wymiar.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postgoldlukas | 10 Kwi 2015, 09:56

Podzielam Twoje zdanie. M35 wczoraj przyćmiła wszystko inne co zobaczyłem :D.
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

Posttowerfox | 10 Kwi 2015, 10:09

Dzięki za miłe słowa :wink: Relacje z obserwacji mają to do siebie, że "motywują" do oglądania. Niezależnie, czy wielkim 20" teleskopem, czy też niedużą lornetką. Relacje są bardzo cenne. Zarówno te pisane przez wprawionych obserwatorów i te pisane przez takich świeżaków jak ja :oops:

A M35 oglądałem po raz pierwszy i szczerze mnie urzekła. Ta gromadka ma w sobie to coś :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Posttowerfox | 11 Kwi 2015, 11:36

Wczoraj również wybrałem się na obserwacje. Wypad pod lepsze niebo. Jednak warunki były trochę słabe. Niebo niby czyste, nie widać żadnych chmurek, to jakieś takie mętne. Wczoraj na wiosce zasięg był mniejszy niż przedwczoraj z pola nieopodal Zgorzelca. Rzuciłem okiem na M35. Wypadła, tak jakoś "blado". Skierowałem tubę na M81 i M82. Wczoraj również bez większego szału. Chciałem również zlokalizować M101, ale jako, że nie mam szukacza kątowego, tylko prosty, było to nie łatwe zadanie i mimo prób nie udało mi się ustrzelić tej galaktyki. Przynajmniej miałem nie lada gimnastykę :lol: Następnie M44, a później szybki rzut na Mel111. Jednak ze względu na warunki zrezygnowałem z łapania gromad i skierowałem się w stronę Jowisza. I tutaj też bez rewelacji. Przy okularze TMB 6mm i powiększeniu 100x widać było standardowo 2 pasy i 4 Księżyce. Chwilami dało się wychwycić więcej pasów, jednak było to na granicy percepcji. I tutaj nie wiem, czy rzeczywiście je widziałem, czy tak mi się tylko zdawało. Ogólnie wczorajsze warunki były dość słabe. Wszystko takie blade, jakby za mgłą. Koło północy zwinąłem sprzęt i ruszyłem w stronę domu. Dzisiaj warunki jeszcze bardzie mają się skiepścić, więc dzisiaj raczej nici z obserwacji. Może następnym razem będą lepsze warunki :wink:
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat