Sesja 15.04.2015

Postmidimariusz | 17 Kwi 2015, 00:27

Sesja obserwacyjna 15.04.2015


W ubiegłą Sobotę umówiliśmy się na obserwację, ale niestety pogoda nie dopisała.
Za to dzisiaj było całkiem znośnie.


W nocy zadzwonił do mnie Błażej koło 22:00 i umówiliśmy się niespodziewanie na nocny wypad z naszymi teleskopami.
Miejscowość: czerwona Woda – nowa miejscówka na polnej drodze.

Godz. 23:00 – 2:30

Teleskopy 12” i 18”.


Warunki nie najlepsze, kiepski seeing, pojaśnione niebo, przejściowe chmurki. Temp. znośna.

Zaczęliśmy od rozkładania olbrzyma 18” na systemie GoTo. Ależ to wielkie! Trzeba było użyć drabinki, aby dostać się do okularu. GoTo nie za bardzo chciało współpracować, za to moje DSC sprawowało się wyśmienicie, działało, aż siadła bateria w Palmie, czyli koło 2:30.



Na początku dały się odczuć niewystudzone wystarczająco lustra i Jowisz pływał w okularze. Po jakimś dwóch godzinach uspokoił się na tyle, ze mogliśmy oglądać spokojnie pasy i jego księżyce.

Zanim Błażej podłączył się ze swoim Dobsonem wychaczyłem kilka obiektów – h i chi Per (chichotki), Wenus – widoczna faza – więcej niż I kwadra

Na początek klasyki: M 104 (Sombrero), M 81, M 66, M 65, M105 – galaktyki w Lwie, potem w Pannie M85 M 86. Miło tez szukało się asteryzmów, „Szczęki”, „Gwiezdne wrota” …

Gromadę kulistą M3 rozbiliśmy w drobny mak, aczkolwiek 18” pokazała swój pazur lepiej niż moja 12”. Potem M 53, i nasza ulubiona M 13 w Herkulesie. Dla porównania popatrzyliśmy także na M 92. M 13 stała się dzisiejszym obiektem do fotografowania dla Błażeja. Zrobił kilka zdjęć.

Potem zrobiłem sobie mały maraton po galaktykach w Wielkiej Niedźwiedzicy, dopełniając moją listę obiektów z katalogu Herschell 400 o nowych członków.



Wszystkie galaktyki były obserwowane okularem ES 14 mm (powiększenie 107X), który najlepiej poradził sobie w tych warunkach.



NGC 3877

Galaktyka w Wielkiej Niedźwiedzicy. Będę używał skrótu Gal UMa.

11 mag. Rozmiar 5’. Widoczna na wprost. Podłużna, razi pobliska gwiazda. Trzeba ją schować poza pole widzenia. Pomimo, iż w katalogu Herschela otrzymała parametr 2 (R=2) – trudna, to jest to stosunkowo łatwy obiekt.



Rating Scale

1 – Bardzo Trudny

2 – Trudny

3 – przeciętnie trudny

4 – dość łatwy

5 – bardzo łatwy



NGC 3893

Gal. UMa 10,5 mag. Rozmiar 4,5’ R=4

Widoczna na wprost, okrągła, jaśniejsza w środku.



NGC 3949

Gal. UMa 11,1 mag. Rozmiar 3’ R=2.

Okrągła – spłaszczona, jasna, widoczna na wprost.



NGC 3726

Gal. UMa 10,4 mag. Rozmiar 3’ R=3

Rozległa, słabsza od poprzednich dzisiejszych galaktyk. Słaba powierzchniowo. Widoczna na, wprost, ale lepiej kątem oka.



NGC 3675

Gal. UMa 10,2 mag. Rozmiar 6’ R=4

Spłaszczona, jaśniejsza w środku. Widoczna na wprost, łatwa.



NGC 3938

Gal. UMa 10,4 mag. Rozmiar 5’ R=3

Okrągła, dość spora. Widoczna na wprost.



NGC 3665

Gal. UMa 10,8 mag. Rozmiar 3,5’ R=3

Skondensowana. Kształt nieregularnego koła. Jaśniejsza w środku. Widoczna na wprost.



NGC 3813

Gal. UMa 11,7 mag. Rozmiar 2’ R=2

Spłaszczona, mała, słaba.



NGC 3941

Gal. UMa 10,3 mag. Rozmiar 3,5’ R=4

Okrągła, niewielka, jasna, łatwa. Łatwiejsza w środku.



NGC 3077

Gal. UMa 9,8 mag. Rozmiar 5’ R=4

Okrągła, jasna, jaśniejsza w środku. U góry widać dwie jasne gwiazdy. Łatwa.



NGC 2976

Gal. UMa 10,2 mag. Rozmiar 6’ R=2

Spłaszczona, słaba powierzchniowo. Ogólnie słaba i nie łatwa do obserwacji. Widoczna na wprost, lepiej kątem oka.



NGC 2787

Gal. 10,8 mag. Rozmiar 3’ R=2

Mała, okrągła, jasna w środku.



NGC 2985

Gal. UMa 10,4 mag. Rozmiar 4’ R=3

Okrągła, niewielka, widoczna na wprost.



Obserwacje skończyliśmy na Saturnie. Nisko położony falował i nie było widać nawet przerwy Cassiniego, ani żadnych szczegółów.

Mieliśmy mały incydent. Ktoś nas zakablował, że chcemy ukraść auto i gościu przyjechał Tirem, aż ze Zgorzelca, żeby sprawdzić, co to za jedni. Na szczęście odbyło się bez problemów, trochę nerwówki, jedynie porazili długimi światłami prosto po oczach.


Na moim blogu jest wiele zdjęć - Zapraszam.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat