Sesja 14.05.2015 - Galaktyczki Wielkiej Niedźwiedzicy cz.2

Postmidimariusz | 22 Maj 2015, 00:13

Dzisiaj postanowiłem dokończyć listę galaktyk w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Data: 14.05.2015



Godz.23: - 1:30

Warunki bardzo dobre. Brak wiatru, temp. +6 stopni. Seeing bardzo dobry. Księżyc w nowiu.

To jest jeden z tych idealnych dni na obserwacje.

Miejsce – u mnie na podwórku.



Wszystkie galaktyki obserwowałem okularem ES 14 mm, który z moją Syntą 12” dał powiększenie 107X. Jak dla mnie, jest to chyba najlepszy okular na galaktyki.

Mapy ogólne – korzystałem z programu Cartes Du Ciel

Małe mapy z asteryzmami – mapy wygenerowane przez program Astromist. Zależało mi, aby oddać dokładnie to, co widać w teleskopie, a inne programy niestety się nie sprawdziły pod tym kątem. Dlatego Astromist.



NGC 3147

Jedyny dzisiejszy obiekt, który nie znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Galaktyka o jasności 10,6 mag. w Smoku.

Okrągła, łatwa. Nieco rozmyta, jaśniejsze jądro. Widać ją na wprost. Po prawej stronie jasna gwiazda, która poniekąd stanowi przeszkodę. Można ją schować poza pole widzenia okularu.
Image

Wszystkie poniższe galaktyki znajdują się w UMa.



NGC 2768

Jasność 9,9 mag. Ładna. Jasne skondensowane, okrągłe jądro. Słabsze ramiona. Nieco spłaszczona. Wraz z dwoma gwiazdami tworzy trójkąt równoboczny.



Mapa ogólna
Image

Image

NGC 2742

O jasności 12,5 mag. stanowi trudny cel. Rozmyta, okrągła i nieco spłaszczona. Widoczna tylko kątem oka. Brak skondensowanego jądra. Obok znajdują się trzy gwiazdy tworzące trójkąt. Niedaleko znajduje się NGC 2768.
Image

NGC 2950

Jasność 10,9 mag. Skondensowana, mała, dużo bardziej jasna w środku. Okrągła. Widać ją na wprost.
Image

NGC 3079

Jasność 12 mag. Jest super! Widoczna na wprost. Bardzo mocno spłaszczona. Mało skondensowana. Przypomina mi galaktykę „Wieloryb” NGC 4631. Widać ją trochę, jakby była maźnięta pędzlem po płótnie. Wraz z asteryzmem trójkąta tworzą piękną parę.

Image

Image

NGC 2841 „Oko tygrysa”

O jasności 9 mag. od razu rzuca się w oczy. Znajduje się między dwoma gwiazdami. Trochę spłaszczona. W środku jest jasne jądro, jakby małe jasne kółeczko w chmurce pyłu galaktycznego. Może i trochę przypomina oko.

Image

Image


NGC 3184 „Mały wiatraczek”

Jasność 9,4 mag. Widoczna głównie kątem oka, jako okrągła plama. Blade, rozproszone światło w kształcie kółka. Brak kondensacji jądra. Brak jasnego środka. Brak ramion. U góry znajduję się piękny asteryzm „latawiec”. Kojarzy mi się to z puszczaniem latawców przy mocnym morskim wietrze. Ach te wakacje....

Mapa ogólna

Image

Image

Image

Image

NGC 3198
Jasność 10,3 mag.. Podłużna, słaba, rozmyta. U dołu asteryzm „mini delfin”. Jednorodna. Brak jasnego jadra.

Image

Image

NGC 3310

Jasność 10,8 mag. . Mała, okrągła i jasna. Jaśniejsza w środku. Skondensowane jądro. Widoczna na wprost. Po lewej stronie przeszkadza jasna gwiazda.

Image

NGC 3556 (M 108)
Jasność 10 mag. Piękna, duża i jasna. Bardzo spłaszczona.

Image

NGC 3631

Okrągła, słaba galaktyka o jasności 10,4 mag. Nieco jaśniejsza w środku.
Image


NGC 3729
Bardzo słaba 13 mag. Widoczna tylko kątem oka. Nieregularny kształt trochę owalny. Słaba, rozmyta i bardzo trudna.
Image

NGC 3619
Jasność 11,5 mag. Mała, okrągła i rozmyta. Jaśniejsze jądro. Widać ją na wprost.

Image


NGC 3613
10,9 mag. Mała, okrągła i skondensowana. Wyraźnie jaśniejsze jądro. Okrągła i łatwa.

Image

NGC 3610
Jasność 10,8 mag. . Bardzo mała. Mocno skondensowana, wyraźnie jaśniejsza w środku. Okrągła i łatwa.

Image


NGC 3992 ( M 109)
9,8 mag. Słaba, eliptyczna, rozmyta. Jedna z słabszych M-ek.

Image

NGC 4026
Jasność 10,8 mag. Mała, skondensowana, jaśniejsze jądro. Trochę podłużna.

Image

NGC 4088
Duża, spłaszczona, jednorodna. Brak jasnego jadra. Widoczna na wprost. Ładna!

Image

NGC 4085
Galaktyka o jasności 12,4 mag, sąsiadka NGC 4088. Podłużna, mała i słaba. Widoczna tylko kątem oka, za to przez cały czas. Tuż obok znajduje się asteryzm położona literka „Y”.

Image

Image

NGC 4102
11,2 mag. Mała, okrągła. Ładna z jaśniejszym jądrem. Widoczna na wprost.

Image

NGC 3945
10,8mag. Ładna, mała, z jaśniejszym jądrem. Skondensowana. Widoczna na wprost.

Image


Mój dzisiejszy wynik 332/400



No dzisiaj było spokojnie. Po obserwacjach spakowałem sprzęt i poszedłem na gorącą herbatkę.






A potem……. (c.d.n.)







(To już temat na inną sesję).
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat