Porządki i chwila wolnego czasu.

Postfmk02 | 21 Kwi 2015, 20:05

Witam.
Dnia dzisiejszego podczas porządków i czyszczenia mojego starego teleskopu postanowiłem, że sprawdzę jak wygląda cieniutki jeszcze księżyc zanim zajdzie słońce i kontrolnie czy nie narobiłem w sprzęcie więcej złego niż dobrego.
Okzało się, że niebo jest na tyle jasne i słońce na tyle blisko, iż moje oczy nie są w stanie odszukać skubańca jednak po chwili udało się (była godzina +- 15.30). Ku mojemu zdziwieniu detale o wiele bardziej widoczne niż nocą czyli prezentował się świetnie :). Oczywiście chwilkę popatrzyłem i postanowiłem wynieść coś większego przy okazji z zupełnej ciekawości włączyłem stellarium i okazało się, że obok księżyca znajduje się aktualnie wenus, stwierdziłem więc czemu nie :D.
Nie mogło być inaczej - patrzę i nie widzę - jednak nie poddając się usiadłem ponownie do stellarium i wyznaczyłem na podstawie aktualnej mapy obszar, w którym musiała być. Ustawiłem teleskop, zerkam w szukacz, zerkam ponownie, jeszcze raz zerkam i jest widzę ją jak na dłoni haha. Najpierw obserwuję w okularze 25mm, a po chwili zmieniam na 10mm (posiadam sw102/1000). Obraz niesamowicie ostry, widać fazę i to bez żadnych dodatkowych efektów, po prostu czysty kształt. Pierwszy raz widziałem fazę tej planety więc postanowiłem ją naszkicować i poleciałem do komputera - faktycznie zgadzała się z tą na mapie. Jestem niesamowicie ustatysfakcjonowany obserwacją :D Żadnej nocy nie udało mi się tak czysto jej zobaczyć (w dodatku bez aberki bo nocami jest duża na tym obiekcie).

Ciekawi mnie czy możliwa jest obserwacja jowisza za dnia. Jest również bardzo jasny jednak nie znalazłem go. Niestety nie miałem punktu odniesienia by go odszukać. I jeszcze jedna kwestia - dlaczego za dnia wenus prezentuje się lepiej niż nocą i daje się wyostrzyć w igiełkę ?
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Mar 2015, 03:02

Postfmk02 | 21 Kwi 2015, 20:21

Okazuje sie, że Jowisz jest teraz tam gdzie wcześniej była Wenus i prezentuje się bardzo okazale.
Oznacza to, że można i jego obserwować za dnia super sprawa chociaż już w sumię po zachodzie ale jeszcze całkiem jasno czyli mamy dzień.
Atmosfera chyba już troszkę "zaparowała" bo jakoś tak mgiełką zaciąga ale jest znośnie. Jowisz w pełni, dzień udany, a teraz szykuje się do pracy ;D
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Mar 2015, 03:02

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat