Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca

Postozi25 | 17 Cze 2015, 20:48

Ostatnio na forum była dyskusja na temat ilości postów astronomicznych kontra handlowych
No cóż zbierałem się pół miesiąca aby opisać trzy astronoce.
Początek czerwca jak na koniec sezonu ciemnych nocy był dość udany zważywszy na pogodę połączoną z dodatkowym wolnym. Teraz pogoda mniej sprzyja wiec można podsumować.
2.IV.br
Wtorek – chociaż była pełnia, skuszony pogodą postanowiłem wyskoczyć za blok by w ramach akcji Mere Orinetale pooglądać księżyc. Pomimo pełni, liberacja miała być korzystna dla obserwacji tego księżycowego morza skał. W oczekiwaniu zerknąłem na Jowisza i symbolicznie na Wenus (w małym powiększeniu refraktora 80/400 ). Wenus ułożyła się prawie w jednej linii z bliźniakami, Castorem i Polluxem co uwieczniłem aparatem.
Księżyc w końcu wychylił się za bloku i pojawił w szparze pomiędzy blokiem a drzewami parku i dość szybko zaczął być przysłaniany przez liście. Pobawiłem się trochę w cykanie liści na tle księżyca, a później w nocne zdjęcia bazyliki Piekarskiej.
W końcu księżyc wyszedł ponad linię drzew i mogłem się zmierzyć z oczekiwanym morzem. Niestety jaskrawo oświetlone skały straciły urok (w końcu pełnia), może w 10” coś by z tego wyszło ale w moim refraktorku było nędznie.
Poniżej zdjęcia wszystko pojedyncze klatki ze statywu foto, Canon 650D
1-3 W ognisku głównym refraktorka, 4 Obiektyw zoom Canona, 5 obiektyw z Zenitha

Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 1.JPG

Księżyc wyłaniający się za bloku
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 2.JPG
Łysy pomiędzy liśćmi

Łysy pomiędzy liśćmi
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 3.JPG
Bazylika

Bazylika
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 4.JPG
Jowisz, Wenus, Castor i Polux

Jowisz, Wenus, Castor i Polux
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 5.JPG
Wenus, Castor i Polux
Oraz przelatujący samolot

Wenus, Castor i Polux
Oraz przelatujący samolot
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Postozi25 | 17 Cze 2015, 20:56

4.IV.
Spotkaliśmy się z Maro21 i Piotr K. na górce za Pierwoszowem. Byłem dość wcześnie bo po 21, jasno ale na Wenus i Jowisza można było już zerkać. Trochę pobawiłem się foceniem Wrocka z dystansu ponad 20Km, cele to oczywiście doskonale widoczne z daleka – most Rędziński oraz SkyTower (zwany ponoć przez miejscowych wielkim f…….).
Maro przypomniał nam że ISS będzie przelatywać praktycznie prawie w zenicie wiec po 11 postanowiliśmy na nią zapolować .
Ja mierzyłem ze swojej 10” przy podpiętym aparacie w ognisku głównym, Maro i Potr mierzyli z refraktora 120/600.
Ubaw z gonieniem za ISS był, i wnioski na przyszłość też.
Na Dobsonie z napędem najlepiej prędkość napędu ustawić na 8 albo max 9. Zaczynałem z prędkością 4 i później przełączałem bo nie nadążał. Celownik kolimatorowy też byłby wygodniejszy a akurat nie podłączyłem. Kryzys był w momencie przejścia przez zenit – zanim Dobson się obrócił to wokół osi …….
Próbowałem filmować, ale źle dobrałem parametry wiec ISS był przepalony, na przyszłość lepiej będzie użyć wężyka i cyknąć fotki.
Po przelocie ISS kolejnym punktem programu był Saturn. Władca pierścieni był tego dnia świetnie widoczny, nawet pozwoliłem sobie na użycie okularu Let 5mm choć lepszy obraz dał chyba plosstl 9mm z barlowem 2,25.
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 61.JPG

Most
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 62.JPG

SkyTower
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 63.JPG

Łysy w ognisku głównym Dobsona 10" foto Canon 650D
Obserwacje z pierwszego tygodnia czerwca: 67.JPG

Miejscówka na górce za karczmą Miłocin - foto kompakt Kodak-a
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

Postozi25 | 17 Cze 2015, 20:59

5.IV
Dość późno ściągnąłem z Wrocławia wiec szkoda było mi czasu na pędzenie 80km na nową miejscówkę którą testowali Maro i PiotrK, samotnie wiec stawiłem się na górce.
Postanowiłem powalczyć nim księżyc wzejdzie z kolejnymi M-kami których jeszcze w 10” nie zobaczyłem.

Później pohasałem po warkoczu Bereniki i Pannie. Niebo nie było najciemniejsze ale i tak ukazały mi cześć swych skarbów.
Na cel na początku obserwowałem tylko z okularem 18mm co jak później stwierdziłem było lekkim błędem bo niektóre obiekty ładniały przy większym powiększeniu
- M53 słaba kulka z wyskakującymi gwiazdkami
- M64 – ledwo widoczna mgiełka z jaśniejszym jądrem
- M85 – dwie krople z czego lewa bardziej rozmyta ( lewa patrząc w okularze)
- M100 – wypatrzyłem mgiełkę po dłuższym wpatrywaniu
- M89 i M91 – nie wypatrzyłem – do powtórki w lepszych warunkach
- M88 – słaba mgiełka
Następnie w kolejce czekał łańcuch Mariana – sorki Merkiliana
- M84 i M86 zaprezentowały się jako dwie mgiełki z wyraźnymi jądrami,
parka NGC 4438 i 4435 słabsze ale łatwo wyskakujące z tła
parka NGC 4458 i 4461 – na pierwszy rzut oka dwie gwiazdki no jedna bardziej rozmyta w miarę wpatrywania bardzie widoczne było rozmycie obydwu
NGC 4473 i 4477 – zdecydowanie bardzie widoczne od poprzedniczej z serii NGC w tym łańcuszku
Następnie zerknąłem kolejno na M87, 58, 59 ,60 , 49 bez rewelacji ale widoczne, M61 już nie wypatrzyłem – znowu do powtórki z ciemniejszym niebem, podobnie jak M104 – coś się tam wyłaniało ale łuna z Wrocławia + wschodzący łysy parę dni po pełni skutecznie utrudniały obserwacje.

Zostało wiec porozglądać się za jaśniejszymi obiektami.
M5 – rewelacja – po użyciu barlowa 2,25 i okularem 18mm a później 10mm - pięknie zawieszone w przestrzeni iskierki , dla porównania szybki przeskok na M13 – i tak do konca nie wiem czy M5 nie podoba mi się bardziej
M3 i M10 - również bardzo ładnie się zaprezentowały rozbijając się aż miło
M12 – przy okularze 18mm nie prezentował się okazale (szczególnie po poprzednich widokach) ale wrzuciłem okular 9mm i zaczęła się pięknie rozbijać ,9+Barrow jeszcze lepiej.
W tym momencie pożałowałem że przy wcześniej obserwowanych w tej sesji M-kach nie testowałem większych powiększeń. Pomimo że obraz z okularem 9+Barrow był przyzwoity to LET 5mm tradycyjnie rozmywał – on najlepiej mi się sprawuje przy obserwacjach księżyca.
Na koniec zerknąłem na Saturna który prezentował się trochę mniej okazale niż dnia poprzedniego i na coraz wyżej wspinający się księżyc
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

PostPiotr K. | 17 Cze 2015, 22:22

Super relacje! :) (i od razu widać, że jak się jest samemu na obserwacjach, to można na spokojnie całą listę obiektów wyłapać ;) W grupie, gdy się rozmawia, wcale nie jest to takie proste ;) )
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat