Relatywistyka warszawskiego trawnika..

Postjerzej | 16 Paź 2015, 22:39

Pogoda nie rozpieszcza. Warszawskie niebo od kilku dni spowite jest chmurami. Zaraz po zmroku obserwacje wydawały się tylko abstrakcyjnym pojęciem a jednak tuż przed 9ta niebo się nieco odsłoniło i niewiele myśląc zabrałem moje 8 cali i błyskawicznie byłem przed blokiem. Na niebie wokoło chmury ale altair i vega prezentują się pięknie więc stają się moimi celami dla go to. Vega nieco iskrzy i odsłania niedoskonałości mojego teleskopu który nie zdążył się jeszcze wychlodzic (choć jest dość ciepło i nie ma na tym polu katastrofy) to jednak rozdzielenie epsilona jest tylko poboznym życzeniem :). Co słychać u M15? Z 20 mm okularem to piękna kołowa mgiełka, nie przeszkadza mi nawet zalane sztucznym światłem niebo, w ogóle polubilem niewielkie powiększenia. Swoją delikatnością przypomina mi M3 -bezpretensjonalnie daje mi do zrozumienia ze nasza rzeczywistość jest tylko niewielką , żeby nie powiedzieć pomijalna częścią wszechswiata. Z niepokojem spostrzegam że południe coraz bardziej pokrywa się chmurami. Zerknę na M31..i jest piękna jak zawsze. Świetlista elipsa wyłania się w okularze nie zważając na gromadzace się chmury. Spoglądam kilka minut , nawet początkujący amator nie może jej zignorować, z filtrem cls jądro odznacza się wyraźnie. W końcu chmury zwyciężyły i uciekam do Perseusza - chichotki to twardziel który równie dzielnie opiera się pogodzie, czerwona gwiazda pomiędzy lśni jak rubin, nawet w okularze 11 mm jest dobrze - było warto myślę składając sprzęt bo w końcu wszyscy uleglismy pogodzie. W domu spoglądam na zegarek, okienko w chmurach trwało jakieś 40 min a mi zdawało się ze byłem dużo dłużej, i zupełnie gdzie indziej, pomiędzy wizytą w supermarkecie a kolacja wpadłem na chwilę do innych światów. Taka to relatywistyka warszawskiego trawnika..
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostKarol | 20 Paź 2015, 18:37

I mi też przydarzył się cud :P :lol:
Wczoraj rozpogodziło się :shock: Jednak warunki słabiutkie. Zabrałem tylko lornetkę 10x50, atlas i latarki. Jak na przekór dodatkowo z różnych stron świeciły mi żarówki itp. Niestety tylko zaliczyłem a nie podziwiałem gromady otwarte STOCK 1 i Ruprecht 173 - nowe nabytki w mojej liście widzianych obiektów.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postjerzej | 20 Paź 2015, 23:12

Karol,
Chciałbym być kiedyś tak wytrawnym obserwatorem jak Ty. Na razie zglebiam to co jest "na wyciągnięcie ręki" zwłaszcza jeśli na "przekór świecily mi żarówki".
Pozdrawiam wszystkich którym ciągle zostało coś do odnalezienia, mają chęć szukać i pamiętają zachwyt pierwszych godzin spędzonych na obserwacjach.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostKarol | 21 Paź 2015, 07:50

Ja wytrwały ? Nie, to nie ja chyba :wink:
Żarówki nie przeszkadzały bo to jasne i przyjemne obiekty. Duże i niezwarte gromady. Polecam Ci bo są łatwe.
Obiektów do zobaczenia jest mnóstwo. Masz np. NGC, IC, STOCK, CR, MEL i wiele wiele innych katalogów.
I powiem jeszcze Ci że nie wiem czy Ty czytasz w moich myślach czy masz dobry wywiad bo właśnie jak przedwczoraj wyszedłem to miałem takie uczucie jakbym pierwszy raz widział niebo :mrgreen: :lol:

PS. Pisząc ten post znalazłem listę różnych katalogów, jest tego na prawdę sporo :mrgreen: http://messier.seds.org/xtra/supp/cats.html
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: anatol1 oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat