Sesja 15.05.2015 „Wiosenna Zupa warzywna”

Postmidimariusz | 29 Maj 2015, 21:20

Dzisiejsza sesja obserwacyjna była tak różnorodna, że skojarzyła mi się z zupą warzywną. Tak, jak do zupy trzeba dodać różne składniki z różnych półek, każdy inny, tak samo miałem dzisiaj w nocy - całą gamę różności obserwacyjnych. Tylko czy wyjdzie z tego przepyszna sesja obserwacyjna?
Obiekty zgromadzone dzisiaj były przeróżne. Od różności gwiazdozbiorów - zacząłem od wiosennych – Wielkiej Niedźwiedzicy, Smoka, poprzez Warkocz Bereniki, Psy Gończe, potem poszedłem przez letniego Łabędzia, a skończyłem na jesiennym Cefeuszu. Różny też był charakter samych obiektów. Zacząłem od galaktyk, potem były gromady otwarte, a na końcu mgławice planetarne i na końcu mgławica refleksyjna.



Zapraszam wszystkich chętnych do wiosennej degustacji potrawy na gorąco – prosto z nocnego nieba. Wiosenna zupa warzywna gratis dla wszystkich!

Smacznego!


Wielka Niedźwiedzica


Najpierw idziemy do Niedźwiadka, aby znaleźć kilka słabych kłaczków. Miś jest niezłym łowczym i potrafi ukryć naprawdę sporą liczbę pysznych galaktyczek. Zajrzyjmy do jego spiżarni.



NGC 4036

Galaktyka 10,7 mag. Jasna, spłaszczona. Skondensowana, jaśniejsze jądro. Widoczna na wprost. Łatwa, sąsiadka NGC 4041 w jednym polu widzenia ES 14mm.

Mapa ogólna
Image

Image

NGC 4041
Galaktyka o jasności 11,3 mag. Sąsiadka NGC 4036. Okrągła, słabsza od sąsiadki, jaśniejsze jądro.
Image

NGC 4051
Galaktyka 10,2 mag. Spora, rozmyta, nieco jaśniejsze jądro. Prawie okrągła – lekko spłaszczona. Widoczna na wprost.

NGC 5322
Galaktyka 10,2 mag. Łatwa, dość jasna, okrągła z jaśniejszym jądrem. Sporo jasnych gwiazd wokół.
Image


NGC 5631
11,5 mag. Trudna, mała i okrągła z nieco jaśniejszym jądrem. Widoczna na wprost. U góry widoczny asteryzm „łuku ze strzałą”.
Image

Mini asteryzm
Image

NGC 6217
Galaktyka 12,5 mag. W Małej Niedźwiedzicy. Bardzo, trudna, okrągła. Czasami widoczna kątem oka, na wprost niewidoczna.

Image


Smok


NGC 5982
Galaktyka o jasności 11,1 mag. i trudności wg skali Herschela zaledwie R=1,5.

Ładna, mała okrągła. Ledwie widoczna na wprost, za to bardzo dobrze kątem oka. Skondensowana. Super wygląda w parze z NGC 5985.

Mapa ogólna
Image

Image

NGC 6503 „Zawieszona w przestrzeni”.
Galaktyka 10,4 mag w Smoku.
Podłużna, jednolita, widoczna na wprost. Obok przeszkadza jasna gwiazda. Trzeba odsunąć ją z pola widzenia.
Image


Warkocz Bereniki


NGC 4548 (M91)
Galaktyka 10,2 mag. Mała, okrągła, nieco jaśniejsza w środku. Mało skondensowana, widoczna na wprost.
Image


Psy Gończe


NGC 4111
Galaktyka 10,7 mag. Mała, dość wydłużona, z jaśniejszym jądrem. Obok znajduje się jasna gwiazda, a pod nią słabiutka NGC 4130, widoczna tylko kątem oka.


Mapa ogólna
Image

Image

NGC 4143
Galaktyka 10,7 mag. Łatwa, mała i okrągła. Mocno skondensowane - jasne jądro. Widoczna na wprost.

Image


NGC 4631 (C 32) Galaktyka „Wieloryb”
Galaktyka o jasności 9,2 mag. Bardzo lubię tą galaktykę. Duża, mocno wydłużona, jednorodna. Obok znajduje się jej satelita - słaba NGC 4627 o jasności 12 mag.
Image

NGC 5033
Galaktyka 10,2 mag. Nieco spłaszczona, skondensowana. Jaśniejsze jądro. Widoczna na wprost, łatwa.
Image
Ostatnio edytowany przez midimariusz, 29 Maj 2015, 21:29, edytowano w sumie 1 raz
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postmidimariusz | 29 Maj 2015, 21:27

Łabędź


Nie samą wodą i warzywami zupa stoi. Przydałaby się jakaś kość do zupy, najlepiej drobiowa. Idealny będzie tutaj Łabędź. Ten wielki niebieski ptak, oprócz znanych M-ek i mgławic oferuje kilka mniej znanych gromad. Zapoznajmy się z nimi. Dorzućmy kość do zupy.

NGC 7044
Gromada otwarta o jasności 12 mag. Herschel ocenił ja, jako trudną przyznając jej zaledwie R=1,5. Dość luźna, mała, i rozproszona. Kilkadziesiąt luźnie porozrzucanych gwiazd. Mało ciekawa.


Mapa ogólna

Image

Image

NGC 7062
Gromada otwarta 8,3 mag. Bardzo ładna! Zwarta, mała i jasna. Super! Skompensowana i bogata w jasne gwiazdy.

Image


NGC 7008 Mgławica „Guzik” lub „Zarodek”
Mgławica planetarna o jasności 9,9 mag. Piękna! Okrągła i jednorodna. Ledwo widoczna na wprost. Ale kątem oka wyłania się naprawdę duża i owalna. Obok widać dwie gwiazdy, a z jedną gwiazdką mgławica się styka. Wspaniała! Nie można jej pominąć przy obserwacjach. Absolutnie konieczna do zobaczenia.
Image

[img]NGC 7086
Gromada otwarta 8,4 mag. Ładna, mała i skompensowana. Uboga w jasne gwiazdy. Niezbyt jasna.[/img]
Image

NGC 7128
Gromada otwarta 9,7 mag. Bardzo mała i skompensowana. Układa się w kształt pierścionka. Piękna!
Image


NGC 7027 mgławica „Różowa podkładka” lub „Poduszka”
Mgławica planetarna o jasności 9,6 mag. Nie należy do katalogu Herschel 400. Jasna, bardzo mała. Takie okrągłe kółko, ładna!
Image


Jaszczurka


NGC 7296

Gromada otwarta 9,7 mag. Mało skompensowana, bardzo mała. Grupa kilkunastu słabych gwiazdek. Kształt nieregularny.
Image


Cefeusz


Przydałoby się jakoś przyprawić naszą zupę. Idealny na tą porę roku będzie tutaj jesienny Cefeusz, który wznosi się na tyle wysoko, że można pokusić się o jego przeczesanie nawet w połowie Maja. Zacznijmy od pieprznych gromad otwartych.



NGC 7160
Gromada otwarta 6,1 mag. Jasna, kilkanaście jasnych gwiazd. Mało skompensowana, bardzo mała. Śliczna!


Mapa ogólna

Image

Image


NGC 7142
Gromada otwarta 9,3 mag. Bardzo luźna. Mało skompensowana, rozproszona. Nic ciekawego.
Image


NGC 7380 „Mgławica Czarodzieja”
Gromada otwarta 7,2 mag. wraz z mgławicą. Mgławicy oczywiście nie dostrzegłem Gromada duża, mało skompensowana. Ładna.

Image

NGC 7510 „Pantofelek”
Gromada otwarta 7,9 mag. Mała, bardzo skompensowana, śliczna! Kształtem podobna do pantofelka, stąd też tak ją nazwałem.
Image

NGC 6946 C 12 Galaktyka „Fajerwerk”

O jasności 8,8 mag. Dość duża. Bardzo słaba powierzchniowo. Widoczna tylko kątem oka, majaczące ramiona. Trudna.
Image


Na koniec przydałoby się coś do dekoracji potrawy. Będzie nim płatek róży. Posłuży nam tutaj idealna do tego celu NGC 7129.



NGC 7129 „Pączek róży”

Gromada otwarta nie należy do katalogu Herschel 400.
Jasność 11,5 mag. Bardzo ładna zwarta gromada otwarta, która układa się w asteryzm jakby „chorągiewki” na maszcie. U góry kątem oka widać prawie okrągłą i lekko postrzępioną mgławicę refleksyjną „Róża” z płatkami. Kwiat osadzony jest oczywiście na łodydze „chorągiewki”. Śliczna! To drugi najładniejszy obiekt dzisiejszej nocy. Nie można jej pominąć przy planowaniu obserwacji. Obowiązkowa!
Image
Image



Mój dzisiejszy wynik Herschel to 360/400



Czy taka wielowarzywna mieszanka ciepłych DS.-ów na gorąco mogła być smaczna? Mnie smakowała, i to jak!? Jak nigdy dotąd!
Mam nadzieję, że Wam też!
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postrobert_sz | 29 Maj 2015, 23:59

Twój opis ngc 7044 mija się z rzeczywistym wyglądem tej gromady. Nie powinna być dość mała, mocno skondensowana, duża liczba bardzo słabych gwiazdek (15-18 mag) sugeruje że powinien to być taki duszek wyskakujący zerkaniem?
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postmidimariusz | 30 Maj 2015, 06:14

OK

Sprawdzę jeszcze raz.
Dzięki.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postrobert_sz | 30 Maj 2015, 15:17

Szkic z 11 cali SCT, oczywiście nie mój:
Image
źródło: http://home.comcast.net/

"Bardzo słaby okrągły duszek"
Obserwacja z jakiegoś szczytu,wysokość 2675 m n.p.m. ....

Na podstawie tego zdjęcia http://www.astrophoton.com/images/N7044-1_full.jpg myślę, że widziałeś te jasne gwiazdki wokół i wziąłeś je za gromadę. Tylko tak wróżę z fusów, bez urazy :wink:
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postmidimariusz | 30 Maj 2015, 16:42

Dokładnie tak, jak piszesz. To te gwiazdy widziałem.

Czasami po samych liczbach ciężko wywnioskować czego oczekiwać tak naprawdę po obiekcie.
Jeszcze raz dziękuję za cenne info.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat